Προς το περιεχόμενο

Δε φταίω εγώ, εσύ φταις


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αρχή το κοντέρ δείχνει περίπου 5km επιπλέον κ οχι 10%. 

Δεύτερον εσύ δεν έκανες προσπεράσει σε κανέναν οπότε οτι αναφέρεις δεν ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, dasimo είπε

Αν οδηγείς σε εκλιπαρώ να σταματήσεις για το καλό του κοινωνικού συνόλου

 

1ον η Α.Ο έχει σε σημεία όριο 130 χλμ το οποίο συνεπάγεται μέγιστη επιτρεπόμενη ταχύτητα 130 +10% (λόγω κοντέρ) =143 χιλιόμετρα. τα 140 κοντέρ σημαίνουν συνήθως 135 χλμ.

 

2ον σύμφωνα.ω απόλυτα, ας πούμε λοιπόν ότι είχα μόλις προσπεράσει πριν 500 μέτρα κάποιον και δεν έβγαινα σε έξοδο, το ότι έχω βγάλει φλας σημαίνει ότι δεν θα με αφήσεις μόλις τώρα που σε προσπέρασα ? Τι είναι αυτά που λες  ?

 3ον Σε αφρικανική χώρα δεν ισχύει , αλλά ισχύει ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ Ευρωπαϊκές (δες την φωτογραφία που σου απαντάει όλες τις ερωτήσεις) 

 

4ον σου αντιστρέφω εγώ το ερώτημα όπως και όλοι οι σώφρονες ανθρωποι

 

Screenshot 2021-05-13 at 10.34.12 AM.jpg

Όχι εκεί που αναφερεις ότι στριβεις για Πεντέλη !!!! οταν σου έρθει η κληση απο καμερα εσυ να κανεις ενσταση για την ένδειξη του κοντέρ!

Το ότι με προσπερνας απο αριστερα για να χωθείς ξανα μπροστα μου για να βγεις στα 500 μετρα δεξια δείχνει κατι παραπανω απο επικυνδηνη οδήγηση και πας καρφωτος για αφαιρεση διπλωματος!!!!

Επεξ/σία από Dinos1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά , ευχαριστώ πολύ....συνεχίστε τις σφήνες, να είστε στο κρυφό σημείο δεξιά των αυτοκινήτων και να μουντζώνετε τον κόσμο με το κράνος στα χέρια....ο κόσμος θα σας λατρεύει....εν το μεταξύ αφαιρέσει το δικό μου δίπλωμα γιατί εγώ πήγαινα με 140 κοντέρ σε όριο των 130 με 10% απόκλιση. Τελευταίο μήνυμα από εμένα , εύχαριστω πολύ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dasimo είπε

παιδιά , ευχαριστώ πολύ....συνεχίστε τις σφήνες, να είστε στο κρυφό σημείο δεξιά των αυτοκινήτων και να μουντζώνετε τον κόσμο με το κράνος στα χέρια....ο κόσμος θα σας λατρεύει....εν το μεταξύ αφαιρέσει το δικό μου δίπλωμα γιατί εγώ πήγαινα με 140 κοντέρ σε όριο των 130 με 10% απόκλιση. Τελευταίο μήνυμα από εμένα , εύχαριστω πολύ. 

Αν έκανες αυτά που περιγράφεις, να είσαι σίγουρος ότι δεν θα σε μουτζώνουν μόνο οι μηχανές. Επίσης όταν σου έρθει η κλήση ή σε σταματήσει η τροχαία, εξήγησε αυτό για το 10% θα το λάβουν σοβαρά υπόψη.

Πραγματικά είσαι επικίνδυνος με αυτά που περιγράφεις. Και όχι δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να σε αφήσει να αλλάξεις λωρίδα επειδή άναψες φλας. Εσύ είσαι υποχρεωμένος να περιμένεις κ να βεβαιωθείς ότι μπορείς να βγεις δεξιά. Η μηχανή που πάει με 90 είναι στην πορεία της, εσύ αλλάζεις πορεία, ούτε θα σε περιμένει η μηχανή επειδή έβγαλες φλας, ούτε θα κόψει. Αν θέλει θα το κάνει, δεν είναι υποχρεωμένος όμως κανένας.

Και ξέρεις γιατί στο εξωτερικό δεν συμβαίνει αυτό ποτέ; Γιατί κανένας δεν είναι στην αριστερή λωρίδα και γιατί όταν πρόκειται να βγουν από τον αυτοκινητόδρομο δεν αλλάζουν 10 λωρίδες σε 10 δευτερόλεπτα.

