Προς το περιεχόμενο

Ποίο Mouse είναι καλύτερο?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο Φόρουμ θέλω να ρωτήσω κάτι τι είναι καλύτερο το Logitech G102 ή το Motospeed V80?

Έχω μεγάλο χέρι και παίζω με 800 dpi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μεγαλα χερια κανενα απο τα δυο. Ποσα θες να δωσεις? Μακρια απο το μοτορσπεεδ

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AndrewGR01 είπε

Καλησπέρα στο Φόρουμ θέλω να ρωτήσω κάτι τι είναι καλύτερο το Logitech G102 ή το Motospeed V80?

Έχω μεγάλο χέρι και παίζω με 800 dpi 

δηλαδή μεχρι 30-40 ευρώ; 

πως κρατάς το ποντίκι; ( claw/fingertip/palm ) 
όταν λές μεγάλο χέρι; μέτρα απο καρπό μεχρι την άκρη.. μεγάλο είναι και το 17, αλλά το 20 είναι μεγαλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ έχω κρατήσει και το G102 και το V80 προσωπικά μου άρεσε εργονομικά το V80 που είχε ένας φίλος μου απλά δεν ξέρω πιο έχει πιο καλό σενσορ εγω κυριως παίζω CSGO και Fortnite

Και το πιάνω με την παλάμη όλο όπως οι κανονικοί άνθρωποι

Θέλω να δώσω μέχρι 30 ευρώ 

 

Χρήστο γιατί να μην πάρω Μοτοσπιντ?

Μου άρεσει και το Razer Basilisk Essential αλλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο από θέμα απόδοσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, AndrewGR01 είπε

Εγώ έχω κρατήσει και το G102 και το V80 προσωπικά μου άρεσε εργονομικά το V80 που είχε ένας φίλος μου απλά δεν ξέρω πιο έχει πιο καλό σενσορ εγω κυριως παίζω CSGO και Fortnite

Και το πιάνω με την παλάμη όλο όπως οι κανονικοί άνθρωποι

Θέλω να δώσω μέχρι 30 ευρώ 

 

Χρήστο γιατί να μην πάρω Μοτοσπιντ?

Μου άρεσει και το Razer Basilisk Essential αλλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο από θέμα 

Κανονικοί άνθρωποι; Οι υπόλοιποι τι είναι γύπες; 😂

 

top-view-of-large-green-toy-dragon-monster-paw-with-big-black-claws-and-three-fingers-using-a-computer-mouse-on-wooden-desk-T328NK.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, AndrewGR01 said:

Εγώ έχω κρατήσει και το G102 και το V80 προσωπικά μου άρεσε εργονομικά το V80 που είχε ένας φίλος μου απλά δεν ξέρω πιο έχει πιο καλό σενσορ εγω κυριως παίζω CSGO και Fortnite

Και το πιάνω με την παλάμη όλο όπως οι κανονικοί άνθρωποι

Θέλω να δώσω μέχρι 30 ευρώ 

 

Χρήστο γιατί να μην πάρω Μοτοσπιντ?

Μου άρεσει και το Razer Basilisk Essential αλλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο από θέμα απόδοσης

Γτ εχει χαλια ποιότητά και ειναι τουβλο στο βαρος πραγμα που ειναι χαλια για φπς.

και κανε τον μαγκα αν θες αλλα οι περισσότεροι το κρατανε με τα δαχτυλα. Αν ακουμπας παλαμη στο 102 μαλλον εχεις μικρα χερια. Δωσε μου διαστάσεις στα χερια σου.

Το basilisk ειναι παλυ ακατάλυτο για φπς. Και γενικα η ραζερ κανει 3 καλα ποντικια μονο. Το τι διαβαζεις απο καθε άσχετο στις κριτικές του skroutz δεν συμαινει οτι ειναι βέλτιστο γιa fps.

