Προς το περιεχόμενο

Manjaro ερχομαι


johnmayson

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, apostolisk86 είπε

πως η Canonical και η RedHat προτείνουν τη χρήση Swap partition ακόμα και σε σύγχρονα συστήματα

Αυτες οι εταιριες μπορει να σκεφτονται και τους εταιρικους πελατες τους και να τα λενε αυτα για να εχουν καλυμμενο τον πισινο τους. Σε καθημερινη χρηση , σε τετοιο ακραιο σεναριο , δεν ανοιγει ρουθουνι .. συνηθως.
To κακο systemd , εχει προβλεψει τις αναγκες μας σε αυτο το θεμα , με αυτο. Οσοι δεν εχουν systemd , ατυχησαν :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα το πληκτρολογιο λοιπον παμε στο input devices Μετα στο keyboard μετα στο layouts τερμα δεξια στο main shortcuts κια βαζουμε το αλτ σιφτ απο κατω με ενεργοποιημενο configure layouts Βλεπουμε τα αγγλικα και προθετουμε αν δε υπαρχουν τα ελληνικα. και παιζειιιιιιι.

firefox  και  dolphin με τη μετακινηση τα συρα και add icon και πηγαν επιφανεια εργασιας. και τα ξετικαρα απο τη task manager. Διευκρινιση εδω στη επιφανεια εργασιας τα βαλα αριστερα ψηλα εκει που τα αφησα βλεπω οτι δε μπορω να τα μετακινησω λιγο ποια πανω η ποιο κατω γιατι;;; Επισης δεξια χαμηλα κατω απο λαθος εχει μπει και κει ο firefox αλλα δε μπορω να το μετακινησω η σβησω τι κανω εδω;;;εκει υπαρχει ενα εικονιδιο show desktop δε μου ειναι χρησιμο πως το αφαιρω;;;; Διπλα εχει το καδο που και αυτον θελω να το μετακινησω στη επιφανεια αλλα δεν.

εσβησα και το καδο απο δεξια edit panel. Πως βρισκω το καδο για να το βαλω επιφανεια εργασιας;;; Στη προσπαθεια να εξαφανισω το καδο κατω δεξια εχει μεινει μονο το ρολοι και ολα τα υπολοιπα εξαφανιστηκαν το ιντερνετ εικονιφ=διο και αυτα πως τα εμφανιζω;;;

Tα ξαναβρηκα τα εικονιδια τερμα δεξια δε ξερω πως αλλα τα βρηκα. Tωρα εχει μεινει μονο ο καδος που εξαφανισα τελιως πως θα το βαλω στη επιφανεια εργασιας;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmayson είπε

Tωρα εχει μεινει μονο ο καδος που εξαφανισα τελιως πως θα το βαλω στη επιφανεια εργασιας;;;

o κάδος στο kde αν θυμάμαι καλά υπάρχει στα menu και πάλι αν θυμάμαι καλά με δεξί κλικ add to desktop πάει εκεί... αν δε μπορέσεις πες να δω στο δικό μου kde...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμφανιστηκεεεεε

και μαλιστα μπορω να το μετακινησω σε οποιο σημειο θελω στη επιφανεια εργασιας σε αντιθεση με το firefox και dolphin δε μπορω να τους ξεκουνησω απο τη επιφανεια εργασιας ουτε δεξια ουτε αριστερα.

Τωρα συμβαινει κατι περιεργο οταν εκανα εγκατασταση του μανζαρο δε εβαλα κωδικο. Οταν κλεινει ο υπολογιστης οταν δε κανεις τιποτα και εμφανιζεται μια οθονη γραφει john τ ονομα που εβαλα και απο κατω εχει κωδικο παταω εντερ αφου δ εχω βαλει και δε μπαινει. Αναγκαστηκα και εβαλα τη επιλογη αλλος user για να κανω επανεκινηση για να μπω.Να υποθεσω οτι δε το γλειτωνω εγκατασταση ξανα αποτη αρχη;;; ΣΤΟ System settings  user account στο pass εχει ενα 6ψηφιο. Μεσα στο μανζαρο οποτε μου εβγαλε για κωδικο παταγα οκ χωρις να βαζω κωδικο. Τι γινεται;;

