Προς το περιεχόμενο

Αύξηση εσόδων της τάξης του 54% ανακοίνωσε η Apple


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ο ορισμός απληστεια Μόνο τα λεφτά μετράνε όσα τρις κι να μαζεύουν οι πλούσιοι καταστρεφοντας το πλανήτη όσο δεν κάνουν τίποτα για να σωθεί ότι έχει απομείνει πλημμύρες φωτιές υπερπληθυσμος μια γεύση για το η έρχεται 2030 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 λεπτά πριν, ethereum είπε

τα εργαλεία της επιτυχίας , σκληρή δουλειά , απλότητα , επανάληψη , 

steve_jobs_outfit.jpg

τα λεφτά βγαίνουν με το μυαλό φίλε μου όσες φορές και να επαναλάβεις τα παραπάνω που γράφεις απλά θα είσαι αξιοπρεπείς

πολλά λεφτά δεν πρόκειται  να κάνεις !

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, pao13 είπε

τα λεφτά βγαίνουν με το μυαλό φίλε μου όσες φορές και να επαναλάβεις τα παραπάνω που γράφεις απλά θα είσαι αξιοπρεπείς

πολλά λεφτά δεν πρόκειται  να κάνεις !

στη σκληρή δουλειά περιλαμβάνεται και το μυαλό

 

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, pao13 είπε

τα λεφτά βγαίνουν με το μυαλό φίλε μου όσες φορές και να επαναλάβεις τα παραπάνω που γράφεις απλά θα είσαι αξιοπρεπείς

πολλά λεφτά δεν πρόκειται  να κάνεις !

Τα λεφτά ή τα παντρεύεσαι ή τα κληρονομείς. Μπορείς βέβαια και να τα κλέψεις αλλά αυτό το λέμε πρωταρχική συσσώρευση κεφαλαίου.

 

Δεν είναι δικό μου αλλά είναι μια αλήθεια.

Επεξ/σία από LowInertia
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ethereum είπε

τα εργαλεία της επιτυχίας , σκληρή δουλειά , απλότητα , επανάληψη , 

steve_jobs_outfit.jpg

Λέγεται ότι δεν έκανε συχνά μπάνιο από φόβο μήπως του ξεπλυθούν οι εμπνεύσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν συζητάμε για χρήμα, και για το πως αυτό "βγαίνει", πολύ φοβάμαι ότι μιλάμε με όρους αιώνων πίσω. Το χρήμα ούτε god given right είναι, ούτε το άμεσο επακόλουθο της σκληρής εργασίας (protestant work ethic). Το χρήμα που "κόβεται" και προϋπάρχει (πριν το "βγάλει" κανείς), με μορφή δανείων βεβαίως βεβαίως, δεν έχει σαφείς κανόνες στο ποιον θα καταλήξει.

Ένα σωρό πράγματα παίζουν ρόλο για το που θα πάει (από την κορυφή προς τα κάτω) το χρήμα, με κύριους παίχτες να είναι το κράτος, το "κατεστημένο", η επιχειρηματικότητα (το "μυαλό" που αναφέρθηκε) και (τελευταία και καταιδρωμενη) η σκληρή δουλειά.

Αν εγώ γεννηθώ με 10 ακίνητα στο όνομα μου, αξίας ενός εκατομμυρίου συνολικά, στο suffling του χρήματος που υπάρχει, ένα μυριάκι πάει (δυνητικά) σε εμένα. Ούτε μυαλό απαιτεί ούτε δουλειά. Το μυαλό και η δουλειά σαφώς μπορεί να κάνουν το ένα μυριάκι δύο, αν πχ εκμεταλλευτώ τα ακίνητα επαγγελματικά. Βέβαια κι εδώ, η ποσότητα "μυαλού" και δουλειάς που θα βάλω, είναι μεταβλητή, από ελάχιστα έως πολύ.

Σε μια, θεωρητικά, ελεύθερη αγορά, ο μόνος τρόπος να βγάλει κανείς χρήμα είναι να πείσει την αγορά να του τα δώσει. Είτε ως αμοιβή εργασίας, είτε ως κέρδη επένδυσης, και πάει λέγοντας.

Θεωρητικά η αγορά λειτουργεί δημοκρατικά, και "ο καθένας ψηφίζει με το πορτοφόλι του" όπως (πολύ σωστά) λένε κάποιοι, and it sounds fair until you realize some people have way more votes than you. Και υποψιάζομαι ότι οι περισσότεροι από εδώ δεν θα αποκαλούσαν "δίκαιες" τέτοιου είδους "εκλογές" αν αυτές ήταν πολιτικές.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Ειδικά μια εταιρία σαν την Apple που το addressable market της είναι στη κυριολεξία το 99% του πλανήτη,

Σιγουρα ολοι οι κατοικοι της Γης θα μπορουσαν να αγορασουν μια iTunes gift card οποτε, ναι, εχεις ενα ποιντ.

Γελαει ο κοσμος, ρε παιδια, πραγματικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βγάζω πάντως το καπέλο στην Apple που έκανε αρκετούς πλέον στο χώρο να ξανακοιτανε Arm-based high end συστήματα..

Ειδικά μετα απο τέτοιου είδους ανακοινώσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Yeroplatanos είπε

Και κάποιοι γεννιούνται με 100 ακίνητα και χωρίς να δουλέψουν ποτέ,χωρις να προσφέρουν ποτε τιποτα στο κοινωνικό σύνολο, ζουνε πλουσιοπάροχα απο τον μόχθο των αλλων ως παράσιτα της κοινωνίας.

Αυτά που λες έχουν μια δόση αλήθειας αλλα θα ίσχυαν αν όλοι ξεκινούσαμε απο την ιδια αφετηρία.

Οι εμπνευστές του Καπιταλισμού,του πραγματικού καπιταλισμού και οχι του εκφυλισμένου άκρατου νεοφιλελεύθερισμου, θεωρούσαν αυτονόητο ότι πρέπει να υπάρχει οριο στις κληρονομιές για να αποφύγουμε τη δημιουργία μιας νεας αριστοκρατίας του πλούτου.

Την οποία αριστοκρατία προφανώς βλέπεις και εσύ σήμερα.Ζαμπλουτες οικογένειες και στην Ελλαδα που μεσω της διαφθοράς ελέγχουν πρακτικά τη χώρα,με μέλη και γόνους ανύπαρκτων ικανοτήτων που κατα κανόνα δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους.

Η αλήθεια φυσικά είναι κάπου στη μέση.

Αλλά αυτοί που δεν έχουν χρήματα δεν είναι απαραίτητα τεμπέληδες και στοκοι όπως υπονοείς.

Και απο την ίδια αφετηρία να ξεκινήσουμε όλοι πάλι το ίδιο θα γίνει , κάποια θα ανέβουν και κάποιοι θα πέσουν . Τόσα χρόνια ιστορίας το ίδιο γίνεται . Είναι στη φύση του ανθρώπου . Επισεις το ότι κάποιος γεννήθηκε πλούσιος δεν τον κάνει να ζει με το μόχθο τον άλλων , λάθος .. απλά γεννήθηκε πλούσιος και κάνει ότι θα έκανε ο οποιοσδήποτε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...