Προς το περιεχόμενο

Το watchOS 7.4 φέρνει έναν ευκολότερο τρόπο ξεκλειδώματος του iPhone


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
44 minutes ago, apollonas7 said:

Kαι απλφανμποηδες και ανδροιδακηδες, γτπκ. Μια ζωη κοντρα λεγοντας οτι πιο ανουσιο μπορει ο καθενας να υποστηριξει κατι λες και εχει καποιο οφελος.

 Ουτε ινοβεησο ειναι ουτε λειτουργικο. Σαν το smart unlock δεν ειναι, ευτυχως. Το σμαρτ ανλοκ ειναι γτπκ κ αυτο. καμια ασφαλεια. Αλλα εχω στα χερια το κινητο φοραω μασκα και Ή πρεπει να κατεβασω μασκα δηλαδη με το αλλο χερι η να πατησω το ρολοι παλι με το αλλο χερι που θα κραταω το κινητο με το αλλο χερι. Και οι 2 τεχνολογιες, η μια πιο αχρηστη απο την αλλη.

Βασικά δεν πατάς τίποτα στο Apple Watch για να ξεκλειδώσει το τηλέφωνο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΥΤΗ ΑΔΕΙΑΖΕΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΟΥ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΑΜΕΣΩΣ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Gme είπε

 ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΥΤΗ ΑΔΕΙΑΖΕΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΟΥ ΡΟΛΟΓΙΟΥ ΑΜΕΣΩΣ.  

Έχω αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας και στο ρολόι και στο κινητό μετά την αναβάθμιση σε 14.5.

Λες να είναι αυτό;

Επεξ/σία από giorgosaero
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, KAKADI είπε

Όταν ξεκλειδώναμε το MacBook με το Apple Watch πριν 5 χρόνια δεν ήταν ινοβεσιο;;

 

10 ώρες πριν, billdanos είπε

Επιστρέφεις μπροστά στο Mac σου το οποίο ήταν κλειδωμένο όσο έλειπες. Κάθεσαι και πατάς ενα πλήκτρο για να «ξυπνήσει». Φοράς το Apple Watch -> ξεκλείδωσε. 

Δυσχρηστη λυση και για λιγους(βασικα gimmick) ωστε να καλυψει η apple την ελλειψη login με biometric τροπο που πχ ειχαν τα windows με το windows hello.
Αργοτερα, εβαλε και η apple το απαραιτητο hardware(fingerprint reader) σε μερικους υπολογιστες της και ετσι μπορουν και αυτοι να απολαμβανουν την ευχρηστια ξεκλειδωματος που ειχαν τα windows.

Το gimmick με το ρολοι παρεμεινε ενα gimmick και μπραβο στην apple που δεν στηριχθηκε σε αυτο αλλα προσεφερε κατι πιο ευχρηστο οπως τα windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, haHa είπε

 

Δυσχρηστη λυση και για λιγους(βασικα gimmick) ωστε να καλυψει η apple την ελλειψη login με biometric τροπο που πχ ειχαν τα windows με το windows hello.
Αργοτερα, εβαλε και η apple το απαραιτητο hardware(fingerprint reader) σε μερικους υπολογιστες της και ετσι μπορουν και αυτοι να απολαμβανουν την ευχρηστια ξεκλειδωματος που ειχαν τα windows.

Η "ευχρηστία" του Windows Hello είναι ανέκδοτο, όταν στις 10 φορές τις 5 αποτυγχάνει και τις άλλες 3 κάνει 10 δευτερόλεπτα. Αλλά ναι, τους το δίνω, το έκαναν πρώτοι. Ασχέτως αν δε δουλεύει 8 στις 10 φορές.

Τώρα μπορεί να φταίει και η "φτηνή" Logitech Brio που έχω. Αλλά όπως και να 'χει όταν σκέφτομαι ευχρηστία το Windows Hello δεν είναι το 1ο που μου 'ρχεται στο μυαλό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, apollonas7 είπε

Kαι απλφανμποηδες και ανδροιδακηδες, γτπκ. Μια ζωη κοντρα λεγοντας οτι πιο ανουσιο μπορει ο καθενας να υποστηριξει κατι λες και εχει καποιο οφελος.

