Προς το περιεχόμενο

Σπαζοκεφαλιά συνδεσμολογίας!


mogolfiero

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την ομάδα,

Έχω μια απορία την οποία δεν κατάφερα να απαντήσω με αναζήτηση στο internet.

Έχουμε και λέμε: Στον υπολογιστή μου λόγω usb-c ports χρησιμοποιώ ένα hub της εταιρείας HooToo (δείτε φώτο).

Θα μπορούσα το hub αυτό να το χρησιμοποιήσω συνδέοντάς το απευθείας (1) στο usb wall adaptor μου για να φορτίσω usb-a συσκευές? Παρακάμπτοντας το laptop δλδ.

Επίσης υπάρχει η εναλλακτική (2) να πάω απο wall adaptor με usb-c σε usb-c καλώδιο στο dc-in του hub και μετα να συνδέσω πχ το κινητό για φόρτιση. H αρχική ιδέα είναι να συνδέσω το usb-c του hub κατευθείαν πάνω στο φορτιστή

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη γιατι δεν μπόρεσα να βρω αν έχει κάποιον έλεγχο στο power deliver (που θα έπρεπε να έχει πιστεύω). 

81gnNmjP2bL._AC_SS450_.jpg.c68f4592a6c4ae98ff290aa239b0e0c5.jpg

Τι γνώμη έχετε;

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τροφοδοσία PD είναι μόνο από το HUB -> Laptop.

Το hub θα δώσει αρκετό ρεύμα στις θύρες του μόνο για τη βασική λειτουργία Data. Αν κάποια συσκευή χρειαστεί πάνω από το ρεύμα που δίνει το USB3.0 ( 5V -  0.9A , δεν θυμάμαι ακριβώς το spec ) θα πρέπει να το βρει από τροφοδοσία άμεσα στη συσκευή. Όπως γίνεται συνήθως σε εξωτερικούς σκληρούς και μεγάλα USB Hub. 

Με εξαίρεση συγκεριμένες θύρες (always on USB ) που θα δώσουν έως 5V - 1.5A. 

Για να είσαι τυπικός θα πρέπει η φόρτιση συσκευών να είναι ανεξάρτητη από το Hub. Μας έχουν καεί θύρες και φλασάκια τα τελευταία 10 χρόνια με τα usb hub αλλά συνεχίζουμε να κάνουμε το ίδιο λάθος. 

 

Η καλύτερη πρόταση για να μην μπλέξεις με πολλά καλώδια είναι ένα USB hub όπως αυτό που έχεις. Και ένα Charging hub όπως για παράδειγμα το Anker charging station. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dr.Tesla είπε

Η τροφοδοσία PD είναι μόνο από το HUB -> Laptop.

Το hub θα δώσει αρκετό ρεύμα στις θύρες του μόνο για τη βασική λειτουργία Data. Αν κάποια συσκευή χρειαστεί πάνω από το ρεύμα που δίνει το USB3.0 ( 5V -  0.9A , δεν θυμάμαι ακριβώς το spec ) θα πρέπει να το βρει από τροφοδοσία άμεσα στη συσκευή. Όπως γίνεται συνήθως σε εξωτερικούς σκληρούς και μεγάλα USB Hub. 

Με εξαίρεση συγκεριμένες θύρες (always on USB ) που θα δώσουν έως 5V - 1.5A. 

Για να είσαι τυπικός θα πρέπει η φόρτιση συσκευών να είναι ανεξάρτητη από το Hub. Μας έχουν καεί θύρες και φλασάκια τα τελευταία 10 χρόνια με τα usb hub αλλά συνεχίζουμε να κάνουμε το ίδιο λάθος. 

 

Η καλύτερη πρόταση για να μην μπλέξεις με πολλά καλώδια είναι ένα USB hub όπως αυτό που έχεις. Και ένα Charging hub όπως για παράδειγμα το Anker charging station. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, δεν θα μπλέξω, καλύτερα όπως λες. Χωριστα το καθενα για την λειτουργία του!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...