Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για pc


kostasw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Όπου και να βάλεις την 1030 τις ίδιες δυνατότητες έχει. Δεν έχεις κάποιο επεξεργαστή που θα τρώει μπουκάλι με αυτή την καρτούλα. Τα παιχνίδια που είπα θα τα παίζει.

Οι 2 προτάσεις του jdrogas τότε είναι οτι πρέπει αν πας να πιάσεις τα 500. Από την στιγμή που 10400+mobo βγαίνει στην ίδια τιμή με 3600+mobo καλύτερα μάλλον amd που θα έχεις και pcie4 (παρόλο που για την ώρα είναι αχρείαστο).

Αν θέλεις παρακάτω βγαίνει οικονομικά με 10105f και μια οικονομική H410. Όλα εξαρτώνται από τις απαιτήσεις που έχεις και τι θέλεις να φτιάξεις, Επειδή σε βλέπω και ξεκίνησες πολύ μαζεμένος θα σου πω οτι μάλλον δεν χρειάζεται να φτάσεις τόσο πάνω(στα 500) ή μπορείς να φτάσεις  υπολογίζοντας μέσα και την 1030.

Βλέπω να σε μπερδέυω πάλι και να το πηγαίνουμε από την αρχή οπότε σταματάω.

Απαιτήσεις έχω αναφέρει ποίες εχω. Και βλέπω πως οι δύο προτάσεις με την rx 560 που είδη έχω κάνουν καλά αυτό που πρέπει. 

Απλά θέλω μελλοντικά να μπορώ να βάλω μνήμες έξτρα αν το απαιτήσουν οι καταστάσεις. Ή να βάλω κάποιον ποίο δυνατό επεξεργαστή χωρίς να χρειαστεί να ρίξω μια περιουσία πάλι για μηχάνημα. Με μικρές επεμβάσεις να γίνει δουλειά πως το λένε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, kostasw είπε

Απαιτήσεις έχω αναφέρει ποίες εχω. Και βλέπω πως οι δύο προτάσεις με την rx 560 που είδη έχω κάνουν καλά αυτό που πρέπει. 

Απλά θέλω μελλοντικά να μπορώ να βάλω μνήμες έξτρα αν το απαιτήσουν οι καταστάσεις. Ή να βάλω κάποιον ποίο δυνατό επεξεργαστή χωρίς να χρειαστεί να ρίξω μια περιουσία πάλι για μηχάνημα. Με μικρές επεμβάσεις να γίνει δουλειά πως το λένε. 

Οι απαιτήσεις που έχεις ικανοποιούνται πλήρως από ένα i3 της τάξεως των 100 ευρώ(10100f/10105f) με μια καρτούλα σαν την gt 1030(ή αν πας με την rx 560). Μπορείς να βάλεις μια μητρική Η510 στα 80-90 ευρώ όπου κάποια στιγμή θα μπορέσεις να βάλεις Intel 11ης γενιάς αν θελήσεις. Πάντως με τις νέες γενιές επεξεργαστών όπου θα έχουν και ddr5 μνήμες μάλλον δεν θα αξίζει η αναβάθμιση που ίσως χρειαστείς μετά από 3-4 χρόνια(και παραπάνω, ανάλογα με τις απαιτήσεις που θα έχεις τότε). 

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω, 650w τροφοδοτικό σε καμία περίπτωση δε θα χρειαστείς. 450w είναι πλήρες, 550w μήπως κάποια στιγμή χρειαστείς να βάλεις κάποια λίγο μεγαλύτερη κάρτα και θες να έχεις το περιθώριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Οι απαιτήσεις που έχεις ικανοποιούνται πλήρως από ένα i3 της τάξεως των 100 ευρώ(10100f/10105f) με μια καρτούλα σαν την gt 1030(ή αν πας με την rx 560). Μπορείς να βάλεις μια μητρική Η510 στα 80-90 ευρώ όπου κάποια στιγμή θα μπορέσεις να βάλεις Intel 11ης γενιάς αν θελήσεις. Πάντως με τις νέες γενιές επεξεργαστών όπου θα έχουν και ddr5 μνήμες μάλλον δεν θα αξίζει η αναβάθμιση που ίσως χρειαστείς μετά από 3-4 χρόνια(και παραπάνω, ανάλογα με τις απαιτήσεις που θα έχεις τότε). 