Επεξ/σία από johnmayson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια 3 μερα σημερα στο μανζαρο.Χτες κατι καταφεραμε καπως το σουλουπωσαμε.Ειμαστε στη φαση που τακτοποιουμε καπως τα πραγματα για να συνηθισω στο ματι τι ειναι που.Σημερα λοιπον εχουμε τα εξης: Απο τη στιγμη που εχουμε το θεμα με το κωδικο που εγω ποτε δε εβαλα ( δε ξερω τι εγινε εδω και στη εντολη του αποστολη που πηγα να δοκιμασω στο τερματικο και κει ζηταγε κωδικο) σκεφτομαι η το αφηνω ετσι απο τη στιγμη που μπαινω απο το guest και το ξεπερνω το προβλημα η θα παω στις ρυθμισεις να βαλω 0 δευτερολεπτα ωστε να μη κλειδωνει η οθονη.Επειδη ομως παμε για την εμπειρια υπαρχει η τριτη λυση να θυμισω οτι στην εγκατασταση μανζαρο εψαχνα τροπο πως κατα την εγκατασταση θα κανω φορματ τον ssd των windows και μετα στο αλλο ssd θα εβαζα το μανζαρο.Φυσικα δε το βρηκα και ετσι εμειναν τα win.Χτες ομως βρηκα οτι οταν θα βαζεις μανζαρο στη αρχη απο το live μπορω να παω στο kde partition manager και να κανω φορματ τον ssd των windows.Υποθετω οτι μετα θα παω να κανω κανονικα την εγκατασταση του μανζαρο.Για να κανω τη 3 επιλογη και να διωξω τα win πρεπει να μαθω τι γινεται με το antivirus στο μανζαρο.Επειδη εχω μια διεργασια που δε ειμαι σιγουρος για λογους ασφαλειας αν πρεπει και αν χρειαστει να τη κανω μεσω λινουξ χωρις antivirus μονο γ αυτο το λογο σκεφτομαι να κρατησω τα win.Υγ1 εχω karpesky internet security αλλα διαβασα οτι δε μπαινει μανζαρο και οτι εχει αλλο προγραμμα δωρεαν δε νομιζω οποτε δεν.Ακουω τη γνωμη σας.Τωρα επιθετικα σχολια δε χρειαζονται.Φερτε τη θετικη σας ενεργεια κατι καταφερνουμε σιγα σιγα στο δρομο του μανζαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες



Τα προβληματα σου λυνονται πολυ ευκολα.
1. Ανοιγεις τερματικο , πληκτρολογεις "passwd" (χωρις εισαγωγικα ε?) και βαζεις password στο account.
2. Καπου στις ρυθμισεις του KDE εχει να απενεργοποιησεις την lock screen.
3. Αν νομιζεις οτι εκανες το manjaro κτημα σου και τα windows ειναι περιττα , τραβα στο kde partition manager και σβησε τα partitions με τα windows.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το password, ότι είπε ο μπηχτης. Όπως ξαναειπα, στο Λινουξ δεν γλιτώνεις το τέρμιναλ, ή θα το μάθεις νωρίς (καλό σενάριο), ή αργά (επίπονο σενάριο), ή θα παρατήσεις το Λινουξ.

Heck, μέχρι και τα Windows 10 βάζουν στο καθημερινό τους μενού το τερμιναλ σιγά σιγά, μπορεί να μην είναι απαραίτητο αλλά σου λύνει τα χέρια καμιά φορά.

 

Antivirus στο Λινουξ δεν χρειάζεσαι, γι' αυτό και δεν υπάρχει κάποιο. Πριν κάποια χρόνια κάποιες εταιρίες άρχισαν δειλά δειλά να βγάζουν linux clients αλλά τα παράτησαν. Ο τρόπος που λειτουργεί το Linux, sorry το GNU/Linux *insert RMS video here*, το καθιστά άχρηστο. Το "GNU" παίζει ρόλο εδώ γιατί μπορεί άλλα linux-based λειτουργικά να χρειάζονται Antivirus σε κάποιες περιπτώσεις (πχ Android).

