Προς το περιεχόμενο

Ταβέρνες που να αναλαμβάνουν ψήσιμο αρνιού Κυριακή του Πάσχα (Αθήνα)


monokoupes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

3 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

θα αρχιζα με Κρυσταλλη γιατι και νομιζω εχει τους περισσοτερους ψηστες αλλα και επειδη αρκετοι γνωστοι μου πηγαν εκει (αν και μου ειχαν πει οτι γινοταν χαμος απο πελατες). Ο Σεριφης νομιζω εχει κλεισει

Update, ο Κρυστάλλης δεν αναλαμβάνει (μίλησα τηλεφωνικά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, monokoupes είπε

 

Update, ο Κρυστάλλης δεν αναλαμβάνει (μίλησα τηλεφωνικά).

kαλα που το εγραψες. Σιγουρα περυσι εψηνε αλλα μαλλον θα του #@σαν τα πρεκια και φετος το γειωσε....

κριμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Further update:

1. Κρυσταλλης δεν κάνει

2. Τελης κάνει αλλά είχαν κλείσει οι θέσεις

3. Άγγελος κάνει με 50€

Παγκράτι-Καισαριανη επίσης θέλουν 50€ και πλέον έχουν κλείσει θέσεις. ΠιταΜε και e-Κοψιδι αντίστοιχα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να βρεις κάποιον να το αναλάβει ειδικά τέτοια μέρα. Με τιμή ψητού 30/kg  δύσκολα κάποιος θα δεσμεύσει μια σούβλα για να πάρει 30€-50€ ψηστικά ενώ μπορεί να βγάλει τα δεκαπλάσια από ψημένο συν ότι άλλο θα το συνοδεύσει (κοκορέτσι σαλάτες κτλ κτλ κτλ) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Φουρνο που ψηνει ψωμί ,καμια σχεση με τον ηλεκτρικό φούρνο τον οικιακό.

Είναι πολύ πιο ισχυρός, αλλά γευστικά δεν αλλάζει κάτι. Σε οικιακό βέβαια δεν γίνεται να ψηθεί ολόκληρο αρνί/κατσίκι, μόνο ένα μέρος του. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2021 στις 9:47 ΜΜ, SilentVoice είπε

Εγώ πάντως θα το δώσω στον φούρνο το κατσίκι για ψήσιμο.Κάποιοι σου δίνουν και λαμαρίνες νωρίτερα αν είναι μεγάλο και θέλεις να το ετοιμάσεις. Αν θες να σου πω φούρνο στο Χαλάνδρι, στείλε μου πμ.

Καλησπερα, μπορειτε να μας πειτε για φουρνο στο Χαλανδρι? Ενδιαφερομαστε και εμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μη κάνετε το λάθος να το δώσετε σε ψησταριά για σούβλισμα τη Κυριακή του Πάσχα!  Θα το βάλουν κατά τις 4-5 το πρωί στην ψησταριά και 9 θα είναι έτοιμο. Γιατί μετά θέλουν να βάλουν τα δικά τους.

Έτσι όταν θα σας που να πάτε να το πάρετε κατά τις 13.00-13.30 θα το πάρετε κρύο - άντε ξαναζεσταμένο....μπλιάχ και θα σας πιάσουνε και τον π@π@.  Καλύτερα να το βάλετε σε μιά λαμαρίνα με κλήματα στον φούρνο της γειτονιάς και θα το πάρετε στην ώρα του ζεστό και λουκούμι.

