Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 σαρώνουν με 1.3 δισεκατομμύρια ενεργούς χρήστες


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, masteripper είπε

Επειδή πολύ flame παίζει μεταξύ Windows - Linux παραθέτω 1 απλό παράδειγμα.

Linux

Αγορά TV Box που εγγυημένα έπαιζε Linux.

Εγκατάσταση πολύ απλή...img Flash...ready.... αλλά

Πώς κάνεις συντόμευση folder από το NAS....ψάξιμο από εδώ ψάξιμο από εκεί...κάπως έτσι ...κάπως φτιάχνουμε 1 αρχειακι και του δίνουμε κάποιες παραμέτρους... τεσπά

Μετά PDF reader... ψάξιμο από εδώ .. ψάξιμο από εκεί... ποιότητα χάλια ,δυνατότητες ανεπαρκείς....

Έφαγα κάνα μηνα καθώς η τάδε ρυθμίση και η τάδε εντολή είχε θέμα ή developer αλλάξε την παλιά θέση που ήταν....ή πολλά.

 

Windows

Μετά από το σπάσιμο του Linux...αγόρασα ,Mini Windows PC (china)

Το έβγαλα από το κουτί,το έβαλα στην μπριζα,το άναψα....1 ώρα μετά όλα δούλευαν όπως πρέπει.

Story End

 

 

Δηλαδή επειδή στο linux για να δημιουργήσεις συντόμευση πρέπει να δώσεις "ln path/to/file shortcut-name" αντί να κάνεις drag 'n drop, σημαίνει ότι είναι χάλια;

Μιλάμε για pdf και θέλεις να μου πεις ότι το PDF reader της Adobe ας πούμε ότι είναι κορυφαίο; Που για να το τρέξεις μόνο, λυγίζει το σύμπαν;

Το linux πολλές φορές θέλει λέρωμα χεριών, δεν λειτουργούν όλα out of the box.

(Ένας απ'τους λόγους που δεν θα γίνει mainstream, κάτι το οποίο δεν το θεωρώ καν μειονέκτημα. )

Αυτό δεν το καθιστά ανεπαρκές.

Μάντεψε που έγκειται η ανεπάρκεια στην εξίσωση σύστημα-χρήστη...

Όσοι στήνουν συστήματα μόνοι τους με διαλεγμένα parts για παράδειγμα, θα πρέπει να γκρινιάζουν πως είναι ανεπαρκή σε σχέση με ready built συστήματα από κατάστημα;

Και στην τελική, αν ψώνισες σαβούρα από κινεζομάγαζο, δεν φταίει το linux γι'αυτό.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συγνώμη για την καθυστέρηση, απλά πήγα να μπω από τα 10άρια μου κ περίμενα 10 λεπτά μέχρι ο κέρσορας να σταματήσει να φορτώνει. Παρ όλα αυτά κ όταν τελείωσε το σύστημα μου ήταν μη αποκρίσιμο, πάτησα alt+ctrl+del κ μετά από 2 λεπτά άνοιξε η διαχείριση εργασιών κ είδα ότι ο δίσκος μου ήταν στο 100%. Προσπάθησα να τερματίσω την υπεύθυνη γι αυτό διεργασία, αλλά αυτή ξανά ξεκινούσε μόνη της. Απελπίστηκα κ έκανα restart κ το pc άρχισε να κάνει ενημερώσεις μόνο του. Όταν έσβησε κ πήγε να ξανά ανοίξει (κ αφού συνέχισε με τις ενημερώσεις κατά την έναρξη) αντίκριζα μόνο μια μαύρη οθόνη με κέρσορα κ τίποτα άλλο, ακόμα κ με reboot που μου πρότεινε η microsoft να κάνω! Μέχρι κ με safe mode τίποτα!! Πήγα να κάνω reboot για να μπω στα Ubuntu Linux, αλλά το dual boot είχε εξαφανιστεί, δεν υπήρχε ο grub κ τα Windows 10 ήταν η μόνη μου επιλογή. Έκανα αντιμετώπιση προβλημάτων, είδε ότι υπάρχει πρόβλημα κατά την εκκίνηση αλλά δεν κατάφεραν να το λύσουν. Τελικά χρησιμοποίησα μια live διανομή linux που λύνει προβλήματα boot, συμπεριλαμβανομένων κ προβλημάτων με το boot των Windows κ το Linux διόρθωσε τα Windows ενώ τα ίδια δεν μπορούσαν να διορθώσουν τον εαυτό τους!!

Μόλις προσομοιάσαμε την καθημερινότητα ενός χρήστη Windows.

Πίσω στο θέμα μας.

Δεν είμαι ελιτιστής, απλά απεχθάνομαι τους ανθρώπους που έχουν μάθει να τα βρίσκουν όλα έτοιμα. Χωρίς ποτέ να ψάξουν τίποτα. Τα άτομα που τους έφτιαξε το fb τους ένας φίλος τους κ δεν ξέρουν ούτε να βάλουν το email κ τον κωδικό τους, γιατί τα έχει συμπληρώσει κ αποθηκεύσει αυτόματα στον browser. Τα άτομα που σου ζητάνε να συνδέσεις τον αποκωδικοποιητή στην τηλεόραση τους κ κάθε φορά σε παίρνουν τηλέφωνο κ σε ρωτάνε πως να επανασυντονίσεις τα κανάλια! Κ άλλα τέτοιου τύπου άτομα. Λες κ εγώ κ ο καθένας που έκατσε κ αφιέρωσε πέντε λεπτά να μάθει πως δουλεύει κάτι ήξερα από πριν πως να το κάνω.
Μαντέψτε. Η πλειοψηφία αυτών είναι Windows Users, με browsers που η μισή σελίδα είναι καλυμμένη από toolbars, που έχουν γεμίσει με ειδοποιήσεις να πετάγονται όπου μπορείς να φανταστείς κ σουφρώνουν τα φρύδια τους κ κοιτάνε αποβλακωμένα αυτό που προσπαθούν να διαβάσουν χωρίς να ενοχλούνται κ που κάνεις δεξί κλικ κ περιμένεις ίσως κ 2 λεπτά χωρίς υπερβολή να εμφανιστούν τα όποια μενού επιλογών.

