Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 σαρώνουν με 1.3 δισεκατομμύρια ενεργούς χρήστες


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Ποιό είναι πιο ελαφρύ από τα δύο? Μου γυάλισε το lubuntu αλλά αμα είναι καλύτερο το άλλο no problem να το δοκιμάσω.

Χωρίς να θυμάμαι ακριβείς μετρήσεις, νομίζω το Lubuntu με μικρή διαφορά. Θυμάμαι ότι αν και λίγο πιο άσχημο (για μένα), το έβλεπα λίγο πιο ελαφρύ στο htop (πρόγραμμα για να βλέπεις τη διαχείριση πόρων).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, MikeKata είπε

Χωρίς να θυμάμαι ακριβείς μετρήσεις, νομίζω το Lubuntu με μικρή διαφορά. Θυμάμαι ότι αν και λίγο πιο άσχημο (για μένα), το έβλεπα λίγο πιο ελαφρύ στο htop (πρόγραμμα για να βλέπεις τη διαχείριση πόρων).

Έβαλα το xubuntu τώρα να κατέβει. Από τα λίγα που διάβασα είναι πιο ελαφρύ το lubuntu αλλά κυρίως στη ram. Έχω 16gb άρα δεν θα έχει θέμα. Σε κανά 10λεπτο θα κατέβει, μπορεί να κάτσω να το δώ και να επανέλθω σήμερα. Ελπίζω να μη μου λέτε φούμαρα :P 

Θα κλείσω και τον 1 πυρήνα να κάνω simulate core 2 duo, έτσι να δώ τι εννοεί ο άλλος σφαίρα.

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις σάπιο λειτουργικό γι αυτό κ σέρνεται.

Τόσες ώρες σου εξηγώ ότι το καλογραμμένο αυτό λειτουργικό που λέγεται Linux μπορεί να δώσει τρομερή αίσθηση ακόμα κ σε ένα παλιό υπολογιστή. Οπότε φαντάσου τι θα κάνει σε ένα καινούργιο μηχάνημα.

Κ εσύ πιάστηκες από το παλιό μηχάνημα κ το συγκρίνεις με το καινούργιο!

Δε χρειάζεται να πω κάτι άλλο. Εσύ έμπλεξες πανάσχετα θέματα μεταξύ τους όχι εγώ!

Με κούρασες απίστευτα.

Ο cpu θα ζοριστεί υπό ορισμένες προϋποθέσεις. Πχ όταν του βάλεις να κάνει software rendering αντί για hardware rendering αν έχεις παλιά ή καθόλου κάρτα γραφικών. Εκεί ναι, θα ζοριστεί. Αλλά όχι για να διαβάζεις μία σελίδα με κείμενο. Ναι οκ ένας πιο νέος επεξεργαστής θα δουλέψει χαμηλότερα. Ο δικός μου δουλεύει 40% στο youtube σε 1080p χωρίς hardware acceleration γιατί έχω παλιά κάρτα, οπότε ναι ζορίζεται, δουλεύει παραπάνω, ε και;

Ο δικός μου δε ζορίζεται λόγω swap όμως, γιατί έχω πει στο swapiness πόσο aggressive να είναι κ επίσης χρησιμοποιώ zswap σε partition του SSD ή θα μπορούσα να έχω κάνει υλοποίηση zram ακόμα καλύτερα. Μπορείς να κάνεις αντίστοιχη υλοποίηση στο Windows σου; Ποιος έρχεται από το μέλλον τώρα;!!

Καλά θα μας τρελάνεις τελείως; Σε έπιασα με το καλό το μεσημέρι σου λέω βάλε Manjaro κ ότι θες θα σε βοηθήσω κ έβγαλες σπυριά κ τώρα λες θέλω να δοκιμάσω Linux; Ποιος τρολλάρει ποιον; Είδες που σου είπα ότι πίσω από τις αντιρρήσεις σου κρύβονται ερωτήσεις για πράγματα που δε γνωρίζεις;

Βάλε LXLE, Peppermint, Bodhi (κάπως ιδιόρρυθμο γραφικό περιβάλλον θα σε ξενίσει πολύ), MX, antiX (Ελληνική διανομή).

Άμα σε τρώει τόσο πολύ να δοκιμάσεις ότι πιο minimal υπάρχει γράψε το Slitaz σε Usb. 64mb ολόκληρο λειτουργικό με ένα σκασμό προγράμματα. Το δοκιμάζεις Live. Puppy επίσης minimal. Tiny Core, Damn small Linux.

Ps. Άμα σου άρεσε Lubuntu τότε για LXLE σε κόβω, θα σου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά. Απορώ γιατί ασχολούμαι ακόμα μαζί σου. Έχε χάρη που άρχισες να μιλάς για Linux...

