Προς το περιεχόμενο

Returnal [PS5]


Fulgore

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 285
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

Fulgore

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα να δοκιμάσω το daily challenge.
 

Αρκετά απλό θα έλεγα, κυρίως λόγω του Weapon που χρησιμοποιείς. Δίνει 5 ethers και είναι σύντομο. Βλέπω να είναι mode το οποίο θα προσθέσει ώρες κυρίως στους competitive, καθώς έχει leaderboard για σύγκριση. 
 

Για εμένα θα είναι ένα χαλαρό run για 5 ether, χωρίς να με νοιάζει ο χρόνος και το score.

 

Στο κύριο game, όσα runs προσπάθησα μετά από το πρώτο στο οποίο έφτασα και στο δεύτερο biome, στέφθηκαν με απόλυτη αποτυχία. 😅

Πάντως, όσες φορές και να πεθάνεις, έχει κάτι που σε εθίζει. Βασικό στοιχείο για roguelites. Προς το παρόν προσπαθώ να βρω audio logs, για να ξετυλίξω λίγο το κουβάρι του story. Επίσης, φροντίζω να βρω όλα τα ciphers στο πρώτο biome, τα οποία μένουν και σε επόμενα runs και αποκρυπτογραφούν τη γλώσσα του αρχαίου πολιτισμού που κατοικούσε κάποτε στον πλανήτη. 
 

Ο exploring factor του παιχνιδιού είναι υψηλός θα έλεγα.

Επεξ/σία από Charismo
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες η καραμπινα οταν εχεις proficiency 6-7 θεριζει και μακρια.

Εαν καποιος την δοκιμασε στην αρχη και δεν του αρεσε,αργοτερα μπορει να της δωσει αλλη μια ευκαιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφτασα 2ο boss με μια καραμπινα 7αρα,εναν αστροναυτη και ενα μεγαλο heal.

Βγηκε με την πρωτη αλλα ειναι πιο πολυπλοκο το bullethell του.

Δεν με εχει κουρασει ακομα αν και μετα θα γινει πολυ πιο παλουκι.

Απο χθες 2 σοβαρα run εκανα και εχω πεθανει αλλες 2 φορες,συνολο 4 run.

 

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ψαχνεις ολα? εγω εχω κολησει να πειραματιζομαι με τα οπλα βασικα κ τα βακτηρια κ δεν εχω ξεκολλήσει ακομα απο τη πρωτη πιστα. αυτο που παρατηρησα ειναι πως οσο παιζεις βαζει πιο ανχωτηκα challenge στα κλειδωμενα δωματια, οχι οτι ειναι πολυ δυσκολα αλλα δεν ειναι κ ευκολακι. παραδοξος κ εμενα δε με εχει κουρασει κ σιγουρα εχω χασει πανω απο 5 φορες

 

τωρα στο τελευταιο που εχασα πειραματιζομουν με τη καραμπινα.Να πω την αλληθεια εως 4 επιπεδο την ειχα αλλα μου φαινοταν πολυ αχρηστη οταν πρεπει να στοχεύεις απο αποσταση ,  που καταβαση εισαι αποσταση στο 95% της πιστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι προσπαθω να μπαινω παντου,εχω χασει κανα 2 δωματια γιατι δεν ειχα κλειδι.

Η καραμπινα οσο ανεβαινει το proficiency σου και αυτης βεβαια τα mobakia τα εχει απο μακρια με 2 shots και απο κοντα με ενα.

Εγω το boss με την καραμπινα το εβγαλα που ειναι και 

Spoiler

ιπταμενος φαντασου,πεταει πιο ψηλα απο την Phrike..

Δεν εχω βρει ομως ακομα αλλου παιχτη πτωμα να παιξω ενα ''online'' elite.

Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει και δεν μου εμφανιζει!!

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, optimus prime είπε

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Δεν εχω βρει ομως ακομα αλλου παιχτη πτωμα να παιξω ενα ''online'' elite.

Δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει και δεν μου εμφανιζει!!

δες μηπως εντελή δεν εισαι ονλινε στους σερβερ της..

εγω νομιζα ημουν κ οταν πηγα να εξαργυρωσω τα νομισματα σε ether στο δωματιο που εβγαλε οτι πρεπει να συνδεθω. το ps5 ηταν κανονικα στο νετ κ εμπαινε στο στορε εντομεταξυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το daily challenge εξελίσσεται σε αγαπημένο mode. Βασικά μου αρέσει το γεγονός πως ρίχνεις ένα sneak peek σε όπλα και συνδυασμούς που θα έρθουν αργότερα. Και τις δυο πρώτες ημέρες ήταν borderline OP. Φαίνεται πως τα endgame builds είναι ικανά για μεγάλα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εμένα πάντως με ξένισε πολύ αυτό το χρονοβόρο grind που σε υποχρεώνει να ξεκινάς κάθε φορά από το σκάφος και μόνο με το βασικό εξοπλισμό. 

