Προς το περιεχόμενο

Returnal [PS5]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, θα γράψω κάποιες εντυπώσεις μετά από το πρώτο session που είχα με το game. Έχει κάποια minor spoilers. Δεν θα αναφερθώ καθόλου στο story, αλλά κάποιοι μπορεί να μην θέλουν να μάθουν ούτε για τα secrets ή collectables.
 

Καταρχήν το πρώτο run μου είχε πολύ μικρή διάρκεια και ήταν κάτι σαν tutorial. Δεν ξέρω αν ήταν προσχεδιασμένο να καταλήξει σε death, πάντως το boss που συνάντησα σκούπισε κανονικότατα το πάτωμα με τα οπίσθια μου.

Μετά το θάνατο, επιστρέφεις στο διαστημόπλοιο σου, το οποίο είναι και το hub σου. Έχει ένα terminal με All time stats κι ένα με Challenge runs τα οποία αλλάζουν daily και συναγωνίζεσαι σε χρόνο με άλλους. Δεν το δοκίμασα. Πάντως είναι τα κλασσικά challenge runs με handicap και τρέχεις σε συγκεκριμένο biome.

Με το που βγήκα άρχισε το δεύτερο και “κανονικό” run. Είχε διάρκεια περίπου 1:30 ώρα και έφτασα μέχρι το δεύτερο biome όπου και πέθανα. Το πρώτο boss αν και αρχικά φαντάζει challenging μιας κι έχει πολύ μεγάλη ενέργεια και τρεις μπάρες, είχε εν τελεί εύκολα readable patterns και το «έβγαλα» με τη μια.

Το game έχει πολλά optional rooms και γενικά υπάρχει backtracking (σε μικρό βαθμό), αφού όταν συλλέγεις κάποια κλειδιά μπορείς να αποκτήσεις πρόσβαση σε δωμάτια που δεν μπορούσες να ξεκλειδώσεις νωρίτερα. Για ευκολότερη πρόσβαση και μετάβαση στα διαφορά δωμάτια, υπάρχουν αρκετά portals που συνδέονται μεταξύ τους. 

Όσον αφορά τα weapons, δεν μπορείς να έχεις (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) πάνω από ένα ranged και το melee σου το οποίο αποκτάς αργότερα. Ωστόσο κατά τη διάρκεια του run, σου δίνεται η δυνατότητα να αλλάξεις weapon παραπάνω από μια φορά. 

Τα perks του παιχνιδιού έρχονται με τη μορφή παρασίτων, τα οποία κολλάνε στη στολή σου και κάποια σου δίνουν και handicap.   Τα perks δεν μεταφέρονται από run σε run. 

Μεγάλη εντύπωση μου έκανε το polish. Υπάρχει απίστευτη ροή στο combat και μέχρι τώρα δεν συνάντησα κανένα gameplay πρόβλημα. Το soundtrack και η ατμόσφαιρα ανατριχιαστικά. Το haptic σε άλλο level, νιώθεις ακόμα και τη βροχή που πέφτει επάνω σου και το πάτημα της σκανδάλη το νιώθεις σε άλλο επίπεδο.
 

Για πιο casual gamers ίσως αποτελέσει πρόβλημα ο βαθμός και το επίπεδο αφοσίωσης που χρειάζεται να δείξεις για να το ολοκληρώσεις. Με μια πρώτη μάτια φαίνεται να χρειάζεται αρκετός χρόνος για full run. Όταν αποκτήσω μεγαλύτερη εμπειρία και γράψω περισσότερο χρόνο, θα έχω πιο ξεκάθαρη εικόνα. 

Επεξ/σία από Charismo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Fulgore

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, costacurta είπε

Τα εθερ και ο εξοπλισμός μένουν μόνιμα ενώ οι αναβαθμίσεις όχι? Δηλ μπορείς να κάνεις κάποια ραν θυσίας ώστε να μαξαρεις εθερ και μετά να κανεις την χαρακτηρα τούμπανο? Αλλά ομοίως αν χάσεις χάνονται όλα? 

Και επίσης 

 

Είδα να αναφέρεται αρκετά ότι θυμίζει doom. Ισχύει? 

