Προς το περιεχόμενο

Καινουριο build 600-700 για παραγωγη μουσικης


dve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στην ομαδα! Εχω ενα λαπτοπ 5ετιας που οσο παει σερνεται ολο και περισσοτερο για τις χρησεις που το θελω οποτε μετα απο πολλα χρονια λεω να το γυρισω ξανα σε σταθερο. Τα λεφτα ειναι περιορισμενα οποτε dream builds που θα ετρωγαν οτι και να τους τρεξω παραμενουν dream και ετοιμαζομαι για γερους συμβιβασμους. Εχω διαβασει εδω κατι για ddr5 που περιμενουμε κλπ αλλα θα προτιμουσα να φτιαξω κατι τωρα και στο μελλον αναλογα με τις δυνατοτητες να αναβαθμιζω. Καρτα γραφικων δεν ειναι απαραιτητη αφου νομιζω οτι γινεται η δουλεια και με ενσωματωμενα. Ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα οποτε θα εκτιμουσα καθε βοηθεια. 

 

Ποσό που διαθέτουμε : 600-700

 

Χρήση υπολογιστή : Παραγωγη μουσικης, browsing αντε και κανα λολ αμα λαχει.

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Ableton Live 11 και πολλα plugins.

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Ναι χρειαζομαι οθονη αλλα θα παει εξτρα απο το budget. Κατα προτιμηση κατι γυρω στα 150 αν υπαρχει η δυνατοτητα.

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Οχι

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Αθηνα

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Θα προτιμουσα απο ενα καταστημα αλλα αν η διαφορα ειναι μεγαλη στην τιμη τοτε ας ειναι και απο διαφορετικα.

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα προτιμουσα να συναρμολογηθει στο καταστημα αλλα οπως ειπα αν παει απο διαφορετικα τοτε θα προσπαθησω να το στησω εγω με πολυ διαβασμα και πολλες προσευχες.

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Οχι. Θα ψαχτω για κλειδακι.

 

Εχω βρει build απο διαφορα αρθρα για music production pc builds αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι οντως vfm (ειδικα με τιμες Ελλαδας) και θα εκτιμουσα και τις γνωμες των παιδιων εδω που ξερουν 5 πραγματα παραπανω στο θεμα. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Cosmodata, με συναρμολόγηση, στο όριο του budget σου, 8πύρηνο με ενσωματωμένα γραφικά και 16gb ram με δυνατότητα προσθήκης μετά

Δυστυχώς όταν μιλάμε για συναρμολογημένο από κατάστημα, μιλάμε αυτόματα πως παίρνεις οτι έχει και στην τιμή που το έχει.

Φαντάζομαι πως όσο πιο γεμάτη η σύνθεση τόσο περισσότερο το usage σε cpu και ram. Με αυτή την λογική εφόσον χωράει το budget σου πας για 8core.

Κουτί μαζεμένο, η τιμή του φαίνεται σχετικά τσιμπημένη μας συνυπολογίζοντας τα fan και το σχετικά καλό airflow νομίζω αξίζει

Μητρική, εδώ δυστυχώς δεν βρήκα άλλη άξια επιλογή. Την έχω βάλει για να έχεις μια κατηγορία τιμής, μην την αγοράσεις για τον i7 σε καμία περίπτωση, σε άλλο κατάστημα ίσως βρεις κάτι αρκετά καλύτερο σε αυτά τα λεφτά

Ram η φτηνότερη που βρήκα ώστε να καλύψει τους χρονισμούς που θα πιάσει ο i7 (2933), αρκετά καλή πάραυτα

Δίσκος ίσα για os και εφαρμογές

Τροφοδοτικό έχω υπερβάλει και έχω βάλει από τα πολύ καλά για την κατηγορία που κοιτάς, μπορούμε να βρούμε άξιο τροφοδοτικό και στα 55 ευρώ

Εναλλακτικά μετά κοιτάμε για i5. Χάνεις σε πυρήνες αλλά αν πάμε σε 11ης γενιάς θα έχουν αρκετή δύναμη. Εκεί που έχει πάει ο 10400 με τα ενσωματωμένα γραφικά στα καταστήματα που συναρμολογούν δεν αξίζει, πας κατευθείαν για τον 11500 που έχει και καλύτερα ενσωματωμένα. Πληρώνεις κάτι τις παραπάνω σε μητρική αλλά μάλλον τα αξίζει.

