Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft προσθέτει λειτουργία προσωποποιημένων Ειδήσεων στη taskbar των Windows 10


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, ThanLan09 είπε

Σε ένα παλιό άρθρο του Insomnia είπαν ότι η microsoft ανακοίνωσε ότι θα βγουν νέα windows

Τα windows έχουν μεταφερθεί σε μοντέλο SAAS. Αυτά θα έχουμε για πολλά χρόνια ακόμα, θα κάνουν απλά ενημερώσεις κάθε τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, oldnew είπε

Η Microsoft πρέπει να κανει πολύ δουλειά στα Windows για ταμπλέτες. Με χρήση αφης εχει τεράστια θέματα σε σχεση με μια ταμπλέτα Android και δεν βελτιώνει και τίποτα χρόνια τωρα. Εχω το Windows galaxy book 12, και το Android tab s6. Μονο για δουλειές πάω στα Windows (και εκει ολο και ποιο σπάνια). Το tab s6 για κατανάλωση περιεχόμενου κυρίως, απλά δεν παίζεται.. 

Πήρα μεταχειρισμένο το Surface Pro 4. Απορώ πώς πέτυχε αυτή η σειρά. Ωραίο design αλλά ουσιαστικά είναι ένα μέτριο laptop, και ένα κακό tablet. Μπήκε αγγελία γρήγορα.

3 ώρες πριν, KilliK είπε

Υπαρχουν μπολικα apps που το φερνουν στα μετρα σου. Για τις βασικες λειτουργιες μια χαρα ειναι.

 

Για τις βασικες λειτουργιες μια χαρα ειναι όλα τα OS. Συζητάμε πώς μπορεί να βελτιωθεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Πήρα μεταχειρισμένο το Surface Pro 4. Απορώ πώς πέτυχε αυτή η σειρά. Ωραίο design αλλά ουσιαστικά είναι ένα μέτριο laptop, και ένα κακό tablet. Μπήκε αγγελία γρήγορα.

Για τις βασικες λειτουργιες μια χαρα ειναι όλα τα OS. Συζητάμε πώς μπορεί να βελτιωθεί.

Ολα τα λειτουργικα εχουν περιθωριο για βλετιωση. Εδω ομως ολοι σχολιαζουν λες και ειναι το χειροτερο λειτουργικο που εχει βγει ποτε. Δεν ειναι. Ειναι μια χαρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Αλήθεια δεν καταλαβαίνω την γκρίνια με τα windows. Είναι σταθερότατα, προσωπικά δεν μου έχουν κρασάρει ποτέ σε καμία έκδοση και σε κανένα μηχάνημα τα τελευταία 10 χρόνια. 

 

Επικοινώνησες με την Επιτροπή των Βραβείων Guiness ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγω προχθές το PC στη δουλειά, περιμένω κανά 10λεπτο να φορτώσει καλά (περιστρεφόμενος σκληρός δίσκος γαρ, όχι SSD) και ξεκινάω να δουλεύω. Και αρχίζει το παλιό καλό "σύρσιμο". Ρε γιατί να σέρνεται ένα PC με i7-4790 και 16GB RAM, με όλα τα μη-απαραίτητα startup apps και τις διεργασίες κλειστές; Ανοίγω Task Manager και, ιδού ο υπαίτιος. Το Microsoft Telemetry Module έκανε το δίσκο να βαράει 100άρια, με τις υπόλοιπες εφαρμογές να αράζουν. Ε, σε πιάνει μια αηδία... Linux και πάλι Linux. Ας κοιτάξουν να κάνουν optimize το λειτουργικό και μετά βάζουν άχρηστα features μέσα. Που ανοίγεις το PC και το σύστημα σου έχει καβατζώσει ήδη 4GB RAM  και καναδυό threads, απλά και μόνο για τα όμορφά σου μάτια.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου αρέσει να μου παίρνουν τα δεδομένα με χαζές δικαιολογίες...

Πάρτε τα ολα. Δεν έχω να κρύψω τίποτα. Στο σπίτι μου έχω βγάλει κουρτινες και πόρτες.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Το Microsoft Telemetry Module έκανε το δίσκο να βαράει 100άρια, με τις υπόλοιπες εφαρμογές να αράζουν. Ε, σε πιάνει μια αηδία...

Telemetry, Module Installer, Antimalware service , είναι η αγία τριάδα των windows... βασικά χωρίς ssd δε λειτουργούν , απορώ με το κουράγιο σου, πάρε τον πιο φθηνό να κάνεις τουλάχιστον τη δουλειά σου (ή Linux φυσικά όπως έγραψες)

1 ώρα πριν, MikeKata είπε

Που ανοίγεις το PC και το σύστημα σου έχει καβατζώσει ήδη 4GB RAM  και καναδυό threads, απλά και μόνο για τα όμορφά σου μάτια.

Συνήθως 1 γίγα ,το πολύ 1.5 καβατζώνουν , κάτι άλλο παίζει

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, pao13 είπε

αν μπορούσε κάποιος να παίξει παιχνίδια χωρίς να κάνει εγκατάσταση τα win αμέσως οι χρήστες win10 θα γίνουν μισοί! 

