Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 σαρώνουν με 1.3 δισεκατομμύρια ενεργούς χρήστες


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Εν μερη απο μια αλλη οπτικη για να λεμε την αληθεια ισχυει κατι τετοιο..ποιο πολυ γιατι στα windows τρεχουν απο πισω παρα πολλες υπηρεσιες σε σχεση πχ με ενα Mint  οποτε δεσμευει περισσοτερο ram/cpu  και disk usage  (το λεω γιατι το εχω συγκρινει σε λαπτοπ του 2010 με αυτα τα 2 λειτουργικα)

*Αλλα ναι κανενα λειοτυργικο δεν ξεπερναει τις οποιος φυσικες αδυναμιες εχει ενα παλιο pc

Δεν αμφιβάλλω οτι είναι πιο ελαφρύ. Για τις πραγματικές διαφορές όμως αμφιβάλλω. Δηλαδή τα windows θα bootaroon σε 5 λέπτα και το λίνουξ σε 1 ας πούμε? I call that bullshit. 

Μιλάμε κιόλας για PC του 2008...

1 λεπτό πριν, MikeKata είπε

ad hominem=επιχείρημα ενάντια στο άτομο

Πού ξέρεις τι είδους "τυπάς" είμαι; Περιμένω λοιπόν να βρεις άλλο επιχείρημα για να συνεχίσουμε σωστά την κουβέντα.

Τυπάς που γράφει ότι το λινουξ δεν έχει μείνει εκεί που ήταν πρίν 10 χρόνια. Το έγραψες, άρα τέτοιος τυπάς είσαι. Που την βλέπεις την επιθέση και το adhom δεν καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, ConstantineP είπε

Αναφερομαι στο στησιμο απο την αρχη, ενας ποιυ δεν εχει ιδεα τη windows, τη linux...το φορματ θα του φανει πυρηνικη φυσικη.

Καταλαβαίνω τι λες. Για αυτό είπα στον άλλο σχολιαστή ότι "δεν είμαστε στο 2010". Όσα distros και να έχω πιάσει στα χέρια μου, πλέον κάνουν format στο αυτόματο ακριβώς με τον ίδιο τρόπο με τα Windows. Ούτε partitioning, ούτε τίποτα. Και έχεις έτοιμο το λειτουργικό, μέχρι και office (open source) έχεις και άλλα απαραίτητα προγράμματα out of the box. Να βάλουμε μέσα και τα software stores, αντί να ψάχνεις στο internet ένα-ένα. Θεωρώ πως πλέον σε ευκολία χρήσης είναι στα ίδια επίπεδα out of the box.

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Τυπάς που γράφει ότι το λινουξ δεν έχει μείνει εκεί που ήταν πρίν 10 χρόνια. Το έγραψες, άρα τέτοιος τυπάς είσαι. Που την βλέπεις την επιθέση και το adhom δεν καταλαβαίνω.

Επειδή το λες για 3η φορά, κάνε μια βόλτα (11 χρόνια μετά την τελευταία σου) να δεις πού είναι το Linux. Ακριβώς ίδιο setup με τα Windows (αυτόματο, χωρίς partitioning) στα περισσότερα distros, γεμάτο όλα τα απαραίτητα προγράμματα out of the box κλπ. Για εξήγησέ μου τώρα, ο ΑΠΛΟΣ χρήστης (γιατί αυτόν ευαγγελίζεστε) τι άλλο θέλει και δεν μπορεί να κάνει out of the box;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Επειδή το λες για 3η φορά, κάνε μια βόλτα (11 χρόνια μετά την τελευταία σου) να δεις πού είναι το Linux. Ακριβώς ίδιο setup με τα Windows (αυτόματο, χωρίς partitioning) στα περισσότερα distros, γεμάτο όλα τα απαραίτητα προγράμματα out of the box κλπ. Για εξήγησέ μου τώρα, ο ΑΠΛΟΣ χρήστης (γιατί αυτόν ευαγγελίζεστε) τι άλλο θέλει και δεν μπορεί να κάνει out of the box;

Eγώ πάντως δεν μπορούσα να συνδεθώ στο internet γιατί δεν αναγνώριζε καμία από τις 3 κάρτες δικτύου που είχα. 

