Προς το περιεχόμενο

ΣΜΥΑ vs ΗΜΜΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στη παρέα! Είμαι 17,3η λυκειου,μένω στον Βόλο και τον Ιούνιο δίνω πανελλήνιες.Οι επιλογές μου είναι 2:

1)ΗΜΜΥ Βόλου 

2)ΣΜΥΑ(Κατεύθυνση Τεχνολογικής Υποστήριξης και ειδικότητα Ηλεκτρονικών-Τηλεπικοινωνιών) 

Κυρίως κοιτάω για ΣΜΥΑ.

Όσοι γνωρίζετε για τα θετικά και αρνητικά τους, θα ήθελα να με κατευθύνετε λιγάκι!Αν έχετε διάθεση διαβάστε παρακάτω να καταλάβετε περισσότερο το πως έχω σκεφτεί! Αλλιώς γράψτε μου κατευθείαν τη γνώμη σας για αυτά τα 2!

Έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με ότι έχει να κάνει με ηλεκτρονικά και υπολογιστές με μεγάλη επιτυχία και θέλω να συνεχίσω στο κομμάτι των ηλεκτρονικών κυρίως.Χρειάζομαι όμως και ποιότητα ζωής και δεν αντέχω τα 12ωρα+ που κάνουν στο εξωτερικό.

Μου έχουν πει στη ΣΜΥΑ ότι στην εκπαίδευση πληρώνεσαι,λίγο χαμηλότερα από ότι θα έπαιρνες κανονικά μισθό, οπότε και βγαίνοντας θα έχω ένα σχετικά καλό χρηματικό ποσό το οποίο σκοπεύω να επενδύσω(ασχολούνται ήδη οι γονεις μου και θα με κατευθύνουν).Επίσης όσο είμαι έγκλειστος έχω σκοπό να μάθω περισσότερα, με βιβλία.Με λίγα λόγια βγαίνοντας στα 23 μου θα έχω σταθερή δουλειά και κεφάλαιο για επένδυση.Η καλύτερη αρχή δηλαδή,σταθερό μισθό, και στα 30 μου μηνιαίο σταθερό εισόδημα τουλάχιστον 3000€ με τις επενδύσεις και το μισθό της ΣΜΥΑ(ικανοποιητικότατο για μένα).Θα κάνω δηλαδή αυτό που αγαπάω,με ποιότητα ζωής,καλή οικονομική άνεση και χρόνο για τον εαυτο μου! 

Αν πάω ΗΜΜΥ θέλω το λιγότερο 6 χρόνια σπουδών(θα βγω στα 24)και μεταπτυχιακό στο εξωτερικό που θα κοστίσει τουλάχιστον 30 χιλιάδες € και θα χρειαστεί 2-3 χρόνια άρα θα τελειώσω τις σπουδές στα 27.+1 χρόνος στρατός, στα 28 χρονών θα έχω στη κατοχή μου ότι χρειάζεται από πτυχία για να εργαστώ στο εξωτερικό σε κάποια πολύ καλή θέση(Αμερική κοιτάω κυρίως) με πολύ καλύτερη οικονομική θέση από τη ΣΜΥΑ+επενδύσεις.Ωστόσο είναι ελάχιστες οι φορές που έχω μάθει για δουλειά με 8ωρο(κατά 95% 12ωρο+ καθημερινά και πολλά σαββατοκυριακα επίσης) και από όλους ακούω για τη χαμηλή ποιότητα ζωής.Οπότε έτσι θα κάνω αυτό που αγαπάω,με μεγάλο μισθό, χωρίς όμως ποιότητα ζωής και χωρίς επίσης κάποια πιθανότητα για οικογένεια. 

Όσοι γνωρίζετε για τη ΣΜΥΑ θα ήθελα να μου πείτε για τα θετικά και αρνητικά και το ποσό άνετα η δύσκολα θα είμαι! 

Όσοι γνωρίζετε επίσης για καλή επαγγελματική πορεία με το να πάει κανείς ΗΜΜΥ, ύστερα μεταπτυχιακό,και να εργαστεί στο εξωτερικό με μια τουλάχιστον αξιοπρεπής ποιότητα ζωής, θα ήθελα επίσης να μου πει τη γνώμη του! 

