Προς το περιεχόμενο

Ενημέρωση για σεισμούς θα λαμβάνουν οι κάτοχοι Android smartphone στην Ελλάδα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσείς με τα αστεία  σχόλια και περί ios γιατί δε μένετε με το FB που σας ενημερώνει σε όλα και αφήστε εμάς τους άλλους να βρίσκουμε τουλάχιστον ενδιαφέρον το θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, nefos78 είπε

Εσείς με τα αστεία  σχόλια και περί ios γιατί δε μένετε με το FB που σας ενημερώνει σε όλα και αφήστε εμάς τους άλλους να βρίσκουμε τουλάχιστον ενδιαφέρον το θέμα..

ποιο ενδιαφέρον ?

δεν έχω καταλάβει ακόμα τη χρησιμότητα της εφαρμογής

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, αυτα δε μπορω. Βγαινει κατι στο android και κατευθειαν δεν ειναι καλο, δεν ειναι χρησιμο, δε γινεται να δουλευει κλπ. Αν σε κανα χρονο μπει ακριβως το ιδιο και στο ios, θα ειναι χρησιμο, καλο, θα λειτουργει τελεια, θα ειναι για επαγγελματιες σεισμολογους και τα 1-2 δευτερολεπτα που θα δινει πλεονεκτημα θα ειναι ικανα να σωσουν χιλιαδες ζωες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς κανείς απο εσάς δεν έχει νιώσει σεισμό και δεν ήταν σίγουρος για το αν έχει πράγματι ξεκινήσει ή όχι, δεν έχει νιώσει σεισμό που εξελίσσετε σταδιακά όλο πιο ισχυρός, και φυσικά ποτέ κανένα σας δεν έχει πιάσει σεισμός στον ύπνο. Με το καριοφύλι στο χέρι περιμένετε τον εγκέλαδο.

Οι σεισμοί μεταφέρονται με κύματα, και δεν ξέρω πόσο 5G σας βάλανε με το εμβόλιο, αλλα τα επιταχυσιόμετρα των κινητών σας είναι πολύ πιο ευαίσθητα, σε τόσο μικρές μετατοπίσεις, που έρχονται με τα πρώτα κύματα.

Το σύστημα αυτό σας χαρίζει ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ, που μπορεί να είναι αρκετά για να προλάβετε ή όχι να μπείτε κάτω από ένα τραπέζι, ή να απομακρυνθείτε από χαλάσματα κτήρια, και να σώσει το κεφάλι σας. 

Αν δε σας φαίνεται αρκετά χρήσιμο μπορείτε να το απενεργοποιήσετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Απλά ανακοίνωση real-time άρα λίγα δευτερόλεπτα πριν φτάσει σε σένα, μαζί με προσδιορισμό μεγέθους - επίκεντρου.

Χρήσιμο; Το αφήνω να το αποφασίσετε εσείς.

αχρηστο. μεχρι να δεις την κληση σε αυτα τα δευτερολεπτα, ο σεισμος θα εχει φτασει.

εντωμεταξυ η διαφημιση ειναι ολιγον παραπλανητικη, διοτι δινει την εντυπωση οτι θα γινεται προβλεψη σεισμου και θα σε ενημερωνει πριν συμβει. κατι που προφανως δεν ισχυει, αφου η προβλεψη σεισμων παραμενει το αγιο δισκοποτηρο της σεισμολογιας.

1 ώρα πριν, papp0us είπε

Προφανώς κανείς απο εσάς δεν έχει νιώσει σεισμό και δεν ήταν σίγουρος για το αν έχει πράγματι ξεκινήσει ή όχι, δεν έχει νιώσει σεισμό που εξελίσσετε σταδιακά όλο πιο ισχυρός, και φυσικά ποτέ κανένα σας δεν έχει πιάσει σεισμός στον ύπνο. Με το καριοφύλι στο χέρι περιμένετε τον εγκέλαδο.

Οι σεισμοί μεταφέρονται με κύματα, και δεν ξέρω πόσο 5G σας βάλανε με το εμβόλιο, αλλα τα επιταχυσιόμετρα των κινητών σας είναι πολύ πιο ευαίσθητα, σε τόσο μικρές μετατοπίσεις, που έρχονται με τα πρώτα κύματα.

