Προς το περιεχόμενο

Facebook Wi-Fi με το modem της cosmote?


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους θέλω να εφαρμόσω το παρακάτω για την επιχείρηση μου. Ανοιχτό modem και σύνδεση μόνο με like στο ιντερνετ

https://www.facebook.com/facebook-wifi/getting-started

Εχει κάποια βήματα για τα ρουτερ, ωστόσο με της cosmote μπορεί να μου πει κάποιος πως το κάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ότι πιο εκνευριστικό και χυδαίο έχει εφευρεθεί σε μαγαζιά εστίασης ή άλλων εμπορικών σκοπών.

αν θες να σε σέβονται οι πελάτες σου να το δώσεις ελεύθερα με time, traffic & speed balancer rules σετάροντας απλά το access point που θα διοχετεύει την γραμμή από το Speedport

αν τους αρέσει αυτό που έστησες σα μαγαζί δε χρειάζεται να ζητιανεύεις like με αυτό το τρόπο. θα τα βάλουν από μόνοι τους.

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται με τα απλά DSL ή τα WiFi Router. Χρειάζεται κανονικό Router ή Access Point και συνήθως με συμβατό controller στον οποίο θα τρέχει εφαρμογή hotspot με Radius Server, όπως θα δεις και στην ιστοσελίδα με τις πληροφορίες που παραθέτεις σε κάθε κατασκευαστή. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekfragma είπε

 

αν θες να σε σέβονται οι πελάτες σου να το δώσεις ελεύθερα με time, traffic & speed balancer rules σετάροντας απλά το access point που θα διοχετεύει την γραμμή από το Speedport

Αυτό σημαίνει να τους πετάει στη σελίδα μου στο φμπ αλλά να μπορούν να χρησιμοποιήσουν το Internet είτε πατώντας είτε όχι like στη σελίδα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, arsenal είπε

Αυτό σημαίνει να τους πετάει στη σελίδα μου στο φμπ αλλά να μπορούν να χρησιμοποιήσουν το Internet είτε πατώντας είτε όχι like στη σελίδα? 

όχι. αυτό σημαίνει να έχεις ελεύθερο το wifi να μπαίνουν οι πελάτες σου όπου γουστάρουν (προφανώς με κάποιο φίλτρο πρόσβασης σε παράνομο ακατάλληλο περιεχόμενο) και να μη τους ζαλίζεις με υποχρεωτική επίσκεψη στη σελίδα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, greekfragma είπε

όχι. αυτό σημαίνει να έχεις ελεύθερο το wifi να μπαίνουν οι πελάτες σου όπου γουστάρουν (προφανώς με κάποιο φίλτρο πρόσβασης σε παράνομο ακατάλληλο περιεχόμενο) και να μη τους ζαλίζεις με υποχρεωτική επίσκεψη στη σελίδα σου.

Δεκτή η άποψη σου. Το παραπάνω γίνεται ωστόσο με απλό modem της κόσμοτε? Να μην τους αναγκάζω να κάνουν like ωστόσο μόλις συνδέονται στο free wifi να τους πετάει στη σελίδα του φμπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το redirect δεν γινεται με απλα ρουτερ.επισης προσωπικα και για μενα σελιδα που ζηταει like για ιντερνετ σημαινει ειτε like και μετα unlike στην  simple περιπτωση ή δεν ξαναπαταω ποδι.ακομα χειροτετο οταν ο αλλος δεν εχει fb account.

3 hours ago, arsenal said:

Αυτό σημαίνει να τους πετάει στη σελίδα μου στο φμπ αλλά να μπορούν να χρησιμοποιήσουν το Internet είτε πατώντας είτε όχι like στη σελίδα? 

oxi απλα σου λεει οτι μπορεις να μοιρασεις το ιντερνετ μe limits κτλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, arsenal είπε

Αυτό σημαίνει να τους πετάει στη σελίδα μου στο φμπ αλλά να μπορούν να χρησιμοποιήσουν το Internet είτε πατώντας είτε όχι like στη σελίδα? 

Με κανένα απλό Router όπως ήδη ανέφερα. Αυτές είναι λειτουργίες που παρέχονται από συγκεκριμένες συσκευές και εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2021 στις 2:35 ΜΜ, jkoukos είπε

Με κανένα απλό Router όπως ήδη ανέφερα. Αυτές είναι λειτουργίες που παρέχονται από συγκεκριμένες συσκευές και εφαρμογές.

Με αυτό εδώ μήπως γίνεται? 

https://www.skroutz.gr/s/14239733/TP-LINK-EAP225-v3.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω Controller, δηλαδή επιπλέον συσκευής ή εφαρμογής που τρέχεις στον υπολογιστή (ή στο Cloud) και δεν ισχύει για όλες τις συσκευές αλλά μόνο της συμβατές της σειράς Omada της εταιρείας. Το ίδιο ισχύει και σε άλλους κατασκευαστές, όπως π.χ. της Ubiquiti στη σειρά Unifi με τον αντίστοιχο Controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...