Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με τον διαχειριστή της πολυκατοικίας και τα κοινόχρηστα.


KostasKG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους,

Τις τελευταίες 2  βδομάδες αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με τον διαχειριστή της πολυκατοικίας... Στα συμβάντα που θα αναφέρω να τονίσω πως πρόκειται για 2 διαμερίσματα δικής μου ιδιοκτησίας.

Αρχικά, τα διαμερίσματα ενοικιαζοταν μέχρι το 2019 περίπου. Εγώ εισέπραττα τα ενοίκια κανονικά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα όμως οι ένοικοι απεδείχθη ότι δεν είχαν πληρώσει κοινόχρηστα.... Και υπάρχουν πόσα από το 2010 μέχρι το 2019.... Για τα οποία εγώ δεν ενημερώθηκα ΠΟΤΕ ούτε από τον διαχειριστή αλλά ούτε και από τους ενοίκους ... Μέχρι την προηγούμενη βδομάδα που έλαβα εναα αξιαγάπητο εξώδικο 🤣 το οποία συντάχθηκε κατά τις αρχές Απρίλη και στην ουσία ζητούνται  τα χρήματα από το 2010 έως το 2019. Εκ τότε ο διαχειριστής δεν δέχεται καμία πληρωμή για ο,τι τρέχει τώρα και επαναλαμβάνει συνέχεια " Να τα βρεις με τον δικηγόρο μου ". Εχθές που έγινε μια προσπάθεια συνεννόησης μου είπε πως πρώτα πρέπει να πληρώσω τα παλιά για να δεχτεί τα καινούργια....

Εν τω μεταξύ τώρα που τα θυμήθηκε αυτά, τα μισά έχουν παραγραφεί και αυτός μου το έλεγε συνέχεια ότι θα τα πληρώσεις για να μην πεις οι παραγράφηκαν και άλλα τέτοια.

Όσον αφορά το εξώδικο, το οποίο είναι τουλάχιστον αστείο γιατί έχει συνταχθεί με ψευδείς πληροφορίες τις οποίες αυτός έδωσε, πχ ότι έχει γίνει γενική συνέλευση και ότι υπήρχε ομοφωνία να ζητηθούν τα χρήματα (ψέμα δεν συνέβη ποτέ) + του ότι το ζήτημα έχει ξεκινήσει λάθος από πλευράς του γιατί δεν υπάρχουν πρακτικά ΓΣ τα οποία είναι απαραίτητα για να πάει το ζήτημα δικαστικά 🤦🏻‍♂️....

Σε κάθε περίπτωση, τι μπορώ να κάνω εγώ, πέρα από να μιλήσω με δικηγόρο για αγωγές εξώδικα, για τις οφειλές που τρέχουν τώρα πχ, τον Μάρτιο δεν δέχεται να τον πληρώσω αν δεν πληρώσω όλα τα υπόλοιπα κτλπα...

 

Άντε και καλή Μ.Εβδομάδα!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Γ. Στη διαμεσολάβηση και τα …κοινόχρηστα!  Από 17 Οκτωβρίου 2018 καθιερώνεται ως υποχρεωτικό στάδιο προσφυγής στη Δικαιοσύνη η απόπειρα διαμεσολάβησης στις διαφορές ανάμεσα στους ιδιοκτήτες ορόφων ή διαμερισμάτων από τη σχέση οροφοκτησίας, οι διαφορές από τη λειτουργία απλής και σύνθετης κάθετης ιδιοκτησίας, οι διαφορές αφενός ανάμεσα στους διαχειριστές ιδιοκτησίας κατ’ ορόφους και κάθετης ιδιοκτησίας και αφετέρου στους ιδιοκτήτες ορόφων, διαμερισμάτων και κάθετων ιδιοκτησιών, ακόμη και για καθυστέρηση κοινοχρήστων, καθώς επίσης και οι διαφορές που εμπίπτουν στο ρυθμιστικό πεδίο των άρθρων 1003 έως 1031 του ΑΚ (γειτονικό δίκαιο). Χαράς Ευαγγέλια λοιπόν για τους συστηματικούς «μπαταχτσήδες» των κοινοχρήστων αφού οι διαχειριστές  των πολυκατοικιών, στην προσπάθειά τους να τα εισπράξουν θα επιβαρύνονται πλέον και με τα έξοδα «διαμεσολάβησης» (αμοιβή διαμεσολαβητή και δικηγόρου κλπ.) για ένα απολύτως ατελέσφορο στάδιο προδικασίας για το θέμα αυτό...