Ναι υπάρχουν pc που έχουν εγκατεστημένη τόσο πολύ σαβούρα από εκτελέσιμα exe που βρίσουν στο Internet κ δεν λειτουργεί ούτε το δεξί κλικ.

Ναι, οι περισσότεροι ξεκινήσαμε από εκεί. Η διαφορά είναι ότι κάποιοι σιχαθήκαμε τα Windows για 1002 λόγους κ προβλήματα πολύ σοβαρά που προκύπτουν από το πουθενά (data loss, raw partitions, corrupted file systems, unallocated spaces κτλ κτλ) κ δε θα κάτσω να αναλύσω τώρα κ είπαμε τέρμα. Κ είπαμε τέλος κ αλλάξαμε στρατόπεδο.

Εγώ κάθε μέρα βλέπω τα ίδια άτομα που μπαίνουν εδώ κ τρολλάρουν τις ενημερώσεις των Windows 10 κ αυτοσαρκάζονται, αλλά είναι οι ίδιοι που συνεχίζουν να τα χρησιμοποιούν. Είστε τραγικοί!!

Δεν είμαι ελιτιστής λοιπόν, απλά απεχθάνομαι οποιονδήποτε δεν ψάχνεται μόνος του, τα περιμένει όλα έτοιμα κ τα παρατάει αμέσως στην πρώτη δυσκολία.

Όπως επίσης κ όποιον άκουσε ή είδε κάπου κάποτε κάτι για το τι είναι το Linux κ ξαφνικά απέκτησε άποψη. Πετάει κ μία δυο περίεργες λέξεις (recompile kernel, χωρίς να ξέρει σε ποιες περιπτώσεις καν απαιτείται να γίνει κάτι τέτοιο, (βέβαια τους ξεχωρίζεις με ευκολία γιατί το αποκαλούν ΤΑ Linux)) κ αραδιάζει ημιμάθειες, μπαίνουν κ οι τύποι που ανέφερα παραπάνω κ ξενερώνουν ακόμα περισσότερο. Σου λένε κάτσε να κάτσω στα Windows μου. Καλά είμαι.

Αυτά τα ολίγα για απόψε. Η συνέχεια αύριο!!

Να περνάτε καλά, να έχετε πολλά FPS με τις κάρτες γραφικών που προλάβατε να αγοράσετε σε παρανοϊκές τιμές κ χαμηλά Ping στα Games σας!

Viva Windows!!

  • Like 2
  • Thanks 3
  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Συγνώμη για την καθυστέρηση, απλά πήγα να μπω από τα 10άρια μου κ περίμενα 10 λεπτά μέχρι ο κέρσορας να σταματήσει να φορτώνει. Παρ όλα αυτά κ όταν τελείωσε το σύστημα μου ήταν μη αποκρίσιμο, πάτησα alt+ctrl+del κ μετά από 2 λεπτά άνοιξε η διαχείριση εργασιών κ είδα ότι ο δίσκος μου ήταν στο 100%. Προσπάθησα να τερματίσω την υπεύθυνη γι αυτό διεργασία, αλλά αυτή ξανά ξεκινούσε μόνη της. Απελπίστηκα κ έκανα restart κ το pc άρχισε να κάνει ενημερώσεις μόνο του. Όταν έσβησε κ πήγε να ξανά ανοίξει (κ αφού συνέχισε με τις ενημερώσεις κατά την έναρξη) αντίκριζα μόνο μια μαύρη οθόνη με κέρσορα κ τίποτα άλλο, ακόμα κ με reboot που μου πρότεινε η microsoft να κάνω! Μέχρι κ με safe mode τίποτα!! Πήγα να κάνω reboot για να μπω στα Ubuntu Linux, αλλά το dual boot είχε εξαφανιστεί, δεν υπήρχε ο grub κ τα Windows 10 ήταν η μόνη μου επιλογή. Έκανα αντιμετώπιση προβλημάτων, είδε ότι υπάρχει πρόβλημα κατά την εκκίνηση αλλά δεν κατάφεραν να το λύσουν. Τελικά χρησιμοποίησα μια live διανομή linux που λύνει προβλήματα boot, συμπεριλαμβανομένων κ προβλημάτων με το boot των Windows κ το Linux διόρθωσε τα Windows ενώ τα ίδια δεν μπορούσαν να διορθώσουν τον εαυτό τους!!

Μόλις προσομοιάσαμε την καθημερινότητα ενός χρήστη Windows.

Πίσω στο θέμα μας.