6 ώρες πριν, Morosana είπε

Δύσκολο να βρεις κάποιον να το αναλάβει ειδικά τέτοια μέρα. Με τιμή ψητού 30/kg  δύσκολα κάποιος θα δεσμεύσει μια σούβλα για να πάρει 30€-50€ ψηστικά ενώ μπορεί να βγάλει τα δεκαπλάσια από ψημένο συν ότι άλλο θα το συνοδεύσει (κοκορέτσι σαλάτες κτλ κτλ κτλ) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν δίνεις το αρνί έξω πάντα μα πάντα θα στο ψήσουν την προηγούμενη ή άντε νωρίς το πρωί και θα το ΄΄τελειώσουν'' πριν πας να το πάρεις. είναι αδύνατον να ψήνουν 50 ή και παραπάνω αρνιά όλα μαζί. συνήθως στο χωριό όταν μας το ψήναμε, το πηγαίναμε από το Μ. Σάββατο και παίρναμε μία γεύση από το γεύμα της Ανάστασης. είναι τιμιότερο έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτάτε τους φούρνους της γειτονιας.....και αφήστε τις ταβέρνες που τα πάνε σε κάτι φούρνους της κακιάς ώρας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφήστε τις σούβλες, πηγαίντε το στον φούρνο της γειτονιάς.. άκου 50€ ψηστικά, θα τρελλαθούμε. άλλωστε, την να την κάνεις την σουβλα αν δεν τρώς πετσούλα (και το μισό αρνί!) όσο γυρίζει... Αν ο φούρναρης είναι μερακλής, εκτός απο λαμαρίνα σου δίνει και κληματοβεργες..

και ναί, έχει μεγάλη διαφορά ο φούρνος της γειτονιάς με τον ηλεκτρικό του σπιτιου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2021 στις 1:05 ΠΜ, monokoupes είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Σε φούρνο δεν έχει νόημα το βάζω και στον δικό μου. 

Έχω βρει σε Παγκράτι κ Καισαριανή που αναλαμβάνουν αλλά όχι κάτι προς Β.Π.

Ενημερωτικά αυτά που βρηκα για ενα αρνί 9 κιλών χρεώνουν 20-25 ψηστικά. Πολυ τίμιο.

Αλλα από Παγκράτι μέχρι Χαλάνδρι θα κρυώσει το άτιμο 😃

Πακέτο ολοκληρο αρνί δε συμφέρει απέξω, θες μια περιουσία.

Τσελιγκας δεν ειμαι αλλά έχουμε έναν γνωστό που θα μας δώσει καλό αρνί, οπότε κριμα να το φάει ο φούρνος 😄

Φίλε μου που βρήκες Παγκράτι Καισαριανή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, spiroampi7 είπε

Φίλε μου που βρήκες Παγκράτι Καισαριανή 

ΠίταΜε... και e-Κοψίδι. Όταν πήρα δεν είχαν μείνει θέσεις για Κυριακή, μόνο για Σάββατο. Μόνο από καμιά ακύρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για να κλείσω το thread ιδού τα αποτελέσματα:

- Το αρνί το δώσαμε στον Άγγελο στην Π. Πεντέλη 

- Κόστισε 50€ για ψηστικα

- Είχαμε ραντεβού να το παρουμε 12:45, τελικά το πήραμε 13:15 καθώς είχε ουρά

- Ήταν λιγο κρύο όταν το παραλάβαμε αλλά 100% όχι χθεσινό 

- Χρειάστηκε ένα 5' ζέσταμα στο φούρνο γυρνώντας σπίτι 

- Σε αλατισμα και ψησιμο ήταν εξαιρετικό (Πρώτη ύλη ήταν από γνωστό οπότε ξέραμε τι τρωγαμε και ήταν λουκουμι)

Ανεβαίνοντας να παραλάβω το αρνι αλλά και τριγυρνώντας Χαλάνδρι ειδα τα εξης:

1) Souvlisteri Κοκορέτσι στα Βριλήσσια επί της Λεωφ. Πεντέλης

2) Σουβλακοχωριο χωμένο σε κάτι στενά του Χαλανδρίου 

Το 1ο ειχε 50 ατομα ουρά και πολλές σούβλες, το 2ο ήταν πολυ πιο μαζεμένο, δν γνωρίζω αν έψηνε μόνο δικά του για να πουλήσει.

Αν το ήξερα νωρίτερα θα είχα κάνει ένα τηλ στο 2ο καθώς ήταν πολύ πιο κοντά.

Αυτά! 

Καλή μας χώνεψη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και του χρόνου να είσαστε - και να είμαστε - γεροί, να γιορτάσουμε και ευχαριστηθούμε πάλι!

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...