Και όχι φίλε μου, δεν αλλάζεις λωρίδα μέσα στον αυτοκινητόδρομο κ επιβραδύνεις! Για να ενοχλήσεις ακόμη περισσότερο τους υπόλοιπους το κάνεις αυτό; Επιβραδύνεις αφού μπεις στην λωρίδα επιβράδυνσης, από τα 140 δηλαδή θα πας δεξιά σε μερικά δευτερόλεπτα κ θα είσαι στα 80-90. Έλεος δηλαδή. Να φροντίσεις να είσαι νωρίτερα δεξιά κ να έχεις επιβραδύνει σταδιακά.

Για αυτό έχει κίνηση η ΑΘήνα, δεν φταίνε ούτε τα μηχανάκια ούτε τα αυτοκίνητα. Η νοοτροπία μας φταίει κ το γεγονός ότι δεν γνωρίζουμε τον ΚΟΚ. Αλλάζει 15 φορές λωρίδα ο άλλος στην Κηφισίας, χωρίς φυσικά να βγάλει φλας, μπας κ κερδίσει ένα χιλιοστό του δευτερολέπτου...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vampira είπε

Η μηχανή που πάει με 90 είναι στην πορεία της, εσύ αλλάζεις πορεία, ούτε θα σε περιμένει η μηχανή επειδή έβγαλες φλας, ούτε θα κόψει.

Η μηχανή που κινείται ανάμεσα στις λωρίδες είναι παράνομη. Και λογικά δεν πήγαινε με 90. Αυτό κατάλαβα από αυτό που έγραψε.

23 ώρες πριν, dasimo είπε

 Αττική οδό , κινούμαι αριστερά με ταχύτητα 140 χιλιομέτρων την ώρα, σε 1 χιλιόμετρο είναι η έξοδός μου, βγάζω φλάς δεξιά (έχω οδηγήσει σε όλη την Ευρώπη και αν βγάλεις φλάς δεξί κοκαλώνει όλος ο κόσμος) , πίσω μου λοξά ανάμεσα στα δύο ρεύματα (ημαρτον δηλαδή) υπάρχει μοτοσυκλέτα πάλι  BMW σε απόσταση 400 μέτρων. Μπάινω στήν μεσαία λουρίδα και συνεχίζω πρός την έξοδο κανονικά....περνάει αριστερά μου και μου προτάσει το μεσαίο δάκτυλο αναπτύσει ταχύτητα 200 χιλιομέτρων και φεύγει....

 

Για τα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, dasimo είπε

Αλλά στο Ελλαδιστάν θα σε μουντζώσουν και θα σου κλείσουν τον δρόμο όλοι όσοι θεωρούν ότι μπορείς να προσπερνάς από δεξιά γιατί πλέρωκες 2.80 και πως να το κάνουμε καούμε έχουμε εργαλείο.....

Το ξερεις οτι σε δρομο με λωριδες ( στοιχους ) επιτρεπεται η προσπεραση απο δεξια,ετσι;

 

16 ώρες πριν, dasimo είπε

το πρώτο ισχύει σύμφωνα με τον ΚΟΚ μόνο εάν ακολουθεί έξοδος και έχει βγάλει φλας 

Εχεις μπερδευτει.

 

13 ώρες πριν, dasimo είπε

4ον σου αντιστρέφω εγώ το ερώτημα όπως και όλοι οι σώφρονες ανθρωποι

 

Απο που πηρες αυτο το αποσπασμα;Γιατι λεει κατι για ζωα μεσα,δεν ξερω σε ποιο δρομο ταχειας μπορεις να εχεις και τα ζωα σου μαζι.

10 ώρες πριν, dasimo είπε

Δυστυχώς υπάρχει ένας άγραφος εμφύλιος ανάμεσα σε αυτοκινητιστές και μοτοκυκλιστές στήν χώρα μας

ΑΠο που σου ερχονται αυτα;

10 ώρες πριν, dasimo είπε

Τελευταίο μήνυμα από εμένα , εύχαριστω πολύ. 

Μακαρι,γιατι με αυτα που γραφεις θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε.

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Το ξερεις οτι σε δρομο με λωριδες ( στοιχους ) επιτρεπεται η προσπεραση απο δεξια,ετσι;

Μπορείς να μας πεις γιατί το λες αυτό; Ακριβώς στην προηγούμενη σελίδα έχουμε το άρθρο και δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Το ξερεις οτι σε δρομο με λωριδες ( στοιχους ) επιτρεπεται η προσπεραση απο δεξια,ετσι;

https://www.glavopoulos.com/kok-017/

ΑΡΘΡΟ 17 : Προσπέρασμα - Κυκλοφορία σε στοίχους

1. Ο οδηγός επιτρέπεται να προσπεράσει προπορευόμενο όχημα μόνον εφόσον μπορεί να το κάνει χωρίς κίνδυνο ή παρακώλυση της κυκλοφορίας και εφόσον προειδοποιήσει έγκαιρα γι' αυτό, σύμφωνα με το άρ8ρο 21 παρ. 2 του παρόντος Κώδικα.

