Προς το περιεχόμενο

Πηγα να τρακαρω θεμα δικο μου η ο δημος δεν εχει μεριμνησει ?


ΒουρΝ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι καθρέφτες αν είναι καθαροί βοηθάνε. Αν, γιατί πολλές φορές είτε είναι κιτρινισμένοι και θαμποί απο τον ήλιο είτε πρωτόζωα συνδεσμίτες ομάδων κολλάνε αυτοκόλλητα πάνω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παραλίγο να τη πάθω κι εγώ μια μερα σε μια διασταύρωση κωλοστενου οπου έχεις στοπ, έρχονται απο δεξιά αλλα η ορατότητα ειναι σχεδόν μηδενική. 

Οσο σιγά κι αν βγεις αν ο άλλος τρέχει σαν μαλακας στο στενάκι, δε θα προλάβεις να τον δεις. Εγώ σκεφτείτε σ εκεινη τη φάση τον είδα την ωρα που πέρναγα και πάτησα τέρμα γκάζι - αυτος φρένο κι έτσι δεν στουκαραμε.

οι δήμοι θα έπρεπε να έχουν μεριμνήσει ώστε να μην παρκάρουν σε μέρη που εμποδίζουν την ορατότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Παραλίγο να τη πάθω κι εγώ μια μερα σε μια διασταύρωση κωλοστενου οπου έχεις στοπ, έρχονται απο δεξιά αλλα η ορατότητα ειναι σχεδόν μηδενική. 

Οσο σιγά κι αν βγεις αν ο άλλος τρέχει σαν μαλακας στο στενάκι, δε θα προλάβεις να τον δεις. Εγώ σκεφτείτε σ εκεινη τη φάση τον είδα την ωρα που πέρναγα και πάτησα τέρμα γκάζι - αυτος φρένο κι έτσι δεν στουκαραμε.

οι δήμοι θα έπρεπε να έχουν μεριμνήσει ώστε να μην παρκάρουν σε μέρη που εμποδίζουν την ορατότητα.

Την έχω παθει εγώ έτσι δυο στενά από το σπιτι μου,μηδενική ορατοτητα γιατί ήταν παρκαρισμένος καποιος στη γωνία βγήκα εγώ σιγά σιγά αλλά ερχότανε ένας πατημένος και γίναμε σμπαραλια.7000 ευρώ ζημιά το δικό μου,το άλλο βγήκε ολική και δυο χιλιάρικα ένα ταξί που ήταν παρκαρισμένο και έπεσα πάνω του μετά τη σύγκρουση 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι  καθρεφτες   αυτοι   ειναι   πολυ  κυρτοι   για   να   πιανουν   ολη   την  γωνια  αλλα   εξαπατουν   με  την   αποσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω και το θυμήθηκα πριν λίγο που το έκανα ασυναίσθητα για να βγω από το σπίτι. Κατεβασμένα παράθυρα-ναι και μες στο καταχείμωνο και ακούς προσεχτικά- έχει τύχει να μην βλέπω τίποτα στον καθρέπτη και να ακούω ήχο μηχανής να πλησιάζει ουρλιάζοντας. Μπορεί να ήταν και στον από κάτω δρόμο, όμως δεν το κούνησα ρούπι μέχρι να την ακούσω να ξεμακραίνει. Έ, δευτερόλεπτα μετά, πέρασε σαν σφαίρα από μπροστά μου. Ούτε που πρόλαβα να δω τί και ποιος. 

Ίδια περίπτωση έχει συμβεί και με αμάξι που το άκουσα να έρχεται και κοκκάλωσα και μάλιστα ο τύπος έκανε προσπέραση και 2-3 δεύτερα μετά ήρθε και το άλλο αμάξι-το οποίο δεν ακουγόταν γιατί κάλυπτε η εξάτμιση του 1ου τα πάντα. Γενικά λαχείο είναι, όπως τα περισσότερα περιστατικά στους ελληνικούς δρόμους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, moure είπε

Και να το κάνουν αυτό σιγά μην το σεβαστεί κανείς,ο μόνος τρόπος είναι να τοποθετηθούν εμπόδια ώστε να μην μπορεί να παρκάρει το κάθε ζώο.