Αν σου αρεσει το γ102 αλλα θες κατι παρομοιο καλυτερο βγαζει η ραζερ το razer orochi v2 στα 80 ευρο ενα απο τα καλύτερά ποντικια που μπορεις να παρεις. Ασυρματο απο τα καλυτερα σχηματα 1 εξαμηνο μπαταρια κλπ. Απλος πρεπει να περιμένεις να ερθει ελλαδα. Λογικα μετα το πασχα. Αν και το εχει στα 80 το official site της ραζερ και με παραγγελία 100 ευρο και πανω εχει δωρεαν μεταφορικα. Αν και λογικα θα το βεις φτηνότερα οταν ερθει εδω.

znog8pjgys641.jpg

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θέλω κάτι ακριβό θέλω μέχρι 30 ευρώ και το V80 έχει καλό βάρος

Το G102 το πιάνω με παλάμη αλλά τα δάκτυλα σηκώνονται λίγο ενω στο V80 είναι πιο κομπλέ και είμαι και σε ανάπτυξη γιατί είμαι 16 χρόνων 

Εγώ το έχω το G102 απλά ουσιαστικά δεν το πιάνω καλά στο χέρι 

Σαν το Forward Palm το πιάνω περίπου

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ motospeed μην πάρεις, δεν έχουν καλή ποιότητα.

 Από εκεί και πέρα σε razer - logitech είναι ότι σε βολεύει εσένα στο χέρι σου. Μπορεί να βοηθήσει λίγο αν πεις διαστάσεις και το grip σου αλλά στην τελική αν δεν το πιάσεις εσύ να δεις τι σε βολεύει δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Όταν λες το G102 δεν το πιάνεις καλά εννοείς ότι σου είναι μικρό? Στο βάρος πως σου φαίνεται? 

Τώρα από την άλλη είναι θέμα και το βάρος. Ο Χρήστος από  πάνω που τον έχω πετύχει σε πολλά θέματα για ποντίκια έχει την ιδέα ότι δεν είναι ελαφρύ full και δεν τον βολεύει αυτόν είναι "τούβλο για πέταμα", αλλά δεν είναι έτσι. Σε κάποιους δεν βολεύουν τα πολύ ελαφριά ποντίκια όπως και σε μένα.

Μέτρα το χέρι σου, αν έχεις 17εκ.+ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και το razer deathadder essential. Για μεγάλο χέρι και palm grip είναι πολύ βολικό αλλά είναι πιο βαρύ από το G102.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, XristosSp said:

Συμφωνώ motospeed μην πάρεις, δεν έχουν καλή ποιότητα.

 Από εκεί και πέρα σε razer - logitech είναι ότι σε βολεύει εσένα στο χέρι σου. Μπορεί να βοηθήσει λίγο αν πεις διαστάσεις και το grip σου αλλά στην τελική αν δεν το πιάσεις εσύ να δεις τι σε βολεύει δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Όταν λες το G102 δεν το πιάνεις καλά εννοείς ότι σου είναι μικρό? Στο βάρος πως σου φαίνεται? 

Τώρα από την άλλη είναι θέμα και το βάρος. Ο Χρήστος από  πάνω που τον έχω πετύχει σε πολλά θέματα για ποντίκια έχει την ιδέα ότι δεν είναι ελαφρύ full και δεν τον βολεύει αυτόν είναι "τούβλο για πέταμα", αλλά δεν είναι έτσι. Σε κάποιους δεν βολεύουν τα πολύ ελαφριά ποντίκια όπως και σε μένα.

Μέτρα το χέρι σου, αν έχεις 17εκ.+ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις και το razer deathadder essential. Για μεγάλο χέρι και palm grip είναι πολύ βολικό αλλά είναι πιο βαρύ από το G102.

μακρια απο το da essential και ειναι πολυ μεγαλο για αυτον. Το μινι ισως μεχρι να μεγαλοσει το χερι του. Γενικα θα του προτεινα viper mini.

Το DA ειναι μονο για μεγαλα χερια. 22εκ+. Εδω σου λεει κανει palm το 102.

