Προς το περιεχόμενο

iOS 14.5 επιτέλους διαθέσιμη


xphobus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει βγει η πολυπόθητη αναβάθμιση επιτέλους  

 

Apple Releases iOS 14.5: The Most Exciting, Controversial iPhone Update Ever

Από το Forbes.com

Επεξ/σία από xphobus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
56 minutes ago, xphobus said:

Έχει βγει η πολυπόθητη αναβάθμιση επιτέλους  

Γιατί επιτέλους? Στον αναμενόμενο χρόνο κυκλοφόρησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, billdanos said:

Γιατί επιτέλους? Στον αναμενόμενο χρόνο κυκλοφόρησε.

Μάλλον επειδή πέρασαν κοντά 2 μήνες από την 1η beta λέει επιτέλους   
 

Το τηλέφωνο ήδη αναβαθμίστηκε και περιμένω το ρολόι τώρα. Δεν σε αφήνει να περάσεις την αναβάθμιση στο ρολόι αν δεν έχεις αναβαθμίσει πρώτα το iphone. Συνήθως δεν καίγομαι να κάνω αναβάθμιση κατευθείαν αλλά επειδή έχω σιχαθεί να βάζω συνέχεια password  λόγω της μάσκας ήμουν έτοιμος να περνούσα την beta αν χρειαζόταν να περιμένω κι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gRim είπε

Μάλλον επειδή πέρασαν κοντά 2 μήνες από την 1η beta λέει επιτέλους   
 

Το τηλέφωνο ήδη αναβαθμίστηκε και περιμένω το ρολόι τώρα. Δεν σε αφήνει να περάσεις την αναβάθμιση στο ρολόι αν δεν έχεις αναβαθμίσει πρώτα το iphone. Συνήθως δεν καίγομαι να κάνω αναβάθμιση κατευθείαν αλλά επειδή έχω σιχαθεί να βάζω συνέχεια password  λόγω της μάσκας ήμουν έτοιμος να περνούσα την beta αν χρειαζόταν να περιμένω κι άλλο. 

Κατεβαίνει και το watch OS 7.4!

C94E9C3E-781B-4432-87AD-C341D1A39D3D.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, koutsis said:

Κατεβαίνει και το watch OS 7.4!

C94E9C3E-781B-4432-87AD-C341D1A39D3D.jpeg

Μόλις τώρα αναβαθμίστηκε και το ρολόι και εννοείτε το 1ο πράγμα που έκανα είναι να ενεργοποιήσω την επιλογή για ξεκλείδωμα από το ρολόι και το τέσταρα καλύπτοντας με το χέρι το στόμα και την μύτη μου. Εννοείτε δούλεψε μια χαρά. Κρίμα που άργησε να δοθεί αυτό το χαρακτηριστικό αλλά αφού έχει να κάνει με ασφάλεια το καταλαβαίνω.  
 

Επίσης, άνοιξα 2-3 εφαρμογές μεταξύ αυτών και τo FB και προς το παρών δεν έχω ρωτηθεί σχετικά με το tracking. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gRim είπε

Μόλις τώρα αναβαθμίστηκε και το ρολόι και εννοείτε το 1ο πράγμα που έκανα είναι να ενεργοποιήσω την επιλογή για ξεκλείδωμα από το ρολόι και το τέσταρα καλύπτοντας με το χέρι το στόμα και την μύτη μου. Εννοείτε δούλεψε μια χαρά. Κρίμα που άργησε να δοθεί αυτό το χαρακτηριστικό αλλά αφού έχει να κάνει με ασφάλεια το καταλαβαίνω.  
 

Επίσης, άνοιξα 2-3 εφαρμογές μεταξύ αυτών και τo FB και προς το παρών δεν έχω ρωτηθεί σχετικά με το tracking. 

