Προς το περιεχόμενο

Αγορα απο EBAY (ιαπωνια) - φωτογραφικος φακος - τελωνειο


Nikchristakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, θα μπω κατευθείαν στο ψητό, αγόρασα από EBAY έναν φωτογραφικό φακό από Ιαπωνία συγκεκριμένα τον βρήκα, πλήρωσα συγκεκριμένα 222+30 ευρώ μεταφορικά, αποστολή με FEDEX. φτάνει το δέμα Αθήνα και με παίρνουν τηλέφωνο από την orbit courier ότι πρέπει να στείλω στοιχεία κλπ για να κάνουν τον εκτελωνισμό και να πληρώσω δασμούς. Εδώ να πω ότι στο διάστημα από την παραγγελία 21/04 μέχρι σήμερα 27/04 μου χακαραν τον λογαριασμό στο ebay και έχω αλλάξει όλα τα στοιχεία και περιμείνω 7 μέρες τώρα να βγάλουν άκρη στο ebay. Η ερώτηση μου είναι η εξής, αν γνωρίζει κάποιος πόσο θα βγει περίπου ο εκτελωνισμούς αν το πάω παρακάτω πρώτον και δεύτερον είναι δυνατόν να κάνω επιστροφή προϊόντος ενώ το προϊόν βρίσκεται λογικά στο τελωνείο; Επίσης τι σχέση έχει η orbit courier με την fedex που γράφει ότι θα το έστελνε ο άνθρωπος που έκανα την παραγγελία; ΥΓ τον φακό τον θέλω απλά δεν θέλω να πληρώσω σίγουρα πάνω από 50 ευρώ καθώς είμαι και άνεργος αλλά αν δεν γίνεται αλλιώς με ενδιαφέρει να τον στείλω πίσω. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί!! 

 

Επεξ/σία από Nikchristakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα - μόνο η αμοιβή του εκτελωνιστή (courier) θα ξεπερνάει (αρκετά τα 50 ευρώ).

Υπολογίζεις στη συνολική αξία (252 ευρώ) + 24% ΦΠΑ + Δασμούς (2.5% νομιζω) + την αμοιβή του εκτελωνιστή που ανέφερα παραπάνω.

Μιλησε με την courier να σου πουνε το συνολικό κόστος ώστε να έχεις μια πιο συγκεκριμένη εικόνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zaccki είπε

Καλησπέρα - μόνο η αμοιβή του εκτελωνιστή (courier) θα ξεπερνάει (αρκετά τα 50 ευρώ).

Υπολογίζεις στη συνολική αξία (252 ευρώ) + 24% ΦΠΑ + Δασμούς (2.5% νομιζω) + την αμοιβή του εκτελωνιστή που ανέφερα παραπάνω.

Μιλησε με την courier να σου πουνε το συνολικό κόστος ώστε να έχεις μια πιο συγκεκριμένη εικόνα.

Καλησπέρα φίλε μου, μου ζητάνε αφμ αποδειξη πληρωμης paypal κλπ για να υπολογίσουν το κόστος και ωστόσο εγώ αυτή την στιγμή εχω καταφέρει να στείλω μήνυμα στον πωλητή στο ebay για επιστροφή και περιμένω να δώ αν γίνεται κάτι τέτοιο για την ώρα.. αλλιως θα το κάνω αναγκαστικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το καλυτερο ειναι να μιλησεις με τον πωλητη μήπως καταφέρεις να το γυρίσεις πίσω. Αλλιώς είτε πληρώνεις τον εκτελωνισμό, είτε χάνεις και το αντικείμενο και τα 252 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zaccki είπε

Ναι το καλυτερο ειναι να μιλησεις με τον πωλητη μήπως καταφέρεις να το γυρίσεις πίσω. Αλλιώς είτε πληρώνεις τον εκτελωνισμό, είτε χάνεις και το αντικείμενο και τα 252 ευρώ.

Κάτι άλλο, η fedex που γράφει ο πωλητής οτι θα το έστελνε που το έστειλε δηλαδή το προιόν, τι σχέση έχει με την orbit courier που επικοινώνησε μαζί μου για τον εκτελωνισμό; γνωρίζετε μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostasbm είπε

έλα σε επαφή με το πωλητή να το επιστρέψεις αν είναι πολλά τα έξοδα .....και ας χάσεις τα μεταφορικά

αμ μπράβο αυτό προσπαθώ να κάνω αλλά δεν ξέρω αν θα δεχτεί ο πωλητής η αν γίνεται κιόλας γιατι το προϊόν είναι στο τελωνείο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Nikchristakis είπε

Κάτι άλλο, η fedex που γράφει ο πωλητής οτι θα το έστελνε που το έστειλε δηλαδή το προιόν, τι σχέση έχει με την orbit courier που επικοινώνησε μαζί μου για τον εκτελωνισμό; γνωρίζετε μήπως;

Συνεργάτες πιθανότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, zaccki είπε

Συνεργάτες πιθανότατα.