 

https://kokkinoslawfirm.com/2018/02/απλήρωτα-κοινόχρηστα-ποιος-θα-πληρώσ/

 

Ωστόσο, το καθεστώς αυτό θα αλλάξει από τον Οκτώβριο, σύμφωνα με όσα προβλέπει το -”εγκιβωτισμένο” στο πολυνομοσχέδιο (4512/2018) – νομοσχέδιο του υπουργείου Δικαιοσύνης για τη διαμεσολάβηση και τις διαφορές που υπάγονται υποχρεωτικά σε αυτή.

Οι διαφορές ανάμεσα στους ιδιοκτήτες ορόφων ή διαμερισμάτων, που κατά βάση είναι για απλήρωτα κοινόχρηστα, ανήκουν σε αυτές που θα πρέπει να επιλύονται, από τον προσεχή Οκτώβριο εξωδικαστικά, με τη διαμεσολάβηση δικηγόρου.

Εάν μία από τις δύο πλευρές δεν προσέλθει στη διαδικασία, τότε προβλέπεται η επιβολή χρηματικής ποινής από 120 έως 300 ευρώ, η οποία μπορεί να προσαυξηθεί μέχρι 0,2% επί του αντικειμένου της διαφοράς.

Η αμοιβή του δικηγόρου-διαμεσολαβητή, ανέρχεται σε 170 ευρώ για απασχόληση έως δύο ωρών και σε 100 ευρώ  ανά ώρα για απασχόληση άνω των δύο ωρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, KostasKG είπε

Καλημέρα σε όλους,

Τις τελευταίες 2  βδομάδες αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με τον διαχειριστή της πολυκατοικίας... Στα συμβάντα που θα αναφέρω να τονίσω πως πρόκειται για 2 διαμερίσματα δικής μου ιδιοκτησίας.

Αρχικά, τα διαμερίσματα ενοικιαζοταν μέχρι το 2019 περίπου. Εγώ εισέπραττα τα ενοίκια κανονικά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα όμως οι ένοικοι απεδείχθη ότι δεν είχαν πληρώσει κοινόχρηστα.... Και υπάρχουν πόσα από το 2010 μέχρι το 2019.... Για τα οποία εγώ δεν ενημερώθηκα ΠΟΤΕ ούτε από τον διαχειριστή αλλά ούτε και από τους ενοίκους ... Μέχρι την προηγούμενη βδομάδα που έλαβα εναα αξιαγάπητο εξώδικο 🤣 το οποία συντάχθηκε κατά τις αρχές Απρίλη και στην ουσία ζητούνται  τα χρήματα από το 2010 έως το 2019. Εκ τότε ο διαχειριστής δεν δέχεται καμία πληρωμή για ο,τι τρέχει τώρα και επαναλαμβάνει συνέχεια " Να τα βρεις με τον δικηγόρο μου ". Εχθές που έγινε μια προσπάθεια συνεννόησης μου είπε πως πρώτα πρέπει να πληρώσω τα παλιά για να δεχτεί τα καινούργια....

Εν τω μεταξύ τώρα που τα θυμήθηκε αυτά, τα μισά έχουν παραγραφεί και αυτός μου το έλεγε συνέχεια ότι θα τα πληρώσεις για να μην πεις οι παραγράφηκαν και άλλα τέτοια.

Όσον αφορά το εξώδικο, το οποίο είναι τουλάχιστον αστείο γιατί έχει συνταχθεί με ψευδείς πληροφορίες τις οποίες αυτός έδωσε, πχ ότι έχει γίνει γενική συνέλευση και ότι υπήρχε ομοφωνία να ζητηθούν τα χρήματα (ψέμα δεν συνέβη ποτέ) + του ότι το ζήτημα έχει ξεκινήσει λάθος από πλευράς του γιατί δεν υπάρχουν πρακτικά ΓΣ τα οποία είναι απαραίτητα για να πάει το ζήτημα δικαστικά 🤦🏻‍♂️....

Σε κάθε περίπτωση, τι μπορώ να κάνω εγώ, πέρα από να μιλήσω με δικηγόρο για αγωγές εξώδικα, για τις οφειλές που τρέχουν τώρα πχ, τον Μάρτιο δεν δέχεται να τον πληρώσω αν δεν πληρώσω όλα τα υπόλοιπα κτλπα...