Να προσθέσω ότι έχω Profficiency στα αγγλικά και δε νομίζω να δυσκολευτώ πολύ να προσαρμοστώ σε χώρα εξωτερικού. 

Το εξωτερικό το αναφέρω διότι δεν υπάρχει αναγνώριση στην Ελλάδα για τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

 

Επεξ/σία από SakisXlr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SakisXlr είπε

Καλησπέρα στη παρέα! Είμαι 17,3η λυκειου,μένω στον Βόλο και τον Ιούνιο δίνω πανελλήνιες.Οι επιλογές μου είναι 2:

1)ΗΜΜΥ Βόλου 

2)ΣΜΥΑ(Κατεύθυνση Τεχνολογικής Υποστήριξης και ειδικότητα Ηλεκτρονικών-Τηλεπικοινωνιών) 

Κυρίως κοιτάω για ΣΜΥΑ.

Όσοι γνωρίζετε για τα θετικά και αρνητικά τους, θα ήθελα να με κατευθύνετε λιγάκι!Αν έχετε διάθεση διαβάστε παρακάτω να καταλάβετε περισσότερο το πως έχω σκεφτεί! Αλλιώς γράψτε μου κατευθείαν τη γνώμη σας για αυτά τα 2!

Έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με ότι έχει να κάνει με ηλεκτρονικά και υπολογιστές με μεγάλη επιτυχία και θέλω να συνεχίσω στο κομμάτι των ηλεκτρονικών κυρίως.Χρειάζομαι όμως και ποιότητα ζωής και δεν αντέχω τα 12ωρα+ που κάνουν στο εξωτερικό.

Μου έχουν πει στη ΣΜΥΑ ότι στην εκπαίδευση πληρώνεσαι,λίγο χαμηλότερα από ότι θα έπαιρνες κανονικά μισθό, οπότε και βγαίνοντας θα έχω ένα σχετικά καλό χρηματικό ποσό το οποίο σκοπεύω να επενδύσω(ασχολούνται ήδη οι γονεις μου και θα με κατευθύνουν).Επίσης όσο είμαι έγκλειστος έχω σκοπό να μάθω περισσότερα, με βιβλία.Με λίγα λόγια βγαίνοντας στα 23 μου θα έχω σταθερή δουλειά και κεφάλαιο για επένδυση.Η καλύτερη αρχή δηλαδή,σταθερό μισθό, και στα 30 μου μηνιαίο σταθερό εισόδημα τουλάχιστον 3000€(ικανοποιητικότατο για μένα).Θα κάνω δηλαδή αυτό που αγαπάω,με ποιότητα ζωής,καλή οικονομική άνεση και χρόνο για τον εαυτο μου! 

Αν πάω ΗΜΜΥ θέλω το λιγότερο 6 χρόνια σπουδών(θα βγω στα 24)και μεταπτυχιακό στο εξωτερικό που θα κοστίσει τουλάχιστον 30 χιλιάδες € και θα χρειαστεί 2-3 χρόνια άρα θα τελειώσω τις σπουδές στα 27.+1 χρόνος στρατός, στα 28 χρονών θα έχω στη κατοχή μου ότι χρειάζεται από πτυχία για να εργαστώ στο εξωτερικό σε κάποια πολύ καλή θέση(Αμερική κοιτάω κυρίως) με πολύ καλύτερη οικονομική θέση από τη ΣΜΥΑ+επενδύσεις.Ωστόσο είναι ελάχιστες οι φορές που έχω μάθει για δουλειά με 8ωρο(κατά 95% 12ωρο+ καθημερινά και πολλά σαββατοκυριακα επίσης) και από όλους ακούω για τη χαμηλή ποιότητα ζωής.Οπότε έτσι θα κάνω αυτό που αγαπάω,με μεγάλο μισθό, χωρίς όμως ποιότητα ζωής και χωρίς επίσης κάποια πιθανότητα για οικογένεια. 

Όσοι γνωρίζετε για τη ΣΜΥΑ θα ήθελα να μου πείτε για τα θετικά και αρνητικά και το ποσό άνετα η δύσκολα θα είμαι! 

Όσοι γνωρίζετε επίσης για καλή επαγγελματική πορεία με το να πάει κανείς ΗΜΜΥ, ύστερα μεταπτυχιακό,και να εργαστεί στο εξωτερικό με μια τουλάχιστον αξιοπρεπής ποιότητα ζωής, θα ήθελα επίσης να μου πει τη γνώμη του! 

