Προς το περιεχόμενο

Μια χαμενη γενια (?)- Ενας κοινωνικος προβληματισμος


OxiGiannisGiannakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω ενα εχω να πω...χωνεψτε το ολοι οσο ποιο γρηγορα γινεται! στην ζωη ηρθαμε για να ταλαιπωρηθουμε, θα υπαρχουν ανα διαστηματα ομορφες στιγμες, αλλα το κυριως συναισθημα θα ειναι η δυστηχια! οποτε μην το σκεφτεστε παραπανω και μην κουραζεστε! ζειστε ο,τι νομιζει ο καθενας και αυτο ειναι ολο...ελπιζω να βοηθησα! 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Για να πούμε την αλήθεια, δε νομίζω ότι γενικά μας θέλει. Ξεκινήσαμε με τη κρίση το 2009, το 2012-2020 περάσαμε από τα χρόνια του λαικισμού και του ψέματος. Τώρα που κάπως κυβερνάνε πιο μοντέρνα άτομα με μοντέρνες ιδέες μας χτύπησε ο κορονοιός. Πως θα οργανωθούμε και θα κάνουμε κάτι όταν το ένα διαδέχεται το άλλο?

Όπως και να έχει, η ζωή για ανειδίκευτους παντού σκληρή είναι, το ίδιο και ο βιοπορισμός των παιδιών τους τα οποία μεγαλώνουν με στερήσεις. Όλα αυτά δεν υπάρχουν μόνο εδώ. Αν κάποιος περιμένει ως τα 40 χωρίς να παίρνει σωστές αποφάσεις για τη ζωή και τη καριέρα του δε φταίει η χώρα. 

 

Εσυ μαλλον μενεις σε αλλη χωρα ή καλυτερα σε αλλο πλανητη!  Σε μια χωρα χωρις ισες αξιες-ευκαιριες-δικαιωματα πως γινεται να το λες αυτο?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο παιδιά η λύση είναι να πάμε μετανάστες για να έχουμε καλό μισθό. Μια ατάκα κολλάει μόνο εδώ: στα μπαρ τσαμπουκάς και στη δουλειά χαλβάς. Η λέξη διεκδίκηση για κάτι καλύτερο δεν σας πέρασε από το μυαλό. Είτε λέγεται παιδεία είτε υγεία είτε εργασία. Και μη μου πείτε ότι όλοι που πηγατε εξωτερικό ειστε ερευνητές και δεν βρήκατε δουλειά.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Αφου απο κει πηγαζει το κακο!!! Δεν παραγουμε τιποτα και ζουμε απο την εσωτερικη καταναλωση! Αυτο ειναι καρκινος και σιγουρα εχει περιοδο χαριτος!!!

Τουλαχιστον αν μοιραζαν τις μίζες στο συνολο θα ειμασταν πολυ καλυτερα!

Ο ατομισμος η απληστια και το ευ ζην δεν αφησε κανεναν να σκεφτει σωστα!

 

 

Το σωστό!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος λέει ότι είμαστε χαμένη γενιά μάλλον δεν ξέρει τι λέει. 

Κάθε γενιά έχει τις δυσκολίες της. 

Δυστυχώς ή ευτυχώς πήραμε τις αποφάσεις μας και πορευόμαστε. 

Αν θες να δουλέψεις θα δουλέψεις και θα κάνεις και λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Σε μια χωρα χωρις ισες αξιες-ευκαιριες-δικαιωματα πως γινεται να το λες αυτο?

Εννοώ δε φταίει σε σύγκριση με όλες τις υπόλοιπες. Τώρα αν αυτό το σύστημα είναι το ιδανικό ή όχι ας το κρίνει άλλος, προσωπικά δε πιστεύω ότι είναι αλλά τι να κάνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, JLEE είπε

Κάθε γενιά έχει τις δυσκολίες της.

Ακτικειμενικα η γενια των 30ρηδων αν και δεν βγηκε στην αγορα εργασιας στην καλυτερη συγκυρια, ειναι η πιο καλα εκπαιδευμενη, εχει παραστασεις απο τη ζωη στο εξωτερικο και οι πιο πολλοι εχουν ενα σπιτι και μια συνταξη να τους στηριξει. Που να συγκριθουν με τη γενια των παππουδων μας που πεινουσαν κυριολεκτικα η και των γονιων μας που μεγαλωσαν με πολλες στερησεις!

Ο λογος που ανοιξα αυτο το νημα ειναι οτι σκεφτηκα γνωστους σε ηλικια 30-40 και οι πιο πολλοι βγαζουν μια νωθροτητα, μια μιζερια, μια παραιτηση, πολλοι δε, χωρις να προσπαθησουν καν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JLEE είπε

Όποιος λέει ότι είμαστε χαμένη γενιά μάλλον δεν ξέρει τι λέει. 

