Προς το περιεχόμενο

Μια χαμενη γενια (?)- Ενας κοινωνικος προβληματισμος


OxiGiannisGiannakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Φιλε δυστυχως παντα στην κοινωνια υπαρχει καποιος που απο αναγκη θα παει. Ειτε γιατι εχει παιδια ειτε γιατι εχει χρεη ειτε γιατι απλα δεν εχει να φαει. Οι μισθοι δεν αυξανονται ετσι, οι μισθοι αυξανονται οταν μειωνεται η ανεργια και ετσι αλλαζει ο λογος προσφορα/ζητηση, ετσι ο καθε επιχειρηματιας αναγκαζεται να αυξησει τον μισθο για να βρει αξιοπρεπεις εργαζομενους. Επισης οι μισθοι αυξανονται οταν αυξανεται η παραγωγικοτητα, επειδη μειωνεται η γραφειοκρατια, επειδη μια χωρα επενδυει σε ανταγωνιστικες τεχνολογιες και εξαγει αναταγωνιστικα προιοντα κλπ.

Ξέρω πως αυξάνονται οι μισθοί στην πραγματικότητα, εγώ λέω το ιδανικό. Δεν εφόσον όμως η πλειοψηφία το αποδέχεται μην γκρινιάζει τουλάχιστον. Οπωε λέει και ο από πάνω, Ελλάδα δεν δουλεύεις για τον βασικό ούτε καν για το "καλό μισθό" των 1400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, DimosthenisG είπε

Διαβάζω σχόλια που επιβεβαιώνουν το αρχικό μου σχόλιο.

έτσι θα πάει η χώρα για πολλά χρόνια ακόμα, μαύρη εργασία και επιδόματα, φραπεδιά και pc, και κάνα χαρτζιλίκι από μπαμπά. Κάνεις δε θέλει να δουλέψει, γιατί σου λέει εγώ τζάμπα σπούδασα? Ή σου λέει τι να τα κάνω τα 800 όταν τα μισά θα είναι ενοίκιο? Καλύτερα με την μαμά και το επίδομα. Και όταν πεθάνει η μαμάκα, πουλάμε το σπίτι και την αράζουμε άλλα 6-8 χρόνια.

Πιστεύεις ότι αν προσφέρεις στα άτομα που ανήκουν σε αυτές τις κατηγορίες, δουλειά πενθήμερη και 8ωρη δίχως υπερωρίες, και με ρεαλιστικό μισθό που θα καλύπτει την ανεξαρτησία τους και θα προσφέρει παράλληλα και μια μικρή αποταμίευση, ότι θα σου πουν ότι δεν θέλουν να δουλέψουν;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Διαβάζω σχόλια που επιβεβαιώνουν το αρχικό μου σχόλιο.

έτσι θα πάει η χώρα για πολλά χρόνια ακόμα, μαύρη εργασία και επιδόματα, φραπεδιά και pc, και κάνα χαρτζιλίκι από μπαμπά. Κάνεις δε θέλει να δουλέψει, γιατί σου λέει εγώ τζάμπα σπούδασα? Ή σου λέει τι να τα κάνω τα 800 όταν τα μισά θα είναι ενοίκιο? Καλύτερα με την μαμά και το επίδομα. Και όταν πεθάνει η μαμάκα, πουλάμε το σπίτι και την αράζουμε άλλα 6-8 χρόνια.

Φίλε, το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν δουλεύουν με 800, το πρόβλημα είναι ότι δουλεύουν με τόσα. Το φαινόμενο να τους ταΐζει η οικογένεια είναι απόρροια του γεγονότος ότι παίρνουν 800 ευρώ. Με τέτοιο πόσο δεν ζει άνθρωπος πόσο μάλλον οικογένεια. Εκτός αν εσύ θες να είσαι μέσα στην μιζέρια ούτε αυτοκίνητο ούτε διακοπές, τότε μπορείς να ζήσεις με 800. Αλλά σκέψου ότι μια ζωή έχεις, αν θέλεις να την περάσεις έτσι? 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που είμαι ο βασικός φτάνει και περισσεύει και άμα έχεις 2ο άτομο (σύντροφο) τότε ζεις σαν βασιλιάς αλλά δε ξέρω πόσο εύκολο είναι βρεις τέτοια δουλειά εκτός Αθήνας. Με αυτά που διαβάζω θα συμφωνήσω ότι η Αθήνα είναι τρομακτικά ακριβή για τους μισθούς που δίνουνε. Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος λόγος για όλο αυτό, δε ξέρω αν έχει αναλύσει κανείς αυτό το φαινόμενο και έχει οικονομικά δεδομένα να μας παρουσιάσει. Ενδέχεται εδώ που είμαι και η σίτηση να πηγαίνει φθηνότερα αλλά δεν το έχω προσπαθήσει ιδιαίτερα να δω τι υπάρχει και παίρνω από τους μεγάλους μόνο. Μπορεί ακόμη και η διασκέδαση να είναι πιο φθηνή. 