Να προσθέσω ότι έχω Profficiency στα αγγλικά και δε νομίζω να δυσκολευτώ πολύ να προσαρμοστώ σε χώρα εξωτερικού. 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! 

 

Kαλησπερα φιλε μου!και εγω για ενστολα επαγγελματα ενδιαφερομαι αλλα στις στρατιωτικες σχολες το βοηθημα που παιρνεις μεσα ειναι πολυ μικρο απο οσο γνωριζω ...ουτε 200 δεν νομιζω να ειναι...επισης με μπερδεψες λιγο τα 3000 πως τα εβγαλες...ο μισθος του στρατου παντως οταν εισαι στα 30 απο αυτη την σχολη καπου στο 1000 νομιζω παιζει !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, gii είπε

Kαλησπερα φιλε μου!και εγω για ενστολα επαγγελματα ενδιαφερομαι αλλα στις στρατιωτικες σχολες το βοηθημα που παιρνεις μεσα ειναι πολυ μικρο απο οσο γνωριζω ...ουτε 200 δεν νομιζω να ειναι...επισης με μπερδεψες λιγο τα 3000 πως τα εβγαλες...ο μισθος του στρατου παντως οταν εισαι στα 30 απο αυτη την σχολη καπου στο 1000 νομιζω παιζει !

Καλησπέρα! Το 3000 είναι +τις επενδύσεις. Εγώ ξέρω πάντως ότι κάποιος στρατιώτης χωρίς ειδικότητα παίρνει περίπου 900€ το μήνα οπότε η ΣΜΥΑ δεν υπάρχει περίπτωση να μη δίνει παραπάνω.Νομίζω παίρνουν πάνω από 1100€ το μήνα. Κάποιος που ξέρει καλύτερα θα μας κατατοπίσει πιο καλά! 

Επεξ/σία από SakisXlr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SakisXlr είπε

Καλησπέρα! Το 3000 είναι +τις επενδύσεις. Εγώ ξέρω πάντως ότι κάποιος στρατιώτης χωρίς ειδικότητα παίρνει 900€ το μήνα οπότε η ΣΜΥΑ δεν υπάρχει περίπτωση να μη δίνει παραπάνω.Νομίζω παίρνουν πάνω από 1100€ το μήνα. Κάποιος που ξέρει καλύτερα θα μας κατατοπίσει πιο καλά! 

ισχυει αυτο!γιατι και εγω απο οικονομικα ειμαι ξαναδινω φετος και θα ηθελα να μαθω(για καθαρα μιλαω εγω)....φαινονται καλες επενδυσεις παντως ζηλευω 😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, gii είπε

ισχυει αυτο!γιατι και εγω απο οικονομικα ειμαι ξαναδινω φετος και θα ηθελα να μαθω(για καθαρα μιλαω εγω)....φαινονται καλες επενδυσεις παντως ζηλευω 😜

Οι γονεις μου ασχολούνται με ακίνητα, και εδώ έχουν ανέβει πολύ.Μια νορμαλ γκαρσονιέρα 30 περίπου τ.μ. ενοικιάζεται περίπου 350€ το μήνα και μη φανταστείς κάτι ιδιαίτερο έχουν τα απολύτως απαραίτητα μόνο.Κατά καιρούς βγαίνουν προς πώληση ευκαιρίες με πολύ καλό potential.Επίσης έχουμε κατάστημα που μπορώ να ασχοληθώ και να ανεβάσω

Επεξ/σία από SakisXlr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγά μην παίρνεις 3000€ στα 30 σου υπαξιωματικός. Ποιος τα λέει αυτά? Κάνα χίλια+€. Το πιο πιθανό να είσαι σε κάποια μοίρα και να ασχολησε με τακτική συντήρηση αεροσκαφών. Τίποτα παραπάνω. Θα έχεις μια Α πίεση αλλά το μηνιατικο θα μπαίνει βρέξει χιονίσει. Αεροπορία δεν έχει και πολλές μεταθέσεις, όποτε οκ.

Ημμυ είναι δύσκολη σχολή, ίσως του Βόλου είναι η πιο εύκολη από όλα τα τμήματα στην Ελλάδα. Είναι σχολή όμως που δίνει δυνατότητες κυρίως αν φύγεις έξω, να ασχοληθείς και με πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.

