Προς το περιεχόμενο

Βρήκα κινητό (σπασμένο) στην οδό Θέρμης-Πανοράματος. Πώς θα ειδοποιήσω τον κάτοχο του;


solution1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, solution1 είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα  Το παρέδωσα στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής μου (Θέρμης)

Μου είπαν ότι θα πρέπει να πάει στην ασφάλεια Βασιλικών

Απ' ότι κατάλαβα θα περιμένουν να το ζητήσει κάποιος. Δε νομίζω να επικοινωνήσουν με την εταιρία.

 

Το ηθικό δίδαγμα είναι αν έχετε καρτοκινητό, βγάλτε το pin. Δεν προστατεύει από κάτι. Ίσα ίσα καθιστά αδύνατο τον εντοπισμό σας.

Αν έχεις συμβόλαιο τότε ok εφόσον ο άλλος μπορεί να αρχίσει κλήσεις στο εξωτερικό κι ύστερα να έρθει ένας λογαριασμός στο 500ρικό.

Αλλά στο καρτοκινητό, το πολύ να χάσετε υπόλοιπο 10€

Μπράβο φίλε μου αλλά θα διαφωνήσω για το PIN γιατί εσύ μπορεί να είσαι τίμιος και απλά να έψαχνες τον ιδιοκτήτη .

Άλλος μπορεί απλά να θέλει να το πουλήσει , να μπει να δει τις φωτογραφίες που έχεις βγάλει (πονηρές ή μη) , να αποκτήσει πρόσβαση στο email σου και σε άλλες υπηρεσίες που είναι λογκαρισμένες στο κινητό κ.ο.κ.

Κάτι που θεωρώ ότι είναι μεγαλύτερης αξίας απο κάποια συσκευή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτόν τον λόγο είναι καλό να έχουμε ενεργές τις πληροφορίες κατόχου στην οθόνη κλειδώματος του κινητού μας. Πολύ χρήσιμη λειτουργία που κανείς δεν χρησιμοποιεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου πιο πισω διαβασα περι αφαιρεσης PIN της καρτας sim και συμφωνω απολυτα με αυτο. Ετσι βρηκα και εγω το κινητο μου που μου ειχε πεσει απο την τσεπη. Το επαιρνα τηλεφωνο και χτυπαγε... δεν το σηκωσε κανεις! Μπαινω στο find my device και το εβλεπα να κινηται στη Βουλιαγμενης! Ξεκιναω να το ακολουθησω μαζι με ενα φιλο που τσεκαρε απο το κινητο του που ειναι η συσκευη μου και ωστοσο εκανε και μερικες κλησεις στο ενδιαμεσο.
Ξαφνικα κλειστο κινητο και χαμενη τοποθεσια! Το ανοιξαν ξανα ομως! Αν ειχα PIN στην καρτα sim δεν θα ξανασυνδεοταν η συσκευη στο δικτυο ωστε να ενημερωθει η τοποθεσια και να μπορεσω να το καλεσω ξανα! Τελικα το σηκωσε ενας κυριος και μου ειπε να παω να το παρω και πως θα με εψαχνε και εκεινος..

Τελος καλο ολα καλα.. Βγαλτε το PIN της καρτας sim! Οχι το pin/κωδικο/μοτιβο που ξεκλειδωνετε τη συσκευη! Της καρτας SIM! Τι ειναι πιο σημαντικο το κοστος της καρτας sim μαζι με το πακετο συνδεσης σας ή η συσκευη σας με ο,τι εχετε μεσα? 

Φυσικα ολα αυτα αν πεσεις σε καποιον καλοπροαιρετο γιατι υπαρχουν και καποιοι που νομιζουν οτι σωθηκαν που βρηκαν τη χαμενη συσκευη σου και μολις το βρουν πετανε και την καρτα sim σου.. Φιλαρακι, τα δεδομενα μου να παρω απο μεσα και χαρισμα σου αν το θες τοσο! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...