Δεν είμαι ελιτιστής, απλά απεχθάνομαι τους ανθρώπους που έχουν μάθει να τα βρίσκουν όλα έτοιμα. Χωρίς ποτέ να ψάξουν τίποτα. Τα άτομα που τους έφτιαξε το fb τους ένας φίλος τους κ δεν ξέρουν ούτε να βάλουν το email κ τον κωδικό τους, γιατί τα έχει συμπληρώσει κ αποθηκεύσει αυτόματα στον browser. Τα άτομα που σου ζητάνε να συνδέσεις τον αποκωδικοποιητή στην τηλεόραση τους κ κάθε φορά σε παίρνουν τηλέφωνο κ σε ρωτάνε πως να επανασυντονίσεις τα κανάλια! Κ άλλα τέτοιου τύπου άτομα. Λες κ εγώ κ ο καθένας που έκατσε κ αφιέρωσε πέντε λεπτά να μάθει πως δουλεύει κάτι ήξερα από πριν πως να το κάνω.
Μαντέψτε. Η πλειοψηφία αυτών είναι Windows Users, με browsers που η μισή σελίδα είναι καλυμμένη από toolbars, που έχουν γεμίσει με ειδοποιήσεις να πετάγονται όπου μπορείς να φανταστείς κ σουφρώνουν τα φρύδια τους κ κοιτάνε αποβλακωμένα αυτό που προσπαθούν να διαβάσουν χωρίς να ενοχλούνται κ που κάνεις δεξί κλικ κ περιμένεις ίσως κ 2 λεπτά χωρίς υπερβολή να εμφανιστούν τα όποια μενού επιλογών.

Ναι υπάρχουν pc που έχουν εγκατεστημένη τόσο πολύ σαβούρα από εκτελέσιμα exe που βρίσουν στο Internet κ δεν λειτουργεί ούτε το δεξί κλικ.

Ναι, οι περισσότεροι ξεκινήσαμε από εκεί. Η διαφορά είναι ότι κάποιοι σιχαθήκαμε τα Windows για 1002 λόγους κ προβλήματα πολύ σοβαρά που προκύπτουν από το πουθενά (data loss, raw partitions, corrupted file systems, unallocated spaces κτλ κτλ) κ δε θα κάτσω να αναλύσω τώρα κ είπαμε τέρμα. Κ είπαμε τέλος κ αλλάξαμε στρατόπεδο.

Εγώ κάθε μέρα βλέπω τα ίδια άτομα που μπαίνουν εδώ κ τρολλάρουν τις ενημερώσεις των Windows 10 κ αυτοσαρκάζονται, αλλά είναι οι ίδιοι που συνεχίζουν να τα χρησιμοποιούν. Είστε τραγικοί!!

Δεν είμαι ελιτιστής λοιπόν, απλά απεχθάνομαι οποιονδήποτε δεν ψάχνεται μόνος του, τα περιμένει όλα έτοιμα κ τα παρατάει αμέσως στην πρώτη δυσκολία.

Όπως επίσης κ όποιον άκουσε ή είδε κάπου κάποτε κάτι για το τι είναι το Linux κ ξαφνικά απέκτησε άποψη. Πετάει κ μία δυο περίεργες λέξεις (recompile kernel, χωρίς να ξέρει σε ποιες περιπτώσεις καν απαιτείται να γίνει κάτι τέτοιο, (βέβαια τους ξεχωρίζεις με ευκολία γιατί το αποκαλούν ΤΑ Linux)) κ αραδιάζει ημιμάθειες, μπαίνουν κ οι τύποι που ανέφερα παραπάνω κ ξενερώνουν ακόμα περισσότερο. Σου λένε κάτσε να κάτσω στα Windows μου. Καλά είμαι.

Αυτά τα ολίγα για απόψε. Η συνέχεια αύριο!!

Να περνάτε καλά, να έχετε πολλά FPS με τις κάρτες γραφικών που προλάβατε να αγοράσετε σε παρανοϊκές τιμές κ χαμηλά Ping στα Games σας!

Viva Windows!!

Δεν είσαι ελιτιστής αλλά είσαι ελιτιστής. Γιατί άμα ο μπάρμπας δεν σπάζεται με τα data loss, raw partitions, corrupted file systems, unallocated spaces κτλ κτλ, είναι τεχνολογικά αναλφάβητος και βλάχος άρα δεν του αξίζει να παίζει πασιέντζα αράχνη και να βλέπει τσόντες.. οκ boomer.

  • Like 4
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, KrTikker είπε

Δεν είσαι ελιτιστής αλλά είσαι ελιτιστής. Γιατί άμα ο μπάρμπας δεν σπάζεται με τα data loss, raw partitions, corrupted file systems, unallocated spaces κτλ κτλ, είναι τεχνολογικά αναλφάβητος και βλάχος άρα δεν του αξίζει να παίζει πασιέντζα αράχνη και να βλέπει τσόντες.. οκ boomer.

Κ ποιος σου είπε ότι δεν βλέπεις τσόντες στο Linux;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει κάτι εφαρμογή από το play store που έχουνε κάτι εκατομμύρια download απλά επειδή είναι δωρεάν που είναι το περίεργο δεν έχω καταλάβει μέχρι τώρα και γιατί ειναι είδηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Κ ποιος σου είπε ότι δεν βλέπεις τσόντες στο Linux;

Μαρεσει που απαντησες επι του θεματος και πανω ακριβως σε αυτο που ειπε 🤣

(κοινος διαβαζουμε οτι μας βολευει, λεμε οτι μας βολευει) 🤣🤣

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όλοι οι υπολογιστές πωλούνται με Windows λειτουργικό. Φυσικό ήταν ο αριθμός των εγκαταστάσεών τους να είναι μεγάλος. Αυτό δεν σημαίνει πως είναι και ότι καλύτερο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, KilliK είπε

what about Linux?

