Προς το περιεχόμενο

Μια χαμενη γενια (?)- Ενας κοινωνικος προβληματισμος


OxiGiannisGiannakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Γαλλια νομιζω ειναι ο φιλος. Υπερβαλλει βεβαια γιατι σε καμια χωρα του κοσμου δεν ζεις σαν βασιλιας με τον βασικο. Στις δυτικες εκτος πρωτεουσας ζεις σχετικα ανετα ειδικα αν εχεις συγκατοικο.

Στην Γαλλική Μεσσήνη είναι.ΤΟ πιο κοντινό του σε Γαλλία είναι ο πύργος του Αιφελ στην Κυπαρισσία. 

Εντιτ Φιλιατρα είναι ο πύργος οπως με ενημερωσαν απο το κοντρολ.

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν γνωριζα για τα επιδοματα, αλλα μου εκανε εντυπωση οτι ειπες οτι ζεις πολυ ανετα με αυτα τα χρηματα. Κατα κανονα, οποιος παιρνει επιδοματα δεν ζει και τοσο ανετα, δυστυχως. Παλι καλα που υπαρχουν και αυτα, φανταζομαι βοηθανε αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι μείναν Ελλάδα οι περισσότεροι ζούνε απο τον ιδρώτα των υπολοιπών κυνηγάνε θέσεις δημόσιο και voucher και επιδοτούμενες θέσεις έτσι δεν βοηθάτε την Ελλάδα.Πηγαίνετε καλύτερα έξω να βρείτε δουλειά σε κάποια άλλη χώρα δηλαδή με το να βουλιάζεται αυτη την χώρα πιο κάτω απλά θα θα έρθουν ξανα οι θεσμοί και οι τροϊκανοί σε 10 χρόνια και θα σου πούν άντε γειά σπιτάκι σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Άμα λέτε 550ε βασικός τότε τα 800 είναι μικτά? Σκεφτείτε όμως ότι υπάρχει και το ΚΕΑ και το επίδομα στέγασης οπότε αυτό ανεβάζει το εισόδημα στα 800

νομίζεις...

για να πάρεις ΚΕΑ πρέπει να έχεις μέχρι 1200 € εισόδημα το 6μηνο

image.png.2d23b5956fa9684a8fa16b311e481894.png

για επίδομα στέγασης πρέπει να έχεις έως 7000 ετήσιο

image.png.a52b892e218549484953f3f342525307.png

κοινώς με τα 550€ * 14 του βασικού είσαι εκτός

5 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Οι λογαριασμοί επίσης είναι μάλλον μικρότεροι εδώ και ίσως η διασκέδαση

Η διασκέδαση παίζει να είναι, τώρα για τους λογαριασμούς αν εξαιρέσεις το νερό (που κλάιν μάιν) το οποίο μάλλον θα είναι πιο χαμηλά, ξέρεις κάτι που δε ξέρουμε ;

κάνει εκπτώσεις ο ΟΤΕ και η ΔΕΗ στη Μεσσήνη ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Ukforthemoment said:

Στην Γαλλική Μεσσήνη είναι.ΤΟ πιο κοντινό του σε Γαλλία είναι ο πύργος του Αιφελ στην Κυπαρισσία. 

 

Στα Φιλιατρα ειναι ο πυργος καλεεεε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Ούτε αυτοκίνητο, ούτε διακοπές. Και σπίτι με συγκατοίκηση. Ούτε έτσι δεν μπορεί ο Έλληνας..

Θέλω να φανταστείτε να είχαμε πάει στη δραχμή, εκεί θα έπεφτε πολύ γέλιο... Χαχαχα

Εχω παρατηρησει σχολια σου και πραγματικα φαινεσαι ο μιζερος τυπος, ο "δουλιτσα να υπαρχει", και χλευαζεις οσους δεν θελουν να συμβιβαστουν με τα ψιχουλα, λες και τρωνε απο το ψωμι σου. Ραγιαδισμος. Νομιζω οτι χαιρεσαι κιολας οταν πανε στραβα τα πραγματα..