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω, 650w τροφοδοτικό σε καμία περίπτωση δε θα χρειαστείς. 450w είναι πλήρες, 550w μήπως κάποια στιγμή χρειαστείς να βάλεις κάποια λίγο μεγαλύτερη κάρτα και θες να έχεις το περιθώριο.

Ωραία και μια τεχνική ερώτηση. 

Με την 560 που έχω ποία υλοποίηση θα ήταν η καλύτερα για να μπορέσω να πάρω τα μέγιστα fps σε ένα παιχνίδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostasw είπε

Ωραία και μια τεχνική ερώτηση. 

Με την 560 που έχω ποία υλοποίηση θα ήταν η καλύτερα για να μπορέσω να πάρω τα μέγιστα fps σε ένα παιχνίδι. 

Δεν απαντάται έτσι απλά. Γενικά θα δεις περίπου τα ίδια fps σε όποιον επεξεργαστή και να πας(intel & Amd που προτάθηκαν), o μόνος περιορισμός που έχει ο i3 είναι οι λιγότεροι πυρήνες. Στα παιχνίδια που έχει δυνατότητες να παίξει  η κάρτα δε νομίζω πωςθα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Δεν απαντάται έτσι απλά. Γενικά θα δεις περίπου τα ίδια fps σε όποιον επεξεργαστή και να πας(intel & Amd που προτάθηκαν), o μόνος περιορισμός που έχει ο i3 είναι οι λιγότεροι πυρήνες. Στα παιχνίδια που έχει δυνατότητες να παίξει  η κάρτα δε νομίζω πωςθα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Ωραία το κατάλαβα. 

Έχετε να προτείνετε κάποιο μαγαζί για όλα αυτά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως δύσκολο να βρεις τα καλύτερα parts ή τις καλύτερες τιμές σε ένα μαγαζί. Τα μαγαζιά πλέον είναι πολλά, χοντρά - χοντρά κοιτάς σε σκρουτζ - bestprice και βλέπεις πως θα κινηθείς. Αν σε βολεύει κάποιο μαγαζί κοιτάς τι βρίσκεις από αυτό, ή κοιτάς που θα πετύχεις τους καλύτερους συνδυασμούς για να γλιτώσεις μεταφορικά. Θέλει ψάξιμο αρκετό προϋποθέτει να έχεις καταλήξει στο τι θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Συνήθως δύσκολο να βρεις τα καλύτερα parts ή τις καλύτερες τιμές σε ένα μαγαζί. Τα μαγαζιά πλέον είναι πολλά, χοντρά - χοντρά κοιτάς σε σκρουτζ - bestprice και βλέπεις πως θα κινηθείς. Αν σε βολεύει κάποιο μαγαζί κοιτάς τι βρίσκεις από αυτό, ή κοιτάς που θα πετύχεις τους καλύτερους συνδυασμούς για να γλιτώσεις μεταφορικά. Θέλει ψάξιμο αρκετό προϋποθέτει να έχεις καταλήξει στο τι θες

Αυτό κοιτούσα τώρα και η συνθέσεις που πρότεινε ο JDROGAS μαζεύοντας κομμάτι κομμάτι φεύγουμε πολύ πάνω από 500 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, kostasw είπε

Αυτό κοιτούσα τώρα και η συνθέσεις που πρότεινε ο JDROGAS μαζεύοντας κομμάτι κομμάτι φεύγουμε πολύ πάνω από 500 €

Είπαμε θέλει ψάξιμο. Μια από τις συνθέσεις του jdrogas ή έστω παραπλήσια από kavatza στα λεφτά που σου είπε και με δωρεάν συναρμολόγηση. (ίσως υπάρχουν και καλύτερα parts, είναι καθαρά ενδεικτικό)

 

kavatza.PNG.0511ab3fa86400fedab5ec002daf58e5.PNG

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Είπαμε θέλει ψάξιμο. Μια από τις συνθέσεις του jdrogas ή έστω παραπλήσια από kavatza στα λεφτά που σου είπε και με δωρεάν συναρμολόγηση.

