Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 σαρώνουν με 1.3 δισεκατομμύρια ενεργούς χρήστες


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Ενώ εκείνος από όλα όσα έγραψα απάντησε ακριβώς επί του θέματος κ με τρομερά επιχειρήματα!

Μα σου εθεσε ενα πολυ ευστοχο ερωτημα, ακριβως πανω στον δικο σου συνειρμο....τον μπαρμπα Βασιλη και την κυρα Μαρια τον μικρο Γιωργακη  (που ειναι η πλειοψηφια  των χρηστων) για να δει ο ενας το στοιχημα και η αλλη τα ζωδια και ο αλλος να παιξει κανα fortnite η να μιλαει με την γκομενα....που αυτοι δεν σκαμπαζουν απο πληροφορικη και αυτους τους απεχθανεσε? με το στανιο ολοι αυτοι να γινουν super pc users?

Για μερικους το pc ειναι ενα εργαλειο δουλειας, για αλλους ειναι διασκεδαση για αλλους ειναι χομπυ...και εμενα μου αρεσει να οδηγαω αυτοκινητο αλλα δεν ξερω να αλλαζω λαστιχο τι να κανουμε τωρα. 😉

*btw ποιο ευκολα η κυρα Μαρια θα αλλαξει λαστιχο απο το να φορμαρει εναν υπολογιστη ;) 🤣

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 ώρες πριν, NickKavourdiris είπε

Λίγοι και καλοί :)

Με αυτη τη νοοτροπια, μη κλαιγεστε μετα που το linux  ειναι στο 1%, ουτε να υποστηριζετε οτι φταιει το μαρκετιγκ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, leonidas_ είπε

Συγνώμη για την καθυστέρηση, απλά πήγα να μπω από τα 10άρια μου κ περίμενα 10 λεπτά μέχρι ο κέρσορας να σταματήσει να φορτώνει. Παρ όλα αυτά κ όταν τελείωσε το σύστημα μου ήταν μη αποκρίσιμο, πάτησα alt+ctrl+del κ μετά από 2 λεπτά άνοιξε η διαχείριση εργασιών κ είδα ότι ο δίσκος μου ήταν στο 100%. Προσπάθησα να τερματίσω την υπεύθυνη γι αυτό διεργασία, αλλά αυτή ξανά ξεκινούσε μόνη της. Απελπίστηκα κ έκανα restart κ το pc άρχισε να κάνει ενημερώσεις μόνο του. Όταν έσβησε κ πήγε να ξανά ανοίξει (κ αφού συνέχισε με τις ενημερώσεις κατά την έναρξη) αντίκριζα μόνο μια μαύρη οθόνη με κέρσορα κ τίποτα άλλο, ακόμα κ με reboot που μου πρότεινε η microsoft να κάνω! Μέχρι κ με safe mode τίποτα!! Πήγα να κάνω reboot για να μπω στα Ubuntu Linux, αλλά το dual boot είχε εξαφανιστεί, δεν υπήρχε ο grub κ τα Windows 10 ήταν η μόνη μου επιλογή. Έκανα αντιμετώπιση προβλημάτων, είδε ότι υπάρχει πρόβλημα κατά την εκκίνηση αλλά δεν κατάφεραν να το λύσουν. Τελικά χρησιμοποίησα μια live διανομή linux που λύνει προβλήματα boot, συμπεριλαμβανομένων κ προβλημάτων με το boot των Windows κ το Linux διόρθωσε τα Windows ενώ τα ίδια δεν μπορούσαν να διορθώσουν τον εαυτό τους!!