Επεξ/σία από leonidas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Έβαλα το xubuntu τώρα να κατέβει. Από τα λίγα που διάβασα είναι πιο ελαφρύ το lubuntu αλλά κυρίως στη ram. Έχω 16gb άρα δεν θα έχει θέμα. Σε κανά 10λεπτο θα κατέβει, μπορεί να κάτσω να το δώ και να επανέλθω σήμερα. Ελπίζω να μη μου λέτε φούμαρα :P 

Θα κλείσω και τον 1 πυρήνα να κάνω simulate core 2 duo, έτσι να δώ τι εννοεί ο άλλος σφαίρα.

Για να καταλάβεις τι εννοώ και πόσο μεγάλο ρόλο παίζει το Desktop Environment, παραθέτω 2 screenshots από Arch Linux. Το πρώτο είναι από KDE Desktop Environment, με όλα τα καλούδια και τα εφέ ανοιχτά (docks, transparent windows, glass effect, blur effect, animations, τα πάντα) και 6 καρτέλες στο Firefox ανοιχτές (οι 4 Youtube). Δες χρήση πόρων. Σε i7 4500U (2 πυρήνες-4 threads), 8 GB RAM και απλό HDD. Ούτε να τον πιέζει, ούτε να γεμίζει RAM, ούτε swapping, ούτε τίποτα. (δε βάζω όλη την οθόνη, για ευνόητους λόγους, αν θες όμως μπορώ)

Και η 2η εικόνα είναι από το ίδιο σύστημα και λειτουργικό, με τα ίδια apps και tabs ανοιχτά, απλά τρέχει XFCE (όπως το Xubuntu που είπες). 

Για αυτό σου λέω ότι παίζει τεράστιο ρόλο η εξοικονόμηση πόρων στο browsing. Σκέψου ότι το σύστημα και στα 2 screenshots δεν είναι σε idle. Τα Windows στο PC μου, τα έχω κάνει strip down με scripts και πάλι ζητούν 3-3,5GB RAM με το καλημέρα, χωρίς να ανοίξω τίποτα.

ksnip_20210429-230353.png

ksnip_20210429-230643.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαλά αρχίσαμε, ούτε install δεν κατάφερα, μου πέταξε 15 errors :P 

Ε, ΠΙΑ, Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ. ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ!!!!

Edit: Το μεσημέρι σου είχα προτείνει PopOS που έχει τα περισσότερα drivers προεγκατεστημένα. Λίγο πιο βαρύ από Xubuntu, αλλά αν θες το δοκιμάζεις.

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Herald είπε

Έβαλα το xubuntu τώρα να κατέβει. Από τα λίγα που διάβασα είναι πιο ελαφρύ το lubuntu αλλά κυρίως στη ram. Έχω 16gb άρα δεν θα έχει θέμα. Σε κανά 10λεπτο θα κατέβει, μπορεί να κάτσω να το δώ και να επανέλθω σήμερα. Ελπίζω να μη μου λέτε φούμαρα :P 

Θα κλείσω και τον 1 πυρήνα να κάνω simulate core 2 duo, έτσι να δώ τι εννοεί ο άλλος σφαίρα.

Καλά μην ανοίξεις τίποτα FB κ αρχίσεις να scrollάρεις σαν τρελός όσο πιο κάτω δεν πάει. Εκεί ναι, δεν πάει σφαίρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Ε, ΠΙΑ, Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ. ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΣΑΣ!!!!

Edit: Το μεσημέρι σου είχα προτείνει PopOS που έχει τα περισσότερα drivers προεγκατεστημένα. Λίγο πιο βαρύ από Xubuntu, αλλά αν θες το δοκιμάζεις.

Θα το καταφέρω να το κάνω install? Googlaro εδώ να δώ τι είναι τα errors που μου πετάει και φαίνεται ότι πρέπει να αποσυνδέσω τον SSD που έχει πάνω τα windows? 😮 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα το καταφέρω να το κάνω install? Googlaro εδώ να δώ τι είναι τα errors που μου πετάει και φαίνεται ότι πρέπει να αποσυνδέσω τον SSD που έχει πάνω τα windows? 😮 

Ειλικρινά, όχι επειδή μιλούσαμε τόσες ώρες για Windows και Linux, αλλά αυτά τα errors που λες δεν τα έχω δει ποτέ. Και έχω κάνει πολλά dual boot (βέβαια στον ίδιο δίσκο). Το λέω γιατί όταν ξεκινάει, ο installer σε ρωτάει αν θες clean install, αν θες manual ή αν θες να τα εγκαταστήσει δίπλα στα windows και να τα έχεις και τα 2.  Δεν έχω ακούσει να πετάει errors. 😧