Εμενα αυτό μου το έβγαλε στο alieexpress πριν από 14.5 στη 14.4.21C70F13B-9AC8-43A4-B032-6959DBAE7E25.png.fb2e8ec701bbd6f718a6ea8a8d763169.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gRim είπε

Μόλις τώρα αναβαθμίστηκε και το ρολόι και εννοείτε το 1ο πράγμα που έκανα είναι να ενεργοποιήσω την επιλογή για ξεκλείδωμα από το ρολόι και το τέσταρα καλύπτοντας με το χέρι το στόμα και την μύτη μου. Εννοείτε δούλεψε μια χαρά. Κρίμα που άργησε να δοθεί αυτό το χαρακτηριστικό αλλά αφού έχει να κάνει με ασφάλεια το καταλαβαίνω.  
 

Επίσης, άνοιξα 2-3 εφαρμογές μεταξύ αυτών και τo FB και προς το παρών δεν έχω ρωτηθεί σχετικά με το tracking. 

Σχετικά με το tracking δεν κατάλαβα πως θα λειτουργήσει. Θα υπάρχει σαν επιλογή σε κάθε εφαρμογή ξεχωριστά;  θα υπάρχει μια γενική ρύθμιση;  προς το παρόν δεν έχω βρει κάτι πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθε εφαρμογή θα σε ρωτάει ξεχωριστά εάν επιθυμείς το tracking. 
 

Άσχετο αλλά τώρα μου εμφανίστηκε η επιλογή στις ρυθμίσεις για tv provider αλλά δεν υπάρχει η Ελλάδα στις χώρες που μπορείς να επιλέξεις. 

Επεξ/σία από gRim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, gRim said:

Μόλις τώρα αναβαθμίστηκε και το ρολόι και εννοείτε το 1ο πράγμα που έκανα είναι να ενεργοποιήσω την επιλογή για ξεκλείδωμα από το ρολόι και το τέσταρα καλύπτοντας με το χέρι το στόμα και την μύτη μου. Εννοείτε δούλεψε μια χαρά. Κρίμα που άργησε να δοθεί αυτό το χαρακτηριστικό αλλά αφού έχει να κάνει με ασφάλεια το καταλαβαίνω.  
 

Γενικώς με αυτή την επιλογή ενεργή, μειώνουμε σημαντικά την ασφάλεια του τηλεφώνου μιας και το τηλέφωνο ξεκλειδώνει ακόμη κι αν στοχεύσεις με την κάμερα κάποιον άλλο δίπλα σου που φοράει μάσκα (ενώ προφανώς φοράς το watch, είναι ξεκλείδωτο και έχεις ενεργοποιήσει τη σχετική επιλογή). Προφανώς το ρολόι σε ειδοποιεί με δόνηση & ήχο πως ξεκλείδωσε το τηλέφωνο σου και σου έχει έτοιμο κουμπί για άμεσο κλείδωμα αλλά θα μπορούσα να σκεφτώ ένα extreme σενάριο που κάποιος με ακινητοποιεί ενώ φοράω το ρολόι (και είναι ξεκλείδωτο), μου παίρνει το κινητό και πριν απομακρυνθεί το γυρίζει προς το πρόσωπο μου (ή και το δικό του) που φοράω μάσκα και αυτό ξεκλειδώνει. Κάτι που προφανώς δεν θα γινόταν με το κανονικό Face ID χωρίς τη βοήθεια του watch. 

Θα μου πεις,  ο ίδιος κίνδυνος υπάρχει και με την επιλογή που ήδη είχαμε για να ξεκλειδώνει το Mac όταν πλησιάζουμε φορώντας το Apple Watch αλλά από την άλλη εκτιμώ πως αν κάποιος έχει να προστατέψει πολύ κρίσιμες πληροφορίες, δεν θα ενεργοποιήσει καμία από αυτές τις έξτρα επιλογές... :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, billdanos said:

Γενικώς με αυτή την επιλογή ενεργή, μειώνουμε σημαντικά την ασφάλεια του τηλεφώνου μιας και το τηλέφωνο ξεκλειδώνει ακόμη κι αν στοχεύσεις με την κάμερα κάποιον άλλο δίπλα σου που φοράει μάσκα (ενώ προφανώς φοράς το watch, είναι ξεκλείδωτο και έχεις ενεργοποιήσει τη σχετική επιλογή). Προφανώς το ρολόι σε ειδοποιεί με δόνηση & ήχο πως ξεκλείδωσε το τηλέφωνο σου και σου έχει έτοιμο κουμπί για άμεσο κλείδωμα αλλά θα μπορούσα να σκεφτώ ένα extreme σενάριο που κάποιος με ακινητοποιεί ενώ φοράω το ρολόι (και είναι ξεκλείδωτο), μου παίρνει το κινητό και πριν απομακρυνθεί το γυρίζει προς το πρόσωπο μου (ή και το δικό του) που φοράω μάσκα και αυτό ξεκλειδώνει. Κάτι που προφανώς δεν θα γινόταν με το κανονικό Face ID χωρίς τη βοήθεια του watch. 

