Προς το περιεχόμενο

gaming pc ουτε ενα μηνυμα για αγορα


Nikos3648

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους και καλες γιορτές. εδω και κανενα μηνα προσπαθω να πουλησω το pc αλλα ακομα κι αν το εχω κατεβασει αρκετα σε τιμη παλι δεν μου εχει στειλει κανεις καποιο μηνυμα για αγορα. εχω χρονια να ασχοληθω αλλα δεν ξερω αν εχουν χασει τοσο πολυ την αξια τους ή απλα δεν υπαχει ζητηση. αυτη ειναι η αγγελια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τη δική μου λογική και όχι απαραίτητα πως είναι σωστή, όσο και ποιοτικά να είναι τα κομμάτια που έχει το σύστημα σου, στα ίδια λεφτά θα μπορούσε να φτιάξει ισάξιο (επεξεργαστικής ισχύος εννοώ) σε καινούργιο, βάζοντας οικονομικά και ποιοτικά υλικά. Σε καμία περίπτωση δεν θα αγοράσει το καλό το τροφοδοτικό σαν το δικό, όμως αυτό που θα πάρει θα είναι κούτα με 2 χρόνια εγγύηση. Όποτε γιατί να μπλέκει με μεταχειρισμένα; Επίσης αναφέρεις στον τίτλο για gaming  σύστημα... χωρίς gpu και με 4 πυρήνες;

Χωρίς παρεξηγήση, καθαρά προσωπική άποψη δίνω στο γιατί δεν θα το αγόραζα.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς, αλλά έτσι έχει η κατάσταση... Κομμάτι-κομμάτι ίσως φύγει ευκολώτερα, αλλά είναι λίγο χάσιμο χρόνου (συνομιλίες/ συναντήσεις/ κούριερ).

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι απλο-αν με τα ιδια λεφτα καποιος μπορει να αγορασει κατι παρομοιο καινουργιο (εστω και λιγο κατωτερο) και με εγγύηση θα το προτιμησει.Παντως νομιζω θα πουληθει πιο ευκολα κομμάτι-κομμάτι αν εχεις υπομονη.

Επεξ/σία από mecanomecano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαλε τα ξεχωριστα

se NZXT H440 White 80

Cooler CoolerMaster Nepton 240M 50

CPU 6700k 100

Mobo Asus Z170 DELUXE 100

PSU EVGA 750W GOLD 80

RAM DDR4 3200mhZ Corsair Vengeance 25 τα 8γβ

SSD NVMe 960 evo plus 256gb 30

και 860 evo 500gb 40

Επεξ/σία από mp44christos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φίλε.

Είναι αυτό που σου είπαν τα παιδιά από πάνω βασικά. Με τα ίδια λεφτά φτιάχνεις κάτι ισάξιο σε επιδόσεις και θα είναι καινούργιο.

Και πάλι ίσως κάποιος που δεν ξέρει να το στήσει κλπ ή θέλει έτοιμο pc μπορεί να το έπαιρνε, αλλά εγώ βλέπω και άλλο ένα θέμα.

Είσαι Θεσσαλονίκη, κάποιος από εκεί θα το έπαιρνε αλλά από Αθήνα και άλλα μέρη? Δεν νομίζω

Μητρική μου είχανε στείλει και το κουτί της ήταν τόσο χτυπημένο που δεν ήξερα αν θα δουλεύει. Ολόκληρο pc στημένο? Και θες και κατάθεση πρώτα? Άμα γίνει ζημιά ποιος θα την πληρώσει που θα κάνει την πάπια το κούριερ?

Δύσκολο να το πουλήσεις και όταν μπορούν να πάρουν καινούργιο σε αυτή την τιμή και είναι και με αποστολή, δεν αξίζει καν το ρίσκο και την βαβούρα που μπορεί να φέρει και ούτε εγώ θα το έπαιρνα και ας ενδιαφερόμουν.

Σε κομμάτια σιγά σιγά θα το δώσεις όπως λένε και οι συμφορουμίτες. Αν θες να το πουλήσεις ολόκληρο πρέπει να χτυπήσεις στην τιμή και τα καινούργια και να είναι τρελή ευκαιρία το δικό σου δηλαδή 350 - 400 ευρώ το πολύ (αν και έχεις καλά κομμάτια μέσα που στην θέση σου και γω θα το λυπόμουν) και για μένα να στέλνεις και με αντικαταβολή. Εκεί θα έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να το στείλεις και σε άλλη περιοχή.

 

Επεξ/σία από XristosSp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιος που δεν ξέρει να το στήσει μαλλον εχει ακομα λιγοτερες πιθανοτητες να παρει "πακετο" PC απο αγγελια.Πιθανοτερο να προτιμησει ενα "ετοιμο" απο καποιο eshop

Οταν καποιος αγοραζει κατι μεταχειρισμένο πρεπει να υπολογισει τι θα χασει αν κατι παει στραβα.