  • Like 7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Στην Γαλλική Μεσσήνη είναι.ΤΟ πιο κοντινό του σε Γαλλία είναι ο πύργος του Αιφελ στην Κυπαρισσία. 

 

Εδώ είχαν εισβάλει και φράγκοι το μεσαίωνα οπότε σίγουρα έχει ένα Γαλλικό στοιχείο

13 λεπτά πριν, efib είπε

Δεν γνωριζα για τα επιδοματα, αλλα μου εκανε εντυπωση οτι ειπες οτι ζεις πολυ ανετα με αυτα τα χρηματα. Κατα κανονα, οποιος παιρνει επιδοματα δεν ζει και τοσο ανετα, δυστυχως. Παλι καλα που υπαρχουν και αυτα, φανταζομαι βοηθανε αρκετα.

Με 600Ε όχι δεν έζησα πολύ άνετα αλλά ουδέποτε κινδύνεψα και ότι χρειάστηκε να καλύψω το κάλυψα. Εγώ νόμιζα ότι μιλάγαμε για 800+

12 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

νομίζεις...

για να πάρεις ΚΕΑ πρέπει να έχεις μέχρι 1200 € εισόδημα το 6μηνο

image.png.2d23b5956fa9684a8fa16b311e481894.png

για επίδομα στέγασης πρέπει να έχεις έως 7000 ετήσιο

image.png.a52b892e218549484953f3f342525307.png

κοινώς με τα 550€ * 14 του βασικού είσαι εκτός

Η διασκέδαση παίζει να είναι, τώρα για τους λογαριασμούς αν εξαιρέσεις το νερό (που κλάιν μάιν) το οποίο μάλλον θα είναι πιο χαμηλά, ξέρεις κάτι που δε ξέρουμε ;

κάνει εκπτώσεις ο ΟΤΕ και η ΔΕΗ στη Μεσσήνη ;

Τότε μου τα είπανε λάθος και μάλλον δουλεύανε μάυρα αυτοί που το κάνανε.

Δε ξέρω τι έχει από εκπτώσεις, έχω ακούσει ότι έχει μικρότερα τέλη. Δεν έχω ζήσει σε παρόμοιο σπίτι στην Αθήνα για να ξέρω την διαφορά.

Εντάξει δε λέω ότι είναι ο παράδεισος αλλά είναι γεγονός πως στην Αθήνα είναι αδύνατον να επιβιώσεις με τόσα εκτός αν έχεις δικό σου σπίτι. Αυτό το παραδέχομαι.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, efib είπε

Εχω παρατηρησει σχολια σου και πραγματικα φαινεσαι ο μιζερος τυπος, ο "δουλιτσα να υπαρχει", και χλευαζεις οσους δεν θελουν να συμβιβαστουν με τα ψιχουλα, λες και τρωνε απο το ψωμι σου. Ραγιαδισμος. Νομιζω οτι χαιρεσαι κιολας οταν πανε στραβα τα πραγματα..

Μαρεσει που ακόμα ο μέσος Έλληνας νομιζει ότι έχει επιλογή. Το κράτος είναι πτωχευμένο, χρωστάμε τα κέρατα μας , δημόσιο και ιδιωτικό χρέος.

και μου μιλάτε για επιλογή δουλειάς? Για αμάξι και για διακοπές???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

Στην αθήνα για μία καλή σίτηση θα δώσεις 150-200Ε

Δίνω τουλάχιστον 300 ευρώ το μήνα για φαγητό (τρώγοντας τουλάχιστον 3 φορές τη μέρα) και ποτό (νερό, καφέ, σπάνια αλκοόλ), χωρίς αλόγιστες σπατάλες, και κοιτώντας να κάνω μια σχετικά καλή διατροφή. Ειλικρινά μου φαίνεται απίστευτο το πως σιτίζεται καλά και σωστά κάποιος με λιγότερα, τουλάχιστον ως άντρας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Μαρεσει που ακόμα ο μέσος Έλληνας νομιζει ότι έχει επιλογή. Το κράτος είναι πτωχευμένο, χρωστάμε τα κέρατα μας , δημόσιο και ιδιωτικό χρέος.