Σε δυσκολία και σε αντικείμενο είναι μέρα με την νύχτα.

Όσο σπουδάζεις στην ΣΤΥΑ φυσικά και ΔΕΝ παίρνεις 900€. Λιγα παίρνεις.

Επίσης για να φτάσεις να παίρνεις πολύ υψηλούς μισθούς στο εξωτερικό από ημμυ θα πρέπει να έχεις εμπειρία και δυνατά χαρτιά. Κανείς δεν δίνει τρέλα λεφτά σε έναν απλό απόφοιτο ημμυ χωρίς εμπειρία.

Επεξ/σία από tzitzikas2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή ψάξε τι είναι η ΣΜΥΑ κ πως βγαίνουν οι ειδικότητες. 

Έπειτα διάβασε που μπορείς να βρεθείς λόγο στρατού (από Άραξο κ Αθήνα μέχρι Κάρπαθο).

Τέλος είσαι μικρός κ βλέπεις/υπολογίζεις πολύ μπακαλιστικα κάποια πράγματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχολή του Βόλου είναι δυνατή σαν τίτλος, αλλά έχω την υποψία ότι οι τίτλοι και οι καριέρες σου έχουν πάρεις τα μυαλά.
Απο περιέργεια, μιας και εργάζομαι εδω και 10 χρόνια στην άλλη άκρη του Ατλαντικού, πως βλέπεις την καριέρα σαν Μηχανικός Η/Υ εδώ/. τι πιστεύεις ότι θα σε αποροφήσει;

Για στρατιωτική σχολή, 1ον πάς με λανθασμένο παράγοντα και αν δεν το αγαπάς το φανταριλίκι θα σε φάει. Άποψη μου βέβαια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, headbanger είπε

Η σχολή του Βόλου είναι δυνατή σαν τίτλος, αλλά έχω την υποψία ότι οι τίτλοι και οι καριέρες σου έχουν πάρεις τα μυαλά.
Απο περιέργεια, μιας και εργάζομαι εδω και 10 χρόνια στην άλλη άκρη του Ατλαντικού, πως βλέπεις την καριέρα σαν Μηχανικός Η/Υ εδώ/. τι πιστεύεις ότι θα σε αποροφήσει;

Για στρατιωτική σχολή, 1ον πάς με λανθασμένο παράγοντα και αν δεν το αγαπάς το φανταριλίκι θα σε φάει. Άποψη μου βέβαια. 

Καλημέρα! Γνωρίζω ότι οι επαγγελματικές ευκαιρίες είναι άπειρες και οι τομείς πολλοί.Δεν υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μη βρω αυτό που θα με κάνει χαρούμενο.Απο όπου ρωτάω και ακούω όμως, όλοι λένε πως σε βλέπουν ως έναν αριθμό και τα ωράρια είναι πάνω από 8ωρο.Οι ώρες με πειράζουν κυρίως, όχι τα υπόλοιπα μιας και οι θέσεις είναι πολλές.Ακριβώς σε τι θέση θέλω να είμαι δε γνωρίζω γιατί δεν έχω ασχοληθεί με προγραμματισμό και δε ξέρω πως είναι, και στα ηλεκτρονικά επίσης εκεί οι δουλειές είναι μέρα με τη νύχτα με εδώ, οπότε αυτό θα το καταλάβω αργότερα.

Ο τρόπος ζωής στην Αμερική με ελκύει πολύ πάντως αφού είναι όλα πιο εξελιγμένα και κυρίως ο τομέας μου.Αν υπάρχουν θέσεις με νορμαλ ωράρια ώστε να έχεις και κάποιο χρόνο για τον εαυτό σου, θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος έτσι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SakisXlrΤα λεφτά σαν δόκιμος είναι στα 100€, και ο μισθός για αρκετά χρόνια θα είναι λίγο πιο κάτω από το χιλιάρικο. Αν δεν πάρεις την ειδικότητα που θέλεις τι θα κάνεις; (γίνεται κλήρωση για την ειδικότητα, δηλαδή θα πρέπει να είσαι τυχερός). Έστω ότι πάρεις την ειδικότητα, μετά είναι το θέμα της μεταθεσης. Ανάλογα με τις ανάγκες τις μονάδας που θα πας μπορείς να ασχοληθείς από ενσύρματα δίκτυα, ραντάρ, διακριβωσεις μέχρι και αεροπλάνα. Είναι μια ειδικότητα η οποία βάζει το χέρι της σε πολλούς τομείς της ΠΑ. Γενικά, μπορείς να ασχοληθείς με κάτι που θα το γουστάρεις αλλά μπορεί και το αντίθετο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να θέλω να ακυρώσω τα όνειρα σου, κάνεις μια πολύ παράτολμη υπόθεση πως οτι ισχύει σήμερα (ακίνητα, επενδύσεις, σχολή και μισθολογικά στρατού), θα ισχύουν για τα επόμενα 13 χρόνια και μέχρι τα 30 σου.

