Προς το περιεχόμενο

Green tint σε iPhone 12


Captainzeus18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Πηρα το 12 μεσα γεναρη.Οταν το πηρα ηξερα ηδη για ενα θεμα που παιζει με τις οθονες των 12.Πολλοι χρηστες οπως γνωριζετε κι εσεις λογικα,πλεον,εχουν το θεμα του πρασινου tint στην οθονη.Αυτο εμφανιζεται σε μετρια-χαμηλη φωτεινοτητα,σε dark mode σε γκρι background οπως πχ στο reddit.Οταν το πηρα στα χερια μου στην αρχη απτα πρωτα πραγματα που εκατσα να κανω ειναι να δω αν ειμαι ατυχης μπας και πηρα στα χερια μου ενα defective μοντελο.Αφου ηλεγξα ,δεν ειχα κανενα θεμα,green tint..Λεω νταξ πιασαμε λαχειο!.ε και φτασαμε στο σημερα ,και συγκεκριμενα πριν 3 μερες που το παρατηρησα στο reddit που σκρόλαρα σε dark mode( παντα,ολο).Ε κι εκει αρχησαν να με πιανουν τα νευρα μου εντονα..λεω δε παιζει τωρα αυτο…Καταρχας το θεμα του πρασινου tint φαινεται σε μενα στα δεξια-αριστερα και πανω στο κινητο,οχι κατω,καθολου.Ειμαι ο μονος με το θεματακι;Εχει βρει κανεις ας πουμε μια ‘’λυση’’ για να μη φαινεται τοσο μεσω color filters,ή οποιασδιποτε ρυθμισης;Για τοποθετηθειτε πανω στο θεμα!

6D82E51F-4C0A-4942-95E8-96F19821A795.webp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Captainzeus18 είπε

Γεια σας.Πηρα το 12 μεσα γεναρη.Οταν το πηρα ηξερα ηδη για ενα θεμα που παιζει με τις οθονες των 12.Πολλοι χρηστες οπως γνωριζετε κι εσεις λογικα,πλεον,εχουν το θεμα του πρασινου tint στην οθονη.Αυτο εμφανιζεται σε μετρια-χαμηλη φωτεινοτητα,σε dark mode σε γκρι background οπως πχ στο reddit.Οταν το πηρα στα χερια μου στην αρχη απτα πρωτα πραγματα που εκατσα να κανω ειναι να δω αν ειμαι ατυχης μπας και πηρα στα χερια μου ενα defective μοντελο.Αφου ηλεγξα ,δεν ειχα κανενα θεμα,green tint..Λεω νταξ πιασαμε λαχειο!.ε και φτασαμε στο σημερα ,και συγκεκριμενα πριν 3 μερες που το παρατηρησα στο reddit που σκρόλαρα σε dark mode( παντα,ολο).Ε κι εκει αρχησαν να με πιανουν τα νευρα μου εντονα..λεω δε παιζει τωρα αυτο…Καταρχας το θεμα του πρασινου tint φαινεται σε μενα στα δεξια-αριστερα και πανω στο κινητο,οχι κατω,καθολου.Ειμαι ο μονος με το θεματακι;Εχει βρει κανεις ας πουμε μια ‘’λυση’’ για να μη φαινεται τοσο μεσω color filters,ή οποιασδιποτε ρυθμισης;Για τοποθετηθειτε πανω στο θεμα!

6D82E51F-4C0A-4942-95E8-96F19821A795.webp 8 kB · 8 downloads

Γιατί δεν το πας στην αντιπροσωπεία να στο αλλάξουν;  είναι μέσα στην εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, koutsis είπε

Γιατί δεν το πας στην αντιπροσωπεία να στο αλλάξουν;  είναι μέσα στην εγγύηση.

