Προς το περιεχόμενο

Βιβλιάρια καταθέσεων ΤΕΛΟΣ στην Πειραιώς


Nabuko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέλος σε ακόμα μια ευχαρίστηση στους παππούδες και τις γιαγιάδες. Τους το παίρνουν κι αυτό. Ακόμα θυμάμαι προ ίντερνετ μπάνκινγκ να περιμένω στην ουρά πίσω από 100 παππούδια που ήθελαν να κάνουν απλά μια ενημέρωση. 

Αναφορά σε κείμενο

 

Αξία... συλλεκτική θα αποκτήσουν λίαν συντόμως τα... παραδοσιακά βιβλιάρια καταθέσεων, καθώς το χαρτί δίνει τη θέση του στα ψηφιακά format. Την αρχή κάνει η Τράπεζα Πειραιώς. 

Σε ανακοίνωσή της η Τράπεζα Πειραιώς, κάνοντας αναφορά στη βιώσιμη ανάπτυξη με σεβασμό στο περιβάλλον, κάνει γνωστό στους πελάτες της ότι προχωρά στην υιοθέτηση του ηλεκτρονικού τρόπου ενημέρωσης για τις κινήσεις των καταθετικών λογαριασμών, σε αντικατάσταση των έως τώρα έγχαρτων μορφών.

Σε εφαρμογή της ανωτέρω απόφασης, από την 1η Ιουλίου παύει για τους καταθετικούς λογαριασμούς ιδιωτών (ταμιευτηρίου, αποταμιευτικούς, τρεχούμενους), η έκδοση και ενημέρωση βιβλιαρίων καταθέσεων, καθώς και η έκδοση και αποστολή περιοδικών αντιγράφων κίνησης λογαριασμών (statements) σε έγχαρτη μορφή μέσω ταχυδρομείου. Η ενημέρωση των πελατών για τις κινήσεις των καταθετικών τους λογαριασμών θα πραγματοποιείται πλέον μέσω ηλεκτρονικού αντιγράφου (e-statement) στην υπηρεσία ηλεκτρονικής τραπεζικής winbank, η οποία προσφέρει τη δυνατότητα εκτύπωσης, αποθήκευσης αλλά και αναζήτησης παλαιότερων ενημερώσεων. 

 

Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/oikonomia/telos-sta-bibliaria-katatheseon-apo-tin-trapeza-peiraios

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τελεια.

Θυμαμαι οταν εγινα 18, και πηγα στη εθνικη τραπεζα με το βιβλιαριο μου το οποιο ηταν ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΟ, και με κοιταγαν σαν εξωγηινο οι ταμιες.

Επρεπε να ρθει ο διευθυντης ωστε να καταφερουμε να γινει δουλεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Τώρα θα πηγαίνουν στο ταμείο και θα ζητάνε εκτύπωση του statement.

Τι νόμιζες ότι θα γλυτώσεις έτσι απλά απτους γέρους?

Θα πληρώνεις, όμως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, DimosthenisG είπε

Τώρα θα πηγαίνουν στο ταμείο και θα ζητάνε εκτύπωση του statement.

Τι νόμιζες ότι θα γλυτώσεις έτσι απλά απτους γέρους?

Και όταν θα τους ενημερώνουν για το πόσο θα χρεώνεται αυτή η υπηρεσία, θα λένε "άστο καλύτερα".

54 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω ρε παιδιά ότι η εθνική τα έχει καταργήσει χρόνια…

Όχι, τπτ δεν έχει καταργήσει, συνεχίζει και να ενημερώνει κανονικά τα υπάρχοντα, και να τα αλλάζει όταν γεμίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χειρότερο χτύπημα κι από την εμφάνιση του covid είναι αυτό για τις μεγάλες ηλικίες. Πόσα ν' αντέξουν;;; :lol:

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω ρε παιδιά ότι η εθνική τα έχει καταργήσει χρόνια…

Πριν 6 μηνες περιπου σε ανοιγμα νεου λογαριασμου εδωσαν κανονικα βιβλιαριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Πριν 6 μηνες περιπου σε ανοιγμα νεου λογαριασμου εδωσαν κανονικα βιβλιαριο

Εγώ που άνοιξα και δεύτερο δε μου έδωσαν ούτε βιβλιάριο ούτε κάρτα. Τον σύνδεσαν στην ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Θα πληρώνεις, όμως.

Θα πλερωνουν τα θελουν να τα εχουν γραμμενα αυτοι αλλιως δεν πιστευουν οτι υπαρχουν τα λεφτα στην μπανγκα 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Η Eurobank αρχές του 2020 που άνοιξα λογαριασμό, μου έδωσε απλώς ένα καρτελάκι με τα στοιχεία του λογαριασμού.

Τα βιβλιάρια στους νέους λογαριασμούς τα είχε κόψει χρόνια πριν, καρτελάκι είχα πάρει και εγώ τον Ιούνιο 2018 που άνοιξα λογαριασμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Attica bank σταμάτησε το βιβλιάριο από το καλοκαίρι του 2020 και από τότε κάθε φορά τσακώνομαι με την μητέρα μου γιατί έχει τα ψυχολογικά της και δεν μπορεί να καταλάβει γιατί το σταμάτησαν και δεν πρόκειται να δώσουν ξανά, της λέω ότι θα κοιτάω εγώ από το ebanking το υπόλοιπο αλλά ούτε με αυτό καταλαβαίνει και μου φωνάζει να πάω εγώ στην τράπεζα και να ζητήσω βιβλιάριο να μας δώσουνε, αλλά δεν πρόκειται να κάνω κάτι για το οποίο θα εισπραξω την ίδια απάντηση από τον ταμεία.

Πλέον θα εκτυπώνω κάθε μήνα αντίγραφο κίνησης λογαριασμού από το ebanking και της το βάζω σε ένα ντοσιέ για να το βλέπει να μην ακούω γκρίνιες. Όταν θέλει να κάνει ανάληψη πάει με το βιβλιάριο εκεί και ζητάει 400ευρω. Οι παππούδες και οι γιαγιάδες πηγαίνουν με το τελευταίο βιβλιάριο και ρωτάνε αν έχουν μπει τα χρήματα της συνταξης.

Απο άλλες τράπεζες πρέπει να το είχαν καταργήσει εδώ και χρόνια όπως η alpha. Η Eurobank είχε βιβλιάρια μέχρι το 15-17, τώρα που πήγα να φτιάξω έναν παλιό και να κλείσω έναν άλλον απλά έβγαλα και εκεί ebanking για να βλέπω το υπόλοιπο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, jimmy213 είπε

Η Eurobank αρχές του 2020 που άνοιξα λογαριασμό, μου έδωσε απλώς ένα καρτελάκι με τα στοιχεία του λογαριασμού.

 

24 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τα βιβλιάρια στους νέους λογαριασμούς τα είχε κόψει χρόνια πριν, καρτελάκι είχα πάρει και εγώ τον Ιούνιο 2018 που άνοιξα λογαριασμό.

Το ιδιο και στη γυναικα μου πριν ενα μηνα.Φυσικα και ebanking

Το δικο μου ουτε που θυμαμαι που το εχω αλλα ποτε δεν το χρειστηκα .

e banking για ολα !

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...