Προς το περιεχόμενο

Το Cyberpunk 2077 απέφερε εκατομμύρια έσοδα στη CD Projekt RED παρά την πολιτική επιστροφών


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pictorino είπε

Μόνο 93 στο metacritic.... 

5.7 user rating. Αν δέχεσαι ώς σωστό το critics' rating, να δεχτείς και το users' rating φίλε μου.

Γιατί για κάθε 0 bombing που θα επικαλεστείς για το users rating, ο άλλος θα επικαλεστεί ένα biased/paid/forced/whatever critic review.

Το τερμάτισα το Νο2. Όχι, δεν εντυπωσιάστηκα από το παιχνίδι, 93/100 ούτε με σφαίρες δεν θα έβαζα, έχω μιλήσει εκτενώς στο αντίστοιχο τόπικ.

Και εδώ το metacritic δείχνει την πραγματική του αξία ώς εργαλείο. Τα έχω ξαναπεί και παλιότερα, αν βλέπεις σε έναν τίτλο μεγάλη ψαλίδα μεταξύ critics και users ratings, αυτό πρέπει να χτυπάει καμπανάκια στον υποψήφιο αγοραστή και θα πρέπει να κάνει καλή έρευνα για να σιγουρευτεί ότι δεν ανήκει στην μερίδα των ατόμων που είναι δυσαρεστημένοι. Δεν έχει να κάνει με το πόσο καλό είναι το game σύμφωνα με τον Α ή τον Β, έχει να κάνει με το κατα πόσο το game θα αρέσει σε εσένα.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, KilliK είπε

η εταιρεια εσκεμμενα παραπλανησε τους παικτς και φανς της. Δεν εβγαλε απλως ενα κακοφτιαγμενο και μισοτελειωμενο παιχνιδι. Εκανε σοβαρη προσπαθεια να αποκρυψει την κακιστη κατασταση του προιοντος τους. ΝDA οροι στους reviewers μεχρι να βγει το παιχνιδι, δεν τους επετρεπε να χρησιμοποιησουν  in-game footage, παρα μονο αυτο που θα τους εστελνε η ιδια (πρωτακουστο στα χρονικα), οι  "προσκεκλημενοι" που ειχαν παιξει υποτιθεται  behind the doors το demo του παιχνιδιου, δωσανε μια τελειως αντιθετη εικονα απο την πραγματικη. Ακομη και η ιδια η CDPR  παραδεχτηκε οτι αλλα εδειχνε στο gameplay footage, και αλλα κανανε delivery. Kατι το οποιο δικαιολογησε ως "slice of game", ορισμος ο οποιος αφορα ολοκληρωμενο παιχνιδι και οχι proof of concept οπως το παρουσιαζει τωρα η εταιρεια κατοπι νεορτης. 

Εδω δεν εχουμε απλα ενα αποτυχημενο προιον. Εδω μιλαμε για ολοκληρη καραμπινατη απατη εις βαρος  των καταναλωτων. Αν ηταν για κανα αλλο προιον, πχ κανα Tesla αμαξι, θα τους ειχανε παει μεσα τωρα για παραβιαση του νομου. Και ειναι ο κυριοτερος λογος που πολλοι αλλαξανε σταση απεναντι στην CDPR. Kαι αυτο θα την πονεσει σε βαθος χρονου. Ηδη θα τους στοιχισει στο multiplare που ετοιμαζανε. Και αυτο ειναι μονο η αρχη.

10/10 indeed

0iImUL6.jpg

Ισχύει. Αλλά επειδη προσωπικά δεν ασχολούμαι με reviews, διαφημισεις κτλ δεν με απασχολει τι ελεγαν τα τμηματα marketing. Εχω εμπιστοσυνη στους developers που ελπιζω μετα απο το κραξιμο που εφαγε η CDPR να τους αφησουν να δουλεψουν. Δεν αγόρασα το game επειδη ακουσα οσα ελεγαν

 

3 ώρες πριν, panther_512 είπε

5.7 user rating. Αν δέχεσαι ώς σωστό το critics' rating, να δεχτείς και το users' rating φίλε μου.

