Προς το περιεχόμενο

Manjaro ερχομαι


johnmayson

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

Διαβασα καλα? Λεει σε 8gb ram να φτιαξουμε 16gb swap file?

Και οτι ειναι υποχρεωτικο το swap file?

ΌΧΙ δε διάβασες καλά -γιατί δε βόλευε το αφήγημα- ξαναδιάβασε λοιπόν και βρες μου τη λέξη υποχρεωτικό. Το swap δεν είναι υποχρεωτικό αλλά είναι καλό να το έχεις. Μάλιστα πολύ καλό και συνίσταται σε χρήστες linux. Βέβαια πόσοι είναι χρήστες linux από αυτούς που μου την πέφτουν κατα καιρούς είναι μεγάλη ιστορία. Οι αριθμοί που δίνω είναι προφανώς ενδεικτικοί για swap. Εσύ σε 8 gb ram πόσο swap βάζεις ? Eγω βάζω τόσο που σου είπα. Αλλά να ξέρεις πως οι απόψεις στο θέμα ερίζουν. Τουλάχιστονς σε εμάς που είμαστε όλη μέρα στο community και μιλάμε με ανθρώπους του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

Διαβασα καλα? Λεει σε 8gb ram να φτιαξουμε 16gb swap file?

Το οτι λεει οτι και στα 32γιγα καλο ειναι να εχουμε swap file , δεν σε προβληματισε ε? :) 
 

9 λεπτά πριν, rhtoras είπε

Εσύ σε 8 gb ram πόσο swap βάζεις ?

Εγω με τα 32 γιγα ραμ τι να βαλω ? 64 ? χααχαχαχαχαχ

21 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Στο ιδιο βιντεο παει στη επιλογη disks σε μενα δε υπαρχει εδω τι κανουμε 

Ανοιξε το start menu , πληκτρολογησε disk και δες τι προγραμμα θα σου βγαλει. Το disks που βλεπεις εκει μαλλον ειναι το gnome-disk-utility και δεν ερχεται κατα πασα πιθανοτατα προεγκατεστημενο σε kde. Ανοιξε τερματικο και σκασε ενα :
 

sudo pacman -S gnome-disk-utility

νομιζω ετσι λεγεται το πακετο , για να το περασει..

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπο 8 gb ram και πανω για καθημερινη χρηση δεν χρειαζεται swap , οποιασδηποτε μορφης. Εκτος και αν καποιος κανει επεξεργασια ηχου/βιντεο/εικονας και δουλευει με αρχεια πολλων γιγα.

Ολα τα αλλα ειναι επιδειξη οτι ξερουμε απο swap , επειδη διαβασαμε καναδυο αρθρα στο ιντερνετ και μαθαμε οτι οι Η/Υ χρησιμοποιουν δυαδικο συστημα οποτε το 16 πρεπει να το πολλαπλασιασουμε με 1024 και οχι με 1000 :) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Παει και αυτο. Στο ιδιο βιντεο παει στη επιλογη disks σε μενα δε υπαρχει εδω τι κανουμε 

5:40 στο βιντεο

η επιλογή disks είναι κάποιο πακέτο που έχει εγκαταστήσει ή  που ήταν εγκατεστημένο όταν έκανε το video και μπορεί να το έβγαλαν από το manjaro

Μπορείς να το εγκαταστήσεις αλλά αν δεν το βρεις μπορεί να υπάρχει όπως σου είπα στο aur που ΠΡΕΠΕΙ να το ενεργοποιήσεις για δικό σου όφελος. Αν δεν το βρεις μπορείς να δεις τι δίσκους έχεις πατώντας στο τερματικό lsblk ή μέσα από το πρόγραμμα gparted (αν δεν το έχεις το εγκαθιστάς με 

sudo pacman -S gparted

)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

0 εδω και 

Δηλαδη το σκριπτ τωρα δεν ψηθηκε να το κανει χρονια ? Σε λιγο θα μας το πει σε ωρες για εντυπωσιασμο :) 

1 λεπτό πριν, rhtoras είπε

μπορεί να υπάρχει όπως σου είπα στο aur

Αμα δεν γνωριζεις περι manjaro , μην γραφεις.. θα το βρει στο aur ? Τι ασυναρτησιες ειναι αυτες παλι ? Διαβασε παραπανω τι εγραψα για το θεμα , ανοιξε ενα θεμα "artix το καλυτεροτερο" και ξεκινα να γραφεις μονος σου ερωτησεις και απαντησεις γιατι κανεις δεν θα ασχοληθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης keyboard settings τι ακριβως κανω για να βαλω και τα ελληνικα ωστε να μπορω να σας γραψω και να μη γραφω απο το κινητο. Υποθετω η αλλαγη θα γινεται ε αλτ shift 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Στη λεξη disk βγαζει filelight k3b , kde partition manager,  get kdiskmark, get kwikdisk ,get mate disk usage analyzer

Ξερεις τι κανει ενας που ενδιαφερεται να μαθει και να δοκιμασει ? Αρχιζει και κλικαρει ενα ενα απο αυτα να δει τι ειναι και τι κανουν ? Δεν περιμενει ετοιμη τροφη για το καθε βημα. 