ΠΕΣΤΑ. Αυτά τραβάω κάθε μέρα με τα windows :P 

Σε ένα σάπιο 2πύρηνο ΧΩΡΙΣ HT τα windows 10 φορτώνουν ΣΦΑΙΡΑ, και έχω και 15 εφαρμογές να ανοίγουν στο παρασκήνιο. Πραγματικά, σε τι επεξεργαστή αυτά που περιγράφεις? Γιατί αν μιλάμε για PC του 2005 ε ok, ντάξει..αν έχεις PC του 2005 βάλε λινουξ άμα πάνε καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Μα σου εθεσε ενα πολυ ευστοχο ερωτημα, ακριβως πανω στον δικο σου συνειρμο....τον μπαρμπα Βασιλη και την κυρα Μαρια τον μικρο Γιωργακη  (που ειναι η πλειοψηφια  των χρηστων) για να δει ο ενας το στοιχημα και η αλλη τα ζωδια και ο αλλος να παιξει κανα fortnite η να μιλαει με την γκομενα....που αυτοι δεν σκαμπαζουν απο πληροφορικη και αυτους τους απεχθανεσε? με το στανιο ολοι αυτοι να γινουν super pc users?

Για μερικους το pc ειναι ενα εργαλειο δουλειας, για αλλους ειναι διασκεδαση για αλλους ειναι χομπυ...και εμενα μου αρεσει να οδηγαω αυτοκινητο αλλα δεν ξερω να αλλαζω λαστιχο τι να κανουμε τωρα. 😉

*btw ποιο ευκολα η κυρα Μαρια θα αλλαξει λαστιχο απο το να φορμαρει εναν υπολογιστη ;) 🤣

Γιατί όλοι αυτοί μόνοι τους έστησαν τα Windows; Αυτός που τους τα έστησε αν τους έστηνε Linux μια χαρά τα κάνανε αυτά που λέτε οι μπαρμπάδες κ η θείτσες.

*Στο αστεράκι σου απαντάς μόνος σου. Αφού έτσι κ αλλιώς δεν ξέρει μπορούσε να τα κάνει κ καλύτερα σε Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Γιατί όλοι αυτοί μόνοι τους έστησαν τα Windows; Αυτός που τους τα έστησε αν τους έστηνε Linux μια χαρά τα κάνανε αυτά που λέτε οι μπαρμπάδες κ η θείτσες.

*Στο αστεράκι σου απαντάς μόνος σου. Αφού έτσι κ αλλιώς δεν ξέρει μπορούσε να τα κάνει κ καλύτερα σε Linux.

Αστο δεν...αλλα λογια να αγαπιομαστε.

*Επικοινωνια δεν προκειται να υπαρξει, αλλα πες μου λιγο ποια ειναι η ουσια του προβληματος για σενα;

Το οτι ο κοσμος δεν στρωνει κωλο να μαθει η οτι ο κοσμος δεν βαζει λινουξ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Γιατί όλοι αυτοί μόνοι τους έστησαν τα Windows; Αυτός που τους τα έστησε αν τους έστηνε Linux μια χαρά τα κάνανε αυτά που λέτε οι μπαρμπάδες κ η θείτσες.

*Στο αστεράκι σου απαντάς μόνος σου. Αφού έτσι κ αλλιώς δεν ξέρει μπορούσε να τα κάνει κ καλύτερα σε Linux.

Eντάξει, ο Βασιλάκης που θέλει να παίζει lol θα βάλει linux, να ψάχνει μετά πως να το κάνει να δουλέψει με lutris. Γιατί απλά το να το κατεβάσει από τον browser και να παίξει είναι ξεπερασμένο πλέον, αμα δεν χτυπήσει 10 εντολές κονσόλα δεν λέει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

ΠΕΣΤΑ. Αυτά τραβάω κάθε μέρα με τα windows :P 

Σε ένα σάπιο 2πύρηνο ΧΩΡΙΣ HT τα windows 10 φορτώνουν ΣΦΑΙΡΑ, και έχω και 15 εφαρμογές να ανοίγουν στο παρασκήνιο. Πραγματικά, σε τι επεξεργαστή αυτά που περιγράφεις? Γιατί αν μιλάμε για PC του 2005 ε ok, ντάξει..αν έχεις PC του 2005 βάλε λινουξ άμα πάνε καλύτερα.