Ο Βασιλάκης μπορεί να θέλει να παίξει lol χωρίς να χρειαστεί να γίνει προγραμματιστής και να βαράει κώδικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Αστο δεν...αλλα λογια να αγαπιομαστε.

*Επικοινωνια δεν προκειται να υπαρξει, αλλα πες μου λιγο ποια ειναι η ουσια του προβληματος για σενα;

Το οτι ο κοσμος δεν στρωνει κωλο να μαθει η οτι ο κοσμος δεν βαζει λινουξ?

Το ότι βγάζει χολή χωρίς να έχει πραγματική άποψη από ότι άκουσε ή διάβασε κάπου κ η ημιμάθεια του να πω κάτι χωρίς να ξέρω για να φανώ. Είναι σα να πάω να μάθω ποδήλατο χωρίς βοηθητικές να πέσω κ να λέω ότι η βοηθητικές μαμάνε κ ότι όσοι τις βγάζουν το κάνουν για μαγκιά κτλ.

Εγώ κράζω το Windows γιατί προσωπικά μου προκάλεσε τεράστια προβλήματα (data loss, ntfs corruptions κτλ) κ ο άλλος μου λέει για τον παππού κ τη γιαγιά. Δηλαδή επειδή ο παππούς κ η γιαγιά αν παθαίναν κάτι αντίστοιχο κ δε μπορούσαν ξαφνικά κ χωρίς λόγο να χρησιμοποιήσουν τα πισί τους αυτούς δε τους πειράζει να δημιουργείτε ένα πρόβλημα από το πουθενά χωρίς να πειράζεις τίποτα;

Ελιτιστική συμπεριφορά είναι να είμαι η Microsoft κ επειδή έτσι μου γουστάρει κάθε φορά που κάνω ενημέρωση σου βγάζω κ τον grub που έχεις επιλέξει να έχεις dual boot κ σου αφήνω μόνο τα 10. Γιατί έτσι θέλω. Χωρίς να σε ρωτήσω!

Εσένα το δικό σου ποιό είναι; Δε σε κάλυψαν τα επιχειρήματα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν αμφιβάλλω οτι είναι πιο ελαφρύ. Για τις πραγματικές διαφορές όμως αμφιβάλλω. Δηλαδή τα windows θα bootaroon σε 5 λέπτα και το λίνουξ σε 1 ας πούμε? I call that bullshit. 

Μιλάμε κιόλας για PC του 2008...

Απο την δικη μου σκοπια δουλευοντας και τα 2 OS, η πραγματικη διαφορα των 2 δεν ειναι στην ταχυτητα αλλα στην διαφορα λογικης...ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε να χαμε να πουμε.

Σε μερικα πραγματα θεωρω οτι γινονται καλυτερα στο linux σε αλλα στα windows....για μενα τα vs πλεον ειναι ανουσια

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Eγώ πάντως δεν μπορούσα να συνδεθώ στο internet γιατί δεν αναγνώριζε καμία από τις 3 κάρτες δικτύου που είχα. 

Ο Βασιλάκης μπορεί να θέλει να παίξει lol χωρίς να χρειαστεί να γίνει προγραμματιστής και να βαράει κώδικα. 

Κοιτα οσο απολυτος ειναι ο  leonidas_ απο την μερια του , αλλα τοσο εισαι και εσυ...η αληθεια ειναι καπου στη μεση.

Για δοκιμη και μονο στησε σε ενα VM ενα Ubuntu να δεις ποσο out of the box ειναι ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Herald είπε

Eγώ πάντως δεν μπορούσα να συνδεθώ στο internet γιατί δεν αναγνώριζε καμία από τις 3 κάρτες δικτύου που είχα. 

Ο Βασιλάκης μπορεί να θέλει να παίξει lol χωρίς να χρειαστεί να γίνει προγραμματιστής και να βαράει κώδικα. 