 

Άντε και καλή Μ.Εβδομάδα!

Απο που κι ως που έγινε διαχειριστής; Υπάρχουν άλλοι ένοικοι σε άλλα διαμερίσματα; Αν ναι, τότε έλα σε μια πρώτη επαφή μαζί τους για να δεις αν και αυτοί έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Σε επόμενη φάση, κάνε επικοινωνία με τους προηγούμενους ενοικιαστές και ρώτησε τους αν πλήρωναν τα κοινόχρηστα. Αν αποδειχτεί οτι δεν τα πλήρωναν, τότε μπορείς να τους "κυνηγήσεις" και εσυ. Αν πούνε ότι τα πλήρωναν, τότε θα είστε περισσότεροι εναντίον του διαχειριστή. 

Δυστυχώς αν δεν υπάρχει Καταστατικό της πολυκατοικίας και δεν υπάρχουν άλλοι ένοικοι,  τότε το να κάνεις και εσυ εξώδικο, είναι μονόδρομος, όπως και τα δικαστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στον διαχειριστή, πολύ καλά σου ξηγήθηκε. 10 χρόνια στα @@ σου τα κοινόχρηστα, δεν νοιάστηκες καθόλου, τώρα θα τα πληρώσεις όλα.

και στο κάτω κάτω τι είναι ο διαχειριστής να τρέχει να σε ψάχνει να πληρώσεις? Θα τα πείτε μέσω του δικηγόρου του.

  • Like 8
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα κοινόχρηστα παραγράφονται μετά απο 5 έτη. Οπότε χρωστάς των τελευταίων 5 ετών. 

Έχε κατά νου πως υπευθυνος για τα κοινόχρηστα είναι ο ιδιοκτήτης. Αν δεν πληρωθούν, κατάσχεται το σπίτι στην πορεία με δικαστήρια κλπ. 

Το από που θα ζητήσεις και θα διεκδικήσεις εσύ τα κοινόχρηστα, είναι δικό σου, διαφορετικό θεμα. 

Οπότε αν όντως έχει ειδοποιητήρια για απλήρωτα κοινόχρηστα για τα τελευταία 5 έτη, το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να τα πληρώσεις. Επίσης όταν νοικιάζεις σε κάποιον σπίτι, είναι υποχρέωση σου να μιλάς με το διαχειριστή για το αν υπάρχουν εκκρεμότητες αλλά να ζητάς να δεις και αν υπάρχουν οφειλές λογαριασμών ΕΥΔΑΠ γιατι αν δεν πληρωθούν, ανεξάρτητα απο το όνομα στο οποίο έρχονται, πληρωνονται απο τον ιδιοκτήτη.

Εν ολίγοις όταν νοικιάζεις, η μόνη σου υποχρέωση δεν ειναι να εισπράττεις μονο. Υπάρχουν κ αλλες. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως τα κοινοχρηστα παραγράφονται με τη πάροδο 5 ετων.

Επίσης ο διαχειριστής όφειλε να έχει ενημερώσει νωρίτερα για τη κατάσταση με τον ενοικιαστή σου.

Σαφως θα πας δικαστικός, οχι επειδη δε θέλεις να πληρωσεις αλλά επειδη ουδέποτε ενημερώθηκες...και στους 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Οντως τα κοινοχρηστα παραγράφονται με τη πάροδο 5 ετων.

Επίσης ο διαχειριστής όφειλε να έχει ενημερώσει νωρίτερα για τη κατάσταση με τον ενοικιαστή σου.

Σαφως θα πας δικαστικός, οχι επειδη δε θέλεις να πληρωσεις αλλά επειδη ουδέποτε ενημερώθηκες...και στους 2.

Πως αποδεικνύεται νομικά πως δεν ενημερώθηκε?

Ο μόνος επίσημος τρόπος ενημέρωσης απ οπου ξεκινάει να μετράει η 5ετια, είναι το εξώδικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα πας δικαστικως τον διαχειριστη που αμελησε να εισπραξει τοσα χρονια τα κοινοχρηστα

μετα θα πατε και οι δυο δικαστικως τους ενοικους

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κ τόκο υπερημερίας βάση του ΑΚ άρθρο 409 . 

Η 5ετια ισχυει αν δεν έχει αλλάξει κατι.Δικαστικα θα πρέπει να αποδείξουν τις δαπάνες και με τιμολόγια δαπανών για όλα αυτά τα χρονια ... Μεταξύ μας το να μην έχουν ενημερώσει 10 χρόνια κ τον ιδιοκτήτη δεν γινεται..