Α, αυτοί είναι παρτιζάνοι... Μπαίνουν λινουξ για να κάνουν αντίσταση... Μετά, όταν δεν τους βλέπει κανείς μπαίνουν windows για να παίξουν παιχνίδια...  :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα δοκιμασει παλιοτερα ubuntu, ενω μου αρεσε το UI καποια πραγματα απλα δεν δουλευαν.......τα παρατησα. Πριν 6 μηνες εβαλα δευτερο δισκο στο λαπτοπ και λεω δεν ξαναδοκιμαζω linux, εβαλα mint....ολα δουλεψαν στην εντελεια αλλα παλι δεν βολευτηκα. Λιγο το UI που θυμιζε προιον σε κατασκευη λιγο οι δωρεαν εφαρμογες που δεν εχουν σε καμια περιπτωση την ευκολια και δυνατοτητες που εχουν στα windows με εκανα να τα απεγκαστησω.

Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο τα windows, το telemetry αν και με ενοχλει ως ιδεα......το γεγονος οτι διπλα στο γραφειο εχω android τηλεφωνο που ενας θεος μονο ξερει τι στελνει σε μονιμη βαση με κανουν να το προσπερναω. Οι αναβαθμισεις συχνες και δεν μου εχουν δημιουργησει προβλημα. ΤΟ defender σε συνδυασμο με το malwarebytes με χουν κανει να ξεχασα τι ειναι virus/trojan κτλ. Για την δικη μου χρηση βρισκω οτι εφαρμογες θελω open source ή δωρεαν.

Δεν θα ελεγα οχι να δοκιμασω macOS, οταν βελτιωθουν τα οικονομικα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Eloy είπε

Α, αυτοί είναι παρτιζάνοι... Μπαίνουν λινουξ για να κάνουν αντίσταση... Μετά, όταν δεν τους βλέπει κανείς μπαίνουν windows για να παίξουν παιχνίδια...  :)

Ναι, διότι το steam + proton + vulcan + wine +++ δεν σου επιτρέπουν να παίζεις παιχνίδια στο linux.

Έχεις απόλυτο δίκιο :-D

 

Δεν σας συμφέρει να βγάζετε τόση χολή για το GNU/linux πάντως, γιατί η MS και λοιποί έχουν οικειοποιηθεί πάμπολλα features όπως τα compiz effects, τα multiple desktops, κλπ.

Μόνο καλό προσφέρει και στους υπόλοιπους το GNU/linux.

Η ίδια η MS αναγνωρίζει την αξία του, ενσωματώνοντας όλο και περισσότερο τον πυρήνα στο λειτουργικό της.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, NickKavourdiris είπε

 

Δηλαδή επειδή στο linux για να δημιουργήσεις συντόμευση πρέπει να δώσεις "ln path/to/file shortcut-name" αντί να κάνεις drag 'n drop, σημαίνει ότι είναι χάλια;

Μιλάμε για pdf και θέλεις να μου πεις ότι το PDF reader της Adobe ας πούμε ότι είναι κορυφαίο; Που για να το τρέξεις μόνο, λυγίζει το σύμπαν;

Το linux πολλές φορές θέλει λέρωμα χεριών, δεν λειτουργούν όλα out of the box.

(Ένας απ'τους λόγους που δεν θα γίνει mainstream, κάτι το οποίο δεν το θεωρώ καν μειονέκτημα. )

Αυτό δεν το καθιστά ανεπαρκές.

Μάντεψε που έγκειται η ανεπάρκεια στην εξίσωση σύστημα-χρήστη...

Όσοι στήνουν συστήματα μόνοι τους με διαλεγμένα parts για παράδειγμα, θα πρέπει να γκρινιάζουν πως είναι ανεπαρκή σε σχέση με ready built συστήματα από κατάστημα;

Και στην τελική, αν ψώνισες σαβούρα από κινεζομάγαζο, δεν φταίει το linux γι'αυτό.

 

 

 

Όταν υποτίθεται φτιάχνεις λειτουργικό με Desktop τότε "νομίζω" ότι δεν θα πρέπει ο μέσος χρήστης να καταφεύγει σε φιλοσοφίες δεκαετίας του '80 για να κάνει 1 συντόμευση ....αν ήταν έτσι καθόταν το Linux στο server κομμάτι και πίστεψε με εκεί μια χαρά είναι...και εγώ χρόνια δουλεύω με Linux server και η σταθερότητα είναι άψογη ..αν και τα σφάλματα είναι τουλάχιστον cryptic ...δηλαδή ότι να μην ξεκινάει ο MySQL server επειδή ξέμεινα απο χώρο στο VPS είναι κάτι απλό που μπορούσε να με ενημερώσει αντί να παίρνω το μήνυμα " the service could'n start".

Όσον για τον Adobe PDF reader έχω να τον χρησιμοποιήσω πάνω απο 10+ χρόνια...υπάρχουν 1 σκασμός άλλες λύσεις που δουλεύουν άψογα και χωρίς τρελές απαιτήσεις....

Απο εκεί και πέρα όσον αφορά το Linux Desktop .. ειδικά ... όταν αποφασίσουν οι όποιοι αποφασίζουν ότι όταν κάνω εγκατάσταση εγώ είμαι το αφεντικό και όχι κάποιος root που στο κάτω της γραφής δεν τον κάλεσα να γίνουμε συνέταιροι στο μηχάνημα μου τότε ίσως να πάρει λίγο μπροστά ...ειδάλλως το να με αναγκάζεις να δουλέψω με κονσόλα και ειδικά έτσι όπως είναι η φιλοσοφία της κονσόλας άστο...δεν θα πάρω.... έχει και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια.