 Ουτε ινοβεησο ειναι ουτε λειτουργικο. Σαν το smart unlock δεν ειναι, ευτυχως. Το σμαρτ ανλοκ ειναι γτπκ κ αυτο. καμια ασφαλεια. Αλλα εχω στα χερια το κινητο φοραω μασκα και Ή πρεπει να κατεβασω μασκα δηλαδη με το αλλο χερι η να πατησω το ρολοι παλι με το αλλο χερι που θα κραταω το κινητο με το αλλο χερι. Και οι 2 τεχνολογιες, η μια πιο αχρηστη απο την αλλη.

Δεν χρειάζεται να πατήσεις τίποτα στο watch για να ξεκλειδώσει το iPhone! Σου βγάζει μόνο μια ειδοποίηση στο watch ότι το ξεκλειδωσε και αν το έκανες κατά λάθος,τότε πατάς κουμπί στο watch για να κλειδώσεις το iPhone πάλι. Αν δεν ξέρεις πως δουλεύει κάτι μην γράφεις σχόλια και μάλιστα σε αυτόν τον τόνο!

42 λεπτά πριν, apollonas7 είπε

βασικα δεν δουλευει

Μία χαρά δουλεύει εδώ και δύο μέρες που το χρησιμοποιώ!

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Haldol είπε

Η "ευχρηστία" του Windows Hello είναι ανέκδοτο, όταν στις 10 φορές τις 5 αποτυγχάνει και τις άλλες 3 κάνει 10 δευτερόλεπτα. Αλλά ναι, τους το δίνω, το έκαναν πρώτοι. Ασχέτως αν δε δουλεύει 8 στις 10 φορές.

Τώρα μπορεί να φταίει και η "φτηνή" Logitech Brio που έχω. Αλλά όπως και να 'χει όταν σκέφτομαι ευχρηστία το Windows Hello δεν είναι το 1ο που μου 'ρχεται στο μυαλό!

Δεν γνωριζω πως δουλευει με 3rd party hardware. Οπως και να εχει, πιστευω δουλευει καλυτερα απο την ανυπαρκτη υποστηριξη 3rd party hardware στο mac os.

Σε surface που εχω, δουλευει υποδειγματικα εδω και 5 χρονια, οταν ο ανταγωνισμος προσπαθουσε με καθρεφτακια(unlock με apple watch κλπ) να ξεγελασει τους ιθαγενεις.

Επεξ/σία από haHa
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, billdanos είπε

Η συγκεκριμένη λειτουργία προστέθηκε για να διευκολύνει το ξεκλείδωμα του iPhone την περίοδο που φοράμε μάσκες. 

Γατάκια. Πάρτε xiaomi, δεν μασάει από μάσκες το δικό μου. Πιθανόν βέβαια να μη μασάει και απτό γείτονα που παίζει να ξεκλειδώνει και με τη δικιά του φάτσα 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, apollonas7 είπε

βασικα δεν δουλευει

Για να δουλέψει σου λεει στην 14.5 πως πρέπει να έχεις watch 3 και μετά και I phone x και μετά (για ευνόητους λόγους εδώ )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, giorgosaero είπε

Έχω αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας και στο ρολόι και στο κινητό μετά την αναβάθμιση σε 14.5.

Λες να είναι αυτό;

Λογικά ναι. Απ αυτό είναι. Στο κινητό είχα παράπανω κατανάλωση αλλά όχι τόσο όσο στο ρολοι που κράτησε η μπαταρία περίπου 12 ωρες. Μόλις το απενεργοποίησα όλα καλά απ ότι φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν γνωριζω πως δουλευει με 3rd party hardware. Οπως και να εχει, πιστευω δουλευει καλυτερα απο την ανυπαρκτη υποστηριξη 3rd party hardware στο mac os.

Σε surface που εχω, δουλευει υποδειγματικα εδω και 5 χρονια, οταν ο ανταγωνισμος προσπαθουσε με καθρεφτακια(unlock με apple watch κλπ) να ξεγελασει τους ιθαγενεις.