Η να τους γραφεις καθε 3 ωρες, και να τους παιρνεις τις πινακιδες για κανα 6μηνο.

Λυνεται και το προβλημα του παρκαρισματος, και το οικονομικο της χωρας.

win-win

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, moure είπε

Και να το κάνουν αυτό σιγά μην το σεβαστεί κανείς,ο μόνος τρόπος είναι να τοποθετηθούν εμπόδια ώστε να μην μπορεί να παρκάρει το κάθε ζώο.

Και κολωνάκια να βάλουν πολλοί θα τα καβαλάνε (ειδικά όσοι έχουν suv).

34 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Η να τους γραφεις καθε 3 ωρες, και να τους παιρνεις τις πινακιδες για κανα 6μηνο.

Λυνεται και το προβλημα του παρκαρισματος, και το οικονομικο της χωρας.

win-win

Λες και δεν θα τις σβήσουν μετά...για την Ελλάδα μιλάμε!

ΥΓ. Τι να πουν και όσοι πρέπει να περάσουν αυτό το stop:

https://goo.gl/maps/9QzQeaLTESC8P4XVA 
 

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι Αθηναίοι στο δρόμο είσαστε στην τσίτα, τρέχετε λες και σας κυνηγάνε...το καταλαβαίνω, αν έμενα κι εγώ Αθήνα μάλλον έτσι θα ήμουν, αν έπρεπε να περνάω 2 ώρες από την ζωή μου μέσα στο αμάξι+να πρέπει να βρω να παρκάρω.
Με τέτοια τσίτα και βιασύνη όμως, λογικό να γίνονται και λάθη.

Στο ΣΤΟΠ δεν αρκούμαστε στον καθρέφτη, σταματάμε και κοιτάμε. Αν δεν βλέπουμε καλά, βγαίνουμε σιγά σιγά ελέγχοντας, μέχρι να ΔΟΥΜΕ σίγουρα ότι είμαστε ελεύθεροι να περάσουμε. Δεν κάνω τον έξυπνο κι εγώ την έχω πατήσει, σε φάση που ήμουν αφηρημένος, σε όλους συμβαίνει...και είναι και ο λόγος που δεν συμπαθώ τα μηχανάκια (γιατί ένας να σου βγει από stop όσο και να προσέχεις εσύ, την έκατσες, ενώ τα σίδερα φτιάχνονται)

ΠΡΟΣΟΧΗ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Και κολωνάκια να βάλουν πολλοί θα τα καβαλάνε (ειδικά όσοι έχουν suv).

Λες και δεν θα τις σβήσουν μετά...για την Ελλάδα μιλάμε!

ΥΓ. Τι να πουν και όσοι πρέπει να περάσουν αυτό το stop:

https://goo.gl/maps/9QzQeaLTESC8P4XVA 
 

ηρακλειο ε?

περναω παρα πολυ συχνα απο εκει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Γενικά οι Αθηναίοι στο δρόμο είσαστε στην τσίτα, τρέχετε λες και σας κυνηγάνε...

Να πούμε τώρα, για τον Πύργο και την Αμαλιάδα;... Άστο καλύτερα, θα ανοίξουμε μεγάλη κουβέντα.

Θεωρώ ολίγον άστοχη την παρατήρηση συνάδελφε. Η οδηγική συμπεριφορά ορίζεται από τα άτομα, όχι από τον τόπο καταγωγής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα στενά με παρκαρισμένα κι απο τις δύο πλευρές, αν δεν υπάρχουν κενά με πυλωτές, είναι σχεδον αδύνατον να δεις το οτιδήποτε. Κάνεις μια προσευχή και βγαίνεις.