2. Το προσπέρασμα επιτρέπεται, κατά κανόνα, από τα αριστερά. Κατ' εξαίρεση, το προσπέρασμα επιτρέπεται από τα δεξιά αν ο προπορευόμενος οδηγός έχει δώσει σήμα ότι προτίθεται να στρίψει αριστερά και έχει μετακινήσει το όχημα ή τα ζώα του προς την πλευρά αυτήν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Nabuko είπε

https://www.glavopoulos.com/kok-017/

ΑΡΘΡΟ 17 : Προσπέρασμα - Κυκλοφορία σε στοίχους

1. Ο οδηγός επιτρέπεται να προσπεράσει προπορευόμενο όχημα μόνον εφόσον μπορεί να το κάνει χωρίς κίνδυνο ή παρακώλυση της κυκλοφορίας και εφόσον προειδοποιήσει έγκαιρα γι' αυτό, σύμφωνα με το άρ8ρο 21 παρ. 2 του παρόντος Κώδικα.

2. Το προσπέρασμα επιτρέπεται, κατά κανόνα, από τα αριστερά. Κατ' εξαίρεση, το προσπέρασμα επιτρέπεται από τα δεξιά αν ο προπορευόμενος οδηγός έχει δώσει σήμα ότι προτίθεται να στρίψει αριστερά και έχει μετακινήσει το όχημα ή τα ζώα του προς την πλευρά αυτήν. 

 

33 λεπτά πριν, kiko33gr είπε

Μπορείς να μας πεις γιατί το λες αυτό; Ακριβώς στην προηγούμενη σελίδα έχουμε το άρθρο και δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.

α) Σε μoνόδρoμoυς και oδoύς διπλής κατεύθυνσης, πoυ υπάρχoυν δύo

τoυλάχιστoν λωρίδες κυκλoφoρίας, κατά κατεύθυνση, μέσα σε κατoικημένες

περιoχές και τρεις εκτός αυτών, διαχωριζόμενες με κατά μήκoς διαγραμμί-

σεις, επιτρέπεται η κυκλoφoρία σε παράλληλες σειρές (στoίχoυς).

β) Στην περίπτωση αυτή, αλλαγή λωρίδας επιτρέπεται μόνoν εφόσoν δεν

πρoκαλείται κίνδυνoς ή παρακώλυση της κυκλoφoρίας και δίνεται έγκαιρα

πρoειδoπoίηση, σύμφωνα με τo άρθρo 21 παράγραφος 2 τoυ παρόντoς Kώ-

δικα.

γ) Στην περίπτωση που προβλέπεται στο εδάφιο α΄ της παρούσας παρα-

γράφου, ο προβλεπόμενος τρόπος οδήγησης δε θεωρείται ότι αποτελεί προ-

σπέρασμα κατά την έννοια του παρόντος άρθρου. Η διάταξη της περίπτωσης

στ΄ της παραγράφου 3 του άρθρου αυτού παραμένει εφαρμόσιμη.

 

(Πηγή ΚΟΚ, Άρθρο 17)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

α) Σε μoνόδρoμoυς και oδoύς διπλής κατεύθυνσης, πoυ υπάρχoυν δύo

τoυλάχιστoν λωρίδες κυκλoφoρίας, κατά κατεύθυνση, μέσα σε κατoικημένες

περιoχές και τρεις εκτός αυτών, διαχωριζόμενες με κατά μήκoς διαγραμμί-

σεις, επιτρέπεται η κυκλoφoρία σε παράλληλες σειρές (στoίχoυς).

β) Στην περίπτωση αυτή, αλλαγή λωρίδας επιτρέπεται μόνoν εφόσoν δεν

πρoκαλείται κίνδυνoς ή παρακώλυση της κυκλoφoρίας και δίνεται έγκαιρα

πρoειδoπoίηση, σύμφωνα με τo άρθρo 21 παράγραφος 2 τoυ παρόντoς Kώ-

δικα.

γ) Στην περίπτωση που προβλέπεται στο εδάφιο α΄ της παρούσας παρα-

γράφου, ο προβλεπόμενος τρόπος οδήγησης δε θεωρείται ότι αποτελεί προ-

σπέρασμα κατά την έννοια του παρόντος άρθρου. Η διάταξη της περίπτωσης

στ΄ της παραγράφου 3 του άρθρου αυτού παραμένει εφαρμόσιμη.

