Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 σαρώνουν με 1.3 δισεκατομμύρια ενεργούς χρήστες


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, leonidas_ είπε

Σε 8 sec μετά το bios είμαι στην επιφάνεια εργασίας μου. Όταν πάω σπίτι σου δίνω ένα screenshot από systemd-analyze να δεις χρόνους μιας κ σου αρέσουν τα νούμερα.

Nαι και με windows πόσο θέλουν δηλαδή? Γιατί και μένα με SSD χαίρω πολύ, σε δευτερόλεπτα ανοίγει με ένα κάρο σαβούρες. Εσύ πριν έγραφες για 10 λεπτά. ΛΕΠΤΑ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε ναι, είναι μείζονος σημασία η ασφάλεια για τον Βασιλάκη. Όλοι οι hackers στον πλανήτη τον έχουν βάλει μάτι για να του κλέψουν το lol account. 

Τρομερή νοοτροπία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leonidas_ είπε

Τρομερή νοοτροπία.

Δεν καταλάβες το point μάλλον. Η ασφάλεια του Βασιλάκη βασίζεται στο ότι είναι ο Βασιλάκης. Ποιός θα κάτσει να ασχολήθει με τον Βασιλάκη να του κλέψει το account στο lol? Ποιός θα κάτσει να ασχολήθει με την μάνα μου να της κλέψει το account στο netflix η το facebook? Κάποιος που κυκλοφορεί γυμνός στο δρόμο δεν φοβάται μη πέσει θύμα ληστείας, αυτό είναι το point. 

Ο μέσος χρήστης δεν έχει κάτι να φοβηθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Ελπίζω να υπάρχει. Απλά σου εξήγω ότι και το 2010 τα ίδια γράφανε κάποιοι και παρασύρθηκα. Φαντάζομαι και το 2000 τα ίδια θα γράφανε, ότι δεν είναι πλέον όπως το 1990 κλπα. 

Παρασύρθηκες κ αμάρτησες! Κ στη πρώτη δυσκολία τα παράτησες. Στα λόγια μου ήρθες;

Ποιες κάρτες δικτύου δε σου δούλεψαν; Γιατί εγώ έπαθα τα ίδια με Intel 5100. Δε δούλεψε στα Windows 7, ούτε με format κ στο Linux παίζει plug n play. Περίεργο δε νομίζεις; Για μια τόσο παλιά κάρτα;

Για το 2010 μιλάς πάλι; Για τις κάρτες;

Ξέρεις, πίσω από τις αντιρρήσεις συνήθως κρύβεται ερώτηση. Ρώτα, μη ντρέπεσαι. Μπορούμε να σε βοηθήσουμε να έχεις μια πιο ομαλή δεύτερη φορά αν η πρώτη σε πόνεσε!

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Nαι και με windows πόσο θέλουν δηλαδή? Γιατί και μένα με SSD χαίρω πολύ, σε δευτερόλεπτα ανοίγει με ένα κάρο σαβούρες. Εσύ πριν έγραφες για 10 λεπτά. ΛΕΠΤΑ!!!

30 Δευτερόλεπτα. Μεγάλη διαφορά από τα 7, έτσι δεν είναι; Για ένα λειτουργικό που πληρώνουν προγραμματιστές για να το γράψουν κ να το συντηρούν. Σε σχέση με το τσάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Κάποιος που κυκλοφορεί γυμνός στο δρόμο δεν φοβάται μη πέσει θύμα ληστείας, αυτό είναι το point. 