Θα μου πεις,  ο ίδιος κίνδυνος υπάρχει και με την επιλογή που ήδη είχαμε για να ξεκλειδώνει το Mac όταν πλησιάζουμε φορώντας το Apple Watch αλλά από την άλλη εκτιμώ πως αν κάποιος έχει να προστατέψει πολύ κρίσιμες πληροφορίες, δεν θα ενεργοποιήσει καμία από αυτές τις έξτρα επιλογές... :) 

Αν κάποιος έχει πολύ κρίσιμες πληροφορίες τότε δεν ενεργοποιεί ούτε το face id αλλά δουλεύει μόνο με password. Συμφωνώ ότι όσο να ναι μειώνεται παραπάνω η ασφάλεια του κινητού σου αλλά και το να βάζεις το password σου συνέχεια μπροστά σε κόσμο δεν είναι ότι καλύτερο. Πάντως αν κάποιος κατάφερνε να σε ακινητοποιήσει άνετα σου κατέβαζε και τη μάσκα για να στο ξεκλειδώσει με το face id (σιγά μην προλάβεις να κλείσεις τα μάτια σου εάν έχεις ενεργοποιημένη την σχετική επιλογή). Όπως και να έχει πέρα από το ότι μπορείς να κλειδώσεις πάλι το κινητό από το ρολόι εγώ αναρωτιόμουν τι γίνεται εάν κάποιος ξεκλειδώσει το κινητό σου και προλάβει να κλείσει κατευθείαν το bluetooth ώστε να μην μπορεί το ρολόι να ξανακλειδώσει το τηλέφωνο ή απομακρυνθεί και απλά χαθεί η σύνδεση. Σε αυτή την περίπτωση είδα ότι με το που χαθεί η σύνδεση bluetooth με το ρολόι ακόμα και εάν έχει περάσει ώρα από όταν ξεκλείδωσες το τηλέφωνο τότε κλειδώνει κατευθείαν και πετάει σχετικό μήνυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GriΜ αν σε ακινητοποίησει καποιος και φας καμια φαπα βγαλει κανα μαχαιρι για να σε κλεψει δεν θα περιμενει να σου βαλει το κινητο στην μουρι  να το ανοιξει θα του πεις το κωδικο μαζι με ενα τραγουδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Stelaras1993 said:

GriΜ αν σε ακινητοποίησει καποιος και φας καμια φαπα βγαλει κανα μαχαιρι για να σε κλεψει δεν θα περιμενει να σου βαλει το κινητο στην μουρι  να το ανοιξει θα του πεις το κωδικο μαζι με ενα τραγουδι.

Δεν διαφωνώ αλλά γιατί μου το λες; Είπα πουθενά ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Stelaras1993 είπε

GriΜ αν σε ακινητοποίησει καποιος και φας καμια φαπα βγαλει κανα μαχαιρι για να σε κλεψει δεν θα περιμενει να σου βαλει το κινητο στην μουρι  να το ανοιξει θα του πεις το κωδικο μαζι με ενα τραγουδι.

με εφτιαξες το μεσημερι μου 😂😂😂😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από 14.4 είμαι αρκετά ικανοποιημένος με τη μπαταρία. Άλλες φορές μου βγάζει 2 μέρες οριακά άλλες φορές 1 μέρα. Ωστόσο είμαι ικανοποιημένος αρκετά. Αξίζει να ανεβώ στην 14.5 ή όχι(αν ναι θα ανεβώ με καθαρή εγκατάσταση)?

 

Συσκευή 11 pro. Σας ευχαριστώ πολύ

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...