Όλα επιδέχονται αλλαγές, ανάλογα με το πλάνο και το τι έχεις στο μυαλό σου, σε αυτό το budget σηκώνει να παίξεις αρκετά

cosmo.PNG.c7cd0f2b0c7d0530cc11e6fe921e8022.PNG

Ακόμη ένα build, priveshop με  i5 όπως σου είπα, πιο μαζεμένο οικονομικά

Περίπου τα ίδια με πριν, η μητρική ίσως αξίζει να δώσεις παραπάνω χρήματα για καλύτερη ψύξη και δυνατότητα προσθήκης ραμ

prive.PNG.26ef1927085279671decdb6f7f3a1587.PNG

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Cosmodata, με συναρμολόγηση, στο όριο του budget σου, 8πύρηνο με ενσωματωμένα γραφικά και 16gb ram με δυνατότητα προσθήκης μετά

Δυστυχώς όταν μιλάμε για συναρμολογημένο από κατάστημα, μιλάμε αυτόματα πως παίρνεις οτι έχει και στην τιμή που το έχει.

Φαντάζομαι πως όσο πιο γεμάτη η σύνθεση τόσο περισσότερο το usage σε cpu και ram. Με αυτή την λογική εφόσον χωράει το budget σου πας για 8core.

Κουτί μαζεμένο, η τιμή του φαίνεται σχετικά τσιμπημένη μας συνυπολογίζοντας τα fan και το σχετικά καλό airflow νομίζω αξίζει

Μητρική, εδώ δυστυχώς δεν βρήκα άλλη άξια επιλογή. Την έχω βάλει για να έχεις μια κατηγορία τιμής, μην την αγοράσεις για τον i7 σε καμία περίπτωση, σε άλλο κατάστημα ίσως βρεις κάτι αρκετά καλύτερο σε αυτά τα λεφτά

Ram η φτηνότερη που βρήκα ώστε να καλύψει τους χρονισμούς που θα πιάσει ο i7 (2933), αρκετά καλή πάραυτα

Δίσκος ίσα για os και εφαρμογές

Τροφοδοτικό έχω υπερβάλει και έχω βάλει από τα πολύ καλά για την κατηγορία που κοιτάς, μπορούμε να βρούμε άξιο τροφοδοτικό και στα 55 ευρώ

Εναλλακτικά μετά κοιτάμε για i5. Χάνεις σε πυρήνες αλλά αν πάμε σε 11ης γενιάς θα έχουν αρκετή δύναμη. Εκεί που έχει πάει ο 10400 με τα ενσωματωμένα γραφικά στα καταστήματα που συναρμολογούν δεν αξίζει, πας κατευθείαν για τον 11500 που έχει και καλύτερα ενσωματωμένα. Πληρώνεις κάτι τις παραπάνω σε μητρική αλλά μάλλον τα αξίζει.

Όλα επιδέχονται αλλαγές, ανάλογα με το πλάνο και το τι έχεις στο μυαλό σου, σε αυτό το budget σηκώνει να παίξεις αρκετά

cosmo.PNG.c7cd0f2b0c7d0530cc11e6fe921e8022.PNG

Ακόμη ένα build, priveshop με  i5 όπως σου είπα, πιο μαζεμένο οικονομικά

Περίπου τα ίδια με πριν, η μητρική ίσως αξίζει να δώσεις παραπάνω χρήματα για καλύτερη ψύξη και δυνατότητα προσθήκης ραμ

prive.PNG.26ef1927085279671decdb6f7f3a1587.PNG

 