Βέβαια θα γκρινιάξεις ότι και τα 10 έχουν αρχίσει και γίνονται παρόμοια σπαστικά αλλά αυτά δίνουν και μια πληροφόρηση και είναι και σταθερή .... όχι στην μία διανομή είναι το τάδε στο opt ή στο bin ή στο shared ή όπου θεώρησε ο Χ,Ψ developer να βάλει τις προεπιλογές.

(Και τα Windows 10 το έχουν παρακάνει τελευταία....κάποτε είχαμε Program Files και ξέραμε το τι και που τώρα διαλέξτε....Program Files , Program Files x86, Appdata,ProgramData .....και η βαλίτσα μεγαλώνει , μεγαλώνει και δεν ξέρω αν θα σκάσει)

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, leonidas_ είπε

Συγνώμη για την καθυστέρηση, απλά πήγα να μπω από τα 10άρια μου κ περίμενα 10 λεπτά μέχρι ο κέρσορας να σταματήσει να φορτώνει. Παρ όλα αυτά κ όταν τελείωσε το σύστημα μου ήταν μη αποκρίσιμο, πάτησα alt+ctrl+del κ μετά από 2 λεπτά άνοιξε η διαχείριση εργασιών κ είδα ότι ο δίσκος μου ήταν στο 100%. Προσπάθησα να τερματίσω την υπεύθυνη γι αυτό διεργασία, αλλά αυτή ξανά ξεκινούσε μόνη της. Απελπίστηκα κ έκανα restart κ το pc άρχισε να κάνει ενημερώσεις μόνο του. Όταν έσβησε κ πήγε να ξανά ανοίξει (κ αφού συνέχισε με τις ενημερώσεις κατά την έναρξη) αντίκριζα μόνο μια μαύρη οθόνη με κέρσορα κ τίποτα άλλο, ακόμα κ με reboot που μου πρότεινε η microsoft να κάνω! Μέχρι κ με safe mode τίποτα!! Πήγα να κάνω reboot για να μπω στα Ubuntu Linux, αλλά το dual boot είχε εξαφανιστεί, δεν υπήρχε ο grub κ τα Windows 10 ήταν η μόνη μου επιλογή. Έκανα αντιμετώπιση προβλημάτων, είδε ότι υπάρχει πρόβλημα κατά την εκκίνηση αλλά δεν κατάφεραν να το λύσουν. Τελικά χρησιμοποίησα μια live διανομή linux που λύνει προβλήματα boot, συμπεριλαμβανομένων κ προβλημάτων με το boot των Windows κ το Linux διόρθωσε τα Windows ενώ τα ίδια δεν μπορούσαν να διορθώσουν τον εαυτό τους!!

Μόλις προσομοιάσαμε την καθημερινότητα ενός χρήστη Windows.

Πίσω στο θέμα μας.

Δεν είμαι ελιτιστής, απλά απεχθάνομαι τους ανθρώπους που έχουν μάθει να τα βρίσκουν όλα έτοιμα. Χωρίς ποτέ να ψάξουν τίποτα. Τα άτομα που τους έφτιαξε το fb τους ένας φίλος τους κ δεν ξέρουν ούτε να βάλουν το email κ τον κωδικό τους, γιατί τα έχει συμπληρώσει κ αποθηκεύσει αυτόματα στον browser. Τα άτομα που σου ζητάνε να συνδέσεις τον αποκωδικοποιητή στην τηλεόραση τους κ κάθε φορά σε παίρνουν τηλέφωνο κ σε ρωτάνε πως να επανασυντονίσεις τα κανάλια! Κ άλλα τέτοιου τύπου άτομα. Λες κ εγώ κ ο καθένας που έκατσε κ αφιέρωσε πέντε λεπτά να μάθει πως δουλεύει κάτι ήξερα από πριν πως να το κάνω.
Μαντέψτε. Η πλειοψηφία αυτών είναι Windows Users, με browsers που η μισή σελίδα είναι καλυμμένη από toolbars, που έχουν γεμίσει με ειδοποιήσεις να πετάγονται όπου μπορείς να φανταστείς κ σουφρώνουν τα φρύδια τους κ κοιτάνε αποβλακωμένα αυτό που προσπαθούν να διαβάσουν χωρίς να ενοχλούνται κ που κάνεις δεξί κλικ κ περιμένεις ίσως κ 2 λεπτά χωρίς υπερβολή να εμφανιστούν τα όποια μενού επιλογών.

Ναι υπάρχουν pc που έχουν εγκατεστημένη τόσο πολύ σαβούρα από εκτελέσιμα exe που βρίσουν στο Internet κ δεν λειτουργεί ούτε το δεξί κλικ.

Ναι, οι περισσότεροι ξεκινήσαμε από εκεί. Η διαφορά είναι ότι κάποιοι σιχαθήκαμε τα Windows για 1002 λόγους κ προβλήματα πολύ σοβαρά που προκύπτουν από το πουθενά (data loss, raw partitions, corrupted file systems, unallocated spaces κτλ κτλ) κ δε θα κάτσω να αναλύσω τώρα κ είπαμε τέρμα. Κ είπαμε τέλος κ αλλάξαμε στρατόπεδο.

Εγώ κάθε μέρα βλέπω τα ίδια άτομα που μπαίνουν εδώ κ τρολλάρουν τις ενημερώσεις των Windows 10 κ αυτοσαρκάζονται, αλλά είναι οι ίδιοι που συνεχίζουν να τα χρησιμοποιούν. Είστε τραγικοί!!