Core 2 Duo του 08, με 4Gb ram και SSD. (Ντάξει με SSD τα 10 δουλεύουν σφαίρα δεν αντιλέγω αλλά σε HDD το 100% usage είναι γνωστό πρόβλημα. Ειδικά αν ανοίξεις το pc μετά από καιρό γίνεται τρομερό μπέρδεμα. Δοκίμασε το ποτέ αν σου τύχει κ θα με θυμηθείς. Άστο κλειστό 14 μέρες, 20 μέρες κ άνοιξε κ πες μου πόση ώρα πήρε ώστε να μπορέσεις να ξεκινήσεις να κάνεις αυτό που θες. Με HDD όμως.) Εσύ έχεις δοκιμάσει στο δικό σου χρεπάκι να βάλεις Linux; Κ αφού κάνεις σύγκριση να μας πεις ποιο σου έδωσε καλύτερη αποκρισιμότητα κ αίσθηση;

Το δικό μου σύντομα θα αντικατασταθεί από ένα MSI που ζαχαρώνω κάτι μήνες τώρα, (MSI Modern A11M-004) με i7, intel γραφικά 16Gg ram κ ξέρεις τι θα κάνω έ;

Απλά θα κάνω clone το δίσκο μου, θα αλλάξω 3, 4 config που είχα γράψει με το χέρι κ απλά θα παίξει ο δίσκος σε άλλο pc. Κ αν δεν παίξει ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κάνω κ πως για να το κάνω να παίξει γιατί έχω στήσει τα πάντα από το μηδέν έχοντας επίγνωση κ πλήρη έλεγχο για τα πάντα.

Για όποιον δε θέλει να είναι κυρίαρχος του μηχανήματος του βέβαια υπάρχουν κ άλλες διανομές. Πανεύκολες. Έχουν μέχρι κ εργαλεία για να βάζεις κλειστού κώδικα drivers. Ή να διαλέγεις kernel. Χωρίς τερματικό που κάποιοι ιδρώνουν κ αποφεύγουν δια ροπάλου!!

Στο Windows το κάνεις αυτό; Να βγάλεις τον δίσκο σου, να τον βάλεις σε άλλο pc κ να παίξεις μπάλα; Portability. Μία από τις αρχές ενός καλού λειτουργικού συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leonidas_ είπε

Core 2 Duo του 08, με 4Gb ram και SSD. (Ντάξει με SSD τα 10 δουλεύουν σφαίρα δεν αντιλέγω αλλά σε HDD το 100% usage είναι γνωστό πρόβλημα. Ειδικά αν ανοίξεις το pc μετά από καιρό γίνεται τρομερό μπέρδεμα. Δοκίμασε το ποτέ αν σου τύχει κ θα με θυμηθείς. Άστο κλειστό 14 μέρες, 20 μέρες κ άνοιξε κ πες μου πόση ώρα πήρε ώστε να μπορέσεις να ξεκινήσεις να κάνεις αυτό που θες. Με HDD όμως.) Εσύ έχεις δοκιμάσει στο δικό σου χρεπάκι να βάλεις Linux; Κ αφού κάνεις σύγκριση να μας πεις ποιο σου έδωσε καλύτερη αποκρισιμότητα κ αίσθηση;

Το δικό μου σύντομα θα αντικατασταθεί από ένα MSI που ζαχαρώνω κάτι μήνες τώρα, (MSI Modern A11M-004) με i7, intel γραφικά 16Gg ram κ ξέρεις τι θα κάνω έ;

Απλά θα κάνω clone το δίσκο μου, θα αλλάξω 3, 4 config που είχα γράψει με το χέρι κ απλά θα παίξει ο δίσκος σε άλλο pc. Κ αν δεν παίξει ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κάνω κ πως για να το κάνω να παίξει γιατί έχω στήσει τα πάντα από το μηδέν έχοντας επίγνωση κ πλήρη έλεγχο για τα πάντα.

Για όποιον δε θέλει να είναι κυρίαρχος του μηχανήματος του βέβαια υπάρχουν κ άλλες διανομές. Πανεύκολες. Έχουν μέχρι κ εργαλεία για να βάζεις κλειστού κώδικα drivers. Ή να διαλέγεις kernel. Χωρίς τερματικό που κάποιοι ιδρώνουν κ αποφεύγουν δια ροπάλου!!