Είμαι από αυτούς που τους νοιάζει η ιδιωτικότητα (όχι παρανοϊκά πράγματα, αλλά όχι να στέλνεται η τηλεμετρία μου κάπου όταν δε βάζω τα στοιχεία μου σε μια εφαρμογή), αλλά ειλικρινά  φίλε, αυτή την αναλογία δεν την είχα σκεφτεί ως τώρα.  😂 Συνήθως το "σπίτι σου γιατί έχεις κουρτίνες αν δεν έχεις τίποτα να κρύψεις;" μου ερχόταν στο μυαλό. Με έκανες και γέλασα (χωρίς ειρωνία)

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν καταλάβες το point μάλλον. Η ασφάλεια του Βασιλάκη βασίζεται στο ότι είναι ο Βασιλάκης. Ποιός θα κάτσει να ασχολήθει με τον Βασιλάκη να του κλέψει το account στο lol? Ποιός θα κάτσει να ασχολήθει με την μάνα μου να της κλέψει το account στο netflix η το facebook? Κάποιος που κυκλοφορεί γυμνός στο δρόμο δεν φοβάται μη πέσει θύμα ληστείας, αυτό είναι το point. 

Ο μέσος χρήστης δεν έχει κάτι να φοβηθεί. 

Γι αυτό ο Βασιλάκης έκλαιγε όταν του μπήκε ο ιος της αστυνομίας κ το wannacry από το πουθενά κ σε έπρηζε να του φτιάξεις το PC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

30 Δευτερόλεπτα. Μεγάλη διαφορά από τα 7, έτσι δεν είναι; Για ένα λειτουργικό που πληρώνουν προγραμματιστές για να το γράψουν κ να το συντηρούν. Σε σχέση με το τσάμπα.

I call bullshit. Με συγχωρείς αλλά...

30 δευτερόλεπτα δεν κάνει το παλιό PC που έχω στο γραφείο με HDD, και μου λές ότι κάνουν τα windows με SSD? :P 

1 λεπτό πριν, leonidas_ είπε

Γι αυτό ο Βασιλάκης έκλαιγε όταν του μπήκε ο ιος της αστυνομίας κ το wannacry από το πουθενά κ σε έπρηζε να του φτιάξεις το PC;

Όταν μπήκε ο ιός της αστυνομίας πάτησε 3 κουμπιά (μετρημένα) που του είπα μέσω τηλεφώνου και έκανε rollback 2 μέρες πίσω. 

Είπαμε, έρχομαι απτο μέλλον, σωστά? Η γαργάρες ο σκληρός που βάζεις σε άλλο PC και δεν παίζει στα windows? :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Herald είπε

Ελπίζω να υπάρχει. Απλά σου εξήγω ότι και το 2010 τα ίδια γράφανε κάποιοι και παρασύρθηκα. Φαντάζομαι και το 2000 τα ίδια θα γράφανε, ότι δεν είναι πλέον όπως το 1990 κλπα. 

Sorry αλλα εχουν περασει 11 χρονια απο τοτε, ξερεις πολυ καλα πως μια 10 ετια για την τεχνολογια ειναι παααρα πολλα....αν στηριζετε η αποψη σου (για την εμπειρια σου με μια linux διανομη)  πριν 11 χρονια...εισαι λαθος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πα να να χτυπιούνται κάποιοι ότι το linux είναι καλύτερο.
Ο πολύς κόσμος δεν θα πάει ποτέ σε αυτό όσο βρίσκει να κάνει τη δουλειά του φτηνά ή τσάμπα στα Windows.

Γιατί ακολουθεί την μάζα, η οποία έχει Windows.
Kαι μέσα στη μάζα νιώθει ασφαλής, ότι μπορεί πάντα να βρει ότι θέλει, 
και βοήθεια, και λύσεις σε ότι χρειάζεται, εύκολα και γρήγορα.
Είτε αυτό είναι αληθές, είτε ψευδαίσθηση. 
Τέλος, χωνέψτε το oι linuxάδες.
Το linux έχασε για διάφορους λόγους το παιχνίδι να διαδοθεί μαζικά στην αρχή, 
τώρα είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει η κατάσταση.
Tα Windοws εξυπηρετούν τις ανάγκες του πολύ και αδαούς κόσμου μια χαρά 
και γι αυτό το ευρύ κοινό ανέχεται τις αδυναμίες και τα κουσούρια τους.