Διάβαζα τις προάλες για 300Ε σε 30 τ.μ τρώγλη στη Νέα σμύρνη ενώ εγώ ζω σε 45 τ.μ πολύ μοντέρνο σπίτι με 200Ε. Μπορεί η επαρχία να είναι το μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Macosj είπε

Φίλε, το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν δουλεύουν με 800, το πρόβλημα είναι ότι δουλεύουν με τόσα.

Τα 800 για junior θεσεις ειναι μια χαρα. Το προβλημα ειναι οτι δεν ανεβαινουν πολυ με την προυπηρεσια. Αν ηξερε κανεις οτι μετα απο 3-4 χρονια προυπηρεσιας θα ειναι στα 1500 και στα 10-15 χρονια στα 2000 κανεις δεν θα γκρινιαζε και δεν θα επρεπε να γκρινιαζει. Οταν ομως παλαιοτερα ελεγαν να λες κι ευχαριστω για τα 800 χωρις καμια προοπτικη ειναι μια αρρωστη κατασταση.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Τα 800 για junior θεσεις ειναι μια χαρα. Το προβλημα ειναι οτι δεν ανεβαινουν πολυ με την προυπηρεσια. Αν ηξερε κανεις οτι μετα απο 3-4 χρονια προυπηρεσιας θα ειναι στα 1500 και στα 10-15 χρονια στα 2000 κανεις δεν θα γκρινιαζε και δεν θα επρεπε να γκρινιαζει. Οταν ομως παλαιοτερα ελεγαν να λες κι ευχαριστω για τα 800 χωρις καμια προοπτικη ειναι μια αρρωστη κατασταση.

Δεν είναι μια χαρά, αλλά και το δεύτερο ισχύει. Εγώ λέω, σε όποιον είναι σε τέτοια κατάσταση να μάθει καλά αγγλικά και μια δεύτερη γλώσσα και να φύγει. Το να κάθεται και να κλαίει δεν έχει νόημα. Στην Γαλλία για παράδειγμα ένα ζευγάρι και το κατώτατο να παίρνει έχει 2800 τον μήνα που ζεις αξιοπρεπώς. Εδώ με 1200 ένα ζευγάρι μες την μιζέρια και την γκρίνια θα είναι 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Macosj είπε

Φίλε, το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν δουλεύουν με 800, το πρόβλημα είναι ότι δουλεύουν με τόσα. Το φαινόμενο να τους ταΐζει η οικογένεια είναι απορία του γεγονότος ότι παίρνουν 800 ευρώ. Με τέτοιο πόσο δεν ζει άνθρωπος πόσο μάλλον οικογένεια. Εκτός αν εσύ θες να είσαι μέσα στην μιζέρια ούτε αυτοκίνητο ούτε διακοπές, τότε μπορείς να ζήσεις με 800. Αλλά σκέψου ότι μια ζωή έχεις, αν θέλεις να την περάσεις έτσι? 

Ούτε αυτοκίνητο, ούτε διακοπές. Και σπίτι με συγκατοίκηση. Ούτε έτσι δεν μπορεί ο Έλληνας..