Αν δωσει 500 ευρω χανει 500.Αν δωσει 80 χανει 80.Πολυ λιγοτεροι ειναι αυτοι που θα ρισκαρουν να χασουν ενα 500ρικο παρα 80-100 ευρω.

Γιαυτο θα ειναι και ευκολοτερο να τα πουλησεις ενα ενα τα κομματια και πιο πολλα θα βγαλεις ετσι. 

Επεξ/σία από mecanomecano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Nikos3648 είπε

καλησπερα σε ολους και καλες γιορτές. εδω και κανενα μηνα προσπαθω να πουλησω το pc αλλα ακομα κι αν το εχω κατεβασει αρκετα σε τιμη παλι δεν μου εχει στειλει κανεις καποιο μηνυμα για αγορα. εχω χρονια να ασχοληθω αλλα δεν ξερω αν εχουν χασει τοσο πολυ την αξια τους ή απλα δεν υπαχει ζητηση. αυτη ειναι η αγγελια.

 

Ότι σου είπαν ήδη οι προηγούμενοι, ίσως συμφέρει να το δώσεις κομμάτι κομμάτι.
Από εμπειρία μπορώ να σου πώ τα εξής:

- Το ποιό εύκολο να φύγει σαν πακέτο είναι το combo cpu/board/ram/ που δεν πιάνει χώρο σαν συσκευασία και πακετάρετε μια χαρά, ενδεχωμένος μαζί με τον nvme.
- Tο αν θα βρεθεί κάποιος και την υδρόψυξη μαζί με τα άλλο είναι ποιό δύσκολο, ποιό καλά να την δώσεις μόνη της.
- Το κουτί δεν θα φύγει εύκολα εκτός μόνο αν το σκοτώσεις.
- Το ίδιο και με το τροφοδοτικό.

Μπορείς κάποια κομμάτια να τα κρατήσεις για σένα πάντως. (κουτί, τροφοδοτικό, ssd)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Στα ολοκληρωμένα συστήματα θα πρέπει κάποιος να τα θέλει ΟΛΑ αυτά που δίνεις, αν του αρέσει πχ μονο η μητρική ή ο επεξεργαστής αλλά όχι πχ το κουτι και το τροφοδοτικό κτλ θα πρέπει η τιμή να ειναι κάτω απο το σύνολο της τιμής που θα πουλιόταν κάθε κομμάτι ξεχωριστά για να το δει ως ευκαιρία και να το ξανασκεφτεί. (εγώ τουλάχιστον έτσι θα έκανα, δεν θα αγόραζα πλήρες σύστημα αν τα μισά εξαρτήματα μου ήταν αδιάφορα ή και δεν θα τα διάλεγα καν σαν 2η επιλογή και ας τα δίνει ο πωλητής σε λογική τιμή) 

 

2) Αυτό που είπαν οι άλλοι πιο πάνω με την εναλλακτική του να πάρει κάποιος ένα σύστημα παρόμοιων επιδόσεων στα ίδια λεφτά αλλά καινούργιο

 

3) Την συγκεκριμένη περίοδο gaming PC χωρίς κάρτα γραφικών εγώ θα κρατούσα ΠΟΛΥ μικρό καλάθι γιατί ακόμη και αν δεν υπήρχε θέμα με τα "1" και "2" που θα βρει ο αγοραστής κάρτα γραφικών της προκοπής με λογική τιμή; πουθενά.. άρα θα μπει μέσα αν αγοράσει "σκέτο" το gaming pc χωρίς κάποια κάρτα για gaming.... 

 

Το καλύτερο σου bet να πουλήσεις το σύστημα κοντά στα λεφτά που ζητάς ή και λίγο καλύτερα ήταν να μην πωλούσες ξεχωριστά την κάρτα.  Αλλά την πούλησες..

 

Τώρα το μόνο που μένει ειναι να σου ευχηθώ καλή τύχη! 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nickol-us είπε

Με τη δική μου λογική και όχι απαραίτητα πως είναι σωστή, όσο και ποιοτικά να είναι τα κομμάτια που έχει το σύστημα σου, στα ίδια λεφτά θα μπορούσε να φτιάξει ισάξιο (επεξεργαστικής ισχύος εννοώ) σε καινούργιο, βάζοντας οικονομικά και ποιοτικά υλικά. Σε καμία περίπτωση δεν θα αγοράσει το καλό το τροφοδοτικό σαν το δικό, όμως αυτό που θα πάρει θα είναι κούτα με 2 χρόνια εγγύηση. Όποτε γιατί να μπλέκει με μεταχειρισμένα; Επίσης αναφέρεις στον τίτλο για gaming  σύστημα... χωρίς gpu και με 4 πυρήνες;

Χωρίς παρεξηγήση, καθαρά προσωπική άποψη δίνω στο γιατί δεν θα το αγόραζα.