Ρε μεγάλε το 15 σου έδωσε αυτή τη δυνατότητα η Microsoft και από το 16 το έδωσε και η Apple στα Mac..

 Μιλάς λες και το είχες ξέρω γω πέντε δέκα χρόνια πριν .

 Άσχετα που όπως είπε και ο άλλος μια στις δυο δεν δουλεύει (για να μην είμαι και υπερβολικός )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

Ρε μεγάλε το 15 σου έδωσε αυτή τη δυνατότητα η Microsoft και από το 16 το έδωσε και η Apple στα Mac..

 Μιλάς λες και το είχες ξέρω γω πέντε δέκα χρόνια πριν .

 Άσχετα που όπως είπε και ο άλλος μια στις δυο δεν δουλεύει (για να μην είμαι και υπερβολικός )

Πρωτον, ακόμα δεν εχει φθασει την ευχρηστία της Microsoft : το mac os δεν το κανει με καμερα, αλλα μονο με fingerprint reader.

Οπως και να εχει, μπράβο που εστω και αργότερα προσφερε η apple στο mac os την ευχρηστια που είχαν τα windows και δεν στηριχθηκε στο gimmick με το apple watch. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, haHa είπε

Δεν γνωριζω πως δουλευει με 3rd party hardware. Οπως και να εχει, πιστευω δουλευει καλυτερα απο την ανυπαρκτη υποστηριξη 3rd party hardware στο mac os.

Σε surface που εχω, δουλευει υποδειγματικα εδω και 5 χρονια, οταν ο ανταγωνισμος προσπαθουσε με καθρεφτακια(unlock με apple watch κλπ) να ξεγελασει τους ιθαγενεις.

Όταν και οι 2 εταιρείες (Logitech & Microsoft) υπαινίσσονται ότι το hardware είναι συμβατό και εγκεκριμένο, απαιτώ να δουλεύει στο 100% των περιπτώσεων, όχι 1 να δουλεύει και 5 να με παιδεύει. Εάν είχα βάλει άκυρο hardware θα ίσχυε αυτό που λες. Όχι τίποτε άλλο, αλλά έδωσα 200 ευρώ μόνο γι' αυτό το feature... και έχει αποδειχθεί πιο πολύ μπελάς παρά εξυπηρέτηση. 

Στον από κάτω όροφο, το Touch ID του MBP μου δουλεύει χωρίς να μ' έχει απογοητεύει π-ο-τ-έ. Α και τα "καθρεφτάκια για τους ιθαγενείς"... ακόμα κι αυτά δουλεύουν απίστευτα καλύτερα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Haldol είπε

Όταν και οι 2 εταιρείες (Logitech & Microsoft) υπαινίσσονται ότι το hardware είναι συμβατό και εγκεκριμένο, απαιτώ να δουλεύει στο 100% των περιπτώσεων, όχι 1 να δουλεύει και 5 να με παιδεύει. Εάν είχα βάλει άκυρο hardware θα ίσχυε αυτό που λες. Όχι τίποτε άλλο, αλλά έδωσα 200 ευρώ μόνο γι' αυτό το feature... και έχει αποδειχθεί πιο πολύ μπελάς παρά εξυπηρέτηση. 

Συμφωνώ και σκεψου να ησουν στην θεση μου οπου εχει αγοραστει εξωτερικη καρτα γραφικων με κοστος ~1000€ αλλα το mac os να κανουν τα τερτιπια του και να μην δουλεύει σωστα, ενω δουλευει σε windows.

Πονεμένη ιστορια η υποστήριξη hardware σε mac os. 

Στο θεμα του biometric login, μπράβο που η apple δεν επαναπαυθηκε στα καθρεφτακια για ιθαγενεις και ακολουθησε το παράδειγμα της ms για κατι πιο ευχρηστο. Μελλοντικα πιστευω πως θα προσθέσει και login με camera για να φθασει πληρως την ευχρηστια των windows σε αυτό το θεμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...