Θέλω να φανταστείτε να είχαμε πάει στη δραχμή, εκεί θα έπεφτε πολύ γέλιο... Χαχαχα

Επεξ/σία από DimosthenisG
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Εδώ που είμαι ο βασικός φτάνει και περισσεύει και άμα έχεις 2ο άτομο (σύντροφο) τότε ζεις σαν βασιλιάς

Σε ποια χώρα είσαι ;

Γιατί αν μιλάς για Ελλάδα, με 500€ αν σου περισσεύουν λεφτά έχοντας πληρώσει νοίκι, φως, νερό, τηλέφωνο, κοινόχρηστα, έξοδα θέρμανσης, σούπερμαρκετ, χασάπη, μανάβη κτλ., μάλλον μας κάνεις πλάκα

Για το βασιλιάς με ένα χιλιάρικο το μήνα 2 άτομα, απλά γελάω

Έχεις ιδέα τι ετήσιο κόστος έχει ένα μικρό αμάξι ; (όχι κτήσης, απλά συντήρησης)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Σε ποια χώρα είσαι ;

Γαλλια νομιζω ειναι ο φιλος. Υπερβαλλει βεβαια γιατι σε καμια χωρα του κοσμου δεν ζεις σαν βασιλιας με τον βασικο. Στις δυτικες εκτος πρωτεουσας ζεις σχετικα ανετα ειδικα αν εχεις συγκατοικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, OxiGiannisGiannakis είπε

Γαλλια νομιζω ειναι ο φιλος. Υπερβαλλει βεβαια γιατι σε καμια χωρα του κοσμου δεν ζεις σαν βασιλιας με τον βασικο. Στις δυτικες εκτος πρωτεουσας ζεις σχετικα ανετα ειδικα αν εχεις συγκατοικο.

καλά, κάτσε να απαντήσει και θα δεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Εδώ που είμαι ο βασικός φτάνει και περισσεύει και άμα έχεις 2ο άτομο (σύντροφο) τότε ζεις σαν βασιλιάς αλλά δε ξέρω πόσο εύκολο είναι βρεις τέτοια δουλειά εκτός Αθήνας. Με αυτά που διαβάζω θα συμφωνήσω ότι η Αθήνα είναι τρομακτικά ακριβή για τους μισθούς που δίνουνε. Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος λόγος για όλο αυτό, δε ξέρω αν έχει αναλύσει κανείς αυτό το φαινόμενο και έχει οικονομικά δεδομένα να μας παρουσιάσει. Ενδέχεται εδώ που είμαι και η σίτηση να πηγαίνει φθηνότερα αλλά δεν το έχω προσπαθήσει ιδιαίτερα να δω τι υπάρχει και παίρνω από τους μεγάλους μόνο. Μπορεί ακόμη και η διασκέδαση να είναι πιο φθηνή. 

Διάβαζα τις προάλες για 300Ε σε 30 τ.μ τρώγλη στη Νέα σμύρνη ενώ εγώ ζω σε 45 τ.μ πολύ μοντέρνο σπίτι με 200Ε. Μπορεί η επαρχία να είναι το μέλλον.

Ο βασικος ειναι 550, με ενοικιο 200ε και κανα 80αρι νερο-τηλεφωνο-δεη-κοινοχρηστα, μετα κανα 150αρι σουπερμαρκετ, και φανταζομαι βενζινη επειδη δεν εχει καλη συγκοινωνια φτανουμε κοντα στα 500ε. Ας δουμε οτι ο βασικος στην Ελλαδα ειναι χαρτζιλικι και οχι μισθος για να ζησει ενας ανθρωπος, μαλλον για να επιβιωσει (επαρχια, γιατι Αθηνα ουτε λογος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όσοι γεννήθηκαν στην Ελλάδα από το 1990 και μετά ζουν (και θα ζήσουν) χειρότερα από τους γονείς τους κατά μέσο όρο. Μέχρι να επανέλθει η χώρα σε κάποιο επίπεδο.

Αυτή και μόνο η σκέψη καταρρακώνει πολλούς γονείς και δημιουργεί μια αίσθηση ματαίωσης στους νεότερους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tasanton είπε

Δυστυχώς όσοι γεννήθηκαν στην Ελλάδα από το 1990 και μετά ζουν (και θα ζήσουν) χειρότερα από τους γονείς τους κατά μέσο όρο. Μέχρι να επανέλθει η χώρα σε κάποιο επίπεδο.

Αυτή και μόνο η σκέψη καταρρακώνει πολλούς γονείς και δημιουργεί μια αίσθηση ματαίωσης στους νεότερους.