Το σύστημα αυτό σας χαρίζει ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ, που μπορεί να είναι αρκετά για να προλάβετε ή όχι να μπείτε κάτω από ένα τραπέζι, ή να απομακρυνθείτε από χαλάσματα κτήρια, και να σώσει το κεφάλι σας. 

Αν δε σας φαίνεται αρκετά χρήσιμο μπορείτε να το απενεργοποιήσετε.

αυτα τα δευτερολεπτα πως θα τα αξιοποιησεις, αν τα σπαταλησεις για να δεις την κληση σου;  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, KilliK είπε

αχρηστο. μεχρι να δεις την κληση σε αυτα τα δευτερολεπτα, ο σεισμος θα εχει φτασει.

εντωμεταξυ η διαφημιση ειναι ολιγον παραπλανητικη, διοτι δινει την εντυπωση οτι θα γινεται προβλεψη σεισμου και θα σε ενημερωνει πριν συμβει. κατι που προφανως δεν ισχυει, αφου η προβλεψη σεισμων παραμενει το αγιο δισκοποτηρο της σεισμολογιας.

αυτα τα δευτερολεπτα πως θα τα αξιοποιησεις, αν τα σπαταλησεις για να δεις την κληση σου;  

Ok άχρηστο. Και ποιος είμαι εγώ να διαφωνήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για σεισμους;

ΣΕΙΣΜΟΥ;

εγκυρη ενημέρωση δηλαδη μιλάμε για πριν τον σεισμο κανα κλασμα του δευτερολέπτου.

Εκτος του οτι ακομα δεν εχει γινει πουθενα αυτο, τεχνολογικα (ασε που λεει οτι εχει εφαρμωστει) δεν μπορουν να ξερουν, εδω δεν μπορεσαν οι B.A.N (χαχαχαχαχ) με μεγάλη επιτυχία.

Τσουνάμι ναι, Ανεμοστροβειλος κατηγορια 4 ξερω γω, κατρίνα;
σεισμος; κοροιδευομαστε;

Επεξ/σία από great
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, papp0us είπε

Ok άχρηστο. Και ποιος είμαι εγώ να διαφωνήσω;

κανείς, για αυτο και ολοι συμφωνουμε στο οτι το κείμενο και η εφαρμογή ειναι καθαρά παραπλανιτική. Δεν υφισταται τετοιο πραγμα.

Και αν νομιζεις οτι το gyroscope του samsung σου θα σου δωσει 1 λεπτο (οχι παραπανω, ενα λεπτο) πριν τον σεισμο τότε καλή τύχη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, great είπε

κανείς, για αυτο και ολοι συμφωνουμε στο οτι το κείμενο και η εφαρμογή ειναι καθαρά παραπλανιτική. Δεν υφισταται τετοιο πραγμα.

Και αν νομιζεις οτι το gyroscope του samsung σου θα σου δωσει 1 λεπτο (οχι παραπανω, ενα λεπτο) πριν τον σεισμο τότε καλή τύχη.

Προφανώς το γυροσκόπιο δεν πρόκειται να σου δώσει πάνω από ένα λεπτό, γιατί δε χρησιμοποιεί αυτό η εφαρμογή έτσι και αλλιώς, οπότε θα έπρεπε να το πάρει πάνω του.

Δεν νομίζω ότι θα μου δώσει καν λεπτό, αυτό είπα , θα μου δώσει δεύτερολεπτα, και για μένα αρκεί, το θεωρώ χρήσιμο.

Συγνώμη.

44 λεπτά πριν, great είπε

Για σεισμους;

ΣΕΙΣΜΟΥ;

Εκτος του οτι ακομα δεν εχει γινει πουθενα αυτο, τεχνολογικα (ασε που λεει οτι εχει εφαρμωστει) δεν μπορουν να ξερουν, εδω δεν μπορεσαν οι B.A.N (χαχαχαχαχ) με μεγάλη επιτυχία.

Πουθενά.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Earthquake_Early_Warning_(Japan)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papp0us είπε

όντως , αν είσαι κοντά στο επίκεντρο πρώτα αισθάνεσαι τις δονήσεις και μετά έρχεται η ειδοποίηση 😂

χρήσιμο τελικά για να μη νομίζει κάποιος οτι έχει ζαλάδες αφού επιβεβαιώνεται απο το κινητό....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως εχει καταντήσει έτσι το ινσομνια. Παρε διαβασε σχόλια :P λες και γίνεται διαγωνισμός για την καλύτερη μετα φαντασίας και άνευ γνώσης άποψης 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...