με εναν υπολογισμο βγαινει γυρω στα 333 ευρω, κανω εγω κατι λαθος στους υπολογισμους η οντως τοσο ειναι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nikchristakis είπε

με εναν υπολογισμο βγαινει γυρω στα 333 ευρω, κανω εγω κατι λαθος στους υπολογισμους η οντως τοσο ειναι;;

252 + 24% + 2,5% + εκτελωνισμός

252 + 60,48 + 6,3 + εκτελωνισμός = 318,78 + εκτελωνισμός (50~60 euro)= 370 με 380 τελική τιμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ακριβώς να σου πω. Ουτε γνωριζω ποια ειναι η αμοιβη του εκτελωνιστη που θα σου ζητησουν - αυτη δεν υποκειται σε κανονες, οσο θελουν αυτοι σου ζητανε.

Μονο μιλώντας μαζί τους θα βγαλεις ασφαλες συμπερασμα. Παντως σιγουρά πιστευω θα είναι +100 ευρώ στο συνολο που ήδη πλήρωσες για το αντικειμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ανεργος εισαι αλλα ψαχνεις φακους στην ιαπωνια? Μετα απο τετοιο χουνερι δε θα ξαναστειλει ποτε ελλαδα ο ιαπωνας. 10 χρονια κριση και ακομα μυαλο ο ελληνας ο αεριτζης δε βαζει ρε γαμωτο. Το τζαμπα τελειωσε μαγκες.

Επεξ/σία από DimosthenisG
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nikchristakis είπε

αμ μπράβο αυτό προσπαθώ να κάνω αλλά δεν ξέρω αν θα δεχτεί ο πωλητής η αν γίνεται κιόλας γιατι το προϊόν είναι στο τελωνείο..

γινεται...το εχω κανει γιατι σε μια αλλαγη προιοντος μου ζητουσαν πολλα εκτλωνιστικα και μιλησα με τον αποστολεα και δεν το παρελαβα και με ενα μειλ ειδοποιησα την dhl οτι δεν θα το παραλαβω και να επιστραφει....χρειαζεται ομως και η συγκαταθεση του πωλητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kostasbm είπε

γινεται...το εχω κανει γιατι σε μια αλλαγη προιοντος μου ζητουσαν πολλα εκτλωνιστικα και μιλησα με τον αποστολεα και δεν το παρελαβα και με ενα μειλ ειδοποιησα την dhl οτι δεν θα το παραλαβω και να επιστραφει....χρειαζεται ομως και η συγκαταθεση του πωλητη

και πληρωνεις μονο τα εξοδα επιστροφης σωστα; οποτε να μην δωσω στοιχεια για εκτελωνισμο ακομη ε; εχω επιλεξει στο ebay return item και σαν επιλογη order by mistake και του εξηγησα οτι δεν γινεται και οτι δεν εχω να πληρωσω τον εκτελωνισμο οποτε ζηταω επιστροφη του προιοντος και επιστροφη χρηματων, καλα το εκανα; Ζητω συγγνωμη για τις ερωτησεις απλα επεσα στην παγιδα και ειμαι τελειως ασχετος με αυτα...

 

32 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

ανεργος εισαι αλλα ψαχνεις φακους στην ιαπωνια? Μετα απο τετοιο χουνερι δε θα ξαναστειλει ποτε ελλαδα ο ιαπωνας. 10 χρονια κριση και ακομα μυαλο ο ελληνας ο αεριτζης δε βαζει ρε γαμωτο. Το τζαμπα τελειωσε μαγκες.

ναι ψαχνω απο το ebay γενικα γιατι παιρνω απο το ταμειο 400 ευρω και δεν εχω να δωσω στο ελλαντα που εχει ο φακος 400 ευρω!! συγνωμη ε!! καλο πασχα φιλε και σε σενα και τις ειρωνιες αλλου

 

33 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί δεν το είχες ψάξει με τα έξοδα  πριν τον παραγγείλεις.  

το κοιταξα αλλα καταλαβα με την fedex οτι δεν εχει εκτελωνισμο συμφωνα με μια συμφωνια που ειχε γινει το 2019 αλλα καταλαβα λαθος γτ οπως προειπα ειμαι καινουργιος εντελως σε αυτο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...