Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για pc


kostasw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, koolisk6 είπε

ρε συ μη παιρνεις τοις μετρητοις οτι σου λενε καμμενοι gamers εδω μεσα,

ξεκινησες για 200 ευρω κ σ εχουν παει στα 500....

παρε ενα τετοιο

https://www.ebay.com/itm/164836656625?epid=7021557365&hash=item266107c5f1:g:YicAAOSwP3FgiCuC

βαλτου ενα ssd  κ μια low profile 1030gt κ καθαρισες

Πρώτη πρόταση που έγινε

Στις 29/4/2021 στις 9:12 ΜΜ, nickol-us είπε

https://www.info-world.gr/el/proionta/stock-house/anakataskevasmena-&-metacheirismena/statheri-ipologistes/lenovo-m71e-sff-i5-2500-4gb-250gb-odd-coa-ref10125901.html

100 ευρώ και τα υπόλοιπα τα ρίχνεις σε upgrades, να πας την ram στα 8gb, να βάλεις ssd και καμιά καρτούλα για να παίζει και gta. Στο budget σου το πιο συμφέρον είναι τα refurbished, για την χρήση που θες ιδανικά κοιτάς για i5 >= 2nd gen. Έχω 1-2 εβδομάδες να το ψάξω μα αυτό ήταν απο τα καλύτερα deal που είχα βρει και ακόμη ένα απο ebay, που  παίρνεις ανώτερο μηχάνημα μεν, ρισκάρεις και χάνεις την όποια εγγύηση που θα έχεις από ελληνικό κατάστημα δε.

Καμμένοι gamers; Τον πήγαν στα 500; Τον στείλαμε σε δικό μας μαγαζί μήπως και για προμήθεια; Είναι κρίμα να κάνεις χαρακτηρισμούς αν δεν έχεις δει - διαβάσει πως έχει εξελιχθεί το νήμα. Τόσο γράψιμο και τόσες πληροφορίες έχουμε δώσει, κρίμα να κακό-χαρακτηρίζεις και να μηδενίζεις όλη την προσπάθεια σε μια γραμμή.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, nickol-us είπε

Πρώτη πρόταση που έγινε

Καμμένοι gamers; Τον πήγαν στα 500; Τον στείλαμε σε δικό μας μαγαζί μήπως και για προμήθεια; Είναι κρίμα να κάνεις χαρακτηρισμούς αν δεν έχεις δει - διαβάσει πως έχει εξελιχθεί το νήμα. Τόσο γράψιμο και τόσες πληροφορίες έχουμε δώσει, κρίμα να κακό-χαρακτηρίζεις και να μηδενίζεις όλη την προσπάθεια σε μια γραμμή.

 

ενταξει διαβασα αρχη κ τελος,μου εξηγησε ο ts παραπανω,

εσυ τι θιχτηκες,ασε που ηταν μουφα το 2ης γενιας που προτεινες στην αρχη...

για μεταχειρισμενο κοιταμε παντα απο 4ης γενιας κ μετα κ αν δε ξερεις γιατι, ρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, koolisk6 είπε

ενταξει διαβασα αρχη κ τελος,μου εξηγησε ο ts παραπανω,

εσυ τι θιχτηκες,ασε που ηταν μουφα το 2ης γενιας που προτεινες στην αρχη...

για μεταχειρισμενο κοιταμε παντα απο 4ης γενιας κ μετα κ αν δε ξερεις γιατι, ρωτα

https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-i3-4130-vs-Intel-i5-2500/2015vs803

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-2500-vs-Intel-Core-i3-4130/m517vs1621

Δες ποιος cpu είναι καλύτερος και έλα ρώτα εσύ... αν βγάζεις στα 200 ευρώ i5 4ης γενιάς με 8ραμ, ssd και κάρτα στείλε link να πάρω 4-5. Ο λόγος που θίχτηκα επίσης προφανής εφόσον περιλαμβάνομαι στον χαρακτηρισμό "Καμμένοι Gamers" αφού εδώ και 2 σελίδες "καθοδηγώ" με hardware.

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, koolisk6 είπε

ρε συ μη παιρνεις τοις μετρητοις οτι σου λενε καμμενοι gamers εδω μεσα,

ξεκινησες για 200 ευρω κ σ εχουν παει στα 500....

