Προς το περιεχόμενο

Μια χαμενη γενια (?)- Ενας κοινωνικος προβληματισμος


OxiGiannisGiannakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, aizensama24 είπε

200Ε ενοίκιο 

0 Κοινόχρηστα

70-80Ε ρεύμα (με εξαίρεση το χειμώνα που ήρθε 190Ε λόγω θέρμανσης και τη πρώτη φορά που ήρθα +100 για την εγγύηση)

60-65Ε 50αρα Fiber

28Ε Συνδρομιτική τηλεόραση

80-100E φαγητό/είδη σπιτιού για όλο το μήνα 

20Ε? νερό 

Δίνω λίγο πολύ 350-400Ε για ΟΛΑ τα βασικά έξοδα οπότε τους μήνες που υπέφερα που έμειναν αρκετά στην άκρη για άλλα πράγματα όπως υδραυλικούς, απεντομώσεις, καθαρισμούς, θέρμανση κτλ. Δε σου φτάνουν 400Ε στην άκρη? (εφόσον βγάζεις 800+) Ακόμη και τις καλύτερες εποχές της ζωής μου δεν είχα τόσα λεφτά για εμένα το μήνα στην άκρη. Πρόσθεσε +150 σε αυτό αν μοιράζεσαι τα έξοδα.

 

Ειμαι γυναικα και δεν εχω δωσει ποτε κατω απο 150ε σουπερμαρκετ στην Ελλαδα, δεν παιζει να τρως με 80ε-100ε Αυτοκινητο; Διακοπες; Ρουχα; Κατι στην ακρη για μια δυσκολη στιγμη; Εχουμε διαφορετικη αντιληψη για το πως πρεπει να ειναι η ζωη. Δεν βγαινουν 350-400 ολα αυτα που γραφεις, αλλα τελος παντων. Αφου εσυ εισαι ευχαριστημενος τοτε μια χαρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, aizensama24 είπε

200Ε ενοίκιο 

0 Κοινόχρηστα

70-80Ε ρεύμα (με εξαίρεση το χειμώνα που ήρθε 190Ε λόγω θέρμανσης και τη πρώτη φορά που ήρθα +100 για την εγγύηση)

60-65Ε 50αρα Fiber

28Ε Συνδρομιτική τηλεόραση

80-100E φαγητό/είδη σπιτιού για όλο το μήνα 

20Ε? νερό 

Δίνω λίγο πολύ 350-400Ε για ΟΛΑ τα βασικά έξοδα οπότε τους μήνες που υπέφερα μου έμειναν αρκετά στην άκρη για άλλα πράγματα όπως υδραυλικούς, απεντομώσεις, καθαρισμούς, θέρμανση κτλ. Δε σου φτάνουν 400Ε στην άκρη? (εφόσον βγάζεις 800+) Ακόμη και τις  εποχές που έβγαινα πολύ με παρέες και κάναμε πράγματα δεν είχα τόσα λεφτά για εμένα  στην άκρη. Πρόσθεσε +150 σε αυτό αν μοιράζεσαι τα έξοδα.

 

80-100 ευρώ φαγητό χάχαχαχα με μακαρόνια την βγάζει αυτός. Ρε φίλε, πραγματικά στο λέω, ζήσε την ζωή σου κια άφησε την μιζέρια. Αυτοκίνητο να φανταστώ δεν έχεις καν, ένα καφέ απέξω δεν παίρνεις. Για αυτό δεν κινείται η αγορά, η ζωή που κάνεις  είναι ο ορισμός της χρεωκοπίας 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, efib είπε

Ειμαι γυναικα και δεν εχω δωσει ποτε κατω απο 150ε σουπερμαρκετ στην Ελλαδα, δεν παιζει να τρως με 80ε-100ε Αυτοκινητο; Διακοπες; Ρουχα; Κατι στην ακρη για μια δυσκολη στιγμη; Εχουμε διαφορετικη αντιληψη για το πως πρεπει να ειναι η ζωη. Δεν βγαινουν 350-400 ολα αυτα που γραφεις, αλλα τελος παντων. Αφου εσυ εισαι ευχαριστημενος τοτε μια χαρα.

καλά τώρα, ανοίγουμε κουβέντα με κάποιον που λέει ότι τα ψώνια του μήνα (all included, από φαγητό, μέχρι οδοντόκρεμα και απορρυπαντικό πιάτων) για ένα σπίτι είναι 80€

δηλαδή ΟΚ, τι να συζητάμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

καλά τώρα, ανοίγουμε κουβέντα με κάποιον που λέει ότι τα ψώνια του μήνα (all included, από φαγητό, μέχρι οδοντόκρεμα και απορρυπαντικό πιάτων) για ένα σπίτι είναι 80€

δηλαδή ΟΚ, τι να συζητάμε...