Εσυ μαλλον δεν εχεις ορεξη να ψαξεις και να μαθεις και περιμενεις σερβιρισμενο φαι απο το ινσομνια... 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnmayson είπε

Στη λεξη disk βγαζει filelight k3b , kde partition manager,  get kdiskmark, get kwikdisk ,get mate disk usage analyzer

αυτό είναι αν δεν με απατά η μνήμη μου το kde partition manager αλλά όπως σου είπα μπορείς να βάλεις και το gparted που χρησιμοποιούν οι πιο πολλοί

μην πέφτεις στην παγίδα: είδα στο video το α άρα αμα κάνω το β δε θα δουλέψει
ο συγκεκριμένος του video δεν είναι και από τους πιο ειδικούς στο θέμα linux και αν θυμάμαι καλά πρόσφατα μπήκε στο χώρο δες και άλλα video και διάβασε και στα forums (ομάδες telegram)
 

1 λεπτό πριν, johnmayson είπε

Επισης keyboard settings τι ακριβως κανω για να βαλω και τα ελληνικα ωστε να μπορω να σας γραψω και να μη γραφω απο το κινητο. Υποθετω η αλλαγη θα γινεται ε αλτ shift 

λάθος υποθέτεις
η αλλαγή γίνεται με ότι ορίσεις εσύ
κάπου μέσα στο kde έχει επιλογή για να προσθέσεις όποια γλώσσα θες και να βάλεις όποιον συνδιασμό θέλεις για να αλλάζει  τη γλώσσα
αν θυμάμαι καλά είναι στο menu system settings και από εκεί στο input devices<keyboard layout και κάπου ορίζεις και πως θα αλλάζει με συνδιασμό alt+shift πρέπει να πάω στο τρίτο pc μου που έχω kde να δω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου αυτο το disks ειναι εξτρα δε με ενδιαφερει πιστευα οτι ειναι καποια επιλογη που για καποιο λογο δε ειχα εγω.παει και αυτο λυθηκε.Οποιος γνωριζει τι ακριβως κανω για το πληκτρολογιο για να προσθεσω τα ελληνικα και πως θ αλλαζω απο αγγλικα σε ελληνικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ως τσιράκι της RedHat, της Microsoft και του Systemd, οφείλω να πω πως η Canonical και η RedHat προτείνουν τη χρήση Swap partition ακόμα και σε σύγχρονα συστήματα (>=16gb ram), για να υπάρχει σαν δικλείδα ασφαλείας σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά και κάτι φάει όλη μας τη Ram (I'm looking at you, Chrome 👿). Η RedHat συγκεκριμένα προτείνει ως μέγεθος του swap το 20% της ram.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apostolisk86 είπε

Εγώ ως τσιράκι της RedHat, της Microsoft και του Systemd, οφείλω να πω πως η Canonical και η RedHat προτείνουν τη χρήση Swap partition ακόμα και σε σύγχρονα συστήματα (>=16gb ram), για να υπάρχει σαν δικλείδα ασφαλείας σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά και κάτι φάει όλη μας τη Ram (I'm looking at you, Chrome 👿). Η RedHat συγκεκριμένα προτείνει ως μέγεθος του swap το 20% της ram.

εγώ φίλε μου την είπα την άποψή μου πως καλό είναι να έχουμε swap όσο και να είναι η ram μας
κάποιοι επιχείρησαν να με αποδομήσουν, δικαίωμά τους τι θα κάνουν 

είπα κάποιες απόψεις που δε χρήζουν αμφισβήτησης και έπρεπε να βρεθούν ψεγάδια για το αφήγημα του άσχετου rhtora
μπορεί με αυτές τις εταιρείες που λες να είμαι σε κόντρα (για να σωθεί το linux) αλλά εδώ έχουν δίκιο
 

3 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Εκει κατω αριστερα εχει το dolphin και το firefox στη task manager.πως ακριβως τα βγαζω για να τα βαλω στη επιφανεια εργασιας;;

με δεξί κλίκ αν θυμάμαι καλά ή κάπω έτσι
πιστεύω πως αν τα σύρεις πάλι θα πάνε
αν δεν τα καταφέρεις μέσα από το menu σου μπορείς με δεξί κλικ και add to desktop να τα βάλεις κι έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...