Το μόνο που υπάρχει είναι το ClamAv, που εντοπίζει Windows viruses (οι οποίοι προφανώς δεν επηρεάζουν το Λινουξ σύστημα σου) και υπάρχει μόνο και μόνο για να "καθαρίζεις" μολυσμένα στικάκια.

Θεωρώ ένα ενημερωμένο σύστημα Λινουξ εξίσου ασφαλές με ένα ενημερωμένο σύστημα Windows/Mac/Chrome/Android για οποιαδήποτε διεργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστολη απο τη στιγμη που στη εγκατασταση λινουξ δε εβαλα καποιο κωδικο θα επρεπε στο τερματικο να μη μου ζηταει κωδικο.Το ιδιο και στη οθονη.Τωρα εσυ μου λες να παω στο τερματικο να φτοιαξω κωδικο κατι που δε θελω που και ακομα και αν το εκανα δε θα μ αφηνε γιατι θα μου ζηταγε το κωδικο που δ εχω φτοιαξει και μετα νεο κωδικο.Αρα η λυση για να ειμαι χωρις κωδικο ειναι να τα ξαναβαλω απο την αρχη.Αφου θα κανω την εγκατασταση απο τη αρχη μεσα απο το live θα κανω και φορματ τον ssd των windows.Αν γινεται αυτο πες μου.Φυσικα μετα θα συνεχισω με εγκατασταση του μανζαρο στο αλλο ssd.Υπαρχει περιπτωση και στη νεα εγκατασταση χωρις να βαλω κωδικο να μου ζηταει σε καποια πραγματα κωδικο;;;Οπως εχω πει σκοπος δε ειναι να μαθω λινουξ σκοπος ειναι να κανω ενα περασμα απο μανζαρο και μετα να το κανω mac os για να δω πως ειναι.Εννοειται ιτι θα γυρισω μετα στα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Manjaro κακώς δεν σου ζήτησε να φτιάξεις user password κατά την εγκατάσταση, κανονικά θα έπρεπε. Αν δώσεις την εντολή που είπε ο μπηχτης, θεωρητικά θα πρέπει να προσπεράσει το βήμα όπου σου ζητάει το υπάρχον password (πατώντας απλά εντερ).

 

Εννοείται πως αν κάνεις επανεγκατάσταση του Manjaro μπορείς να σβήσεις τα Windows και να φτιάξεις ή μη password. Αλλά δεν έχει και νόημα, καθώς και τα δύο γίνονται και εντός της υπάρχουσας εγκατάστασης.

 

Πάντως αν το μόνο σου θέμα είναι το MacOS feel...

https://www.deviantart.com/niivu/art/mac-osx-themes-for-Windows-10-854342311

😐

It's that easy

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγκατάσταση του manjaro καθώς και όλων των linux διανομών δεν έχει επιλογή να μη βάλεις κωδικό στη δημιουργία χρήστη. Απλά ανάλογα τη διανομή δίνεται η δυνατότητα να μπει κενός κωδικός. Οπότε η εγκατάσταση γι' αυτό το λόγο(είτε και για το σβήσιμο των windows) είναι  άσκοπη.  Εκτός του ότι ο κωδικός χρειάζεται σ' ένα linux σύστημα ώστε να μπορεί να υπάρχει πρόσβαση σε φακέλους και αρχεία του συστήματος, όταν χρειαστεί, μιας και ο root λογαριασμός είναι απενεργοποιήμενος(αυτό ισχύει και στο manjaro νομίζω), οπότε χρειάζεται για τη χρήση του sudo. Τώρα το να μη ζητείται κωδικός κατά την είσοδο στο λειτουργικό κάθε φορά, αυτό μπορεί να γίνει με το autologin. Επίσης όπως αναφέρθηκε μπορεί να απενεργοποιηθεί από τις ρυθμίσεις και για το κλείδωμα της οθόνης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την εβαλα την εντολη θελει το passw που υποτιθεται εφτοιαξα. προφανως αποστολη ειχε επιλογη οταν εκανα εγκατασταση του μαντζαρο να φτοιαξω κωδικο αλλα εγω επελεξα να μη φτοιαξω. Τωρα για ποιο λογο δημιουργησε μονο του κωδικο και το ζηταει μονο στο τερματικο και στη οθονη κλειδωματος δε το γνωριζω. Υπαρχει περιπτωση να το ξανακανει στη νεα εγκατασταση;; Οταν εκανα τη πρωτη εγκατασταση δε γνωριζα οτι μεσα απο το Live μπορεις ν ανοιξεις το kde partition manager και να κανεισ φορματ. Επελεξα να κανω το mac os μεσα απο λινουξ και οχι απο windows.