Εδω στη πατρα ναι μεν εχει 2 μαγαζακια που κανουν σερβις σε κινητα και φυσικα σε iphone (και των δυο τα ονοματα των εταιριων ξεκινανε με ‘’i’’ οπως iPhone)..αλλα δεν ειναι αποκλειστικες αντιπροσωπειες Apple..οπως το iStorm για παραδειγμα (το οποιο ειναι στη Ρόδο (και αθηνα και θεσσαλονικη εχει.)και θα παω τον Μαιο!)Ελπιζω εκει οταν παω και φυσικα αποφασισω να κανω αλλαγη (λαχειο…) ή να πορευτω ως εχω, να μπορεσω να κανω κανονικα αντικατασταση συσκευης.Εχει αρχισει και μου τραβαει τη προσοχη/τρυπαει τα ματια η πρασινηλα στις ακρες σε ορισμενες περιπτωσεις!!Τι χρειαζεται να εχω για να του πω οτι θελω αντικατασταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να έχεις μαζί σου το κουτί με το περιεχόμενο και την απόδειξη αγοράς αν υπάρχει ακόμα και αν στον πρώτο χρόνο εγγύησης δεν είναι απαραίτητη. Αν είναι ελληνικό, δηλαδή επίσημης εισαγωγής, είναι ένα ακόμα συν. Επίσης να έχεις και δεύτερη συσκευή για να κάνεις τη δουλειά σου μιας και θα το κρατήσουν για να ελεγχθεί. Ότι και να τους πεις, αυτοί θα κρίνουν αν θα γίνει αντικατάσταση πάνελ ή αν θα σου δώσουν άλλη (refurbished) συσκευή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, athanaso77 είπε

Καλό είναι να έχεις μαζί σου το κουτί με το περιεχόμενο και την απόδειξη αγοράς αν υπάρχει ακόμα και αν στον πρώτο χρόνο εγγύησης δεν είναι απαραίτητη. Αν είναι ελληνικό, δηλαδή επίσημης εισαγωγής, είναι ένα ακόμα συν. Επίσης να έχεις και δεύτερη συσκευή για να κάνεις τη δουλειά σου μιας και θα το κρατήσουν για να ελεγχθεί. Ότι και να τους πεις, αυτοί θα κρίνουν αν θα γίνει αντικατάσταση πάνελ ή αν θα σου δώσουν άλλη (refurbished) συσκευή.

Το αγορασα απο σκρουτζομαγαζο (ξακουστο μαγαζι ,οχι οτιναναι μαγαζακι..).Δε ξερω αν ειναι καλο αυτο παντως αλλα οκ :Ρ ..το να μου δωσουν ολοκαινουριο κουτι κι οχι τιποτα refurbished παιζει;Επισης αν ειναι να μου κανουν αλλαγη οθονης ,χανω την αδιαβροχοποιηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Captainzeus18 είπε

Το αγορασα απο σκρουτζομαγαζο (ξακουστο μαγαζι ,οχι οτιναναι μαγαζακι..).Δε ξερω αν ειναι καλο αυτο παντως αλλα οκ :Ρ ..το να μου δωσουν ολοκαινουριο κουτι κι οχι τιποτα refurbished παιζει;Επισης αν ειναι να μου κανουν αλλαγη οθονης ,χανω την αδιαβροχοποιηση;

Και στις 2 ερωτήσεις η απαντηση είναι όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Captainzeus18 είπε

Το αγορασα απο σκρουτζομαγαζο (ξακουστο μαγαζι ,οχι οτιναναι μαγαζακι..).Δε ξερω αν ειναι καλο αυτο παντως αλλα οκ :Ρ ..το να μου δωσουν ολοκαινουριο κουτι κι οχι τιποτα refurbished παιζει;Επισης αν ειναι να μου κανουν αλλαγη οθονης ,χανω την αδιαβροχοποιηση;

Αντικατάσταση με καινούργιο γίνεται εντός DOA, εκτός της περιόδου DOA παίρνεις refurbished. Αν το πας σε επίσημο service και σου αλλάξουν οθόνη, δεν χάνεις τίποτα, η συσκευή δεν διαφέρει από πριν και η εγγύηση εξακολουθεί να βρίσκεται σε ισχύ, κάτι που χάνεις αν το πας σε μη εξουσιοδοτημένο service.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, athanaso77 είπε

Αντικατάσταση με καινούργιο γίνεται εντός DOA, εκτός της περιόδου DOA παίρνεις refurbished. Αν το πας σε επίσημο service και σου αλλάξουν οθόνη, δεν χάνεις τίποτα, η συσκευή δεν διαφέρει από πριν και η εγγύηση εξακολουθεί να βρίσκεται σε ισχύ, κάτι που χάνεις αν το πας σε μη εξουσιοδοτημένο service.