Αυτοί που λες θα πουλήσουν τα ακίνητα που αγοράστηκαν τις καλές εποχές. Η γενιά από το 2000 και μετά δεν θα έχει ούτε καν ακίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Σε ποια χώρα είσαι ;

Γιατί αν μιλάς για Ελλάδα, με 500€ αν σου περισσεύουν λεφτά έχοντας πληρώσει νοίκι, φως, νερό, τηλέφωνο, κοινόχρηστα, έξοδα θέρμανσης, σούπερμαρκετ, χασάπη, μανάβη κτλ., μάλλον μας κάνεις πλάκα

Για το βασιλιάς με ένα χιλιάρικο το μήνα 2 άτομα, απλά γελάω

Έχεις ιδέα τι ετήσιο κόστος έχει ένα μικρό αμάξι ; (όχι κτήσης, απλά συντήρησης)

 

 

30 λεπτά πριν, efib είπε

Ο βασικος ειναι 550, με ενοικιο 200ε και κανα 80αρι νερο-τηλεφωνο-δεη-κοινοχρηστα, μετα κανα 150αρι σουπερμαρκετ, και φανταζομαι βενζινη επειδη δεν εχει καλη συγκοινωνια φτανουμε κοντα στα 500ε. Ας δουμε οτι ο βασικος στην Ελλαδα ειναι χαρτζιλικι και οχι μισθος για να ζησει ενας ανθρωπος, μαλλον για να επιβιωσει (επαρχια, γιατι Αθηνα ουτε λογος)

 

Όταν ήρθα εδώ έγιναν πολλές αλλαγές στο κλάδο μου που σχεδόν σκότωσαν την επιχείρηση μου και τα εργαλεία που χρησιμοποιώ οπότε επί της ουσίας δε μπορούσα να έχω το ίδιο εισόδημα και έβγαλα κάποιους μήνες με 550-600Ε χωρίς φυσικά καμία βοήθεια από πουθενά. Μάλιστα πέρα από αυτή τη τεράστια ατυχία έπρεπε να πληρώσω για ζημιές και διάφορα άλλα έξοδα όπως αυτά της θέρμανσης όμως τα κατάφερα. Μου πήρε αρκετά μεγάλο διάστημα να αποκαταστήσω την επιχείρηση μου και ήταν ένα γερό μάθημα όλο αυτό αλλά αν αυτό μου είχε συμβεί στην Αθήνα, μπορεί να μην είχα επιβιώσει.

Άμα λέτε 550ε βασικός τότε τα 800 είναι μικτά? Σκεφτείτε όμως ότι υπάρχει και το ΚΕΑ και το επίδομα στέγασης οπότε αυτό ανεβάζει το εισόδημα στα 800 και αν έχεις 2ο άτομο τότε πάτε στα 1500-1600. Το καλό με αυτό το μέρος εδώ δεν είναι οι γκαρσονιέρες αλλά τα μεγαλύτερα σπίτια. Ένα καλό δυάρι εδώ πάει 250-270Ε, το ξέρω γιατί έχω μιλήσει με οικογένεια που ζει σε τέτοιο εδώ. Στην αθήνα για μία καλή σίτηση θα δώσεις 150-200Ε, εδώ πραγματικά δε ξέρω πόσο πάει αν εξαντλήσεις όλα τα όρια. Οι λογαριασμοί επίσης είναι μάλλον μικρότεροι εδώ και ίσως η διασκέδαση.

Αν δεν έχεις τεράστιες απαιτήσεις από τη ζωή τότε μια χαρά τη βγάζεις εδώ και κάνεις οικογένεια. Αν θες κάτι πολύ μεγαλύτερο τότε εξειδικεύσου ή  κάνε κάτι μόνος σου.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βλεπω οτι ο καθενας κρινει εξι διων τ αλλοτρια!

Αυτο που εχει αλλαξει σε σχεση με πριν ειναι οτι δεν υπαρχει υπερκαταναλωση!!! Αυτο εχει δημιουργήσει ολα αυτα τα προβληματα!  Τωρα ειναι ολα με το σταγονομετρο! 

Επισης αν μπορουσε ολος κοσμος μεσο ορο να χαλαγε για σουαρε 200ευρω το μηνα η αγορα θα ηταν πολυ διαφορετικη!!! Και ολα αυτα γιατι ακομα και τωρα εχουμε εσωτερικη καταναλωση και αναλογικα ολο και κατηφοριζουμε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...