 

kavatza.PNG.0511ab3fa86400fedab5ec002daf58e5.PNG

Ε γι αυτό ντε ρώτησα για κατάστημα. Αυτό από ένα μαγαζί δεν είναι όλα τα parts; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, kavatza, μνήμες κοιτάω έχει λίγο καλύτερες στα ίδια λεφτά τις ripjaws ή αν θες αυτές που είπε ο jdrogas (είναι λίγο καλύτερες) τις έχεις στα 95. Δεν είδα αν έχει το wd blue αλλά κι ο Kingston είναι εφάμιλλος. Δεν ξέρω αν είναι οι καλύτερες τιμές που μπορείς να πετύχεις, δεν το έψαξα ιδιαίτερα, μπήκα από περιέργεια και μου έκατσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Ναι, kavatza, μνήμες κοιτάω έχει λίγο καλύτερες στα ίδια λεφτά τις ripjaws ή αν θες αυτές που είπε ο jdrogas (είναι λίγο καλύτερες) τις έχεις στα 95. Δεν είδα αν έχει το wd blue αλλά κι ο Kingston είναι εφάμιλλος. Δεν ξέρω αν είναι οι καλύτερες τιμές που μπορείς να πετύχεις, δεν το έψαξα ιδιαίτερα, μπήκα από περιέργεια και μου έκατσε

Καθότι επαρχία δεν έχω επαφή με καταστήματα γι αυτό είπα αν έχετε να προτείνετε κάποιο να ψάξω. Η σύνθεση που έβαλες από το συγκεκριμένο μαγαζί αν τα μαζέψω τα κομμάτια ένα ένα από σκρουτζ θα βγει παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kostasw είπε

Καθότι επαρχία δεν έχω επαφή με καταστήματα γι αυτό είπα αν έχετε να προτείνετε κάποιο να ψάξω. Η σύνθεση που έβαλες από το συγκεκριμένο μαγαζί αν τα μαζέψω τα κομμάτια ένα ένα από σκρουτζ θα βγει παραπάνω. 

Κατέληξε τι θες και θα βοηθήσουμε στην λύση. Το kavatza σήμερα δίνει μια λύση, αύριο μπορεί κάποιο άλλο μαγαζί, αν πας σε Intel πάλι θα πας σε άλλο μαγαζί. Τίποτα δεν είναι στάνταρ. Κατέληξε τι θες και λίγο ο ένας λίγο ο άλλος θα βρεθεί λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kostasw είπε

Λέω να τολμήσω να πάω σε ryzen και ο Θεός βοηθός. 

ρε συ μη παιρνεις τοις μετρητοις οτι σου λενε καμμενοι gamers εδω μεσα,

ξεκινησες για 200 ευρω κ σ εχουν παει στα 500....

παρε ενα τετοιο

https://www.ebay.com/itm/164836656625?epid=7021557365&hash=item266107c5f1:g:YicAAOSwP3FgiCuC

βαλτου ενα ssd  κ μια low profile 1030gt κ καθαρισες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, koolisk6 είπε

ρε συ μη παιρνεις τοις μετρητοις οτι σου λενε καμμενοι gamers εδω μεσα,

ξεκινησες για 200 ευρω κ σ εχουν παει στα 500....

παρε ενα τετοιο

https://www.ebay.com/itm/164836656625?epid=7021557365&hash=item266107c5f1:g:YicAAOSwP3FgiCuC

βαλτου ενα ssd  κ μια low profile 1030gt κ καθαρισες

Ε εντάξει δεν φταίνε τα παιδιά. Μια χαρά μου έκαναν τις προτάσεις στα 200 € εγώ ανέβασα το μπάτζετ και με βάση αυτά που δίνω προτείνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...