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Πως αποδεικνύεται νομικά πως δεν ενημερώθηκε?

Ο μόνος επίσημος τρόπος ενημέρωσης απ οπου ξεκινάει να μετράει η 5ετια, είναι το εξώδικο. 

Μέιλ, μυνήματα, ανακοινώσεις, πρακτικά που έχουν υπογράψει και άλλοι παρόντες σε συνελεύσεις και αποδεικνύουν ότι ο άνθρωπος είχε ενημερωθεί αλλά αδιαφορούσε πχ κτλ κτλ.

Ts o διαχειριστής είναι καινούργιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, KostasKG είπε

Καλημέρα σε όλους,

Τις τελευταίες 2  βδομάδες αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με τον διαχειριστή της πολυκατοικίας... Στα συμβάντα που θα αναφέρω να τονίσω πως πρόκειται για 2 διαμερίσματα δικής μου ιδιοκτησίας.

Αρχικά, τα διαμερίσματα ενοικιαζοταν μέχρι το 2019 περίπου. Εγώ εισέπραττα τα ενοίκια κανονικά χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα όμως οι ένοικοι απεδείχθη ότι δεν είχαν πληρώσει κοινόχρηστα.... Και υπάρχουν πόσα από το 2010 μέχρι το 2019.... Για τα οποία εγώ δεν ενημερώθηκα ΠΟΤΕ ούτε από τον διαχειριστή αλλά ούτε και από τους ενοίκους ... Μέχρι την προηγούμενη βδομάδα που έλαβα εναα αξιαγάπητο εξώδικο 🤣 το οποία συντάχθηκε κατά τις αρχές Απρίλη και στην ουσία ζητούνται  τα χρήματα από το 2010 έως το 2019. Εκ τότε ο διαχειριστής δεν δέχεται καμία πληρωμή για ο,τι τρέχει τώρα και επαναλαμβάνει συνέχεια " Να τα βρεις με τον δικηγόρο μου ". Εχθές που έγινε μια προσπάθεια συνεννόησης μου είπε πως πρώτα πρέπει να πληρώσω τα παλιά για να δεχτεί τα καινούργια....

Εν τω μεταξύ τώρα που τα θυμήθηκε αυτά, τα μισά έχουν παραγραφεί και αυτός μου το έλεγε συνέχεια ότι θα τα πληρώσεις για να μην πεις οι παραγράφηκαν και άλλα τέτοια.

Όσον αφορά το εξώδικο, το οποίο είναι τουλάχιστον αστείο γιατί έχει συνταχθεί με ψευδείς πληροφορίες τις οποίες αυτός έδωσε, πχ ότι έχει γίνει γενική συνέλευση και ότι υπήρχε ομοφωνία να ζητηθούν τα χρήματα (ψέμα δεν συνέβη ποτέ) + του ότι το ζήτημα έχει ξεκινήσει λάθος από πλευράς του γιατί δεν υπάρχουν πρακτικά ΓΣ τα οποία είναι απαραίτητα για να πάει το ζήτημα δικαστικά 🤦🏻‍♂️....

Σε κάθε περίπτωση, τι μπορώ να κάνω εγώ, πέρα από να μιλήσω με δικηγόρο για αγωγές εξώδικα, για τις οφειλές που τρέχουν τώρα πχ, τον Μάρτιο δεν δέχεται να τον πληρώσω αν δεν πληρώσω όλα τα υπόλοιπα κτλπα...

 

Άντε και καλή Μ.Εβδομάδα!

Για ΤΙ ποσό, μιλάμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

θα πας δικαστικως τον διαχειριστη που αμελησε να εισπραξει τοσα χρονια τα κοινοχρηστα

μετα θα πατε και οι δυο δικαστικως τους ενοικους

O νόμος είναι ξεκάθαρος. Υπάρχει χρέος κοινοχρήστων? Υπεύθυνος για την πληρωμή είναι ο ιδιοκτήτης του ακινήτου. 

Αυτά που προτείνεις, πως θα αλλάξουν αυτό που προβλέπει ο νόμος? Το ότι πρέπει δηλαδή να πληρώσει τα κοινόχρηστα ο ιδιοκτήτης. 