Εχμ νομίζω υπάρχει αυτό...Xbox;

Και θα πάνε σε Linux ή MacOS να φανταστώ; Δεν είναι μόνο τα παιχνίδια. Είναι η συμβατότητα και η παραμετροποίησή θεωρώ.

Πάντως νομίζω ότι, για έναν περίεργο λόγο, κάποιοι έχουνε τρομερή ευαισθησία για τα προσωπικά δεδομένα σε desktop λειτουργικά, αλλά στα κινητά τους τα allow στα permissions πάνε σύννεφο

Επεξ/σία από whoever81
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, korakios είπε

Telemetry, Module Installer, Antimalware service , είναι η αγία τριάδα των windows... βασικά χωρίς ssd δε λειτουργούν , απορώ με το κουράγιο σου, πάρε τον πιο φθηνό να κάνεις τουλάχιστον τη δουλειά σου (ή Linux φυσικά όπως έγραψες)

Συνήθως 1 γίγα ,το πολύ 1.5 καβατζώνουν , κάτι άλλο παίζει

 

Δυστυχώς φίλε, είναι εταιρικός υπολογιστής, οπότε χέρι δε βάζω...

Όσο για τη RAM, και σε όλους τους εταιρικούς και στο σταθερό μου στο σπίτι που τον έχω κάνει εντελώς debloat (μέχρι και με script έχω ξηλώσει τα πάντα από μέσα-τηλεμετρίες, εφαρμογές που δε χρειάζονται κλπ), κάτω από 3,5GB χρήση με το καλημέρα, δεν πέφτουν. Γενικά, τα Windows, ό,τι και να τους δώσεις από πόρους το κατεβάζουν αμάσητο. Και το συγκρίνω με το καημένο το laptopάκι που χρησιμοποιώ τώρα, με ένα ταπεινό διπύρηνο hyperthreaded, 8GB RAM και το Arch πάνω από 3.2GB σε full load δε μου έχει γεμίσει. Με KDE και όλα τα visual effects ανοιχτά στο έπακρο. Μη μιλήσουμε για διαφορά στην απόκριση.  Δηλαδή είναι να τα βλέπεις δίπλα δίπλα και να κλαις με το optimization της MS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, whoever81 είπε

Υπάρχει αυτό που λες...Xbox

Και θα πάνε σε Linux ή MacOS να φανταστώ; Δεν είναι μόνο τα παιχνίδια.

Πάντως νομίζω ότι, για έναν περίεργο λόγο, κάποιοι έχουνε τρομερή ευαισθησία για τα προσωπικά δεδομένα σε desktop λειτουργικά, αλλά στα κινητά τους τα allow στα permissions πάνε σύννεφο

και πως θα πάει να κουμπώσει την καινούρια κάρτα γραφικών στο xbox να παίξει παιχνίδια που δεν εχει το xbox

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pao13 είπε

και πως θα πάει να κουμπώσει την καινούρια κάρτα γραφικών στο xbox να παίξει παιχνίδια που δεν εχει το xbox με τις τιμές που έχουν οι καινούριες κάρτες γραφικών;

Τώρα φαίνεται πιο επίκαιρο.

5 ώρες πριν, KilliK είπε

Ολα τα λειτουργικα εχουν περιθωριο για βλετιωση. Εδω ομως ολοι σχολιαζουν λες και ειναι το χειροτερο λειτουργικο που εχει βγει ποτε. Δεν ειναι. Ειναι μια χαρα.

Το χρησιμοποιώ υποχρεωτικά λόγω δουλειάς. Όντως είναι σε γενικές γραμμές ΟΚ. 

Αν υπολογίσεις όμως ότι το αναπτύσσει μια εταιρεία με απίστευτους πόρους σε κάθε τομέα, τότε το λες και ψιλοχάλια. 

Διανομές linux που αναπτύσσονται με ασύγκριτα λιγότερους πόρους, είναι πολύ κοντά σε λειτουργικότητα και καλύτερες σε σταθερότητα... Η MS έχει μια μαγική δύναμη: να πιάνει χρυσάφι και να το μετατρέπει σε σκ@τά... Ημιτελείς δουλειές σε πολλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Όσο για τη RAM, και σε όλους τους εταιρικούς και στο σταθερό μου στο σπίτι που τον έχω κάνει εντελώς debloat (μέχρι και με script έχω ξηλώσει τα πάντα από μέσα-τηλεμετρίες, εφαρμογές που δε χρειάζονται κλπ), κάτω από 3,5GB χρήση με το καλημέρα, δεν πέφτουν.

Μάλλον επειδή χρησιμοποιώ ltsc εκδόσεις, <1Giga

τη 2004 που τη δοκίμασα 1,4-1,6 έπαιζε , κάτι δε κολλά

36 λεπτά πριν, MikeKata είπε

και το Arch πάνω από 3.2GB σε full load δε μου έχει γεμίσει. Με KDE και όλα τα visual effects ανοιχτά στο έπακρο.

Καλά και εγώ σε KDE Neon που γράφω τώρα έχω 14 tabs ,ανοιχτά, skype,viber,thunderbird και κανα plasm-οηδή καιρού και σημειώσεων ,έκανε και κάτι ενημερώσεις και είμαι στα 3,7G

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...