Προς το περιεχόμενο

Υπαναχώρηση αγοράς μεταχειρισμένου αυτοκινήτου


argitt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι είδους «χαρτί» ήταν που είπε ο μηχανικός;

Καλύτερα να ζητήσει τα ρέστα από το «μηχανικό»...

Ο μαντράς μπορεί να ισχυριστεί οτι το χτύπησε ο αδερφός, το ψευτόφτιαξε, και πήγε να ζητήσει τα ρέστα για να του το φορτώσει!

ΥΓ. Πάντως το ατρακάριστο στις αγγελίες δεν σημαίνει οτι δεν έχει γίνει φαναρτζοδουλειά ποτέ, αλλά οτι δεν έχει τρακάρισμα που έχει επηρεάσει σασί...για να ξέρουμε τι λέμε!

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Τι είδους «χαρτί» ήταν που είπε ο μηχανικός;

Καλύτερα να ζητήσει τα ρέστα από το «μηχανικό»...

 

Τσαλακωμένο χαρτί μάλλον.

Βεβαια ο μηχανικός θα δει την μηχανή ,δεν μπορείς να απαιτείς να ξερει αν οι αρμοί είναι εργοστασιακοί ή αν εχει ξαναβαφτεί.Για αυτές τις δουλειές υπάρχει ο φαρνατζής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τσαλακωμένο χαρτί μάλλον.

Βεβαια ο μηχανικός θα δει την μηχανή ,δεν μπορείς να απαιτείς να ξερει αν οι αρμοί είναι εργοστασιακοί ή αν εχει ξαναβαφτεί.Για αυτές τις δουλειές υπάρχει ο φαρνατζής.

Σαφώς και ένας απλός μηχανικός (και μάλιστα στο πόδι) δεν μπορεί να δει πολλά αλλά κακώς δέχεται τον έλεγχο αν δεν μπορεί να εγγυηθεί το αποτέλεσμα και εκεί είναι η ευθύνη.

Ο δικός μου πχ δεν αναλαμβάνει έλεγχο με το μάτι...αν δεν πάει το όχημα στο συνεργείο να μετρηθεί και να το δει μηχανικός, ηλεκτρολόγος και φαναρτζής δεν σου κάνει εκτίμηση.

Και μέχρι στιγμής φαίνεται να μην πέφτει έξω.

ΥΓ. Πάντως υπάρχουν αρκετοί που αγοράζουν γουρούνι στο σακί χωρίς καν να το δει μηχανικός και μάλιστα χωρίς να έχουν ιδέα...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 9.000 μετρητά , εγώ προσωπικά αν ήμουν στη θέση του αδερφού σου θα είχα πάει σε καινούριο της τάξης των 15-20Κ.Προκαταβολή το ποσό των 9.000 και μια μικρή δόση για το υπόλοιπο ποσό.Καινούριο , με εγγύηση αντιπροσωπείας , ούτε πονοκεφαλιάσματα , ούτε ιστορίες με δικηγόρους , ούτε τίποτα.

Επίσης , επειδή δεν είμαστε όλοι παντογνώστες , δεν είναι κακό να πάρουμε κάποιον μαζί μας σχετικό για τέτοιου είδους αγορές.Εδώ στην Ελλάδα , ειδικά στον τομέα του αυτοκινήτου , μπορεί να την πατήσει από μαντρά ακόμα και σχετικά έμπειρος σε αυτοκίνητα.Φαντάσου να είσαι και άσχετος.Θα σε μαδήσουν με το καλημέρα.Οι μαντράδες στην Ελλάδα μπορούν να σας πάρουν το βρακί σας χωρίς καν να σας βγάλουν το παντελόνι....

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tarantules είπε

Με 9.000 μετρητά , εγώ προσωπικά αν ήμουν στη θέση του αδερφού σου θα είχα πάει σε καινούριο της τάξης των 15-20Κ.Προκαταβολή το ποσό των 9.000 και μια μικρή δόση για το υπόλοιπο ποσό.Καινούριο , με εγγύηση αντιπροσωπείας , ούτε πονοκεφαλιάσματα , ούτε ιστορίες με δικηγόρους , ούτε τίποτα.

Επίσης , επειδή δεν είμαστε όλοι παντογνώστες , δεν είναι κακό να πάρουμε κάποιον μαζί μας σχετικό για τέτοιου είδους αγορές.Εδώ στην Ελλάδα , ειδικά στον τομέα του αυτοκινήτου , μπορεί να την πατήσει από μαντρά ακόμα και σχετικά έμπειρος σε αυτοκίνητα.Φαντάσου να είσαι και άσχετος.Θα σε μαδήσουν με το καλημέρα.Οι μαντράδες στην Ελλάδα μπορούν να σας πάρουν το βρακί σας χωρίς καν να σας βγάλουν το παντελόνι....

Δεν διάβασα κάπου για 9000 μετρητά. Σωστή η σκέψη σου, αλλά μπορεί να το πήρε με δόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Το διάβασα αυτό, αλλά δεν ξεκαθαρίζει αν είναι μετρητά.

Σωστό.Απλά υπόθεση κάνω οτι συνήθως στην αγορά μεταχειρισμένου η πληρωμή γίνεται με μετρητό.Συν οτι τώρα δύσκολα δίνουν οι τράπεζες δάνεια.Μπορεί να κάνω και λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tarantules είπε

Σωστό.Απλά υπόθεση κάνω οτι συνήθως στην αγορά μεταχειρισμένου η πληρωμή γίνεται με μετρητό.Συν οτι τώρα δύσκολα δίνουν οι τράπεζες δάνεια.Μπορεί να κάνω και λάθος.

