Προς το περιεχόμενο

Βίντεο -Laptop


mpouliaritis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Σε laptop TOSHIBA C850D , ενώ έχουν περαστεί κανονικά τα προγράμματα οδήγησης , υπάρχει μια αργή απόκριση στο internet όσο αφορά τα βίντεο.

Δηλαδή αργεί λίγο να το ανοίξει και όταν ανοίγει παίζει ομαλά μέχρι τα 480p , όταν το βάλω στα 720 κολάει συνέχεια .

Η κάρτα γραφικών έχει αναγνωρισθεί κανονικά και έχει εγκατασταθεί το πρόγραμμα οδήγησης ATI 7310. Ram 4gb και δίσκος HHD με 100% υγεία και απόδοση .

Win 10 καθώς και  στα win 7 64. Μπαταρία  οκ , φορτιστής οκ.

 Chrome . Θερμοκρασίες χαμηλές . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Πριν τα έπαιζε κανονικά και όχι τώρα; Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό ότι λες καθώς cpu+gpu είναι παντελώς αδύναμα.

Είχε win 8 και ούτε κοίταξα καθόλου πως έπαιζε . 
Παντως στα 720 κολαει συνέχεια  όμως. Γενικά από όταν αρχίζει η διαδικασία της εγκατάστασης φαίνεται να αργοπορεί , επίσης όταν έκανα την διαγραφή του δίσκου για να περάσω τα 7αρια αργούσε η διαγραφή των διαμερισμάτων του δίσκου .

Υπαρχει περίπτωση να είναι ο δίσκος , άσχετα με τις μετρήσεις του disk sentinel ? Που δίνει 100% υγεία ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν φταίει ο δίσκος, εφόσον μου λες οτι το sentinel τον βγάζει οκ. Από την άλλη σίγουρα το πρώτο πράγμα που προτείνεται σε ένα παλιό λάπτοπ είναι να μπει ένας ssd καθώς πραγματικά η διαφορά είναι φοβερά αισθητή και μιλάμε για μηδαμινό σχεδόν κόστος (20-30 ευρώ - 120/240gb). Γενικά πάντως έχω την εντύπωση οτι και με τον δίσκο δε νομίζω οτι τα video θα τα παίζει και πάλι άνετα(ας μιλήσει και κάνας άλλος καθώς μπορεί να κάνω και λάθος). Μπορείς να ελέγξεις κατά τη διάρκει του playback να δεις τα usages και τι "φορτώνεται" περισσότερο κατά την αναπαραγωγή. Αν βαράει κόκκινα ο δίσκος ίσως την γλιτώσεις με έναν ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δεν ξέρω αν φταίει ο δίσκος, εφόσον μου λες οτι το sentinel τον βγάζει οκ. Από την άλλη σίγουρα το πρώτο πράγμα που προτείνεται σε ένα παλιό λάπτοπ είναι να μπει ένας ssd καθώς πραγματικά η διαφορά είναι φοβερά αισθητή και μιλάμε για μηδαμινό σχεδόν κόστος (20-30 ευρώ - 120/240gb). Γενικά πάντως έχω την εντύπωση οτι και με τον δίσκο δε νομίζω οτι τα video θα τα παίζει και πάλι άνετα(ας μιλήσει και κάνας άλλος καθώς μπορεί να κάνω και λάθος). Μπορείς να ελέγξεις κατά τη διάρκει του playback να δεις τα usages και τι "φορτώνεται" περισσότερο κατά την αναπαραγωγή. Αν βαράει κόκκινα ο δίσκος ίσως την γλιτώσεις με έναν ssd.

Θα κάνω τις προσπάθειες μου , πάντως ευχαριστώ πολύ !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...