Προς το περιεχόμενο

Ιπποκρατειος πολιτεία


Vasiliskapa2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά να χαιρετήσω το φόρουμ. Ωραία θέλω την γνώμη σας για ένα θέμα εγώ με την γυναίκα μου μένουμε σε ένα διαμέρισμα που νοικιάζουμε στο Χαλάνδρι αλλά επειδή η γυναίκα μου απολύθηκε από την δουλειά της δεν έχουμε ποια την δυνατότητα και σκεφτόμαστε να μείνουμε σε ένα σπίτι των γονιών μου στην ιπποκράτειο πολιτεία. Το σπίτι είναι αρκετά μεγάλο για δυο άτομα είναι τελειωμένο αλλά ποτέ δεν πήγαμε να μείνουνε εκεί καθώς η περιοχή είναι πολύ έρημη και έχει πολλές δυσκολίες στις μετακινήσεις, αλλά είναι το μόνο μέρος που μπορούμε  να μείνουνεχωρίς ενοίκια και τα σχετικά. Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου σαν περιοχή λάθος την έβλεπα παλιά που ανεβεναμε στο σπίτι, δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι γιατί πραγματικά δεν υπάρχει κανείς γύρω μας μόνο δέντρα, η γυναίκα μου μου λέει ότι θα είμαστε πολύ ωραία αλλά δεν ξέρει καθόλου την περιοχή. Υπάρχει κανείς που μένει στην περιοχή για να μου δώσει διάφορες πληροφορίες σε σχέση με αυτήν και αν αξίζει να μετακομίσουμε εκεί ή θα δίνουμε όλα τα λεφτά σε συντήρηση και πετρέλαιο καθώς το σπίτι είναι πενταπλάσιο από αυτό πούμε μένουμε και δεν υπάρχει φυσικό αέριο στην περιοχή;

Επεξ/σία από Vasiliskapa2020
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Vasiliskapa2020 είπε

Αρχικά να χαιρετήσω το φόρουμ. Ωραία θέλω την γνώμη σας για ένα θέμα εγώ με την γυναίκα μου μένουμε σε ένα διαμέρισμα που νοικιάζουμε στο Χαλάνδρι αλλά επειδή η γυναίκα μου απολύθηκε από την δουλειά της δεν έχουμε ποια την δυνατότητα και σκεφτόμαστε να μείνουμε σε ένα σπίτι των γονιών μου στην ιπποκράτειο πολιτεία. Το σπίτι είναι αρκετά μεγάλο για δυο άτομα είναι τελειωμένο αλλά ποτέ δεν πήγαμε να μείνουνε εκεί καθώς η περιοχή είναι πολύ έρημη και έχει πολλές δυσκολίες στις μετακινήσεις, αλλά είναι το μόνο μέρος που μπορούμε  να μείνουνεχωρίς ενοίκια και τα σχετικά. Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου σαν περιοχή λάθος την έβλεπα παλιά που ανεβεναμε στο σπίτι, δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι γιατί πραγματικά δεν υπάρχει κανείς γύρω μας μόνο δέντρα, η γυναίκα μου μου λέει ότι θα είμαστε πολύ ωραία αλλά δεν ξέρει καθόλου την περιοχή. Υπάρχει κανείς που μένει στην περιοχή για να μου δώσει διάφορες πληροφορίες σε σχέση με αυτήν και αν αξίζει να μετακομίσουμε εκεί ή θα δίνουμε όλα τα λεφτά σε συντήρηση και πετρέλαιο καθώς το σπίτι είναι πενταπλάσιο από αυτό πούμε μένουμε και δεν υπάρχει φυσικό αέριο στην περιοχή;

Eσυ τι δουλειά κάνεις;Θα σε βολευει εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μαγαζί στο Μαρούσι δεν είναι και τόσο μακριά νομίζω βέβαια κάθε μέρα 30 λεπτά δεν ξέρω πως θα είναι 

Επεξ/σία από Vasiliskapa2020
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Vasiliskapa2020 said:

Αρχικά να χαιρετήσω το φόρουμ. Ωραία θέλω την γνώμη σας για ένα θέμα εγώ με την γυναίκα μου μένουμε σε ένα διαμέρισμα που νοικιάζουμε στο Χαλάνδρι αλλά επειδή η γυναίκα μου απολύθηκε από την δουλειά της δεν έχουμε ποια την δυνατότητα και σκεφτόμαστε να μείνουμε σε ένα σπίτι των γονιών μου στην ιπποκράτειο πολιτεία. Το σπίτι είναι αρκετά μεγάλο για δυο άτομα είναι τελειωμένο αλλά ποτέ δεν πήγαμε να μείνουνε εκεί καθώς η περιοχή είναι πολύ έρημη και έχει πολλές δυσκολίες στις μετακινήσεις, αλλά είναι το μόνο μέρος που μπορούμε  να μείνουνεχωρίς ενοίκια και τα σχετικά. Εμένα δεν μου αρέσει καθόλου σαν περιοχή λάθος την έβλεπα παλιά που ανεβεναμε στο σπίτι, δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι γιατί πραγματικά δεν υπάρχει κανείς γύρω μας μόνο δέντρα, η γυναίκα μου μου λέει ότι θα είμαστε πολύ ωραία αλλά δεν ξέρει καθόλου την περιοχή. Υπάρχει κανείς που μένει στην περιοχή για να μου δώσει διάφορες πληροφορίες σε σχέση με αυτήν και αν αξίζει να μετακομίσουμε εκεί ή θα δίνουμε όλα τα λεφτά σε συντήρηση και πετρέλαιο καθώς το σπίτι είναι πενταπλάσιο από αυτό πούμε μένουμε και δεν υπάρχει φυσικό αέριο στην περιοχή;