 

(Πηγή ΚΟΚ, Άρθρο 17)

Ναι, τι θέλεις να μας πεις ακριβώς? Πουθενά δε λέει ότι επιτρέπεται το προσπέρασμα από δεξιά. Ούτε στο λινκ που σου έβαλα εγώ ούτε σε αυτό που έβαλες εσύ που είναι το ίδιο άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nabuko είπε

Ναι, τι θέλεις να μας πεις ακριβώς? Πουθενά δε λέει ότι επιτρέπεται το προσπέρασμα από δεξιά. Ούτε στο λινκ που σου έβαλα εγώ ούτε σε αυτό που έβαλες εσύ που είναι το ίδιο άρθρο

Στην περίπτωση που προβλέπεται στο εδάφιο α΄ της παρούσας παρα-

γράφου, ο προβλεπόμενος τρόπος οδήγησης δε θεωρείται ότι αποτελεί προ-

σπέρασμα κατά την έννοια του παρόντος άρθρου.

Κοινως,εαν εσυ θες να πηγαινεις μονιμα στην αριστερη ( παρανομο ) με 80 και  εγω κινουμαι απο πισω δεξια σου με 90,δεν θεωρειται προσπερασμα.Θεωρειται σταθερη πορεια.

Αλλιως βασει αυτων που λετε παραπανω,εαν καποιος παει στην αριστερη με 80,θα πρεπει να πηγαινουν ολοι με 80 και να μην περναει κανεις.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Κοινως,εαν εσυ θες να πηγαινεις μονιμα στην αριστερη ( παρανομο ) με 80 και  εγω κινουμαι απο πισω δεξια σου με 90,δεν θεωρειται προσπερασμα.Θεωρειται σταθερη πορεια.

Αλλιως βασει αυτων που λετε παραπανω,εαν καποιος παει στην αριστερη με 80,θα πρεπει να πηγαινουν ολοι με 80 και να μην περναει κανεις.

Νομίζω ότι κάπου τα έχεις μπερδέψει. Άλλο το προσπέρασμα και άλλο η οδήγηση σε στοίχους. Ξανασκέψου το λίγο με πιο καθαρό μυαλό 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nabuko είπε

Νομίζω ότι κάπου τα έχεις μπερδέψει. Άλλο το προσπέρασμα και άλλο η οδήγηση σε στοίχους. Ξανασκέψου το λίγο με πιο καθαρό μυαλό 😉

Εγινε μαν μου,καληνυχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, Nabuko είπε

Νομίζω ότι κάπου τα έχεις μπερδέψει. Άλλο το προσπέρασμα και άλλο η οδήγηση σε στοίχους. Ξανασκέψου το λίγο με πιο καθαρό μυαλό 😉

βασικα εσυ τα εχεις μπερδεψει.. 

Προσπέραση = εισαι πίσω και στην ιδια ευθεια με καποιον και αλλάζεις λωρίδα για να τον περασεις

ΟΧΙ προσπεραση = εισαι πισω αλλα σε διαφορετικη λωριδα και περνας μπροστα χωρις να αλλαξεις κατι στην πορεια σου.

Δηλαδη οταν σε ενα δρομο με 3 λωριδες ειμαστε και οι 2 στην μεσαια λωρίδα , εσυ μπροστα εγω πισω, και παω αριστερη λωριδα και μετα παλι δεξι και βρεθω μπροστα σου τοτε σου εχω κανει προσπεραση. Αν εσυ κινεισαι μπροστα στην αριστερη λωριδα με 90χλμ/ωρα και εγω ειμαι στη μεσαια λωριδα πιο πισω απο σενα με ταχυτητα 100χλμ/ωρα και βρεθω πιο μπροστα απο σενα δεν ειναι προσπεραση.. Και για αυτο δεν εχει εφαρμογη το Αρθρο 17 που ανεβασες νωριτερα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Spect~ είπε

βασικα εσυ τα εχεις μπερδεψει.. 

Προσπέραση = εισαι πίσω και στην ιδια ευθεια με καποιον και αλλάζεις λωρίδα για να τον περασεις

ΟΧΙ προσπεραση = εισαι πισω αλλα σε διαφορετικη λωριδα και περνας μπροστα χωρις να αλλαξεις κατι στην πορεια σου.

Μάλλον εσύ τα μπέρδεψες. Το ίδιο λέμε. 

45 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Και για αυτο δεν εχει εφαρμογη το Αρθρο 17 που ανεβασες νωριτερα.

Και το άρθρο 17 το ίδιο λέει. Τώρα αν εσύ σαν δικυκλιστής θέλεις να φτιάξεις δικό σου ΚΟΚ ή διαβάζοντας τα άρθρα του καταλαβαίνεις ότι να ναι δε θα μου φανεί περίεργο. Δεν είσαι ο πρώτος δικυκλιστής που το κάνει αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...