Δεν είμαι ελιτιστής λοιπόν, απλά απεχθάνομαι οποιονδήποτε δεν ψάχνεται μόνος του, τα περιμένει όλα έτοιμα κ τα παρατάει αμέσως στην πρώτη δυσκολία.

Όπως επίσης κ όποιον άκουσε ή είδε κάπου κάποτε κάτι για το τι είναι το Linux κ ξαφνικά απέκτησε άποψη. Πετάει κ μία δυο περίεργες λέξεις (recompile kernel, χωρίς να ξέρει σε ποιες περιπτώσεις καν απαιτείται να γίνει κάτι τέτοιο, (βέβαια τους ξεχωρίζεις με ευκολία γιατί το αποκαλούν ΤΑ Linux)) κ αραδιάζει ημιμάθειες, μπαίνουν κ οι τύποι που ανέφερα παραπάνω κ ξενερώνουν ακόμα περισσότερο. Σου λένε κάτσε να κάτσω στα Windows μου. Καλά είμαι.

Αυτά τα ολίγα για απόψε. Η συνέχεια αύριο!!

Να περνάτε καλά, να έχετε πολλά FPS με τις κάρτες γραφικών που προλάβατε να αγοράσετε σε παρανοϊκές τιμές κ χαμηλά Ping στα Games σας!

Viva Windows!!

Έτσι μπράβο. Αυτό ακριβώς είναι το κόμπλεξ λόγω της "ανωτερότητας" που καυτηρίασα. 

Έχει πολύ δρόμο ακόμα τελικά η υπόθεση. 

 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, leonidas_ είπε

Συγνώμη για την καθυστέρηση, απλά πήγα να μπω από τα 10άρια μου κ περίμενα 10 λεπτά μέχρι ο κέρσορας να σταματήσει να φορτώνει. Παρ όλα αυτά κ όταν τελείωσε το σύστημα μου ήταν μη αποκρίσιμο, πάτησα alt+ctrl+del κ μετά από 2 λεπτά άνοιξε η διαχείριση εργασιών κ είδα ότι ο δίσκος μου ήταν στο 100%. Προσπάθησα να τερματίσω την υπεύθυνη γι αυτό διεργασία, αλλά αυτή ξανά ξεκινούσε μόνη της. Απελπίστηκα κ έκανα restart κ το pc άρχισε να κάνει ενημερώσεις μόνο του. Όταν έσβησε κ πήγε να ξανά ανοίξει (κ αφού συνέχισε με τις ενημερώσεις κατά την έναρξη) αντίκριζα μόνο μια μαύρη οθόνη με κέρσορα κ τίποτα άλλο, ακόμα κ με reboot που μου πρότεινε η microsoft να κάνω! Μέχρι κ με safe mode τίποτα!! Πήγα να κάνω reboot για να μπω στα Ubuntu Linux, αλλά το dual boot είχε εξαφανιστεί, δεν υπήρχε ο grub κ τα Windows 10 ήταν η μόνη μου επιλογή. Έκανα αντιμετώπιση προβλημάτων, είδε ότι υπάρχει πρόβλημα κατά την εκκίνηση αλλά δεν κατάφεραν να το λύσουν. Τελικά χρησιμοποίησα μια live διανομή linux που λύνει προβλήματα boot, συμπεριλαμβανομένων κ προβλημάτων με το boot των Windows κ το Linux διόρθωσε τα Windows ενώ τα ίδια δεν μπορούσαν να διορθώσουν τον εαυτό τους!!

Μόλις προσομοιάσαμε την καθημερινότητα ενός χρήστη Windows.

Πίσω στο θέμα μας.

Δεν είμαι ελιτιστής, απλά απεχθάνομαι τους ανθρώπους που έχουν μάθει να τα βρίσκουν όλα έτοιμα. Χωρίς ποτέ να ψάξουν τίποτα. Τα άτομα που τους έφτιαξε το fb τους ένας φίλος τους κ δεν ξέρουν ούτε να βάλουν το email κ τον κωδικό τους, γιατί τα έχει συμπληρώσει κ αποθηκεύσει αυτόματα στον browser. Τα άτομα που σου ζητάνε να συνδέσεις τον αποκωδικοποιητή στην τηλεόραση τους κ κάθε φορά σε παίρνουν τηλέφωνο κ σε ρωτάνε πως να επανασυντονίσεις τα κανάλια! Κ άλλα τέτοιου τύπου άτομα. Λες κ εγώ κ ο καθένας που έκατσε κ αφιέρωσε πέντε λεπτά να μάθει πως δουλεύει κάτι ήξερα από πριν πως να το κάνω.
Μαντέψτε. Η πλειοψηφία αυτών είναι Windows Users, με browsers που η μισή σελίδα είναι καλυμμένη από toolbars, που έχουν γεμίσει με ειδοποιήσεις να πετάγονται όπου μπορείς να φανταστείς κ σουφρώνουν τα φρύδια τους κ κοιτάνε αποβλακωμένα αυτό που προσπαθούν να διαβάσουν χωρίς να ενοχλούνται κ που κάνεις δεξί κλικ κ περιμένεις ίσως κ 2 λεπτά χωρίς υπερβολή να εμφανιστούν τα όποια μενού επιλογών.

Ναι υπάρχουν pc που έχουν εγκατεστημένη τόσο πολύ σαβούρα από εκτελέσιμα exe που βρίσουν στο Internet κ δεν λειτουργεί ούτε το δεξί κλικ.