Άρα λοιπόν τώρα γυρίζουμε στο επιχείρημα "εγώ θέλω να παίζω παιχνίδια/να χρησιμοποιώ app που δεν έχει το Linux" κλπ. Μιλάμε για το πόσο καλό λειτουργικό είναι το ένα σε σχέση με το άλλο. Ασφάλεια, σταθερότητα, ταχύτητα, είναι τα βασικά σε ένα οποιοδήποτε λειτουργικό. Θα σου βάλω και την παραμετροποίηση μέσα. Αν χρησιμοποιήσω τη δική σου λογική, το MacOS είναι του πεταματου επειδή δεν μπορείς να παίξεις όπως στα Windows, το Android και το iOS της πλάκας επειδή δεν έχουν π.χ DaVinci Resolve κλπ. Το ότι κάτι ΕΣΕΝΑ δε σου κάνει, δεν το κανει κακό. Για αυτό προσπαθούμε να τσεκαρουμε όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία ενός λειτουργικου

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Άρα λοιπόν τώρα γυρίζουμε στο επιχείρημα "εγώ θέλω να παίζω παιχνίδια/να χρησιμοποιώ app που δεν έχει το Linux" κλπ. Μιλάμε για το πόσο καλό λειτουργικό είναι το ένα σε σχέση με το άλλο. Ασφάλεια, σταθερότητα, ταχύτητα, είναι τα βασικά σε ένα οποιοδήποτε λειτουργικό. Θα σου βάλω και την παραμετροποίηση μέσα. Αν χρησιμοποιήσω τη δική σου λογική, το MacOS είναι του πεταματου επειδή δεν μπορείς να παίξεις όπως στα Windows, το Android και το iOS της πλάκας επειδή δεν έχουν π.χ DaVinci Resolve κλπ. Το ότι κάτι ΕΣΕΝΑ δε σου κάνει, δεν το κανει κακό. Για αυτό προσπαθούμε να τσεκαρισουμε όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία ενός λειτουργικου

Mα με ρωτάς τι θέλει ο απλός χρήστης να κάνει και δεν μπορεί out of the box, σε να τι σου απαντήσω αν όχι σε αυτό που ρώτησες? 

Σου είπα, να μπεί στο internet δεν μπορεί :P 

Να παίξει lol δεν μπορεί χωρίς να τελείωσει 4 χρόνια software engineering πρώτα.


Δηλαδή να βάλει ο άλλος λινουξ και οι μισές εφαρμογές να μην υπάρχουν (δεν λέω οτι δεν υπάρχουν, αλλά μάλλον εσύ το λές) και δεν είναι σημαντικό? 😮 

Ισχύει πάντως οτι το λινουξ είναι αξεπέραστο σε ασφάλεια. Σε μένα δεν έμπαινε καν internet, πιο ασφαλής πεθαίνεις.

 

21 λεπτά πριν, ConstantineP είπε

Κοιτα οσο απολυτος ειναι ο  leonidas_ απο την μερια του , αλλα τοσο εισαι και εσυ...η αληθεια ειναι καπου στη μεση.

Για δοκιμη και μονο στησε σε ενα VM ενα Ubuntu να δεις ποσο out of the box ειναι ;)

Τώρα έχω ξεμείνει με έναν pentium G, περιμένω να γυρίσει ο 10900k από RMA και μπορεί να δοκιμάσω 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Herald είπε

Α εντάξει, για core duo του 2008 συζητάμε. Μάλιστα....και ότι  τώρα αυτό πάει καλά σε linux? Με HDD κιόλας? Οτι δηλαδή το λειτουργικό ξεπερνάει τις εγγενής αδυναμίες του σκληρού και τον κάνει να πάει σφαίρα? 

Δεν έχω λόγο να βάλω linux γιατί πάει κυριολεκτικά ΣΦΑΙΡΑ με windows. Με ένα κάρο σκουπιδοεφαρμογές από πίσω τύπου iCUE / NZXC CAM κλπα που ρουφάνε πόρους με καλαμάκι. 

Ναι

Γι αυτά που εγώ θέλω να κάνω, ναι. Πάει πολύ παραπάνω από καλά. Με SSD έγραψα, αλλά δε δίνεις βάση.