Φανταστείτε να παίζατε Sekiro και κάθε φορά που χάνατε ή κλείνατε την κονσόλα να έπρεπε να ξεκινήσετε ξανά από το Dilapidated Temple...

Δεν με βλέπω να το τελειώνω όχι επειδή το βρίσκω πολύ δύσκολο αλλά κουραστικό. Τα περιβάλλοντα μου άφησαν καλή εντύπωση αρχικά αλλά μετά από αρκετά runs αρχίζουν και καταντάνε πολύ μονότονα. Ειδικά όταν απαιτείται να περάσω την ίδια περιοχή που έχω τελειώσει ξανά και ξανά και να αναγκάζομαι κιόλας να ψάχνομαι στο δρόμο ταυτόχρονα για ένα σοβαρό όπλο επιβίωσης από το standard νεροπίστολο. Το randomness εν το μεταξύ κάνει τα πράγματα χειρότερα γιατί αισθάνομαι ότι ο κόσμος δεν έχει καμία απολύτως συνοχή. Το παιχνίδι επίσης δεν μου δίνει καμία αίσθηση προόδου για τον κόπο που καταβάλλω και φυσικά καμία ανταμοιβή. Οκ, έβγαλα το boss και δεν θα ξαναχρειαστεί να το αντιμετωπίσω. Αν αφήσω όμως το χειριστήριο κάτω θα πρέπει να ξανακάνω τα περισσότερα πάλι από την αρχή ξεκινώντας πάλι από το πρώτο biome με το νεροπίστολο και τους ίδιους εχθρούς. Το βρίσκω εξαιρετικά βαρετό.

Ίσως έτσι είναι το roguelike genre και σε αυτή την περίπτωση πάω πάσο γιατί υπάρχει μεγάλο κοινό που αρέσκεται σε τέτοιους μηχανισμούς. Μάλλον δεν είναι για μένα. Θα του δώσω και άλλες ευκαιρίες βέβαια. 

Σε καμία περίπτωση κακό παιχνίδι όμως. Απλά πολύ ιδιαίτερο. Το combat είναι γρήγορο και εθιστικό, ο ήχος πολύ εντυπωσιακός και ατμοσφαιρικός, το sci-fi στοιχείο πολύ ενδιαφέρον και γενικώς το παιχνίδι φαίνεται polished και καλοδουλεμένο. 

Τέλος, τεχνικά δεν είδα κάτι το ιδιαίτερο. Τα γραφικά είναι απλά ΟΚ. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ένας PS4 τίτλος αν έτρεχε στα 30fps.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Ποτε ξεκλειδωνει το daily challenge? Η ειναι ανοιχτο απο την αρχη;

Δεν είναι ανοιχτό από την αρχή. Εμένα ξεκλείδωσε αφού πέθανα μια φορά. Είχα φτάσει στο δεύτερο biome. Δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση.

Μετα το βρίσκεις στο terminal αριστερά από την τρύπα στο ship, πριν βγεις.

8 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Παιδιά εμένα πάντως με ξένισε πολύ αυτό το χρονοβόρο grind που σε υποχρεώνει να ξεκινάς κάθε φορά από το σκάφος και μόνο με το βασικό εξοπλισμό. 

Φανταστείτε να παίζατε Sekiro και κάθε φορά που χάνατε ή κλείνατε την κονσόλα να έπρεπε να ξεκινήσετε ξανά από το Dilapidated Temple...

Δεν με βλέπω να το τελειώνω όχι επειδή το βρίσκω πολύ δύσκολο αλλά κουραστικό. Τα περιβάλλοντα μου άφησαν καλή εντύπωση αρχικά αλλά μετά από αρκετά runs αρχίζουν και καταντάνε πολύ μονότονα. Ειδικά όταν απαιτείται να περάσω την ίδια περιοχή που έχω τελειώσει ξανά και ξανά και να αναγκάζομαι κιόλας να ψάχνομαι στο δρόμο ταυτόχρονα για ένα σοβαρό όπλο επιβίωσης από το standard νεροπίστολο. Το randomness εν το μεταξύ κάνει τα πράγματα χειρότερα γιατί αισθάνομαι ότι ο κόσμος δεν έχει καμία απολύτως συνοχή. Το παιχνίδι επίσης δεν μου δίνει καμία αίσθηση προόδου για τον κόπο που καταβάλλω και φυσικά καμία ανταμοιβή. Οκ, έβγαλα το boss και δεν θα ξαναχρειαστεί να το αντιμετωπίσω. Αν αφήσω όμως το χειριστήριο κάτω θα πρέπει να ξανακάνω τα περισσότερα πάλι από την αρχή ξεκινώντας πάλι από το πρώτο biome με το νεροπίστολο και τους ίδιους εχθρούς. Το βρίσκω εξαιρετικά βαρετό.