Το καταλαβαίνω απόλυτα και ίσως έχεις και δίκιο γιατί αλλιώς δεν εξηγείται. 

8 ώρες πριν, mp44christos είπε

Βαλε τα ξεχωριστα

se NZXT H440 White 80

Cooler CoolerMaster Nepton 240M 50

CPU 6700k 100

Mobo Asus Z170 DELUXE 100

PSU EVGA 750W GOLD 80

RAM DDR4 3200mhZ Corsair Vengeance 25 τα 8γβ

SSD NVMe 960 evo plus 256gb 30

και 860 evo 500gb 40

Θα ήθελα αλλά αν αρχίσω και βγάζω κομμάτια θα γίνει σιγά σιγά μη λειτουργικό. Στο μεταξύ τις ραμ τις είχα πάρει γιατί είναι 16 στα 240€. Το ξέρω κλέψιμο αλλά είχε έλλειψη τότε. 

8 ώρες πριν, XristosSp είπε

Καλησπέρα φίλε.

Είναι αυτό που σου είπαν τα παιδιά από πάνω βασικά. Με τα ίδια λεφτά φτιάχνεις κάτι ισάξιο σε επιδόσεις και θα είναι καινούργιο.

Και πάλι ίσως κάποιος που δεν ξέρει να το στήσει κλπ ή θέλει έτοιμο pc μπορεί να το έπαιρνε, αλλά εγώ βλέπω και άλλο ένα θέμα.

Είσαι Θεσσαλονίκη, κάποιος από εκεί θα το έπαιρνε αλλά από Αθήνα και άλλα μέρη? Δεν νομίζω

Μητρική μου είχανε στείλει και το κουτί της ήταν τόσο χτυπημένο που δεν ήξερα αν θα δουλεύει. Ολόκληρο pc στημένο? Και θες και κατάθεση πρώτα? Άμα γίνει ζημιά ποιος θα την πληρώσει που θα κάνει την πάπια το κούριερ?

Δύσκολο να το πουλήσεις και όταν μπορούν να πάρουν καινούργιο σε αυτή την τιμή και είναι και με αποστολή, δεν αξίζει καν το ρίσκο και την βαβούρα που μπορεί να φέρει και ούτε εγώ θα το έπαιρνα και ας ενδιαφερόμουν.

Σε κομμάτια σιγά σιγά θα το δώσεις όπως λένε και οι συμφορουμίτες. Αν θες να το πουλήσεις ολόκληρο πρέπει να χτυπήσεις στην τιμή και τα καινούργια και να είναι τρελή ευκαιρία το δικό σου δηλαδή 350 - 400 ευρώ το πολύ (αν και έχεις καλά κομμάτια μέσα που στην θέση σου και γω θα το λυπόμουν) και για μένα να στέλνεις και με αντικαταβολή. Εκεί θα έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να το στείλεις και σε άλλη περιοχή.

 

σευχαριστω για τη γνώμη σου. Πραγματικά τα λυπάμαι. Είναι τρελό σκότωμα. Τι να πω ίσως τα δώσω ξεχωριστά. 

2 ώρες πριν, Dr_Pepper είπε

1) Στα ολοκληρωμένα συστήματα θα πρέπει κάποιος να τα θέλει ΟΛΑ αυτά που δίνεις, αν του αρέσει πχ μονο η μητρική ή ο επεξεργαστής αλλά όχι πχ το κουτι και το τροφοδοτικό κτλ θα πρέπει η τιμή να ειναι κάτω απο το σύνολο της τιμής που θα πουλιόταν κάθε κομμάτι ξεχωριστά για να το δει ως ευκαιρία και να το ξανασκεφτεί. (εγώ τουλάχιστον έτσι θα έκανα, δεν θα αγόραζα πλήρες σύστημα αν τα μισά εξαρτήματα μου ήταν αδιάφορα ή και δεν θα τα διάλεγα καν σαν 2η επιλογή και ας τα δίνει ο πωλητής σε λογική τιμή) 

 

2) Αυτό που είπαν οι άλλοι πιο πάνω με την εναλλακτική του να πάρει κάποιος ένα σύστημα παρόμοιων επιδόσεων στα ίδια λεφτά αλλά καινούργιο

 

3) Την συγκεκριμένη περίοδο gaming PC χωρίς κάρτα γραφικών εγώ θα κρατούσα ΠΟΛΥ μικρό καλάθι γιατί ακόμη και αν δεν υπήρχε θέμα με τα "1" και "2" που θα βρει ο αγοραστής κάρτα γραφικών της προκοπής με λογική τιμή; πουθενά.. άρα θα μπει μέσα αν αγοράσει "σκέτο" το gaming pc χωρίς κάποια κάρτα για gaming.... 