10 λεπτά πριν, dancer_69 είπε

Η εγκατάσταση του manjaro καθώς και όλων των linux διανομών δεν έχει επιλογή να μη βάλεις κωδικό στη δημιουργία χρήστη. Απλά ανάλογα τη διανομή δίνεται η δυνατότητα να μπει κενός κωδικός. Οπότε η εγκατάσταση γι' αυτό το λόγο(είτε και για το σβήσιμο των windows) είναι  άσκοπη.  Εκτός του ότι ο κωδικός χρειάζεται σ' ένα linux σύστημα ώστε να μπορεί να υπάρχει πρόσβαση σε φακέλους και αρχεία του συστήματος, όταν χρειαστεί, μιας και ο root λογαριασμός είναι απενεργοποιήμενος(αυτό ισχύει και στο manjaro νομίζω), οπότε χρειάζεται για τη χρήση του sudo. Τώρα το να μη ζητείται κωδικός κατά την είσοδο στο λειτουργικό κάθε φορά, αυτό μπορεί να γίνει με το autologin. Επίσης όπως αναφέρθηκε μπορεί να απενεργοποιηθεί από τις ρυθμίσεις και για το κλείδωμα της οθόνης.

προφανως εχω δοκιμασει το κενο κωδικο ουτε αυτο λειτουργει. δημιουργησε μονο του κωδικο για το τερματικο. Ειμαι στο system settings θυμηστε μου που ειναι η οθονη κλειδωματος;;;

woskspace behavior Μετα πας screen locking και κει ειναι ενεργοποιημενο το lock screen automatically after 5 minutes το ξετικαρα. επισης εχει ενεργοποιημενο after waking  from sleep το ξετικαρα και αυτο. Μετα εχει allow unlocking without password ηταν στα 5 λεπτα αλλα αφου δε θα μπαινει καθολου στη λοκ σψρεεν εβαλα 0 λεπτα. υποθετω τωρα δε θα μπαινει καθολου lock screen.

προσωρινη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου συγγνώμη δεν έχω καταλάβει κάτι. Πως γίνεται να κάνεις εγκατάσταση με τον Calamares και να μη βάλεις κωδικό ? Προχτές έκανα στο artix linux lxqt και όχι μόνο δε συνέχιζε αλλά δε με άφηνε να βάλω και εύκολο κωδικό. Εξόσων θυμάμαι στο laptop του κολλητού μου που του έβαλα manjaro πάλι δε σε άφηνε να συνεχίσεις χωρίς κωδικό. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι από τότε. Προσπαθώ να το καταλάβω...

Από εκεί και πέρα να σε ενημερώσω ότι στο linux υπάρχουν κάποιες δωρεάν εφαρμογές antivirus αλλά γενικά δε συνίσταται η χρήση antivirus. Δεν έχω δει κάποιον χρήστη να χρησιμοποιεί τέλος πάντων. Όχι οτι δεν κολλάς ιούς (παρότι είναι πιο δύσκολο από ότι σε windblows) αλλά επειδή όταν μπαίνουμε στο internet πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.

υ.γ Η χρήση password είναι σημαντική και η λύση μέσω τερματικού -τουλάχιστον για εμένα- μονόδρομος σε κάποια πράγματα. Ένα από αυτά είναι η αλλαγή του password σου που σου προσφέρει ασφάλεια γενικώς. Δε θέλω να σε προσβάλω όπως κάνουν άλλοι αλλά κάτι δε μου κολλάει στα λεγόμενά σου. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλο, ειναι σε live, το λεει καπου, ειναι σε περιβαλλον guest!

μετα απο τοσα ποστ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

 

 

Make Windows Look Like MacOS - 2018

https://youtu.be/YYVfddZCyMs

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...