Κάθε γενιά έχει τις δυσκολίες της. 

Δυστυχώς ή ευτυχώς πήραμε τις αποφάσεις μας και πορευόμαστε. 

Αν θες να δουλέψεις θα δουλέψεις και θα κάνεις και λεφτά. 

Καλα... 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον θέμα και ευτυχώς δεν έχει γεμίσει τρολλ (ακόμα) .  Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο μόνο η ηλικία. Πχ εμείς είμαστε μια παρέα  5 ατόμων από το λύκειο. Εγώ έγινα αρχιτέκτονας πληροφορικής, ο ένας έγινε γιατρός, ο άλλος πήρε πτυχίο από 2 σχολές (λογιστική, τουριστικά επαγγέλματα), ο άλλος έγινε φυσιοθεραπευτής, και ο τελευταίος έγινε γυμναστής. Όλοι μας δουλεύουμε πάνω σε αυτό που θέλουμε και που σπουδάσαμε και βγάζουμε τα ανάλογα χρήματα. Αλλά κανένας μας δεν έχει οικογένεια. Είναι και λίγο ποιες είναι οι προτεραιότητες του καθένα (είμαστε 31 btw, όλοι ίδια ηλικία). Και μην νομίζετε ότι βγήκαμε από κανένα ιδιωτικό κολέγιο, από δημόσιο λύκειο επαρχιακής πόλης ξεκινήσαμε... 

Αλλά ξέρω και άλλα άτομα που ήταν απλά γνωστοί μου, στην ίδια ηλικία, που πραγματικά, είναι όλη μέρα για καφέ. Δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Και γκρινιάζουν και συνέχεια για το ότι δεν βρίσκουν δουλειά (χωρίς να ψάχνουν).

Οπότε έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως είναι καθαρά στον άνθρωπο. Τεμπέληδες υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν σε κάθε γενιά.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, JLEE είπε

Αν θες να δουλέψεις θα δουλέψεις και θα κάνεις και λεφτά. 

Που το ειδες αυτο ακριβως;
Γιατι εγω δουλευω απο τα 15 μου,κατα καιρους σε 2 και 3 δουλειες,αλλα 20+ χρονια μετα προκοπη δεν εχω δει.
 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Ακτικειμενικα η γενια των 30ρηδων αν και δεν βγηκε στην αγορα εργασιας στην καλυτερη συγκυρια, ειναι η πιο καλα εκπαιδευμενη, εχει παραστασεις απο τη ζωη στο εξωτερικο και οι πιο πολλοι εχουν ενα σπιτι και μια συνταξη να τους στηριξει. Που να συγκριθουν με τη γενια των παππουδων μας που πεινουσαν κυριολεκτικα η και των γονιων μας που μεγαλωσαν με πολλες στερησεις!

Ο λογος που ανοιξα αυτο το νημα ειναι οτι σκεφτηκα γνωστους σε ηλικια 30-40 και οι πιο πολλοι βγαζουν μια νωθροτητα, μια μιζερια, μια παραιτηση, πολλοι δε, χωρις να προσπαθησουν καν!

Κοιτα να δεις δουλεια υπαρχει! Eργασια OXI!!!

Δουλεια=δουλος-ειλωτας.  Παθητικες! Χαρακτηριζονται απο επικινδυνότητα.. Προβληματα υγειας.. Και στο τελος μπαινεις μεσα ειτε απο το να μεινεις σακατης.. ή να βαλεις και απο τα δικα σου χρηματα για γιατρους και φαρμακα!

4 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Που το ειδες αυτο ακριβως;
Γιατι εγω δουλευω απο τα 15 μου,κατα καιρους σε 2 και 3 δουλειες,αλλα 20+ χρονια μετα προκοπη δεν εχω δει.
 

Γιατι ψαρωσες? Στα φορουμ δεν υπαρχουν ποινικες κυρωσεις! Αλλιως δεν θα πεταγαν για την πλακα τους μπαρουφες-ασυναρτησιες!!!

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλαμε για μας τους μιλενιαλς τότε τι λέμε ρε παιδια; Ειμαστε η γενια που βγηκε στην αγορα εργασιας την περιοδο της οικονομικης κρισης. Γινεται να συγκριθουμε με τους boomers και οχι μονο, που βρεθηκαν να τρωνε με χρυσα κουταλια του ενδοξου πασοκ; 

Εμεις επρεπε αναγκαστικα να κανουμε την προσπαθεια μας επι δεκα (σε συνθήκες αδικες και δυσκολες), οχι για να φτάσουμε να αγορασουμε πχ το δικο μας σπιτι, αλλα απλα για να μπορεσουμε να επιβιωσουμε αφήνοντας το πατρικο μας, να ανοίξουμε λιγο τα φτερα μας, να φτασουμε εναν βαθμο ανεξαρτησιας. Φτασαμε να λεμε πολυτελεια...το να βρισκει καποιος εργασια και μαλιστα με εργοδοτες που τηρουν τα νομιμα!! 