και μου μιλάτε για επιλογή δουλειάς? Για αμάξι και για διακοπές???

Δηλαδή πως πιστεύεις πρέπει να ζει ένας άνθρωπος? Αν εσύ είσαι δούλε-φακές - σπίτι τότε πρόβλημα σου. Σε αυτή τη ζωή δεν ήρθαμε να είμαστε μίζεροι. Αν το κράτος είναι πτωχευμενο την λύση την είπαμε πιο πάνω. Με την λογική σου θα συνεχίσει να είναι έως ότου ο πληθυσμός να γίνει 2 εκατομμύρια όπου θα εξαφανιστεί. Καμία αλλαγή, πουθενά δεν έγινε μόνη της 

 

Εσύ μάλλον διαβάζεις πολλά τέτοια. Πραγματικά το είδα και έκλαψα 

 

Screenshot_20210428-155830_Chrome Beta.jpg

Επεξ/σία από Macosj
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Μαρεσει που ακόμα ο μέσος Έλληνας νομιζει ότι έχει επιλογή. Το κράτος είναι πτωχευμένο, χρωστάμε τα κέρατα μας , δημόσιο και ιδιωτικό χρέος.

και μου μιλάτε για επιλογή δουλειάς? Για αμάξι και για διακοπές???

1) Υπαρχουν ακομα δουλειες που πληρωνουν καλα, και τις εξαντλησαμε σε αλλο θεμα.

2) Οι περισσοτεροι εχουν σπιτι να μεινουν, και πολλες φορες πανω απο 2 σπιτια στην οικογενεια, και αν βαλουμε και παππουδες τοτε και αλλη περιουσια, και εστω οτι θελουν να μενουν με μαμα/μπαμπα/παππουδογιαγιαδες και να μην δουλευουν για ψιχουλα, εσενα τι σε νοιαζει; Απο το ψωμι σου τρωνε; 

Αν δεν σου αρεσει κατι τοτε αλλαξε το, κανεις δεν τρωει απο το ψωμι σου.

 

Επεξ/σία από efib
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, efib είπε

Εχω αρχισει να πιστευω οτι εισαι τρολ..

200Ε ενοίκιο 

0 Κοινόχρηστα

70-80Ε ρεύμα (με εξαίρεση το χειμώνα που ήρθε 190Ε λόγω θέρμανσης και τη πρώτη φορά που ήρθα +100 για την εγγύηση)

60-65Ε 50αρα Fiber

28Ε Συνδρομιτική τηλεόραση

80-100E φαγητό/είδη σπιτιού για όλο το μήνα 

20Ε? νερό 

Δίνω λίγο πολύ 350-400Ε για ΟΛΑ τα βασικά έξοδα οπότε τους μήνες που υπέφερα μου έμειναν αρκετά στην άκρη για άλλα πράγματα όπως υδραυλικούς, απεντομώσεις, καθαρισμούς, θέρμανση κτλ. Δε σου φτάνουν 400Ε στην άκρη? (εφόσον βγάζεις 800+) Ακόμη και τις  εποχές που έβγαινα πολύ με παρέες και κάναμε πράγματα δεν είχα τόσα λεφτά για εμένα  στην άκρη. Πρόσθεσε +150 σε αυτό αν μοιράζεσαι τα έξοδα.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

80-100E φαγητό/είδη σπιτιού για όλο το μήνα 

lol...

btw, δεν μας λες πως μετακινείσαι, αν έχεις pc, αν έχεις κινητό, αν αγοράζεις κάτι για το σπίτι, ρούχα, παπούτσια, δεν είναι ο μήνας ένα νοίκι και ένα supermarket, είναι 500 άλλα πράματα από πίσω...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...