Γιατί για κάθε 0 bombing που θα επικαλεστείς για το users rating, ο άλλος θα επικαλεστεί ένα biased/paid/forced/whatever critic review.

Το τερμάτισα το Νο2. Όχι, δεν εντυπωσιάστηκα από το παιχνίδι, 93/100 ούτε με σφαίρες δεν θα έβαζα, έχω μιλήσει εκτενώς στο αντίστοιχο τόπικ.

Και εδώ το metacritic δείχνει την πραγματική του αξία ώς εργαλείο. Τα έχω ξαναπεί και παλιότερα, αν βλέπεις σε έναν τίτλο μεγάλη ψαλίδα μεταξύ critics και users ratings, αυτό πρέπει να χτυπάει καμπανάκια στον υποψήφιο αγοραστή και θα πρέπει να κάνει καλή έρευνα για να σιγουρευτεί ότι δεν ανήκει στην μερίδα των ατόμων που είναι δυσαρεστημένοι. Δεν έχει να κάνει με το πόσο καλό είναι το game σύμφωνα με τον Α ή τον Β, έχει να κάνει με το κατα πόσο το game θα αρέσει σε εσένα.

Eδω με το metacritic εισαι λαθος. Οπως μας εχουν ενημερώσει δεκαδες φορές τα τυφλωμενα fans της Sony, το metacritic λειτουργει ως εξης

Παιχνίδι με χαμηλή βαθμολογία; Αν είναι 1st party της Sony, είναι review bombing απο haters. Αν είναι exclusive αλλης πλατφόρμας είναι 100% αλήθεια και είναι βλακεια το game αφου και μονο SONY.

Παιχνίδι με υψηλή βαθμολογία; Αν είναι first party της Sony είναι παιχνιδάρα που κοιτα μαακα κάτι κριτικες. Είναι exclusive άλλης πλατφόρμας; Ελεος με τα πληρωμενα review πανε ολα τα fanboys και βαζουν 10αρια για να ανεβει ενω η αληθεια ειναι πως ειναι βλακεία το game αφου και μονο SONY.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

12 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Eδω με το metacritic εισαι λαθος. Οπως μας εχουν ενημερώσει δεκαδες φορές τα τυφλωμενα fans της Sony, το metacritic λειτουργει ως εξης........

Χε,χε, δεν μου αρέσει να βάζω ταμπέλες. Όμως είναι γενικό φαινόμενο αν έχει κάποιος μιά ισχυρή άποψη για το Α ή το Β, δυσκολεύεται να αντιληφθεί μιά εκ διαμέτρου αντίθετη άποψη.

Για το metacritic έχει πολύ κόσμο που το πλάθει αναλόγως περίπτωσης, με την σημαντικότητά του να αυξομειώνεται αναλόγως προσωπικής συμφωνίας ή μή με το όποιο αποτέλεσμα. Για μένα είναι ένα εργαλείο, διότι μου έχει αποδείξει ξανά και ξανά ότι συμφωνώ με το users rating, συνήθως ελαφρώς μετατοπισμένος προς τα επάνω.

Ποτέ δεν είχα περίπτωση παιχνιδιού που να κατακεραυνώθηκε από τους users και εμένα να μου φανεί masterpiece, ενώ το προσωπικό μου Game of All Time (Witcher 3), σε καμία περίπτωση δεν είναι game του 10/10.

Τώρα για το Cyberpunk η εταιρεία θεωρώ ότι μπορεί να σώσει την υπόληψή της ώς ακολούθως:

- Κυκλοφορία Cyberpunk 2077: Enhanced Edition κάπου στο 2022 με όσο το δυνατόν περισσότερα features από αυτά που είχαν υποσχεθεί

- Δωρεάν κωδικούς PS5 και XBOX series S/X στους κατόχους εκδόσεων PS4/XBOX One

- Να ανακοινώσουν Witcher 4 με πρωταγωνιστή τον Geralt.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, NickTG είπε

Πες μας και τις εντυπώσεις σου από το παιχνίδι. 

Το έπαιξες? 