παρε ενα τετοιο

https://www.ebay.com/itm/164836656625?epid=7021557365&hash=item266107c5f1:g:YicAAOSwP3FgiCuC

βαλτου ενα ssd  κ μια low profile 1030gt κ καθαρισες

Nα παρει απο Αγγλια με τελωνειο,μεταφορικα τον τεραστιο επεξεργαστη 4130 του 2012,σε κουτι sff,με 8gb ram στα 120 ευρω να προσθεσει και ssd 30-40, ram 30-40, gpu 100-130,δηλαδη συνολο πανω απο 320 ευρω συνολο συν το τελωνειο,να καει το τροφοδοτικο του sff την αλλη μερα και να θελει κανα 100ρικο,και να παρει επιδοσεις μικροτερες απο τον g6400 που κανει 60 ευρω καινουργιος.Αυτο τωρα το θεωρεις λογικη προταση;

Kαταρχην εγω δεν ειμαι καμμενος gamer,δεν εχω καν καρτα γραφικων στα 4 pc μου,κατα δευτερον με τον ts εχουμε αλλαξει σημερα περιπου 20 μηνυματα (κατι που θα επρεπε να εχει ηδη πει ο ιδιος για να καλυψει κι εμενα και τις προτασεις μου)

Οι προτασεις συγκεκριμενα οι δικες μου αλλα και του Νικολα νομιζω (εαν μου επιτρεπει ο ιδιος να τον συμπεριλαβω στο σκεπτικο μου) ειναι βασει των γουστων του ts.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμμένος gamer ούτε κι εγώ, εγώ όμως έχω κάρτα στο pc μου :P . Ο i3 που δίνει είναι εντελώς ακατάλληλος, 2πύρηνος... και κράζει 4πύρηνο. Άσε που υπήρχε πρόταση απο ebay i5 3rd gen ,ετοιμο με 8gb και ssd 130ευρώ στην πόρτα του από Γερμανία. Δυστυχώς η αγγελία πλέον δεν υφίσταται αλλά υπάρχει το λινκ με τα χαρακτηριστικά

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JDROGAS είπε

Nα παρει απο Αγγλια με τελωνειο,μεταφορικα τον τεραστιο επεξεργαστη 4130 του 2012,σε κουτι sff,με 8gb ram στα 120 ευρω να προσθεσει και ssd 30-40, ram 30-40, gpu 100-130,δηλαδη συνολο πανω απο 320 ευρω συνολο συν το τελωνειο,να καει το τροφοδοτικο του sff την αλλη μερα και να θελει κανα 100ρικο,και να παρει επιδοσεις μικροτερες απο τον g6400 που κανει 60 ευρω καινουργιος.Αυτο τωρα το θεωρεις λογικη προταση;

Kαταρχην εγω δεν ειμαι καμμενος gamer,δεν εχω καν καρτα γραφικων στα 4 pc μου,κατα δευτερον με τον ts εχουμε αλλαξει σημερα περιπου 20 μηνυματα (κατι που θα επρεπε να εχει ηδη πει ο ιδιος για να καλυψει κι εμενα και τις προτασεις μου)

Οι προτασεις συγκεκριμενα οι δικες μου αλλα και του Νικολα νομιζω (εαν μου επιτρεπει ο ιδιος να τον συμπεριλαβω στο σκεπτικο μου) ειναι βασει των γουστων του ts.

 ενδεικτικο ειναι φιλε το λινκ,ας παρει απο γερμανια,το συγκεκριμενο μοντελο το γνωριζω καλα

οπως κ το lenovo m83 sff,ειναι τα μονα sff που παιρνουν dual slot lp vga δλδ  μεχρι 1050 ti κ 1650

εχω φτιαξει 4 τετοια συστηματα κ ειναι αψογα,

μαλιστα  το ενα φοραει 4790s+16 ram+1650 και παιζει τα παντα ανετοτατα τερμα 1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H συζητηση μας δεν ειναι τα sff,τετοια 4η και 6η γενια ιντελ βρισκεις με 150-200 απο Ελλαδα.

Ποιος ο λογος να παρεις απο εξω;

Ακομα κι εδω μεσα το ινσομνια ειναι γεματο τετοιες αγγελιες.