Άμα έχεις βγάλει δίσκο κ τον έχεις βάλει σε άλλο pc με άλλη μητρική κ γενικά με άλλο hardware κ τα Windows άνοιξαν μόνα τους, χωρίς να κάνεις τροποποίηση σε registry ή χωρίς να χρησιμοποιήσεις πρόγραμμα τρίτου, μάλλον ήρθες από το μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, leonidas_ είπε

Άμα έχεις βγάλει δίσκο κ τον έχεις βάλει σε άλλο pc με άλλη μητρική κ γενικά με άλλο hardware κ τα Windows άνοιξαν μόνα τους, χωρίς να κάνεις τροποποίηση σε registry ή χωρίς να χρησιμοποιήσεις πρόγραμμα τρίτου, μάλλον ήρθες από το μέλλον.

Το έχω κάνει 5 φόρες σε μια βδομάδα. Σου γράφω από εγκατάσταση λειτουργικού που έγινε σε 10900k + Z490 ACE και τώρα τρέχει με pentium G 5920 + b460m pro 4. Πριν λίγες μέρες πέρασε και από Ryzen 3700x. Χωρίς registry ή να πειράξω το οτιδήποτε. Έκανε 1-2 λεπτά configuration και άνοιξε. 

Όντως, ήρθα απτό μέλλον. Σε ευχαριστώ για το κομπλιμέντο ;) 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Herald είπε

Eντάξει, ο Βασιλάκης που θέλει να παίζει lol θα βάλει linux, να ψάχνει μετά πως να το κάνει να δουλέψει με lutris. Γιατί απλά το να το κατεβάσει από τον browser και να παίξει είναι ξεπερασμένο πλέον, αμα δεν χτυπήσει 10 εντολές κονσόλα δεν λέει 

Ο Βασιλάκης παίζει lol. O Βασιλάκης χρησιμοποιεί Windows. Ο Βασιλάκης κατεβάζει ότι εφαρμογές από τον browser κ τις τρέχει κ είναι ασφαλέστερο από ότι να κατεβάζεις κάτι από επίσημα αποθετήρια μιας διανομής. Ο Βασιλάκης λέει στους φίλους του ότι ξέρει από υπολογιστές!! Γίνε κ εσύ σαν τον Βασιλάκη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Herald είπε

Mα με ρωτάς τι θέλει ο απλός χρήστης να κάνει και δεν μπορεί out of the box, σε να τι σου απαντήσω αν όχι σε αυτό που ρώτησες? 

Σου είπα, να μπεί στο internet δεν μπορεί :P 

Να παίξει lol δεν μπορεί χωρίς να τελείωσει 4 χρόνια software engineering πρώτα.


Δηλαδή να βάλει ο άλλος λινουξ και οι μισές εφαρμογές να μην υπάρχουν (δεν λέω οτι δεν υπάρχουν, αλλά μάλλον εσύ το λές) και δεν είναι σημαντικό? 😮 

Ισχύει πάντως οτι το λινουξ είναι αξεπέραστο σε ασφάλεια. Σε μένα δεν έμπαινε καν internet, πιο ασφαλής πεθαίνεις.

 

Για αυτό σου λέω ότι δεν κρίνουμε ένα λειτουργικό έτσι. Αν λέγαμε π.χ ότι το Big Sur είναι σάπιο επειδή δεν παίζει Fortnite ή το τάδε παιχνίδι, είναι λάθος. Η ποιότητα ενός λειτουργικου κατ'εμέ (και για αυτή μίλησα στο 1ο μου σχόλιο κάμποσες σελίδες πριν) κρίνεται από το πόσο σταθερό είναι, πόσο γρήγορο είναι, πόσο ασφαλές είναι, πόσο δύσκολα γίνεται corrupt και πόσο δύσκολα το "σώζεις" (μιας και έχεις τη μισή ψηφιακή σου ζωή εκεί μέσα).