Στο Windows το κάνεις αυτό; Να βγάλεις τον δίσκο σου, να τον βάλεις σε άλλο pc κ να παίξεις μπάλα; Portability. Μία από τις αρχές ενός καλού λειτουργικού συστήματος.

Α εντάξει, για core duo του 2008 συζητάμε. Μάλιστα....και ότι  τώρα αυτό πάει καλά σε linux? Με HDD κιόλας? Οτι δηλαδή το λειτουργικό ξεπερνάει τις εγγενής αδυναμίες του σκληρού και τον κάνει να πάει σφαίρα? 

Δεν έχω λόγο να βάλω linux γιατί πάει κυριολεκτικά ΣΦΑΙΡΑ με windows. Με ένα κάρο σκουπιδοεφαρμογές από πίσω τύπου iCUE / NZXC CAM κλπα που ρουφάνε πόρους με καλαμάκι. 

8 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Στο Windows το κάνεις αυτό; Να βγάλεις τον δίσκο σου, να τον βάλεις σε άλλο pc κ να παίξεις μπάλα; Portability. Μία από τις αρχές ενός καλού λειτουργικού συστήματος.

Ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Μα σου εθεσε ενα πολυ ευστοχο ερωτημα, ακριβως πανω στον δικο σου συνειρμο....τον μπαρμπα Βασιλη και την κυρα Μαρια τον μικρο Γιωργακη  (που ειναι η πλειοψηφια  των χρηστων) για να δει ο ενας το στοιχημα και η αλλη τα ζωδια και ο αλλος να παιξει κανα fortnite η να μιλαει με την γκομενα....που αυτοι δεν σκαμπαζουν απο πληροφορικη και αυτους τους απεχθανεσε? με το στανιο ολοι αυτοι να γινουν super pc users?

Για μερικους το pc ειναι ενα εργαλειο δουλειας, για αλλους ειναι διασκεδαση για αλλους ειναι χομπυ...και εμενα μου αρεσει να οδηγαω αυτοκινητο αλλα δεν ξερω να αλλαζω λαστιχο τι να κανουμε τωρα. 😉

*btw ποιο ευκολα η κυρα Μαρια θα αλλαξει λαστιχο απο το να φορμαρει εναν υπολογιστη ;) 🤣

Να πω την αλήθεια, Το έχω κάνει αυτό το τεστ σε συγγενή μου που χρειαζόταν το παλιό PC της (2010) για να δείχνει ταινίες κλπ σε παιδάκια στην τάξη. Της έβαλα Zorin Lite και δε ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα 2 χρόνια τώρα. Μιλάμε για άτομο που με παίρνει κάθε βδομάδα για να της λύσω θέμα που της προέκυψε στο Windows laptop της. Για αυτό λέμε. Πλέον υπάρχουν distros για τα πάντα. Δεν είμαστε στο 2010. Ειδικά όταν σκεφτούμε ότι η πλειονότητα των εργασιών γίνονται μέσω web apps.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MikeKata είπε

Να πω την αλήθεια, Το έχω κάνει αυτό το τεστ σε συγγενή μου που χρειαζόταν το παλιό PC της (2010) για να δείχνει ταινίες κλπ σε παιδάκια στην τάξη. Της έβαλα Zorin Lite και δε ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα 2 χρόνια τώρα. Μιλάμε για άτομο που με παίρνει κάθε βδομάδα για να της λύσω θέμα που της προέκυψε στο Windows laptop της. Για αυτό λέμε. Πλέον υπάρχουν distros για τα πάντα. Δεν είμαστε στο 2010. Ειδικά όταν σκεφτούμε ότι η πλειονότητα των εργασιών γίνονται μέσω web apps.

Και το 2010 το ίδιο θα έλεγες. Οτι δεν είμαστε στο 2000. Κάθε δεκαετία τα ίδια ακούω για το λινουξ. Είχα παρασυρθεί από τυπάδες σαν και σένα κάποια στιγμή και δοκίμασα ubuntu κάπου 10 χρόνια πρίν, γιατί μου είπε χαρακτηριστικά "δεν είμαστε στο 2000". Ε τελικά στο 2000 είμασταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Α εντάξει, για core duo του 2008 συζητάμε. Μάλιστα....και ότι  τώρα αυτό πάει καλά σε linux? Με HDD κιόλας? Οτι δηλαδή το λειτουργικό ξεπερνάει τις εγγενής αδυναμίες του σκληρού και τον κάνει να πάει σφαίρα? 