Οποτε ακολουθως και η εργασιακη μας ανελιξη φανταζει γολγοθας, και ας ειμαστε η γενια με τα περισσοτερα προσοντα, ουσιαστικα ΔΕΝ τα πληρωνόμαστε. 

Κανουμε δύο δουλειες και εχουμε τον καθε βολεμενο να μας κουναει το δαχτυλο! Ε οχι! Για να σας δουμε πώς θα ησασταν αν πληρωνατε ΜΟΝΟΙ ολα τα εξοδα σας, αν δεν σας ζουσαν οι γονεις και οι παππουδες σας, αν δεν σας μεγαλωναν εκεινοι τα παιδια σας, αν παλευατε στον ιδιωτικο τομεα κλπ. 

  • Like 24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Γιατι ψαρωσες? Στα φορουμ δεν υπαρχουν ποινικες κυρωσεις! Αλλιως δεν θα πεταγαν για την πλακα τους μπαρουφες-ασυναρτησιες!!!

 

Εχεις δικιο,απλα ειναι trigger .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ενδιαφέρον θέμα και ευτυχώς δεν έχει γεμίσει τρολλ (ακόμα) .  Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο μόνο η ηλικία. Πχ εμείς είμαστε μια παρέα  5 ατόμων από το λύκειο. Εγώ έγινα αρχιτέκτονας πληροφορικής, ο ένας έγινε γιατρός, ο άλλος πήρε πτυχίο από 2 σχολές (λογιστική, τουριστικά επαγγέλματα), ο άλλος έγινε φυσιοθεραπευτής, και ο τελευταίος έγινε γυμναστής. Όλοι μας δουλεύουμε πάνω σε αυτό που θέλουμε και που σπουδάσαμε και βγάζουμε τα ανάλογα χρήματα. Αλλά κανένας μας δεν έχει οικογένεια. Είναι και λίγο ποιες είναι οι προτεραιότητες του καθένα (είμαστε 31 btw, όλοι ίδια ηλικία). Και μην νομίζετε ότι βγήκαμε από κανένα ιδιωτικό κολέγιο, από δημόσιο λύκειο επαρχιακής πόλης ξεκινήσαμε... 

Αλλά ξέρω και άλλα άτομα που ήταν απλά γνωστοί μου, στην ίδια ηλικία, που πραγματικά, είναι όλη μέρα για καφέ. Δεν κάνουν απολύτως τίποτα. Και γκρινιάζουν και συνέχεια για το ότι δεν βρίσκουν δουλειά (χωρίς να ψάχνουν).

Οπότε έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως είναι καθαρά στον άνθρωπο. Τεμπέληδες υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν σε κάθε γενιά.

Ειστε η μειοψηφια.. Δεν αντιπροσωπευετε την πραγματικοτητα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Λοιπον αυτο το καιρο ψάχνω για ενα κτήμα, εχω δει κάμποσα, οι περισσότεροι στην ερώτηση γιατι το πουλάς, παιδια δεν έχεις; απαντούν, εχω αλλα δεν εχουν πατήσει ποτε εδω, ούτε ξέρουν που είναι, ολα μονος μου τα κανω με αλβανούς εργάτες, οποτε τι να το κανω;

Πραγματικά μια χαμένη γενιά, αδιάφορη για τα πάντα, λιγο το ρουγκ ζουκ να δείτε θα καταλάβετε γιατί μιλάμε.

Γιατι πρεπει ντε και καλα τα παιδια να ακολουθησουν τις δουλειες των γονιων? Οι περισσοτεροι απο αυτους (μαζι και με τους δικους μου) δεν ειχαν και πολλες επιλογες και οικονομικη δυνατοτητα για να σπουδασουν κατι αλλο ή ειχαν την αντιστοιχη πιεση απο τους δικους τους γονεις.

 

Στο θεμα της διεκδικησης ειναι οτι βλεπω πολλους στην ηλικια μου (25+) να δουλευουν με 1 ενσημο την εβδομαδα, και αυτο ισως μισο. Σκεφτονται το τωρα και οχι το μελλον (ουτε καν στο θεμα συνταξης, αλλα εστω ενα ταμειο ανεργιας σε καμια δυσκολη στιγμη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...