Αν κάτι έχουν δείξει τα τελευταία χρόνια, είναι οτι μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.

Επεξ/σία από Theo1903
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σου εγω ειμαι ημμυ εμπ 5ο ετος οποτε μπορω να μιλησω για το ημμυ, για το σμυα δεν γνωριζω και πολλα.Αρχικα θα ηθελα να σου πω οτι ειναι σαφως πολυ δυσκολη σχολη που ομως μπορει να βγει σε 5 χρονια, αν ασχολεισαι  κατα τη διαρκεια του εξαμηνου και δεν θυμασαι να ξεκινησεις το διαβασμα στην εξεταστικη,οποτε αυτο που εχεις στο μυαλο σου για τουλαχιστον 6 χρονια σπουδων βγαλτο.Επισης αυτο που λες για μεταπτυχιακο  δεν ειναι απαραιτητο,φυσικα πολλοι το επιλεγουν,ωστοσο δεν ειναι απαραιτητο μιας και το προγραμμα σπουδων στα ελληνικα τμηματα ημμυ ειναι πενταετες,πραγμα που σημαινει οτι περιλαμβανει και μεταπτυχιακο μεσα.Αυτο φυσικα δεν ειναι μονο στα λογια αλλα και στη πραξη ,αφου  μετα τα 5 πρωτα εξαμηνα επιλεγεις κατευθυνσεις ή ροες (αναλογα τη πολη ειναι και λιγο διαφορετικα, ουσιαστικα διαλεγεις πιο εξειδικευμενα μαθηματα ) και ετσι εχεις εμβαθυνει σε συγκεκριμενους τομεις αναλογα με το τι σε ενδιαφερει.Αλλα ακομη και να θες να κανεις μεταπτυχιακο ειναι 2 χρονια η και 1 αν επιλεξεις βρετανικο πανεπιστημιο,αρα δεν χρεαιζεται να φτασεις 28 για να δουλεψεις, μη τρελαθουμε...

Τωρα η επαγγελαμτικη αποκατασταση στη σχολη ποικιλει πολυ.Υπαρχουν 4 κατευθυνσεις:

ηλεκτρονικη και συστηματων: μπορεις να ασχοληθεις με κυκλωματα,ηλεκτρονικη,ρομποτικη,συστηματα ελεγχου κλπ

πληροφορικη:προγραμματισμος και ο,τι αυτο συνεπαγεται front back end,web κλπ, data science,machine learnng κλπ

επικοινωνιων:μπορεις να ασχοληθεις με τηλεπικοινωνιες, 5g επισης με δικτυα ,ασφαλεια cyber security κλπ

ενεργειας:με μηχανες,παραγωγη ηλεκτρικης ενεργειας,να γινεις κλασικος ηλεκτρολογος μηχανικων εγκαταστασων,υψηλες τασεις κλπ

Οι κατευθυνσεις οπως τις αναφερω ειναι για ημμυ εμπ,δεν ξερω ακριβως το προγραμμα σπουδων του βολου, αλλα ακομα και να μην ειναι ετσι θα υπαρχουν παρομοια μαθηματα κατευθυνσης

Φυσικα μπορεις να κινεισαι σε πανω απο μια κατευθυνση αν το επιθυμεις το πτυχιο ειναι ενιαιο,περισσοτερο σε ολα ειναι η προσωπικη ενασχοληση.

Αυτα ελπιζω να βοηθησα.

 

 

 

 

Επεξ/σία από kostas98ath
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...