Εχω δει πολυ τον  i5-11500 εδω στο φορουμ και η αληθεια ειναι οτι τεινω προς τα εκει θεωρω οτι θα μπορεσει να με βγαλει για καποια χρονια αν και εχεις δικιο οσο μεγαλυτερο το προτζεκτ τοσο περισσοτερο cpu-ram usage. Απο κει και περα ραμ σιγουρα 16gb και σκληρος τουλαχιστον 500gb (και 1tb να ταν δε θα με χαλουσε αλλα παει 100αρι μετα) αρα θα μπορουσε να ειναι ο ιδιος που προτεινεις αλλα σε λιγο ακριβοτερο. Τα 25 ευρω παραπανω αξιζουν την ανεση που θα μου δωσει. Γενικα το 2ο build που προτεινεις μου αρεσει περισσοτερο. Αν δεν χρειαζεται να ειναι ολα απο το ιδιο καταστημα και ψαχτω σκρουτζομαγαζα τοτε τι αλλαγες πιστευεις θα ηταν καλυτερες εδω? Ραμ, μητρικη οτιδηποτε. 

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου!

Επεξ/σία από dve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στο 2ο build με τον 11500 έχει το prive τις παρακάτω, καλύτερα vrm με heatsinks, γενικά φαίνονται περισσότερο πλήρης

https://www.priveshop.gr/product/11011391/EKSARTHMATA/MHTRIKES/ASROCK-B560-PRO4

https://www.priveshop.gr/product/11011336/EKSARTHMATA/MHTRIKES/ASROCK-B560M-STEEL-LEGEND

Πρόσεχε αν πάρεις micro atc μητρική το κουτί είναι οκ, αν πας σε atx θέλει μεγαλύτερο κουτί. Επίσης δες για ανεμιστήρες να συμπληρώσεις

https://www.priveshop.gr/product/11006973/EKSARTHMATA/SYSTHMATA-PSYKSHS/ARCTIC-P12-PWM-ACFAN00119A

Για σκληρό αν ανέβεις στα 500gb δες και αυτόν

https://www.priveshop.gr/product/11009029/EKSARTHMATA/SKLHROI-DISKOI/WESTERN-DIGITAL-BLUE-SN550-NVME-500GB-WDS500G2B0C

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, είναι οτι σου πρότεινα. Για 8 ευρώ σκέψου το τροφοδοτικό να βάλεις το gold, έχει 2 χρόνια παραπάνω εγγύηση απο το tx, οχι οτι και το tx δεν είναι καλό, απεναντίας.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nickol-us είπε

Ναι, είναι οτι σου πρότεινα. Για 8 ευρώ σκέψου το τροφοδοτικό να βάλεις το gold, έχει 2 χρόνια παραπάνω εγγύηση απο το tx, οχι οτι και το tx δεν είναι καλό, απεναντίας.

Ευχαριστω για τη βοηθεια! Λογικα σε αυτες τις επιλογες θα καταληξω. 

Επεξ/σία από dve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανεμιστήρες έχει προεγκατεστημένους 4 το κουτί και είναι και rgb (μπορεί να χρειαστεί να αγοράσεις γυαλιά ηλίου, τίποτα άλλο :D  )

Ψήκτρα το cpu έχει αν αυτό εννοείς ανεμιστηράκι cpu. Αν θες να βάλεις κάποια καλύτερη από την στοκ που δίνει η intel πας για κάτι από τα παρακάτω

https://www.priveshop.gr/product/11007400/EKSARTHMATA/SYSTHMATA-PSYKSHS/ARCTIC-FREEZER-34-CPU-COOLER-ACFRE00052A

https://www.priveshop.gr/product/11007547/EKSARTHMATA/SYSTHMATA-PSYKSHS/ARCTIC-FREEZER-34-ESPORTS-CPU-COOLER-ACFRE00056A

https://www.priveshop.gr/product/11007421/EKSARTHMATA/SYSTHMATA-PSYKSHS/ARCTIC-FREEZER-34-ESPORTS-DUO-CPU-COOLER-ACFRE00060A

Επεξ/σία από nickol-us
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γυαλια ηλιου θα ηταν μια πολυ καλη επενδυση νομιζω 😅

Ναι αυτο εννοουσα. Αν αρκει αυτη που ερχεται με την cpu ολα καλα. Ελπιζω να μην τσιγκουνευτηκαν εκει και να ειναι επαρκης. Αν παντως χρειαστει κατι εξτρα στην πορεια θα τα εχω και αυτα υποψιν μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...