Έχεις να φας χιόνι εκεί που θα το σιχαθείς. Κάθε χρόνο θα αποκλείεστε και θα σφυράτε στα εκχιονιστικά. Μιλάμε για κρύο κ τρελά χιόνια, όχι αστεία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Τοξοβόλος___U__K είπε

Έχεις να φας χιόνι εκεί που θα το σιχαθείς. Κάθε χρόνο θα αποκλείεστε και θα σφυράτε στα εκχιονιστικά. Μιλάμε για κρύο κ τρελά χιόνια, όχι αστεία.

Δηλαδή για μένα εκει ειναι βόρειος πόλος, που κατω απο τους 23 ανάβω καλοριφέρ😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, NikosKallithea said:

Δηλαδή για μένα εκει ειναι βόρειος πόλος, που κατω απο τους 23 ανάβω καλοριφέρ😂

Μιλάμε για μεγάλα υψόμετρα. Βασικά στο βουνό είναι η περιοχή. Οπότε χιόνι, χιόνι, χιόνι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. (κυριολεκτικά και μεταφορικά).

Δεν ξέρω σε ποιο σημείο έχετε σπίτι, αλλά σε κάποια σημεία έχει κόσμο και δεν είναι άσχημα.

Γενικά πας εκεί αν έχει αρκετά λεφτά να χαλάς και είσαι φραγκάτος. Αλλά αν έχεις αρκετά λεφτά, δεν πας εκεί!!! Ε, κάπως έτσι έμεινε έρημη η περιοχή. 

Τα μεγάλα αρνητικά είναι

  • χιόνια και αποκλεισμοί
  • δεν υπάρχει ίντερνετ
  • έξοδα μετακίνησης
  • Κατοχή απαραίτητα 4*4
  • Για να πάρεις έστω ένα γάλα, πρέπει να ταξιδέψεις (οκ με σωστό προγραμματισμό λύνεται)
  • Σε σκοτώνουν και κανείς δεν πρόκειται να καταλάβει τίποτα. Ιδανικός προορισμός για σχιζοφρενείς δολοφόνους!!!!

Επειδή κάτι δεν ξέρω όμως, γιατί όσοι έφτιαξαν σπίτια εκεί, δεν έμειναν ποτέ? Το έφτιαχναν το σπίτι, τι περίμεναν, ότι θα πανε να μείνουν όλοι στις ερημιές και στα άγρια βουνά και ξαφνικά θα γίνει πόλη?

*επίσης αυτονόητο, αλλά αν ένα σπίτι δεν έχει κατοικηθεί ποτέ και δεν έχει και ΔΕΗ/Νερό, θέλει κάμποσες χιλιάδες € για να γίνει κατοικήσιμο. Δεν μπαινεις κ μενεις δηλαδη

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η περιοχη ειναι ειτε για λεφταδες ειτε για συνταξιουχους. Για εναν καθημερινα εργαζομενο ειναι εφιαλτης (χαλαρα κανα μισαωρο μεχρι να φτασεις πολιτισμο σε επιπεδο δρομων π.χ βαρυμποπη/ αιφιδνες) γιατι εκτος απο χρονο εχει να κανει και με τη καταπονηση του οχηματος (εξοδα). Εκτος απο θερμανση, ολα ειναι μακρυα (ακομα και περιπτερο!) ενω δε συζηταω αν καποιος εχει παιδια.

 

στα θετικα η υσηχια η φυση

Εγω παντως αν ημουν στη θεση σου απλως θα εψαχνα κανα δυαρακι σε πιο ταπεινη γειτονια στην Αθηνα με πολυ χαμηλοτερο ενοικιο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Vasiliskapa2020 είπε

Έχω μαγαζί στο Μαρούσι δεν είναι και τόσο μακριά νομίζω βέβαια κάθε μέρα 30 λεπτά δεν ξέρω πως θα είναι 

 

9 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Γιατι δεν το νοικιάζεται το σπιτι;

 

Εδω δεν πάνε ούτε τσάμπα να μείνουν εκει!!!!

31 λεπτά πριν, moure είπε

 σε καμία περίπτωση δεν θέλεις μόνο 30 λεπτά να πας στο Μαρούσι.

30 λεπτά ειναι. Είναι όμως και 50χμ πήγαινε έλα!!! (50χμ =10€ σε έξοδα. 2€/10χμ. Μην αρχίσουμε την συζήτηση όμως πως βγαίνει το ποσό και αν αλλάζει το ποσό αν έχεις παπί ή 1000άρι αμάξι ή αέριο ή 2500cc κλπ)

image.png.76f208c4bd760e27a4de48c05a46e4be.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@sphinxgrΕντάξει εγώ υπολόγιζα ότι θα κανείς τη  διαδρομή αποφεύγοντας τα διόδια γιατί μόνο για τα διόδια θέλεις 6,50 κάθε μέρα δηλαδή ένα 150αρι το μήνα.

Επεξ/σία από moure
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...