Οι μαντράδες βγάζουν δάνεια και είναι ίσως ο μοναδικός λόγος να τους επιλέξει κάποιος αντί για ιδιώτη στην αγορά μεταχειρισμένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε ένα 50αρικο και πηγαίνετε τουλάχιστον σε αντιπροσωπεία. Που ξέρει και τι προβλήματα βγάζει το κάθε μοντέλο και έχει και μηχανικό, ηλεκτρολόγο, φαναρτζη

Έχουνε πήξει στους άσχετους μηχανικούς , που πήγα να πουλήσω αμάξι με 20.000χλμ σε ιδιώτη και ο μηχανικός του με έβγαλε απατεώνα ότι το αμάξι είχε πάνω από 100.000 χλμ και τα είχα γυρίσει.

Ο ιδιώτης έχασε γιατί εγώ το έδωσα την επόμενη ημέρα αλλού αλλά τι να πεις για αυτόν τον μηχανικό?

Τεσπά για σοβαρές δουλειές σε αντιπροσωπείες

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δώστε ένα 50αρικο και πηγαίνετε τουλάχιστον σε αντιπροσωπεία. Που ξέρει και τι προβλήματα βγάζει το κάθε μοντέλο και έχει και μηχανικό, ηλεκτρολόγο, φαναρτζη

Έχουνε πήξει στους άσχετους μηχανικούς , που πήγα να πουλήσω αμάξι με 20.000χλμ σε ιδιώτη και ο μηχανικός του με έβγαλε απατεώνα ότι το αμάξι είχε πάνω από 100.000 χλμ και τα είχα γυρίσει.

Ο ιδιώτης έχασε γιατί εγώ το έδωσα την επόμενη ημέρα αλλού αλλά τι να πεις για αυτόν τον μηχανικό?

Τεσπά για σοβαρές δουλειές σε αντιπροσωπείες

Χλωμό να ήταν άσχετος, κατά τη γνώμη μου προσπάθησε να βγάλει σκάρτο το αυτοκίνητο σου είτε μήπως καταφέρει να ρίξει την τιμή, είτε για να πλασάρει κάποιο άλλο στον πελάτη του από το οποίο θα έβγαζε προμήθεια.

Και μάντεψε... ακόμα και οι αντιπροσωπείες τα κάνουν αυτά.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Χλωμό να ήταν άσχετος, κατά τη γνώμη μου προσπάθησε να βγάλει σκάρτο το αυτοκίνητο σου είτε μήπως καταφέρει να ρίξει την τιμή, είτε για να πλασάρει κάποιο άλλο στον πελάτη του από το οποίο θα έβγαζε προμήθεια.

Και μάντεψε... ακόμα και οι αντιπροσωπείες τα κάνουν αυτά.

Το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν έπεσε παζάρι μετά και ήταν απλός μηχανικός σε ένα συνεργείο

Αλλά ναι έχεις δίκιο το κάνουν και άλλοι για αυτό το σκοπό

Απλά ήμουν πιο αβγαλτος τότε και δεν του είπα να μου το υπογράψει σε ένα χαρτί να τον τρέξω μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Το σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν έπεσε παζάρι μετά και ήταν απλός μηχανικός σε ένα συνεργείο

Αλλά ναι έχεις δίκιο το κάνουν και άλλοι για αυτό το σκοπό

Ε τότε πιθανότατα δεν το έβγαλε σκάρτο για να κάνει παζάρι, αλλά για να του πασάρει κάποιο άλλο :)

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος βέβαια για τη συγκεκριμένη περίπτωση, απλά το σενάριο που περιγράφω είναι συνηθισμένο.

11 λεπτά πριν, tsofras είπε

Απλά ήμουν πιο αβγαλτος τότε και δεν του είπα να μου το υπογράψει σε ένα χαρτί να τον τρέξω μετά

Ε τότε θα σου απαντούσε μια μλκια του τύπου "αν το θες σε χαρτί θα πληρώσεις", δεν βρίσκεις άκρη, τζάμπα θα χάσεις χρόνο, εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις απλά προσπερνώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, tarantules said:

Με 9.000 μετρητά , εγώ προσωπικά αν ήμουν στη θέση του αδερφού σου θα είχα πάει σε καινούριο της τάξης των 15-20Κ.Προκαταβολή το ποσό των 9.000 και μια μικρή δόση για το υπόλοιπο ποσό.Καινούριο , με εγγύηση αντιπροσωπείας , ούτε πονοκεφαλιάσματα , ούτε ιστορίες με δικηγόρους , ούτε τίποτα.

Πόση είναι η μικρή δόση και για πόσους μήνες? 

Για παράδειγμα για Corolla που έριξα μια ματιά τώρα με 9000€ προκαταβολή για να βγει χαμηλή η δόση θέλει από 60 μήνες και πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

Πόση είναι η μικρή δόση και για πόσους μήνες? 

Για παράδειγμα για Corolla που έριξα μια ματιά τώρα με 9000€ προκαταβολή για να βγει χαμηλή η δόση θέλει από 60 μήνες και πάνω. 

Δεν ξέρω , ούτε το έχω ψάξει.Πάντως είναι αρκετά πιο χαμηλή η δόση εαν δώσεις τέτοιο ποσό σε προκαταβολή από το να μη δώσεις καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...