Εν μερη απο μια αλλη οπτικη για να λεμε την αληθεια ισχυει κατι τετοιο..ποιο πολυ γιατι στα windows τρεχουν απο πισω παρα πολλες υπηρεσιες σε σχεση πχ με ενα Mint  οποτε δεσμευει περισσοτερο ram/cpu  και disk usage  (το λεω γιατι το εχω συγκρινει σε λαπτοπ του 2010 με αυτα τα 2 λειτουργικα)

*Αλλα ναι κανενα λειοτυργικο δεν ξεπερναει τις οποιος φυσικες αδυναμιες εχει ενα παλιο pc

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Και το 2010 το ίδιο θα έλεγες. Οτι δεν είμαστε στο 2000. Κάθε δεκαετία τα ίδια ακούω για το λινουξ. Είχα παρασυρθεί από τυπάδες σαν και σένα κάποια στιγμή και δοκίμασα ubuntu κάπου 10 χρόνια πρίν, γιατί μου είπε χαρακτηριστικά "δεν είμαστε στο 2000". Ε τελικά στο 2000 είμασταν. 

Πριν τα ad hominem  και τα "τυπάδες σαν εσένα" βρες ένα επιχείρημα να απαντήσεις και όχι με γενικολογίες. Κουβέντα κάνουμε. Αν τρως τα νύχια σου για flame, δε νομίζω ότι είναι το ιδανικό site.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Πριν τα ad hominem  και τα "τυπάδες σαν εσένα" βρες ένα επιχείρημα να απαντήσεις και όχι με γενικολογίες. Κουβέντα κάνουμε. Αν τρως τα νύχια σου για flame, δε νομίζω ότι είναι το ιδανικό site.

Το τυπάδες σαν εσένα από που και ως πού είναι adhominem ή flame?

To επίχειρημα στο έθεσα. Θες να σου βρώ θέμα με linux από το 2010 που κάποιος γράφει το ίδιο πράμα με σένα? Καθε δεκαετία τα ίδια ακούω.

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Να πω την αλήθεια, Το έχω κάνει αυτό το τεστ σε συγγενή μου που χρειαζόταν το παλιό PC της (2010) για να δείχνει ταινίες κλπ σε παιδάκια στην τάξη. Της έβαλα Zorin Lite και δε ΠΟΤΕ δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα 2 χρόνια τώρα. Μιλάμε για άτομο που με παίρνει κάθε βδομάδα για να της λύσω θέμα που της προέκυψε στο Windows laptop της. Για αυτό λέμε. Πλέον υπάρχουν distros για τα πάντα. Δεν είμαστε στο 2010. Ειδικά όταν σκεφτούμε ότι η πλειονότητα των εργασιών γίνονται μέσω web apps.

Αναφερομαι στο στησιμο απο την αρχη, ενας ποιυ δεν εχει ιδεα τη windows, τη linux...το φορματ θα του φανει πυρηνικη φυσικη.

Αν του το δωσεις ετοιμο, ειναι αλλη ιστορια (εκει συμφωνω ενα ετοιμο ubuntu/mint/pop os ειναι ευκολο για καποιον ασχετο) , εχω και εγω παραδειγμα τον αδερφο μου 4 χρονια μονο mint/ubuntu εχει και δεν εχει ιδεα απο pc, απλα του το σεταρω και ειναι ΟΚ.

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Το τυπάδες σαν εσένα από που και ως πού είναι adhominem ή flame?

ad hominem=επιχείρημα ενάντια στο άτομο

Πού ξέρεις τι είδους "τυπάς" είμαι; Περιμένω λοιπόν να βρεις άλλο επιχείρημα για να συνεχίσουμε σωστά την κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...