Spoiler

 

ουτε ο εξοπλισμός μενει μονο τα εθερ παντα ξεκινας με πιστολακι. ομως.. χθες σε 1 2 ωρες χαζοπαιχνιδιου μαζεψα 6 εθερ σημερα σε 3ς ωρες κανονικου μαζεψα 1. επίσης απο οτι φαίνεται ισως τελικά αξιζει να τα ξοδευεις σε checkpoints οταν τα βρεις με τον αστερίσκο οτι δε ξερω ποσο διαρκούν ειναι για παντα η για ενα death?. για μενα δεν υπάρχουν run θυσίας ξεκινας κ οπως βγει γτ υπαρχουν πολλοι παράμετροι που παιζουν ρόλο. πχ εβαλα ενα buff που εδωσε 30% damage extra κ πηγα αερα εως ενα σημειο αλλα δε με αφηνε να αλλαξω οπλο κ ειχα το πιστολάκι🤣. το debuff δε το ξερεις εκ των προτέρων απλα ρισκάρεις.  ειναι τοσο περίπλοκο που καθε run μοιάζει διαφορετικό γτ σεταρετε αλλιώς ο χαρακτήρας οποτε δε μπορεις να πεις οτι πας για farming η θυσία 

οχι δε μου θυμίζει doom, εχει στοιχεια αλλα δεν ειναι doom

 

 

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, costacurta είπε

Τα εθερ και ο εξοπλισμός μένουν μόνιμα ενώ οι αναβαθμίσεις όχι? Δηλ μπορείς να κάνεις κάποια ραν θυσίας ώστε να μαξαρεις εθερ και μετά να κανεις την χαρακτηρα τούμπανο? Αλλά ομοίως αν χάσεις χάνονται όλα? 

Και επίσης 

 

Είδα να αναφέρεται αρκετά ότι θυμίζει doom. Ισχύει? 

Θα το περιέγραφα σαν ένα third person bullet hell Doom Eternal. Χωρίς όμως τα gory finishers του Doom. Έχει έντονα στοιχεία πάντως από Doom. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω με κάποιο patch να φτιάξουν αυτή τη βλακεία με το rest mode...στην ουσία δηλαδή σου λένε τερμάτισε το σε μια μέρα χωρίς να κλείσεις την κονσολα ή κάνω λάθος?αυτήν την επιτιδευμενη δυσκολία δεν μπορώ να την καταλάβω σε κάποια παιχνίδια...άλλο να είναι δύσκολο να παιχνίδι και ιδιαίτερο το gameplay, άλλο να σε τιμωρεί έτσι και να σου βάζει εμπόδια απλά για δικαιολογήσουμε τη δυσκολία...Δεν ξέρω αν το βλέπω λάθος αλλά μου φαίνεται πολύ ηλίθιος σαν μηχανισμός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, alexcas777 είπε

Ελπίζω με κάποιο patch να φτιάξουν αυτή τη βλακεία με το rest mode...στην ουσία δηλαδή σου λένε τερμάτισε το σε μια μέρα χωρίς να κλείσεις την κονσολα ή κάνω λάθος?αυτήν την επιτιδευμενη δυσκολία δεν μπορώ να την καταλάβω σε κάποια παιχνίδια...άλλο να είναι δύσκολο να παιχνίδι και ιδιαίτερο το gameplay, άλλο να σε τιμωρεί έτσι και να σου βάζει εμπόδια απλά για δικαιολογήσουμε τη δυσκολία...Δεν ξέρω αν το βλέπω λάθος αλλά μου φαίνεται πολύ ηλίθιος σαν μηχανισμός

Δεν νομιζω να ναι ακριβως ετσι. Θα μας πουν αυτοι που το χουν παρει. Βεβαια και μενα μου ηρθε αλλα ειμαι στην δουλεια για την ωρα. Επισης αυτο σαν μηχανισμος δεν ειναι κατι που το συνανταμε πρωτη φορα , τα περισσοτερα Mmo με raids κλπ καπως ετσι λειτουργουν , βεβαια δεν ξερω αν ειναι απαραιτητα για την προοδο του παιχνιδιου και της ιστοριας. Ειδωμεν. Θα το πιασω και γω και θα δωσω τα 3 cents μου σημερα η αυριο.