Θέλω ανά τον δω αν κάνει οικογένεια με 2-3 παιδιά που θα θέλουν και φροντιστήριο. Δεν καταλαβαίνουν κάποιοι ότι η ζωή δεν είναι δουλειά - μακαρόνι - ύπνος. Με τέτοια νοοτροπία μια στραβή να κάτσε έχει μείνει στο δρόμο. Αυτό που κάνει είναι φοιτητοζωή, αλλά ο άνθρωπος δεν θα είναι για πάντα 20 χρόνων. Όταν αυξάνεται η ηλικία αυξάνονται και οι ανάγκες και οι υποχρεώσεις 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, efib είπε

Ειμαι γυναικα και δεν εχω δωσει ποτε κατω απο 150ε σουπερμαρκετ στην Ελλαδα, δεν παιζει να τρως με 80ε-100ε Αυτοκινητο; Διακοπες; Ρουχα; Κατι στην ακρη για μια δυσκολη στιγμη; Εχουμε διαφορετικη αντιληψη για το πως πρεπει να ειναι η ζωη. Δεν βγαινουν 350-400 ολα αυτα που γραφεις, αλλα τελος παντων. Αφου εσυ εισαι ευχαριστημενος τοτε μια χαρα.

Δίνω τόσα για τη διατροφή μου και μάλιστα φοβάμαι μη παχύνω. Για πάνω από 5 χρόνια δίνω τόσα σε φαί με λίγες εξαιρέσεις. Τώρα τελευταία σκέφτομαι να το ανεβάσω στα 200Ε. Βέβαια δε τρώω πολύ κρέας ή γενικά ακριβά φαγητά, είμαι λιτοδίαιτος.

Ξαναλέω, αν βγάζεις όντως 800 σταθερά, έχεις 400 στην άκρη. Δε σου φτάνουν τόσα? Και πες ότι δίνεις 200 για φαγητό, σου μένουν 300Ε. 10Ε τη μέρα. Πόσο να κάνει ένα ζευγάρι ρούχα ή παπούτσια? κανά 100άρι? τα θες συνέχεια αυτά? Για διακοπές δεν έχω καν θέμα, η καλαμάτα δίπλα μου είναι.

Εντάξει δε ξέρω τι απαιτήσεις έχετε από τη ζωή πραγματικά. Αλλά δε θεωρώ κάτι κακό να έχεις απαιτήσεις, προφανώς δε βγάζω τόσα λεφτά τώρα γιατί κάνω κάτι μόνος μου και έχω κλείσει τη τρύπα που άνοιξε όταν ήρθα. Τόσα έβγαζα γιατί κυριολεκτικά έμεινα χωρίς εργαλεία και ευτυχώς είχα κάποια στο πως να αντιδράσω σε αυτό.  Όποιος έχει μεγάλες απαιτήσεις τότε μπορεί να κάνει κάτι για αυτό και να ξεχωρίσει αλλά αυτό θέλει σκληρή δουλειά και επιμονή. Μη τα θέλουμε όλα στη ζωή.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Macosj είπε

80-100 ευρώ φαγητό χάχαχαχα με μακαρόνια την βγάζει αυτός. Ρε φίλε, πραγματικά στο λέω, ζήσε την ζωή σου κια άφησε την μιζέρια. Αυτοκίνητο να φανταστώ δεν έχεις καν, ένα καφέ απέξω δεν παίρνεις. Για αυτό δεν κινείται η αγορά, η ζωή που κάνεις  είναι ο ορισμός της χρεωκοπίας 

Τρώω κρέας/ψάρι 1-2 φορές τη βδομάδα, έχω γάλατα/γιαούρτια κάθε μέρα, έχω κάθε μέρα όσπρια (ρεβύθια, φακές) / ρύζι / ντομάτα / πορτοκάλια & χυμούς. Έχω τις μους μου. Έχω τα καθαριστικά/χαρτικά μου.

Από μηχανήματα έχω τα πάντα στο σπίτι μου.

Εσύ δηλαδή τι τρως ακριβώς?  

Καφέ όχι δε πίνω και ούτε καπνίζω γιατί δε μου αρέσουν. Αυτοκίνητο δεν έχω αλλά άμα ήθελα θα μπορούσα. Δε το έχω βάλει στόχο για άλλους λόγους.

Εγώ θεωρώ ότι για κάποιον που δεν έχει δουλέψει σκληρά, είναι αρκετά ισορροπημένη ζωή. Οι πολυτέλειες απαιτούν δουλειά. 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...