Ναι, οι περισσότεροι ξεκινήσαμε από εκεί. Η διαφορά είναι ότι κάποιοι σιχαθήκαμε τα Windows για 1002 λόγους κ προβλήματα πολύ σοβαρά που προκύπτουν από το πουθενά (data loss, raw partitions, corrupted file systems, unallocated spaces κτλ κτλ) κ δε θα κάτσω να αναλύσω τώρα κ είπαμε τέρμα. Κ είπαμε τέλος κ αλλάξαμε στρατόπεδο.

Εγώ κάθε μέρα βλέπω τα ίδια άτομα που μπαίνουν εδώ κ τρολλάρουν τις ενημερώσεις των Windows 10 κ αυτοσαρκάζονται, αλλά είναι οι ίδιοι που συνεχίζουν να τα χρησιμοποιούν. Είστε τραγικοί!!

Δεν είμαι ελιτιστής λοιπόν, απλά απεχθάνομαι οποιονδήποτε δεν ψάχνεται μόνος του, τα περιμένει όλα έτοιμα κ τα παρατάει αμέσως στην πρώτη δυσκολία.

Όπως επίσης κ όποιον άκουσε ή είδε κάπου κάποτε κάτι για το τι είναι το Linux κ ξαφνικά απέκτησε άποψη. Πετάει κ μία δυο περίεργες λέξεις (recompile kernel, χωρίς να ξέρει σε ποιες περιπτώσεις καν απαιτείται να γίνει κάτι τέτοιο, (βέβαια τους ξεχωρίζεις με ευκολία γιατί το αποκαλούν ΤΑ Linux)) κ αραδιάζει ημιμάθειες, μπαίνουν κ οι τύποι που ανέφερα παραπάνω κ ξενερώνουν ακόμα περισσότερο. Σου λένε κάτσε να κάτσω στα Windows μου. Καλά είμαι.

Αυτά τα ολίγα για απόψε. Η συνέχεια αύριο!!

Να περνάτε καλά, να έχετε πολλά FPS με τις κάρτες γραφικών που προλάβατε να αγοράσετε σε παρανοϊκές τιμές κ χαμηλά Ping στα Games σας!

Viva Windows!!

Πρόσεξε το, υπάρχει θέμα.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NickKavourdiris είπε

Δηλαδή επειδή στο linux για να δημιουργήσεις συντόμευση πρέπει να δώσεις "ln path/to/file shortcut-name" αντί να κάνεις drag 'n drop, σημαίνει ότι είναι χάλια;

Μιλάμε για pdf και θέλεις να μου πεις ότι το PDF reader της Adobe ας πούμε ότι είναι κορυφαίο; Που για να το τρέξεις μόνο, λυγίζει το σύμπαν;

Α. Σημαίνει ότι δεν είναι πρακτικό. ( <--Άγνωστη λεξη)

Β. Το αν ένα πρόγραμμα είναι βαρύ δεν έχει καμία σχέση με το λειτουργικό. Επίσης, μάλλον έχεις κάτι χρόνια να τρέξεις το reader της Adobe. Επιπλεον οι περισσότεροι Win users που θα τα βρουν δύσκολα επειδή το adobe reader άργησε 2 ολόκληρα ... επιπλέον δευτερόλεπτα να εκκινήσει, θα εγκαταστήσουν το Foxit η κάποιο άλλο, γράφοντας απλά στο google "Pdf reader". 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, masteripper είπε

Όταν υποτίθεται φτιάχνεις λειτουργικό με Desktop τότε "νομίζω" ότι δεν θα πρέπει ο μέσος χρήστης να καταφεύγει σε φιλοσοφίες δεκαετίας του '80 για να κάνει 1 συντόμευση ....αν ήταν έτσι καθόταν το Linux στο server κομμάτι και πίστεψε με εκεί μια χαρά είναι...και εγώ χρόνια δουλεύω με Linux server και η σταθερότητα είναι άψογη ..αν και τα σφάλματα είναι τουλάχιστον cryptic ...δηλαδή ότι να μην ξεκινάει ο MySQL server επειδή ξέμεινα απο χώρο στο VPS είναι κάτι απλό που μπορούσε να με ενημερώσει αντί να παίρνω το μήνυμα " the service could'n start".

Μα στο γραφικό περιβάλλον του linux δεν χρειάζεται να γράψεις εντολή στην κονσόλα απαραιτήτως.

Εκτός αν θέλεις να δημιουργήσεις συντόμευση στο root dir όπου εκεί και πάλι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το ksudo αν είσαι σε KDE.

Και στα windows πολλά πράγματα χρειάζεται να τα κάνεις μέσω cmd με admin rights, αλλά δεν συμφέρει να τα αναφέρεις. Καταλαβαίνω...

 

11 λεπτά πριν, masteripper είπε

Όσον για τον Adobe PDF reader έχω να τον χρησιμοποιήσω πάνω απο 10+ χρόνια...υπάρχουν 1 σκασμός άλλες λύσεις που δουλεύουν άψογα και χωρίς τρελές απαιτήσεις....

Οι εναλλακτικές, είναι open source οι περισσότερες όπου τις βρίσκεις και στο linux.

Το okular ας πούμε, πού δεν σε καλύπτει ξέρω  'γω; Τι το ιδιαίτερο ψάχνεις σε έναν PDF reader που δεν το βρίσκεις στο GNU; Δηλαδή θα μου πέσουν τα μαλλιά μ'αυτά που διαβάζω.