Και ναι ειναι κανονας ελαφρύτερο καλυτερο σε φπς τελος. Οποιος διαφωνεί να περασει απο κανενα reddit να του εξηγήσουν το ονειρο. Σε lol ισως να παιζεις με βαρύτερο αλλα σε φπς δεν υπαρχει αυτο το βολευει που λες. Μονο κατω απο 50 γραμμάρια υπαρχει ενα φαινομαινο που γενικα το μυαλο σου νομιζει οτι δεν κραταει τπτ και κανει overcorrect. Δηλ 40 γραμμάρια ποντικι ειναι πολυ λιγο και καλύτερά να πας σε ενα με 60 πχ. αλλα μεχρι και 50 γραμμάρια τα οφέλη ειναι υπερ τον ελαφρύτερων ποντικιών.

Αυτα τα δυο προτείνω εγω. Με προτίμησή το viper mini:

https://www.skroutz.gr/s/22384762/Razer-Viper-Mini-RGB-Gaming-Ποντίκι.html

https://www.skroutz.gr/s/24306619/Razer-DeathAdder-V2-Mini-RGB-Gaming-Ποντίκι.html

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ ευχαριστώ πολύ 

Πάντως το V80 το πιάνω καλύτερα από το G102

Tι εννοείς από θέμα ποιότητας για τα Motospeed? Γιατί δεν το χτυπάω και το ποντίκι 

Εγώ θέλω κάτι να ξεκουράζω και τα δάκτυλα που δεν χρησιμοποιω like το τέταρτο δάκτυλο απλά παίζει ρόλο το βάρος εάν έχεις μεγάλο sensitivity για παίζω με αρκετα μεγαλο sens

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Το DA ειναι μονο για μεγαλα χερια. 22εκ+

Τι 22εκ+ ? Πολύ λίγος κόσμος έχει τέτοιο χέρι. 20εκ έχω εγώ και δεν έχω συναντήσει κανέναν που να έχει μεγαλύτερο με τέτοια διαφορά.

Επίσης με 20εκ θα μπορούσα να χρησιμοποιώ και μεγαλύτερο ποντίκι από deathadder. Ιδικά σε full palm grip περισσεύουν τα δάχτυλα μου αρκετά.

Αν έχει χέρι 17 τουλάχιστον και με βάση ότι είναι ακόμα στην ανάπτυξη μια χαρά θα τον βολέψει το deathadder.

36 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Και ναι ειναι κανονας ελαφρύτερο καλυτερο σε φπς τελος

Δεν ισχύει αυτό που λες. Κανόνας δικός σου είναι. Ότι και να παίξω ένα ποντίκι 40-50 γραμμαρίων δεν με βολεύει, είναι πολύ ελαφρύ για το χέρι μου και υπάρχουν και άλλοι σαν και μένα. Εσύ κρίνεις με βάση τον εαυτό σου μόνο. Μην κάθεσαι να αποτρέπεις ανθρώπους να δοκιμάζουν πράγματα επειδή δεν σε βολεύουν εσένα. Εγώ δεν λέω ότι το deathadder θα τον βολέψει  τέλεια, δεν το γνωρίζω. Εσύ κάθεσαι και λες ότι είναι πιο βαρύ είναι για πέταμα.

Όσο για τα fps που θέλουν πιο πολύ ακρίβεια αυτό το ελέγχεις με τα dpi και το mousepad κυρίως,  όχι με το βάρος του ποντικιού. Κάποιος που παίζει με 96γρ. ποντίκι δεν μπορεί να πιάσει 50γρ ποντίκι και να έχει καλύτερες "επιδόσεις" στο game επειδή είναι πιο ελαφρύ. Ακριβώς το αντίθετο, θα του είναι πιο δύσκολο να το ελέγξει σωστά.

Να πήγαινε από  96γρ σε 80γρ ίσως να βοήθαγε ναι, αλλά δεν είναι τα 50γρ ποντίκια για όλους, δεν ξέρω που δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ γενικά από όταν ήμουν μικρός άγγιζα ποντίκια από 80 γραμμάρια και πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, XristosSp said:

Τι 22εκ+ ? Πολύ λίγος κόσμος έχει τέτοιο χέρι. 20εκ έχω εγώ και δεν έχω συναντήσει κανέναν που να έχει μεγαλύτερο με τέτοια διαφορά.