To έπαιξε. Επί μια βδομάδα παρακολουθούσε την μετοχή της CDred. Πόσο ακόμα να το παίξει? 

7 ώρες πριν, panther_512 είπε

5.7 user rating. Αν δέχεσαι ώς σωστό το critics' rating, να δεχτείς και το users' rating φίλε μου.

Γιατί για κάθε 0 bombing που θα επικαλεστείς για το users rating, ο άλλος θα επικαλεστεί ένα biased/paid/forced/whatever critic review.

Το τερμάτισα το Νο2. Όχι, δεν εντυπωσιάστηκα από το παιχνίδι, 93/100 ούτε με σφαίρες δεν θα έβαζα, έχω μιλήσει εκτενώς στο αντίστοιχο τόπικ.

Και εδώ το metacritic δείχνει την πραγματική του αξία ώς εργαλείο. Τα έχω ξαναπεί και παλιότερα, αν βλέπεις σε έναν τίτλο μεγάλη ψαλίδα μεταξύ critics και users ratings, αυτό πρέπει να χτυπάει καμπανάκια στον υποψήφιο αγοραστή και θα πρέπει να κάνει καλή έρευνα για να σιγουρευτεί ότι δεν ανήκει στην μερίδα των ατόμων που είναι δυσαρεστημένοι. Δεν έχει να κάνει με το πόσο καλό είναι το game σύμφωνα με τον Α ή τον Β, έχει να κάνει με το κατα πόσο το game θα αρέσει σε εσένα.

To πρόβλημα με τo user rating είναι οτι οι users δεν ξέρουν να βαθμολογούν και δεν ξέρουν τι βαθμολογούν. Όχι μόνο στα παιχνίδια, στα πάντα. Βλέπεις στο Σκρουτζ 5* σε κατάστημα και το αιτιολογούν με "παρήγγειλα κάτι και ήρθε στην αναγραφομένη ημερομηνία". ΠΩΩ, τι 5 αστέρια, 20 βάλε.

Το Cyberpunk σαν story driven RPG είναι του 9 και πάνω. Αν πας να το βαθμολογήσεις σαν open world luna park τύπου GTA V τότε 7 και με το ζόρι. Προσωπικά να κάτσω να παίξω 70 ώρες παιχνίδι σε μια βδομάδα δεν έχω ξανακάνει εδώ και χρόνια, κυριολεκτικά το κατάπια μονορούφι το παιχνίδι. Οπότε γιαυτό που θεωρώ ότι είναι το παιχνίδι, του βάζω 9+. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/4/2021 στις 9:26 ΜΜ, jerry banana είπε

Παιχνιδάρα ,όσοι δεν τους άρεσε να πάνε να παίξουν το last of us 2 που το εβγαλαν διαμάντι.

Διαφορετικό είδος παιχνιδιών. Είναι σαν να λέω ότι το Gran Tourismo είναι καλύτερο από το horizon: zero dawn. 

Επεξ/σία από Milkywaygrad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα παιδιά είναι in the eye of the beholder... Δεν είναι κακό το παιχνίδι αλλά αν το αγόραζα 70 ευρώ όταν βγήκε και έπαιζα αυτό το παιχνίδι μάλλον θα ήμουν δυσαρεστημένος ενώ για να μειωθεί η τιμή του θα περνούσε αρκετός καιρός. Αλλά λόγω όλης αυτής της ιστορίας το βρήκα 20 ευρώ στο Amazon. Για την τιμή που το πήρα είναι παιχνιδάρα.

Όσο για τα bugs συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι δεν συνάντησα ιδιαίτερα bugs, φυσικά είχαν βγει ήδη 2-3 Patches που διόρθωναν αρκετά κομμάτια του παιχνιδιού.

Η CD Projekt μάλλον την γλίτωσε φτηνότερα απ' αυτή την ιστορία απ' όσο θα περίμενε, άλλες εταιρίες έχουν διαλυθεί με λιγότερα, όπως το βλέπω εγώ της δίνεται μια ευκαιρία να επανέλθει έστω και δύσκολα στη συνείδηση του κόσμου. το επόμενο παιχνίδι όμως πρέπει να είναι flawless.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...