Και κάτι που ξέχασα, ένας από τους λόγους που σου λέω ότι δεν είμαστε 10 χρόνια πριν, είναι επειδή μιλάω από πρώτο χέρι, όχι για να σου πάω κόντρα. Θυμάμαι τις δυσκολίες που αντιμετώπιζα σε καινούριο PC να δουλεύουν όλα τέλεια στα Ubuntu το 2011, ενώ π.χ το Mint δούλευε κανονικά. Και το συγκρίνω με τώρα που, σε ό,τι μηχάνημα και να έχω περάσει Linux distro τα τελευταία χρόνια, δουλεύει με τη μία. Ξέρεις μέχρι ποιο βαθμό; Που ούτε κι εγώ το περίμενα. Βάζω πριν κανά μήνα σε laptop με touchscreen του 2014, Arch Linux. Εγκαθιστώ KDE και δούλεψε με τη μία το touch. Ούτε βρες αυτό τον driver, ούτε τίποτα. Στο Arch που είναι εντελώς DIY... Ουδεμία ασυμβατότητα. Θα σου έλεγα, αν σε ενδιαφέρει το πράγμα, να δοκιμάσεις ένα στικάκι κάποιας Ubuntu based (π.χ, το PopOS έχει τα πάντα από drivers) γιατί αυτό που σου εξήγησα, το βλέπω να γράφεται παντού τα τελευταία χρόνια, και όντως, ο Linux kernel έχει ενσωματώσει τεράστια ποσότητα drivers (και legacy). Κυρίως λόγω της υποστήριξης όλο και περισσότερων εταιριών στο Linux Foundation (για τους λόγους τους η κάθε μία).

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leonidas_ είπε

Ο Βασιλάκης παίζει lol. O Βασιλάκης χρησιμοποιεί Windows. Ο Βασιλάκης κατεβάζει ότι εφαρμογές από τον browser κ τις τρέχει κ είναι ασφαλέστερο από ότι να κατεβάζεις κάτι από επίσημα αποθετήρια μιας διανομής. Ο Βασιλάκης λέει στους φίλους του ότι ξέρει από υπολογιστές!! Γίνε κ εσύ σαν τον Βασιλάκη!!

Ε ναι, είναι μείζονος σημασία η ασφάλεια για τον Βασιλάκη. Όλοι οι hackers στον πλανήτη τον έχουν βάλει μάτι για να του κλέψουν το lol account. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Herald είπε

Και το 2010 το ίδιο θα έλεγες. Οτι δεν είμαστε στο 2000. Κάθε δεκαετία τα ίδια ακούω για το λινουξ. Είχα παρασυρθεί από τυπάδες σαν και σένα κάποια στιγμή και δοκίμασα ubuntu κάπου 10 χρόνια πρίν, γιατί μου είπε χαρακτηριστικά "δεν είμαστε στο 2000". Ε τελικά στο 2000 είμασταν. 

Από το 2010 που δοκίμασες τελευταία φορά το Ubuntu σου, έχει μια διαφορά φάσης με το 2021, αν εκείνη ήταν η μία κ μοναδική σου επαφή. Δε νομίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leonidas_ είπε

Από το 2010 που δοκίμασες τελευταία φορά το Ubuntu σου, έχει μια διαφορά φάσης με το 2021, αν εκείνη ήταν η μία κ μοναδική σου επαφή. Δε νομίζεις;

Ελπίζω να υπάρχει. Απλά σου εξήγω ότι και το 2010 τα ίδια γράφανε κάποιοι και παρασύρθηκα. Φαντάζομαι και το 2000 τα ίδια θα γράφανε, ότι δεν είναι πλέον όπως το 1990 κλπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Herald είπε

Δεν αμφιβάλλω οτι είναι πιο ελαφρύ. Για τις πραγματικές διαφορές όμως αμφιβάλλω. Δηλαδή τα windows θα bootaroon σε 5 λέπτα και το λίνουξ σε 1 ας πούμε? I call that bullshit. 

Μιλάμε κιόλας για PC του 2008...

Σε 8 sec μετά το bios είμαι στην επιφάνεια εργασίας μου. Όταν πάω σπίτι σου δίνω ένα screenshot από systemd-analyze να δεις χρόνους μιας κ σου αρέσουν τα νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...