Προσωπικά δεν θα έβαζα ποτέ linux επειδή "είναι πιο ασφαλές και δεν κολλάς ιούς", 
ή επειδή "με τα win χαλάει το pc". Aυτά τα έχω λύσει τελεσίδικα προ πολλού.
Και ο περισσότερος κόσμος επίσης δεν ενδιαφέρεται γι αυτά ή δεν ενδιαφέρεται αρκετά - 
αλλιώς θα είχε κάνει τη μετάβαση.
Θα έβαζα μόνον αν δεν έβρισκα να κάνω τη δουλειά μου στα win φτηνά ή τσάμπα, εύκολα, αξιόπιστα.
Και βρίσκω, 25 χρόνια τώρα. Δεν έχω κανένα λόγο να πάω κάπου αλλού λοιπόν.
Ούτε θέλω να μάθω ή να δοκιμάσω κάτι άλλο. 
Διότι η δουλειά μου είναι άλλη και αν αξιοποιήσω τον χρόνο μου να μάθω κάτι πάνω σε αυτήν, 
η παραγωγικότητά μου θα ωφεληθεί περισσότερο από το να ασχοληθώ με το linux.
Παρόμοιους λόγους έχουν κι αμέτρητοι άλλοι χρήστες.

Για τον πολύ κόσμο το linux θα μείνει στο περιθώριο και θα αποτελεί δεύτερη λύση ή επιλογή ανάγκης.
Μέχρι να επιδείξει κάτι πραγματικά ριζοσπαστικό στην καθημερινότητα των χρηστών, δεν πρόκειται να ορθοποδήσει. Eκτός αν η MS συνεχίσει τις αστοχίες και αυξήσει τα προβλήματα των χρηστών ωθώντας το ευρύ κοινό να εγκαταλείψει τα win από ανάγκη.
Αυτό δεν φαίνεται να συμβαίνει, προς το παρόν τουλάχιστον....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Herald είπε

I call bullshit. Με συγχωρείς αλλά...

30 δευτερόλεπτα δεν κάνει το παλιό PC που έχω στο γραφείο με HDD, και μου λές ότι κάνουν τα windows με SSD? :P 

Όταν μπήκε ο ιός της αστυνομίας πάτησε 3 κουμπιά (μετρημένα) που του είπα μέσω τηλεφώνου και έκανε rollback 2 μέρες πίσω. 

Είπαμε, έρχομαι απτο μέλλον, σωστά? Η γαργάρες ο σκληρός που βάζεις σε άλλο PC και δεν παίζει στα windows? :P 

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά για να το λες γιατί να μην σε πιστέψω;

Δηλαδή εσύ σε 30 δευτερόλεπτα είσαι έτοιμος να ανοίξεις browser; Κ ο υπολογιστής είναι φουλ αποκρίσιμος; HDD κιόλας; Φτιάξε έναν οδηγό να μας πεις κ στους άλλους πως να το κάνουνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε τι φανατισμός ειναι αυτός; Λες και σας ανήκει η Microsoft ή λες και δημιουργήσατε εσείς τον κέρνελ. Σα να διαβάζω βάζελους vs γαύρους. Συνέλθετε. Μεγαλώσατε πια.

Το ποιο είναι καλύτερο, είναι τελείως υποκειμενικό. Καλύτερο για ποιον; Για τον gamer; Για τον power user; Για τον μέσο χρήστη που δεν ξέρει ούτε email να στέλνει; Για την γιαγιά μου; Για τον χρήστη που δεν ξέρει αλλά θέλει να μάθει; Για τον developer που οι σέρβερς της εταιρείας του είναι σε Linux; Για τον developer που δουλεύει Azure και .NET stack;

Το μόνο valid επιχείρημα που δέχομαι είναι το γεγονός ότι η Microsoft είναι μια σιχαμένη καπιταλιστική εταιρεία, με σιχαμένη πολιτική και ένα λειτουργικό γεμάτο temeletry που δεν κλείνει ό,τι κι αν κάνεις. Αλλά τέτοιες είναι και η Xiaomi, Apple, Samsung και όποια μπορείς να φανταστείς.

ΥΓ. Για το γνωστό επιχειρήμα που δεν έχει κάποιος να κρύψει κάτι, τότε ας ποστάρει τον κωδικό του fb εδώ.