Επίσης με 20εκ θα μπορούσα να χρησιμοποιώ και μεγαλύτερο ποντίκι από deathadder. Ιδικά σε full palm grip περισσεύουν τα δάχτυλα μου αρκετά.

Αν έχει χέρι 17 τουλάχιστον και με βάση ότι είναι ακόμα στην ανάπτυξη μια χαρά θα τον βολέψει το deathadder.

Δεν ισχύει αυτό που λες. Κανόνας δικός σου είναι. Ότι και να παίξω ένα ποντίκι 40-50 γραμμαρίων δεν με βολεύει, είναι πολύ ελαφρύ για το χέρι μου και υπάρχουν και άλλοι σαν και μένα. Εσύ κρίνεις με βάση τον εαυτό σου μόνο. Μην κάθεσαι να αποτρέπεις ανθρώπους να δοκιμάζουν πράγματα επειδή δεν σε βολεύουν εσένα. Εγώ δεν λέω ότι το deathadder θα τον βολέψει  τέλεια, δεν το γνωρίζω. Εσύ κάθεσαι και λες ότι είναι πιο βαρύ είναι για πέταμα.

Όσο για τα fps που θέλουν πιο πολύ ακρίβεια αυτό το ελέγχεις με τα dpi και το mousepad κυρίως,  όχι με το βάρος του ποντικιού. Κάποιος που παίζει με 96γρ. ποντίκι δεν μπορεί να πιάσει 50γρ ποντίκι και να έχει καλύτερες "επιδόσεις" στο game επειδή είναι πιο ελαφρύ. Ακριβώς το αντίθετο, θα του είναι πιο δύσκολο να το ελέγξει σωστά.

Να πήγαινε από  96γρ σε 80γρ ίσως να βοήθαγε ναι, αλλά δεν είναι τα 50γρ ποντίκια για όλους, δεν ξέρω που δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις αυτό..

Διαφωνώ πληρως. Περνα απο κανενα ρεντιτ να δεις αν ειναι δικος μου ο κανονας. Αν και συμφωνω οτι σε ποντικια κατω απο 50 γραμαρια υπαρχει προβλημα. Αλλα μεχρι τοτε ενα viper/da mini στα ~62 γραμμάρια του ειναι οτι πρεπει. και τελεια για τα χερια του. Οχι φιλε παλι ειναι πολυ μεγαλο το DA. To DA γενικα θελει μια μεσαία βερσιον για χερια 20εκ. Και ετσι να ηταν να ειχε 20 εκ χερι παλι το DA essential ειναι μια μαπα και μιση. To v2 ειναι το καλο.

Εδω απο το ποιο πρόσφατο review του rjn:

@AndrewGR01 όταν ήσουν μικρός δηλ ρπιν 3 4 χρόνια το ελαφρύτερο ποντίκι ήταν 80 γραμμάρια. Κια δεν έχει καμία σημασία από τότε έχει γίνει χαμός μεγάλες αλλαγές και πολλές καινούριες και καλές εταιρίες στο χώρο. Τα καλά ποντίκια τις ραζερ είναι viper (mini απλό ultimate) orochi da v2. 

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AndrewGR01 είπε

Εγώ γενικά από όταν ήμουν μικρός άγγιζα ποντίκια από 80 γραμμάρια και πάνω 

Φίλε αν σε βολεύει τέτοιο βάρος και δεν είναι μικρό το χέρι σου  τότε για μένα πάρε deathadder και θα είσαι μια χαρά. Αντέχουν και χρόνια, ακρίβεια έχουν, το σχήμα για μεγαλύτερα χέρια φουλ βολικό απλά είναι 96γρ. Μην σε πάρω στο λαιμό μου και δεν σε βολεύει μετά, εσύ ξέρεις. Είναι και  η εποχή περίεργη και δεν μπορείς να πας σε κανένα μαγαζί να τα πιάσεις μόνος σου να δεις..

https://www.skroutz.gr/s/17041810/Razer-DeathAdder-Essential-Gaming-Ποντίκι-Black.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ήθελα και κάτι ακόμα να ρωτήσω εάν έχει μεγάλο βάρος ένα ποντίκι τι ακριβώς γίνεται στα FPS Παιχνίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...