H προταση σου φτανει να μην ειναι λογικη σε χρηματα θα παει 300+ ευρω και θα παρει μηχανημα παλαιολιθικο.

Συνθεση στα 330 και πεφτει και αλλο λιγο εαν θελεις σε δισκο,τροφοδοτικο,κουτι.

Ολα καινουργια και με αρκετα καλυτερες επιδοσεις.

1307636791_Screenshot_2021-05-09-Skroutzgr.png.3ac6df5d6ceb58b0a40c81b53a0566c9.png

 

Επεξ/σία από JDROGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. 

Ρε παιδιά δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης. Κανένας δεν μου έβαλε το πιστόλι στον κρόταφο για να ανεβάσω το ποσό. 

Εγώ το θέλησα γιατί προφανώς και ένα μεταχειρισμένο τόσο παλιό σίγουρα θα το μετανιώσω γιατί σε βάθος χρόνου δεν θα με καλύψει. 

Τα δύο παιδιά με καθοδήγησαν με βάση αυτά που θέλω και στο χρηματικό όριο που έχω θέσει. 

Ασχολήθηκαν όλη μέρα μαζί μου και τους ευχαριστώ πολύ. 

Ας παραμείνουμε στο θέμα για λίγο ακόμα. 

Σάς ευχαριστώ όλους όσους ασχοληθήκατε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasw είπε

Ας παραμείνουμε στο θέμα για λίγο ακόμα. 

Noμιζω η συνθεση του Νικολα απο kavatza ειναι κομπλε.

Εαν βρω κατι αλλο σε καλυτερη τιμη θα το ποσταρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

multicopter.gr

Δεν το ξέρω το μαγαζί, γενικά είναι καιρό στο σκρουτζ και δεν πιστέυω να υπάρξει πρόβλημα. Κουτί δεν έχει κάτι από τις πρώτες επιλογές, δεν είναι όμως κακό και είναι αρκετά όμορφο. Μπορείς να συμπληρώσεις και κάποιον ανεμιστήρα για μπροστά

multicopter.PNG.19b928b3460a4dd1ce239e2505b391e2.PNG

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, JDROGAS είπε

Εχει καλες τιμες βλεπω.

Ανέκαθεν ήταν στα οικονομικά του σκρουτζ, βγαίνει φτηνά το σύνολο και ένα μαγαζί μόνο σίγουρα θα μειώσει τα μεταφορικά. Ο 10400 έχει πάει περίπου μια τιμή και πλέον δεν αξίζει, Ο 11400 δεν παίζει πουθενά...οι μνήμες όλο ανεβαίνουν...περίεργη εποχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Ανέκαθεν ήταν στα οικονομικά του σκρουτζ, βγαίνει φτηνά το σύνολο και ένα μαγαζί μόνο σίγουρα θα μειώσει τα μεταφορικά. Ο 10400 έχει πάει περίπου μια τιμή και πλέον δεν αξίζει, Ο 11400 δεν παίζει πουθενά...οι μνήμες όλο ανεβαίνουν...περίεργη εποχή...

Βάλε ένα άλλο κουτί που να έχει mesh έστω και λίγο μπροστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Βάλε ένα άλλο κουτί που να έχει mesh έστω και λίγο μπροστά 

Λες να μην ήθελα; Είναι το μόνο που δεν έχει το συγκεκριμένο μαγαζί, τουλάχιστον όχι στο υπόλοιπο όριο του budget. Έχει άνοιγμα στο πλάϊ μπροστά και πίσω είναι ανοιχτό με πάνω σίτα, λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα, είναι κουτί που έχουν προτιμήσει αρκετοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Λες να μην ήθελα; Είναι το μόνο που δεν έχει το συγκεκριμένο μαγαζί, τουλάχιστον όχι στο υπόλοιπο όριο του budget. Έχει άνοιγμα στο πλάϊ μπροστά και πίσω είναι ανοιχτό με πάνω σίτα, λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα, είναι κουτί που έχουν προτιμήσει αρκετοί.

Ε τότε λογικά είναι οκ 

Το έχω δουλέψει το κουτί αυτό σε ένα built που έστησα για φίλο , είναι μια χαρά για τα λεφτά του με καλό σχετικά cable management

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...