Επεξ/σία από vag.patrick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexcas777 είπε

Ελπίζω με κάποιο patch να φτιάξουν αυτή τη βλακεία με το rest mode...στην ουσία δηλαδή σου λένε τερμάτισε το σε μια μέρα χωρίς να κλείσεις την κονσολα ή κάνω λάθος?αυτήν την επιτιδευμενη δυσκολία δεν μπορώ να την καταλάβω σε κάποια παιχνίδια...άλλο να είναι δύσκολο να παιχνίδι και ιδιαίτερο το gameplay, άλλο να σε τιμωρεί έτσι και να σου βάζει εμπόδια απλά για δικαιολογήσουμε τη δυσκολία...Δεν ξέρω αν το βλέπω λάθος αλλά μου φαίνεται πολύ ηλίθιος σαν μηχανισμός

Οχι ακριβως καθε κοσμος που περνας εχει checkpoint και μπορεις να συνεχισεις απο εκει χωρις να χρειαζεται να πολεμησεις τα ιδια boss παλι. Και ομως υπαρχουν πολλοι που γουσταρουν κατι τετοια ειδη παιχνιδιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω παιδια απο αυτο που καταλαβα χθες παιζοντας ειναι οτι εαν πεθανεις και ξεκινησεις απο το 1ο biome,πας στο 2ο γρηγορα χωρις να περασεις να μαζεψεις αναβαθμισεις,παρασιτα κτλ θα τα βρεις μπαστουνια.

Εμενα το καλο το run μου χθες οπου δεν βιαστηκα,εξερευνησα και μαζεψα πραγματα μου πηρε πανω απο 2 ωρες..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Eγω παιδια απο αυτο που καταλαβα χθες παιζοντας ειναι οτι εαν πεθανεις και ξεκινησεις απο το 1ο biome,πας στο 2ο γρηγορα χωρις να περασεις να μαζεψεις αναβαθμισεις,παρασιτα κτλ θα τα βρεις μπαστουνια.

Εμενα το καλο το run μου χθες οπου δεν βιαστηκα,εξερευνησα και μαζεψα πραγματα μου πηρε πανω απο 2 ωρες..

Στο έλεγα και στο θέμα του ps5 αυτο :P

 

Στις 23/4/2021 στις 9:35 ΜΜ, ADHD είπε

Τα checkpoints επισης συνηθιζονται αλλα δεν ειναι κατι που οι περισσοτεροι χρησιμοποιουν συνήθως γιατι έχεις χασει το "φαρμαρισμα" της πρωτης περιοχης οποιο και αν ειναι αυτο. 

Ηρθε και σε εμενα, θα πω πρωτες εντυπωσεις αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσουν πολύ τα vibes του παιχνιδιού και λατρεύω τα roguelikes/lites  (χιλιάδες ώρες σε binding of Isaac , flt , spelunky , don't starve κτλ κτλ κτλ ) αλλά αυτό το 80αρι μου κάθεται στον λαιμό ....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα οτι αφου φας το πρωτο boss μπορεις με teleport σχετικα κοντα να πας στο 2ο biome και σου δινει 5 weapon proficiency χωρις να ξερω αν αυτο ειναι αρκετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι σου δινει boost 5 weapon proficiency αλλα δεν ειναι αρκετο γιατι χρειαζεται να εισαι 7-8 εκει..

14 λεπτά πριν, ADHD είπε

Στο έλεγα και στο θέμα του ps5 αυτο :P

Μαλλον δεν το καταλαβα..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καργα εθιστικο κ απολαυστικό για μενα κ δεν εχω ξαναπαιξει κατι παρόμοιο

ειμαι σιγουρα κοντα πριν το τελος της πρωτης.

ζωη 3 update πάνω 4αρια οπλα νομίζω εχω ψαξει τα παντα κ φοβαμαι να μπω στο boss μη χασω κ ξανα απτη αρχη 🤣 νομιζω στο demon souls στο ps3 ειχα νιωσει ετσι παλι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον.. το check point ειναι για μια φορά απο οτι φαίνεται γτ πεθανα στο boss κ σβησαν τα λαμπακια απο το άγαλμα κ επίσης υπάρχει αντικείμενο που μολις χασεις σε κανει επιτόπου resurrection κ συνεχιζεις σαν να μην εγινε τπτ. προφανώς θελει ψαξιμο το παιχνίδι. επιπλεον καθε 300 απο τα χρηματα του παιχνιδιού αν δε τα έχεις φαει αλλου εξαργυρωνεις 5 ether. με 6 κανεις check point

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...