Αλλά εννοείται ότι θα σου έλεγα, αν εχεις ένα δίσκο, μην κάνεις πειραματισμούς και χάσεις κανένα bootloader (τον επαναφέρεις, αλλά γιατί να μπλέκεις). Αν δε σε βολεύει, μείνε με αυτό που σου δουλεύει. 180 σχόλια κουβέντα κάναμε άλλωστε :P

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Ειλικρινά, όχι επειδή μιλούσαμε τόσες ώρες για Windows και Linux, αλλά αυτά τα errors που λες δεν τα έχω δει ποτέ. Και έχω κάνει πολλά dual boot (βέβαια στον ίδιο δίσκο). Το λέω γιατί όταν ξεκινάει, ο installer σε ρωτάει αν θες clean install, αν θες manual ή αν θες να τα εγκαταστήσει δίπλα στα windows και να τα έχεις και τα 2.  Δεν έχω ακούσει να πετάει errors. 😧

Αλλά εννοείται ότι θα σου έλεγα, αν εχεις ένα δίσκο, μην κάνεις πειραματισμούς και χάσεις κανένα bootloader (τον επαναφέρεις, αλλά γιατί να μπλέκεις). Αν δε σε βολεύει, μείνε με αυτό που σου δουλεύει. 180 σχόλια κουβέντα κάναμε άλλωστε :P

Τα ξυλωσα ολα, και την καρτα γραφικων έβγαλα γιατι εβλεπα black screen. Εχω αποσύνδεσει τον ssd με τα windows καο είμαι με την onboard τωρα. Αει να δουμε 😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Τα ξυλωσα ολα, και την καρτα γραφικων έβγαλα γιατι εβλεπα black screen. Εχω αποσύνδεσει τον ssd με τα windows καο είμαι με την onboard τωρα. Αει να δουμε 😝

Περιμένουμε screenshot επιτυχίας!

Υ.Γ Αν και δεν είδα τα errors σου, ένα πρόβλημα ίσως να είναι το ότι δεν είναι γυρισμένο σε AHCI από το BIOS. Δεν ξέρω σε τι mode μπαινουν από default οι NVME (αν έχεις). Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη με βάση αυτά τα βήματα που ακριβώς σε βγάζει errors;  πριν φορτώσει το live usb που έχεις κάνεις;

Επεξ/σία από ConstantineP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Περιμένουμε screenshot επιτυχίας!

Υ.Γ Αν και δεν είδα τα errors σου, ένα πρόβλημα ίσως να είναι το ότι δεν είναι γυρισμένο σε AHCI από το BIOS. Δεν ξέρω σε τι mode μπαινουν από default οι NVME (αν έχεις). Καλή επιτυχία!

Τα καταφέραμε. Λίγο μου ξύνισε που πρέπει να ορίσεις συνδιασμό κουμπιών για να αλλάξεις γλώσσα, δεν το κάνει από default.

Από θέμα ταχύτητας....μπερδεμένα τα πράματα.

Σίγουρα δεν κάνει τα spikes που κάνουν τα windows που ουσιαστικά κρεμάνε για 2-3 δευτερολεπτά όταν το φορτώνεις (πχ. οταν ανοίξω 15 tabs ταυτόχρονα). Είναι δηλαδή πιο smooth. Για πιο γρήγορα δεν είμαι σίγουρος οτι θα το έλεγα. Πάλι βλέπω τρελό CPU usage, και πάλι ίδια ταχύτητα πάνε όλα, απλά δεν κρεμάει. Αυτά προς το παρόν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Τα καταφέραμε. Λίγο μου ξύνισε που πρέπει να ορίσεις συνδιασμό κουμπιών για να αλλάξεις γλώσσα, δεν το κάνει από default.

Από θέμα ταχύτητας....μπερδεμένα τα πράματα.

Σίγουρα δεν κάνει τα spikes που κάνουν τα windows που ουσιαστικά κρεμάνε για 2-3 δευτερολεπτά όταν το φορτώνεις (πχ. οταν ανοίξω 15 tabs ταυτόχρονα). Είναι δηλαδή πιο smooth. Για πιο γρήγορα δεν είμαι σίγουρος οτι θα το έλεγα. Πάλι βλέπω τρελό CPU usage, και πάλι ίδια ταχύτητα πάνε όλα, απλά δεν κρεμάει. Αυτά προς το παρόν

Καντους κι ένα update (είτε μέσα από το Software Center, είτε το sudo apt update και sudo apt upgrade είναι ο πιο γρήγορος τρόπος) και εισαι έτοιμος για ό,τι πειραματισμό θες. Καλή τύχη και καλό βράδυ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...