θα βγει δικαστική απόφαση ας πούμε, ναι να μην πληρώσει ο ιδιοκτήτης, ας πληρώσουν το χρέος του τα άλλα διαμερίσματα!!!??? Γιατι τα κοινόχρηστα είναι χρήματα εξόδων που έχουν γίνει. Δεν είναι ένα υποκειμενικό χρέος που δεν υπήρχε και μπορεί να χαθεί!!! Κάποιος θα το πληρωσει σε κάθε περίπτωση.

* Επίσης σας βάζω και ένα κερασάκι στην τούρτα όσων θέλετε δικαστήρια "για να βρείτε το δίκιο σας". Σε πολλές πολυκατοικίες ο κανονισμός της πολυκατοικίας, προβλέπει μετά την πάροδο 1 μήνα, διπλασιασμό του χρέους. Για πηγαίντε στο δικαστήριο να δω κάτι που θέλω.... 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κοινόχρηστα αφορούν συνήθως έξοδα καθαριότητας, ΔΕΗ, ασανσέρ, πετρέλαιο κλπ.

Αν υποθέσουμε ότι είναι 1000 ευρώ δια 10 διαμερίσματα τότε βγαίνει 100 ευρώ στο ένα. Αν ο ένας δεν πλήρωνε τότε μαζευόταν 900 ευρώ από τα κοινόχρηστα. Τα άλλα 100 ποιος τα έβαζε? Γιατί μη μου πείτε ότι οι λογαριασμοί πληρωνόντουσαν μόνο κατά 90%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

O νόμος είναι ξεκάθαρος. Υπάρχει χρέος κοινοχρήστων? Υπεύθυνος για την πληρωμή είναι ο ιδιοκτήτης του ακινήτου. 

Αυτά που προτείνεις, πως θα αλλάξουν αυτό που προβλέπει ο νόμος? Το ότι πρέπει δηλαδή να πληρώσει τα κοινόχρηστα ο ιδιοκτήτης. 

θα βγει δικαστική απόφαση ας πούμε, ναι να μην πληρώσει ο ιδιοκτήτης, ας πληρώσουν το χρέος του τα άλλα διαμερίσματα!!!??? Γιατι τα κοινόχρηστα είναι χρήματα εξόδων που έχουν γίνει. Δεν είναι ένα υποκειμενικό χρέος που δεν υπήρχε και μπορεί να χαθεί!!! Κάποιος θα το πληρωσει σε κάθε περίπτωση.

* Επίσης σας βάζω και ένα κερασάκι στην τούρτα όσων θέλετε δικαστήρια "για να βρείτε το δίκιο σας". Σε πολλές πολυκατοικίες ο κανονισμός της πολυκατοικίας, προβλέπει μετά την πάροδο 1 μήνα, διπλασιασμό του χρέους. Για πηγαίντε στο δικαστήριο να δω κάτι που θέλω.... 

Ρε παιδιά, εγώ γιατι τόσα χρόνια που πληρώνω κοινόχρηστα και την ανάλυση την βγάζει εταιρεία, έχει 3 τιμές:
1.Ποσό που πληρώνει ο ενοικιαστής

2.Ποσό που πληρώνει ο ιδιοκτήτης

3. Συνολικό τελικό ποσό

Απ'οτι ξέρω, ο ιδιοκτήτης ωφείλει να πληρώσει τις δαπάνες που αφορουν το αποθεματικό και εργασίες "μόνιμες" της πολυκατοικίας (αλλαγή πόρτας, αλλαγή καυστήρα κλπ) 
Ο Ενοικιαστής κάνει χρήση του κοινόχρηστου χώρου-ρευματος-ασανσέρ και για αυτά πρέπει να πληρώνει αυτός.

Δηλαδή τόσα χρόνια που νοικιάζει όλος ο κόσμος, θα έπρεπε το χρέος να το πληρώνει ο ιδιοκτήτης; Αν ναι, γιατι τα πληρώνουμε τα κοινόχρηστα; Αν όχι, γιατί δεν αναγράφεται στο μισθωτήριο πως τα κοινόχρηστα βαραίνουν τον ιδιοκτήτη?

 

Προσωπικά νομίζω πως μπορεί να τον "κυνηγήσει" μόνο για μόνιμες δαπάνες της πολυκατοικίας και αποθεματικό  και όχι για την συντήρηση του ανελκυστήρα και για το ρευμα.Τα υπόλοιπα τα χρωστάνε οι πρώην ενοικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...