ΥΓ2. Χούλιγκανς.

Επεξ/σία από thewindwaker
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά για να το λες γιατί να μην σε πιστέψω;

Δηλαδή εσύ σε 30 δευτερόλεπτα είσαι έτοιμος να ανοίξεις browser; Κ ο υπολογιστής είναι φουλ αποκρίσιμος; HDD κιόλας; Φτιάξε έναν οδηγό να μας πεις κ στους άλλους πως να το κάνουνε!

Σε i5 2400 που έχω στο γραφείο ναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Σε i5 2400 που έχω στο γραφείο ναι. 

Screenshot_20210429_181844.png.49b5531e9536544d9c47d4e2c0d77d07.png

 

Τα φιλιά μου στον i5 σου από τον Core 2 Duo μου του 2008!!

Θυμάμαι μία ερώτηση κάποτε που έλεγε τι είναι πιο σημαντικό σε ένα σύστημα. Το λειτουργικό, η ram η cpu κ κάτι άλλο. Όλοι απάντησαν η cpu. Ρε παιδιά καθίστε τους λέω. Τι να την κάνεις την cpu όταν το λειτουργικό δεν μπορεί να την αξιοποιήσει; Μα τι να το κάνω το λειτουργικό άμα δεν έχω τούμπανο cpu λέγαν όλοι.

Η σωστή απάντηση φυσικά ήταν το λειτουργικό.

Όταν ξεπεράσεις το μετατραυματικό stress σου που κράτησε 11 χρόνια, ρίξε μια ματιά στο Manjaro. Είναι μια καλή διανομή για noobάδες αλλά κ μιά χαρά για προχωρημένους. Κ ότι χρειαστείς σε βοηθάω. Γι αυτό κ σου προτείνω αυτή τη διανομή γιατί βασίζεται στο Arch που χρησιμοποιώ. Άμα θες βάλε κ το Ubuntu σου, το Mint ή το Zorin. Αλλά θα μπεις μετά εδώ να πεις τα πράγματα με το όνομά τους. Όχι τι θυμάσαι πριν 11 χρόνια.

Και αφού δουλέψεις για κάποιο διάστημα καθημερινά. Όχι live για δέκα λεπτά κ να κοιτάς τα χρώματα κ τα εφέ κ να πεις μούφα είναι. Σε προκαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Herald είπε

Nαι και με windows πόσο θέλουν δηλαδή? Γιατί και μένα με SSD χαίρω πολύ, σε δευτερόλεπτα ανοίγει με ένα κάρο σαβούρες. Εσύ πριν έγραφες για 10 λεπτά. ΛΕΠΤΑ!!!

Όταν ανοίξεις pc με 10 μετά απο 14 - 20 μέρες κ προσπαθεί μανιωδώς να κάνει ενημερώσεις να στείλει τηλεμετρίες κτλ κ βλέπεις τον δίσκο (HDD) κολλημένο για 10 λεπτά κ τον υπολογιστή κυριολεκτικά να μην είναι αποκρίσιμος καθόλου έλα πες μου. Δεν είπα ότι bootάρει 10 λεπτά. Εγώ μιλάω για το χρόνο που το pc είναι έτοιμο να κάνει ότι θέλω εγώ. Κ όχι ότι θέλει αυτό. Κ οι γιαγιάδες που λες ξέρουν ότι όταν ανοίγουν τα Windows τους πρέπει να περιμένουν κ λίγο ακόμα γιατί "αργούν". Το ξέρει κ ο πλέον άσχετος αυτό.

 

Ένα googlάρισμα του τύπου "windows 10 disk 100%" θα σου δώσει άπειρα θέματα με φυσικά λύσεις του τύπου αγόρασε αυτή την εφαρμογή, καθάρισε το pc απο "σκουπίδια" κτλ.

Σου είπα. Τα 10 δουλεύουν πολύ καλά μόνο με SSD. Άμα έχεις HDD παίζει μεγάλο θέμα.

Επεξ/σία από leonidas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...