Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για στήσιμο δικτύου με Unifi AP


ramarg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας τα πάρουμε από την αρχή. Το booster δεν κάνει δουλειά. Θα παρεις ένα MikroTik chateau 5G και θα βάλεις κάρτα COSMOTE unlimited μέσα και λογικά θα δεις πολύ υψηλές ταχύτητες. Επίσης δίνει failover κλπ. Όμως σου προτείνω για κύριο ρουτερ να παρεις ένα nextgate και να βάλεις το chateau σε bridge. Από εκεί και μετα ότι έχει υψωθεί για switch κλπ σε μάρκα ubnt είναι κορυφή αλλά εφόσον δεν θα πας σε udm pro θα χρειαστείς unifi controller. 
 

στην θέση σου δεν θα ασχολιόμουν καν με failover κλπ άμα έβαζα 5G ρουτερ γιατί είναι αρκετά αξιόπιστα σε σχέση με adsl. Ftth όταν έρθει εννοείται αξίζει να μπει κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, taslikos είπε

Ας τα πάρουμε από την αρχή. Το booster δεν κάνει δουλειά. Θα παρεις ένα MikroTik chateau 5G και θα βάλεις κάρτα COSMOTE unlimited μέσα και λογικά θα δεις πολύ υψηλές ταχύτητες. Επίσης δίνει failover κλπ. Όμως σου προτείνω για κύριο ρουτερ να παρεις ένα nextgate και να βάλεις το chateau σε bridge. Από εκεί και μετα ότι έχει υψωθεί για switch κλπ σε μάρκα ubnt είναι κορυφή αλλά εφόσον δεν θα πας σε udm pro θα χρειαστείς unifi controller. 
 

στην θέση σου δεν θα ασχολιόμουν καν με failover κλπ άμα έβαζα 5G ρουτερ γιατί είναι αρκετά αξιόπιστα σε σχέση με adsl. Ftth όταν έρθει εννοείται αξίζει να μπει κλπ

Καλησπέρα φίλε. Δεν ξέρω αν είχες χρόνο να διαβάσεις το topic αλλά δεν έχει και νόημα γιατί συζητούσαμε λεπτομέρειες για το setup που θέλω να κάνω. Η ουσία είναι ότι το σενάριο πάγωσε από πέρυσι γιατί το UDM-Pro εν τέλει δεν υποστήριξε ποτέ το DualWAN Load Balance όπως υποσχέθηκαν από την UI. 

Στην παρούσα φάση το θέμα μου δεν είναι το πώς να αυξήσω ταχύτητες. Επομένως το να τρέξω αυτή τη στιγμή ένα setup με extra sim gigamax unlimited δε με ενδιαφέρει (υπάρχει το πρόγραμμα αλλά δεν θέλω να στηρίξω όλη τη σύνδεση internet του σπιτιού σε αυτό - αργότερα θα το σκεφτώ και ίσως βάλω το gigamax ως load balance αλλά σίγουρα όχι ως κύρια γραμμή). Προς το παρόν πιάνω ένα τίμιο 50 down/7up και είναι ανεκτό. Όταν λήξει η σύμβαση του booster θα το κοιτάξω (γιατί αυτή τη στιγμή δεν πρόκειται να σπάσω τη σύμβαση). Στη παρούσα φάση λοιπόν το booster θα μείνει ως έχει, δεν το διακόπτω, και ούτε θα ασχοληθώ με bridge mode γιατί το έψαξα αρκετά το θέμα και είδα ότι δεν το υποστηρίζει το συγκεκριμένο ρούτερ που δίνει η COSMOTE (και μόνο η προσπάθεια να το γυρίσεις σε bridge mode σου κατεβάζει το bonding tunnel και σταματά η ενίσχυση). Έχω βρει βοήθεια για το πώς θα το κάνω το set up να δουλέψει με το booster. Το πρόβλημα είναι το κομμάτι του router/gateway γιατί το HuaweiHA35 που δίνει ο ISP προφανώς δεν ανταποκρίνεται ούτε στα βασικά αν συνδέσεις αρκετές συσκευές. Το περιβάλλον είναι κάτι ανάμεσα σε επαγγελματικό-οικιακό και επομένως προσανατολίζομαι καθαρά σε λύσεις της UI. Επομένως η ερώτηση μου παραμένει η εξής. 

Αναφορά σε κείμενο

Την τελευταία εβδομάδα ωστόσο είδα ότι κυκλοφόρησε ένα νέο router (το Next Generation Gateway Pro) το οποίο αν κατάλαβα καλά υποστηρίζει εν γένει το Dual WAN Load Balance που με ενδιαφέρει.

Ακριβώς επειδή δεν βρίσκω στην παρούσα φάση κριτικές και reviews γιατί είναι αρκετά νέο, προσπαθώ να καταλάβω την χρησιμότητα του.. Είναι απλά ένα router που υποστηρίζει DualWAN LB setup ή κάνει και κάτι άλλο που να δικαιολογεί την τιμή του?

Επεξ/σία από ramarg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δεν χρειάζεται να προσέξεις τίποτα όλα θα γίνουν στο Auto έχω στήσει όλο το δίκτυο με το παλιότερο μοντέλο και δουλεύουν όλα άψογα,αρκεί να έχεις ασχοληθεί λίγο με την φιλοσοφία των unifi τα μηχανήματα είναι απίστευτα και σε προσφέρουν μεγάλη ευκολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...