 

11 λεπτά πριν, masteripper είπε

Απο εκεί και πέρα όσον αφορά το Linux Desktop .. ειδικά ... όταν αποφασίσουν οι όποιοι αποφασίζουν ότι όταν κάνω εγκατάσταση εγώ είμαι το αφεντικό και όχι κάποιος root που στο κάτω της γραφής δεν τον κάλεσα να γίνουμε συνέταιροι στο μηχάνημα μου τότε ίσως να πάρει λίγο μπροστά ...ειδάλλως το να με αναγκάζεις να δουλέψω με κονσόλα και ειδικά έτσι όπως είναι η φιλοσοφία της κονσόλας άστο...δεν θα πάρω.... έχει και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια.

Κανείς δεν σ'αναγκάζει να χρησιμοποιήσεις κονσόλα, αν δεν το θέλεις.

Υπάρχουν αμέτρητες διανομές που σε βγάζουν σε λειτουργικό desktop με graphical installer χωρίς να ζοριστείς.

Αυτό με τον συναίτερο root, απλά ασχολίαστο.

Δηλαδή στα windows δεν υπάρχει ο administrator ε;

Στο android δεν υπάρχει το locked root dir ε;

Στο iOS δεν υπάρχει μη προσβάσιμα dirs απ'τον απλό χρήστη, ε;

Είπαμε να συζητήσουμε ρεαλιστικά πράγματα και αναγκαζόμαστε να εξηγούμε τα αυτονόητα.

 

11 λεπτά πριν, masteripper είπε

Βέβαια θα γκρινιάξεις ότι και τα 10 έχουν αρχίσει και γίνονται παρόμοια σπαστικά αλλά αυτά δίνουν και μια πληροφόρηση και είναι και σταθερή .... όχι στην μία διανομή είναι το τάδε στο opt ή στο bin ή στο shared ή όπου θεώρησε ο Χ,Ψ developer να βάλει τις προεπιλογές.

Εγώ δεν γκρινιάζω, εγώ προσπαθώ να συνομιλήσω με επιχειρήματα.

Ισχύει ότι στο GNU υπάρχει κατακερματισμός, αλλά αν διαλέξεις μία διανομή που σου ταιριάζει, δεν σε απασχολεί πως το κάνουν αλλού.

Ναι, υπάρχει openrc, systemd, network manager ή μη, alsa ή pulse, και 1002 άλλα, αλλά εσύ επιλέγεις τι θέλεις απ'όλα αυτά.

Και στα windows, άλλες πρακτικές χρησιμοποιούνται στα XP, άλλες στα 7αρια, άλλες στα 10άρια, κλπ.

Δεν βρίσκω βάση στο επιχείρημα αυτό. Πιο πολύ για γκρίνια μου κάνει.

 

11 λεπτά πριν, masteripper είπε

(Και τα Windows 10 το έχουν παρακάνει τελευταία....κάποτε είχαμε Program Files και ξέραμε το τι και που τώρα διαλέξτε....Program Files , Program Files x86, Appdata,ProgramData .....και η βαλίτσα μεγαλώνει , μεγαλώνει και δεν ξέρω αν θα σκάσει)

Πρέπει να καταλάβετε όσοι χρησιμοποιείτε υπολογιστές, πως η τεχνολογία εξελίσσεται.

Οι όποιες αλλαγές γίνονται, κατά κανόνα, γίνονται για να βελτιωθεί η χρήση ή για να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα του εκάστοτε hardware.

Το να επιμένεις να χρησιμοποιείς με τον ίδιο τρόπο ένα σύστημα που έμαθες πριν 10-20 χρόνια, δεν είναι πρόοδος.

Και στα αυτοκίνητα, πριν 30 χρόνια δεν είχαμε A/C, ABS, ESP, Αερόσακους, κλπ.

Μήπως να γκρινιάξουμε και γι'αυτά.

Και στην τελική, όσοι δεν τα γουστάρουν όλα αυτά, κρατάνε το αυτοκίνητο που είχαν απ'το '89 και το έχουν κάνει αντίκα.

Για όλα υπάρχουν λύσεις, στο χέρι του καθενός είναι τι θα επιλέξει.

5 λεπτά πριν, snips είπε

Α. Σημαίνει ότι δεν είναι πρακτικό. ( <--Άγνωστη λεξη)

Υπάρχουν αμέτρητες διανομές, "πρακτικές". Δεν βρισκόμαστε στα 90's για να πρέπει να χρησιμοποιείς slackware με το στανιό.

5 λεπτά πριν, snips είπε

Β. Το αν ένα πρόγραμμα είναι βαρύ δεν έχει καμία σχέση με το λειτουργικό. Επίσης, μάλλον έχεις κάτι χρόνια να τρέξεις το reader της Adobe. Επιπλεον οι περισσότεροι Win users που θα τα βρουν δύσκολα επειδή το adobe reader άργησε 2 ολόκληρα ... επιπλέον δευτερόλεπτα να εκκινήσει, θα εγκαταστήσουν το Foxit η κάποιο άλλο, γράφοντας απλά στο google "Pdf reader". 

Δεν τρέχω adobe products, αλλά έχω επαφή με αυτά λόγω του κύκλου μου.

Όταν για να τρέξεις ένα pdf πρέπει να τρέχουν πόσες άσχετες υπηρεσίες και εκτελέσιμα της adobe από πισω, μου αρκεί για να έχω άποψη για την ποιότητα της.

Ναι, ο χρήστης ψάχνει χύμα στο net για εκτελέσιμα κι αυτό το θεωρείτε κι επιτυχία.

Η απαρχή των όποιον προβλημάτων είναι αυτό που περιγράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...