Οταν λες εντος DOA τι εννοεις,εντος εγγυησης; (1 χρονο) Γιατι το εχω απτις 18 Γενάρη)

Επεξ/σία από Captainzeus18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Captainzeus18 είπε

Οταν λες εντος DOA τι εννοεις,εντος εγγυησης; (1 χρονο) Γιατι το εχω απτις 18 Γενάρη)

Το doa νομίζω είναι οι 2 πρώτες βδομάδες...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DOA (δηλαδή Dead On Arrival) έχει να κάνει με συσκευές που εμφανίζουν ένα πρόβλημα από την αρχή και για τα προιόντα της Apple έχει ισχύ τις πρώτες 14 ημέρες. Στην Ελλάδα βέβαια ο κάθε πωλητής και ειδικά τα καταστήματα που δεν πουλάνε επίσημες εισαγωγές, εφαρμόζουν ότι DOA θέλουν και άν.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς αν δε θες να μιλήσεις με το κατάστημα που έκανες την αγορά, πας σε κάποιο απο τα εξουσιοδοτημένα της Apple για τον 1ο χρόνο.

iSystem, InfoQuest π.χ.

Αν πας σε οποιοδήποτε άλλο κατάστημα επισκευών όπως το iΦτιάξε, εκτός του οτι θα χάσεις την εγγύηση σου, θα κλαίς και ολοκληρωτικά το τηλ.

Απο 'κει και πέρα για το συγκεκριμένο θέμα, δε θα σου δώσουν Refurbished αλλά θα σου κάνουν αντ/σταση οθόνης.

Αυτό σημαίνει πως η πρασινίλα πολύ πιθανόν να μη διορθωθεί. Για τα Raised Blacks πιο πιθανό.

Επεξ/σία από nikosgnr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε τηλέφωνο την Infoquest ή την Document στην Αθήνα και κανόνισε μαζί τους να το στείλεις με courier να στο ελέγξουν και να στο αντικαταστήσουν με refurbished. Στην χειρότερη περίπτωση να σου κάνουν αντικατάσταση οθόνης (άν το πρόβλημα είναι στην οθόνη και όχι στην πλακέτα). 

Λογικά θα χρεωθείς τα μεταφορικά (όμως, ρώτα τους μην τυχών και στα καλύψουν, αν και δύσκολο το βλέπω).

Στην εταιρεία courier που θα πάς ρώτησε πόσο κοστίζει να πάει το δέμα ώς express. Μπορεί να είναι μικρή η επιβάρυνση και να γλυτώσεις χρόνο.

Θα γίνει τελικά η δουλειά σου και θα συνεχίσεις να είσαι εντός εγγύησης της συσκευής.

 

Προς θεού, μην πάς σε κάποιο από τα i-καταστήματα που ανέφερες, εφόσον η συσκευή σου είναι τόσο καινούργια (3 μηνών) γιατί το αποτέλεσμα δεν θα είναι εγγυημένο (πχ μπορεί να σου αλλάξουν οθόνη με μία "κινέζικη" που να έχει διαφορά στα χρώματα, στο σκρολάρισμα κα).

Επεξ/σία από tarantino2004
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tarantino2004 είπε

Πάρε τηλέφωνο την Infoquest ή την Document στην Αθήνα και κανόνισε μαζί τους να το στείλεις με courier να στο ελέγξουν και να στο αντικαταστήσουν με refurbished. Στην χειρότερη περίπτωση να σου κάνουν αντικατάσταση οθόνης (άν το πρόβλημα είναι στην οθόνη και όχι στην πλακέτα). 

Λογικά θα χρεωθείς τα μεταφορικά (όμως, ρώτα τους μην τυχών και στα καλύψουν, αν και δύσκολο το βλέπω).

Στην εταιρεία courier που θα πάς ρώτησε πόσο κοστίζει να πάει το δέμα ώς express. Μπορεί να είναι μικρή η επιβάρυνση και να γλυτώσεις χρόνο.

Θα γίνει τελικά η δουλειά σου και θα συνεχίσεις να είσαι εντός εγγύησης της συσκευής.

 

Προς θεού, μην πάς σε κάποιο από τα i-καταστήματα που ανέφερες, εφόσον η συσκευή σου είναι τόσο καινούργια (3 μηνών) γιατί το αποτέλεσμα δεν θα είναι εγγυημένο (πχ μπορεί να σου αλλάξουν οθόνη με μία "κινέζικη" που να έχει διαφορά στα χρώματα, στο σκρολάρισμα κα).

Σε 2 βδομαδες παω Ροδο για σεζον.Εχει πιστοποιημενο μαγαζακι Apple .Το ξακουστο iStorm.αυθεντικα ανταλακτικα της apple και τα συναφη.Θα δω τι θα κανω μολις παω στο νησι.Ευχαριστω μαγκες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...