 

Το καλύτερο σου bet να πουλήσεις το σύστημα κοντά στα λεφτά που ζητάς ή και λίγο καλύτερα ήταν να μην πωλούσες ξεχωριστά την κάρτα.  Αλλά την πούλησες..

 

Τώρα το μόνο που μένει ειναι να σου ευχηθώ καλή τύχη! 

Σευχαριστω πολύ φίλε μου αποτι φαίνεται απλά θα το κρατήσω. Δε συμφέρει η πώληση. Ή απλά θα βάλω κάποιες ξεχωριστές αγγελίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Nikos3648 said:

Το καταλαβαίνω απόλυτα και ίσως έχεις και δίκιο γιατί αλλιώς δεν εξηγείται. 

Θα ήθελα αλλά αν αρχίσω και βγάζω κομμάτια θα γίνει σιγά σιγά μη λειτουργικό. Στο μεταξύ τις ραμ τις είχα πάρει γιατί είναι 16 στα 240€. Το ξέρω κλέψιμο αλλά είχε έλλειψη τότε. 

σευχαριστω για τη γνώμη σου. Πραγματικά τα λυπάμαι. Είναι τρελό σκότωμα. Τι να πω ίσως τα δώσω ξεχωριστά. 

Σευχαριστω πολύ φίλε μου αποτι φαίνεται απλά θα το κρατήσω. Δε συμφέρει η πώληση. Ή απλά θα βάλω κάποιες ξεχωριστές αγγελίες. 

Δεν ενδιαφέρει κανεναν αγοραστή ποσο τις πηρες πριν τοσα χρονια τωρα με 80 ευρο περνεις καινουργιες. 50 ευρο ειναι το μαξ που μπορεις να ζητησεις για αυτες. ο 6700 ειναι ο ιδιος με επεξεργαστή 80 ευρου πλεον οταν σου λεω 100 ειναι στην ουσια το μαξ που θα πληρωνε καποιως. Και στο κατω κατω μην παραπονιεσαι μια χαρα εδωσες την 1080τι για 400 ευρο παραπανω απο το κανονικο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Nikos3648 είπε

αποτι φαίνεται απλά θα το κρατήσω

Πυθανώς τότε να σου φανεί ενδιαφέρον η συζήτηση εδώ

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2021 στις 3:41 ΜΜ, Nikos3648 είπε

καλησπερα σε ολους και καλες γιορτές. εδω και κανενα μηνα προσπαθω να πουλησω το pc αλλα ακομα κι αν το εχω κατεβασει αρκετα σε τιμη παλι δεν μου εχει στειλει κανεις καποιο μηνυμα για αγορα. εχω χρονια να ασχοληθω αλλα δεν ξερω αν εχουν χασει τοσο πολυ την αξια τους ή απλα δεν υπαχει ζητηση. αυτη ειναι η αγγελια.

Καταρχην,χωρις να γνωριζω τι αναβαθμιση εχεις στο νου σου,τις μνημες μπορεις να τις κρατησεις,το ιδιο το κουτι σου και το τροφοδοτικο,και την ψυξη σου.Με λιγα λογια με ενα combo cpu/mobo εισαι ετοιμος.

Δυστυχως για σενα επεσες σε εποχη που η ιντελ εβγαλε best sellers επεξεργαστες με πολυ καλες επιδοσεις και χαμηλες τιμες.

Αρα ο μονος λογος για να αγορασει καποιο part απο την αγγελια σου καποιος ειναι ειτε λογω ζημιας,ειτε λογω αναβαθμισης.

Για να καταλαβεις εαν κοιταξεις λιγο την κατηγορια Νεα συστηματα & αναβαθμισεις,θα δεις οτι προτεινουμε συνεχως καινουργια build στα 400 και 500 ευρω.

Το πρωτο που θα φυγει ειναι η μητρικη (εκει υπαρχει προβλημα να βρει καποιος,και η μεγαλυτερη πιθανοτητα βλαβης)

Μετα ο επεξεργαστης σε καποιον που εχει εναν πιο αδυναμο επεξεργαστη και θελει να αναβαθμισει.

Εαν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να αναβαθμισεις εσυ πρωτα,βαζεις τα part για πουλημα και δεν μενεις χωρις pc.

Σε γενικες γραμμες δεν βλεπω το λογο να δωσεις ψυξη,κουτι,τροφοδοτικο,μνημες (τι καλυτερο ποιοτικα νομιζεις οτι θα παρεις;)

H περιμενεις την ελευση ddr5, η εαν θελεις να αναβαθμισεις αρκει ενα combo cpu/mobo.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...