Στους δρόμους που έχουν προτεραιότητα το πάρκινγκ θα έπρεπε να επιτρέπεται μόνο απο τη μια πλευρά και οι θέσεις να είναι χαραγμένες διαγώνια. Αλλά καλά όλα στο χαρτί, οι δήμοι όμως είναι η επιτομή της οκνηρίας, 3.5 χρόνια το πολύ πολύ να φτιάξουν κανα παρτέρι και τους τελευταίους 6 μήνες πριν τις εκλογές ρίχνουν και λίγη ασφαλτο ή βάζουν κανα καθρέφτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Να πούμε τώρα, για τον Πύργο και την Αμαλιάδα;... Άστο καλύτερα, θα ανοίξουμε μεγάλη κουβέντα.

Θεωρώ ολίγον άστοχη την παρατήρηση συνάδελφε. Η οδηγική συμπεριφορά ορίζεται από τα άτομα, όχι από τον τόπο καταγωγής τους.

Δεν το πάω στο τοπικό...Η οδηγική συμπεριφορά ορίζεται από τα άτομα, και τις καταστάσεις...προφανώς και η κατάσταση της Αθήνας, το κυκλοφοριακό, το χάος κλπ σε φέρνει στην τσίτα επάνω στο τιμόνι...

Καλά Πύργο - Αμαλιάδα είναι χύμα, πολύ λιγότερα οχήματα και μικρότερες αποστάσεις όμως, που αμβλύνουν το πρόβλημα...
Πχ Πύργο έχει ο ΑΛΛΟΣ STOP και εγώ επειδή ξέρω ότι είναι χύμα, μειώνω ταχύτητα για να αντιληφθώ τι θα κάνει - αν θα σταματήσει όντως-...έχω το περιθώριο όμως, γιατί δεν έρχεται ποτέ να κολλήσει κανένας, πίσω μου... Αθήνα θα μου την είχανε φορέσει οι πισινοί και θα είχανε και ΔΙΚΙΟ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, moure είπε

Την έχω παθει εγώ έτσι δυο στενά από το σπιτι μου,μηδενική ορατοτητα γιατί ήταν παρκαρισμένος καποιος στη γωνία βγήκα εγώ σιγά σιγά αλλά ερχότανε ένας πατημένος και γίναμε σμπαραλια.7000 ευρώ ζημιά το δικό μου,το άλλο βγήκε ολική και δυο χιλιάρικα ένα ταξί που ήταν παρκαρισμένο και έπεσα πάνω του μετά τη σύγκρουση 

Μία απο τα ίδια πριν 2 χρόνια και εγώ , πρώτη φορά τράκαρα μετά απο 20 χρόνια οδήγησης ενώ έβγαινα απο STOP και είχα φορτηγό παρκαρισμένο στη γωνία . Πάνω απο 3000ε ενώ ίσα ίσα ξεμύητσα , ολική το άλλο που πήγαινε μαλιοκούβαρα με την μουσική τίγκα , έριξε κολώνα με φώς και ένα παπάκι παρκαρισμένο στο πεζοδρόμιο.

Οι αστυνομικοί μου είπαν ότι εκεί γίνεται ένα τρακάρισμα την εβδομάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Και κολωνάκια να βάλουν πολλοί θα τα καβαλάνε (ειδικά όσοι έχουν suv).

Λες και δεν θα τις σβήσουν μετά...για την Ελλάδα μιλάμε!

ΥΓ. Τι να πουν και όσοι πρέπει να περάσουν αυτό το stop:

https://goo.gl/maps/9QzQeaLTESC8P4XVA 
 

Γειτονιά... :) 

Κοίτα αυτό το Stop δεν είναι τραγικό, ή μάλλον δε θα ήταν τραγικό εάν οδηγούσαμε όλοι σαν άνθρωποι...Απλά η πλειοψηφία ανεβαίνει την Ηρακλείου ωσαν τον Sebastian τον Loeb και μάλιστα εκεί γκαζώνουν για να "στρίψουν" κιόλας...

Οπότε ναι, όταν περνάς υπάρχει πάντα φόβος και κίδυνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...