Ίσως έτσι είναι το roguelike genre και σε αυτή την περίπτωση πάω πάσο γιατί υπάρχει μεγάλο κοινό που αρέσκεται σε τέτοιους μηχανισμούς. Μάλλον δεν είναι για μένα. Θα του δώσω και άλλες ευκαιρίες βέβαια. 

Σε καμία περίπτωση κακό παιχνίδι όμως. Απλά πολύ ιδιαίτερο. Το combat είναι γρήγορο και εθιστικό, ο ήχος πολύ εντυπωσιακός και ατμοσφαιρικός, το sci-fi στοιχείο πολύ ενδιαφέρον και γενικώς το παιχνίδι φαίνεται polished και καλοδουλεμένο. 

Τέλος, τεχνικά δεν είδα κάτι το ιδιαίτερο. Τα γραφικά είναι απλά ΟΚ. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ένας PS4 τίτλος αν έτρεχε στα 30fps.

Το Sekiro βέβαια δεν είναι Roguelite, όποτε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. 
 

Τα Roguelite είναι αυτό ακριβώς που περιέγραψες. Ξεκινάς κάθε φορά από την αρχή, με το μεγαλύτερο μέρος της προόδου σου να μηδενίζεται. Τα Roguelike είναι ακόμα πιο δύσκολα, καθώς δεν μεταφέρεται τίποτα από run σε run. 
 

Νομιζώ πολλοί θα την πατήσουν, ακούγοντας το hype, χωρίς να έχουν εμπειρία ή να ψάξουν πρώτα τι είδους genre είναι, πριν δώσουν ένα σωρό λεφτά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Charismo είπε

Δεν είναι ανοιχτό από την αρχή. Εμένα ξεκλείδωσε αφού πέθανα μια φορά. Είχα φτάσει στο δεύτερο biome. Δεν ξέρω αν αυτό έχει σχέση.

Μετα το βρίσκεις στο terminal αριστερά από την τρύπα στο ship, πριν βγεις.

Το Sekiro βέβαια δεν είναι Roguelite, όποτε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. 
 

Τα Roguelite είναι αυτό ακριβώς που περιέγραψες. Ξεκινάς κάθε φορά από την αρχή, με το μεγαλύτερο μέρος της προόδου σου να μηδενίζεται. Τα Roguelike είναι ακόμα πιο δύσκολα, καθώς δεν μεταφέρεται τίποτα από run σε run. 
 

Νομιζώ πολλοί θα την πατήσουν, ακούγοντας το hype, χωρίς να έχουν εμπειρία ή να ψάξουν πρώτα τι είδους genre είναι, πριν δώσουν ένα σωρό λεφτά.

Η σύγκριση με το Sekiro έγινε μόνο για να δώσω έμφαση σε αυτό που με χαλάει περισσότερο όσο αναφορά τον βασικό μηχανισμό. Προφανώς και δεν είναι το ίδιο genre, το καταλαβαίνω αυτό.

Επίσης, αν και προσωπικά γνώριζα για το παιχνίδι διαβάζοντας τα previews που τα ανέφεραν όλα αυτά, αποφάσισα να προχωρήσω σε αγορά μιας και δεν είχα παίξει στο παρελθόν κανέναν roguelike τίτλο. Άλλο να διαβάζεις κάτι και άλλο να το παίζεις ο ίδιος. Μόνο τότε καταλαβαίνεις αν σου αρέσει ή όχι.

Συμφωνώ όμως ότι ενδεχομένως να την πατήσουν πολλοί επηρεασμένοι από το exclusiveness και την έλλειψη καινούργιων παιχνιδιών αυτή την περίοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Η σύγκριση με το Sekiro έγινε μόνο για να δώσω έμφαση σε αυτό που με χαλάει περισσότερο όσο αναφορά τον βασικό μηχανισμό. Προφανώς και δεν είναι το ίδιο genre, το καταλαβαίνω αυτό.

Επίσης, αν και προσωπικά γνώριζα για το παιχνίδι διαβάζοντας τα previews που τα ανέφεραν όλα αυτά, αποφάσισα να προχωρήσω σε αγορά μιας και δεν είχα παίξει στο παρελθόν κανέναν roguelike τίτλο. Άλλο να διαβάζεις κάτι και άλλο να το παίζεις ο ίδιος. Μόνο τότε καταλαβαίνεις αν σου αρέσει ή όχι.

Συμφωνώ όμως ότι ενδεχομένως να την πατήσουν πολλοί επηρεασμένοι από το exclusiveness και την έλλειψη καινούργιων παιχνιδιών αυτή την περίοδο.

Πάντως γενικά στα Roguelite, αν και όπως σε όλα τα video games στόχος είναι να το τερματίζεις, όλο το ζουμί είναι στην εξερεύνηση και στο να βρεις τα μυστικά τους. 

Και όσο κι αν σου προκαλεί εντύπωση, αυτό επιτυγχάνεται σε μεγάλο βαθμό πεθαίνοντας και ξαναπροσπαθώντας.

Αυτό είναι που τα καθιστά εθιστικά.

Επεξ/σία από Charismo
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...