Προς το περιεχόμενο

Παιδικό Δάπεδο


SilentVoice

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας και καλή Ανάσταση σε όλους!

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας όσοι έχετε παιδιά για παιδικό δάπεδο. Το μωρό μας προς το παρόν μπουσουλαει αλλά θα αρχίσει να χοροπηδάει και θα πέφτει συνέχεια.

Επειδή τώρα στο σπίτι έχω ψηλά χαλιά και είναι αρκετά μαλακά για το παιδί, θα πρέπει να τα βγάλω για καλοκαίρι.  Η επιφάνεια που θέλω να καλύψω είναι περίπου 10 μέτρα * 4 μέτρα συνολικά.

Βλέπω όμως ότι παίζουν διαφορετικά είδη όσο αφορά το πάχος και την ποιότητα. Τι να προσέξω λοιπόν ώστε να κρατήσουν με τον καιρό, να μην είναι εύκολο να τα μασουλάει το παιδί, να μην λερώνουν πολύ ή να καθαρίζονται εύκολα και πάνω από όλα να είναι ασφαλής.

Ναι έχω δει μερικά στο Σκρουτζ και Τζάμπο αλλά θα ήθελα τις εμπειρίες σας.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου μην βάζεις τίποτα,δεν παθαίνουν τίποτα τα παιδια και να πέσουν,αυτά που να φοβάσαι είναι τραπεζάκια,γωνιές τοίχων,γωνιές επίπλων κλπ,αυτά μπορούν να κάνουν μεγαλη ζημιά.

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Καλημέρα σας και καλή Ανάσταση σε όλους!

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας όσοι έχετε παιδιά για παιδικό δάπεδο. Το μωρό μας προς το παρόν μπουσουλαει αλλά θα αρχίσει να χοροπηδάει και θα πέφτει συνέχεια.

Επειδή τώρα στο σπίτι έχω ψηλά χαλιά και είναι αρκετά μαλακά για το παιδί, θα πρέπει να τα βγάλω για καλοκαίρι.  Η επιφάνεια που θέλω να καλύψω είναι περίπου 10 μέτρα * 4 μέτρα συνολικά.

Βλέπω όμως ότι παίζουν διαφορετικά είδη όσο αφορά το πάχος και την ποιότητα. Τι να προσέξω λοιπόν ώστε να κρατήσουν με τον καιρό, να μην είναι εύκολο να τα μασουλάει το παιδί, να μην λερώνουν πολύ ή να καθαρίζονται εύκολα και πάνω από όλα να είναι ασφαλής.

Ναι έχω δει μερικά στο Σκρουτζ και Τζάμπο αλλά θα ήθελα τις εμπειρίες σας.

Ευχαριστώ!

Όταν ήταν μωρά τα παιδιά μας είχαμε βάλει χοντρή μοκέτα σε όλο το σαλόνι και χωλ που ήταν μάρμαρο και χαλί στα δωμάτια που ήταν ξύλινο το πάτωμα. Εννοείται έπεφτε καθημερινό πολύ σχολαστικό σκούπισμα με ηλεκτρική σκούπα.

Το μόνο σημείο που δεν είχαμε μοκέτα ή χαλί ήταν ανάμεσα στις πόρτες που υπήρχε μάρμαρο.

Ήταν το αγαπημένο τους σημείο για να καθίσουν, να ξαπλώσουν και να παίξουν!!!

Όπως ειπώθηκε ήδη, τα μωρά θέλουν προσοχή μην χτυπήσουν σε γωνίες επίπλων και μην πέσουν από κρεβάτι, καναπέ, καρέκλα κ.λπ. Αν πέσουν ενώ μπουσουλάνε ή περπατάνε δεν παθαίνουν τίποτε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα χαλί δίπλα στον καναπε / κρεβάτι να έχεις και είσαι κομπλέ. Και να πέσει, που θα πέσει, θα κλάψει 1 λεπτό και μετά όλα οκ. Και δεν χρειάζεται κανένα ιδιαίτερο καθάρισμα , και σίγουρα όχι κάθε μέρα. Δεν έχουμε ανάγκη τα παιδιά να ζουνε σε αποστυρωμενο περιβάλλον, ούτε καν σε υπερβολικά καθαρο. 

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα μωρε..Κ να πεσει κ να χτυπήσει δν παθαινει τπτ..Το πολυ πολυ να τρεχεις μεχρι το Παιδων,να περιμενεις ενα 5ωρο να εξετασουν το παιδι σου κ μτ βλεπουμε..

Κ μην καθαριζεις κ πολυ το σπιτι..Να σφουγγαριζετε 1 φορα το μηνα..Να πιανει λασπη το σπιτι..Αντισωματα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Ελα μωρε..Κ να πεσει κ να χτυπήσει δν παθαινει τπτ..Το πολυ πολυ να τρεχεις μεχρι το Παιδων,να περιμενεις ενα 5ωρο να εξετασουν το παιδι σου κ μτ βλεπουμε..

Κ μην καθαριζεις κ πολυ το σπιτι..Να σφουγγαριζετε 1 φορα το μηνα..Να πιανει λασπη το σπιτι..Αντισωματα...

Άμα θες παιδί φίλε κάνεις και ιδιωτική ασφάλεια για μικρόατυχήματα και γενικότερα μια ασφάλεια για να μην τρέχεις στο παίδων. Επίσης και μέρα παρά μέρα να καθαρίζεις δεν έγινε κάτι. Αν είναι έτσι μη το πας σε παιδικές χαρές ή σταθμό ή ότι άλλο σκέφτεσαι μη τυχόν και δεν είναι αποστειρωμένα. Αν εσύ μεγάλωσες σε θάλαμο δεν χρειάζεται να το κάνεις και σημαία. Μωράκι είναι και θα παίξει και θα χτυπήσει και θα λερωθεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Άμα θες παιδί φίλε κάνεις και ιδιωτική ασφάλεια για μικρόατυχήματα και γενικότερα μια ασφάλεια για να μην τρέχεις στο παίδων. Επίσης και μέρα παρά μέρα να καθαρίζεις δεν έγινε κάτι. Αν είναι έτσι μη το πας σε παιδικές χαρές ή σταθμό ή ότι άλλο σκέφτεσαι μη τυχόν και δεν είναι αποστειρωμένα. Αν εσύ μεγάλωσες σε θάλαμο δεν χρειάζεται να το κάνεις και σημαία. Μωράκι είναι και θα παίξει και θα χτυπήσει και θα λερωθεί. 

Δν ξερω ποσο χρονων εισαι φιλε,αλλα αυτα γενικα ειναι "ατακες"της γενιάς των γονιών μου...Οπως το ασε το παιδι να κοιμηθει στη φασαρια για να μαθει..

Δεν ειναι παντα έτσι.. Υπάρχει κ ο χαρακτήρας ενος παιδιου..Δν είναι ρομποτακι να κάνει παντα οτι του λες...

Το πρώτο μου παιδι, έμαθε να κοιμαται στην απολυτη ησυχια(κυριολεκτικα περπαταγαμε στις μυτες) κ στο δευτερο γινεται πανικος λόγω του αλλου μικρου παιδιου..Ε αν δν εχει ησυχια δν κοιμαται κανενα...

Εγω μεγαλωσα με φασαρια,μεχρι πριν λιγα χρονια κοιμομουν με ανοιχτα φωτα,μουσικη κ φωνες...Τρ μ ενοχλει το παραμικρό...

Για ν απαντησω κ στο φιλο που ανοιξε το θεμα,εγω ειχα παρει τα πλαστικα του jumbo κ ηταν μια χαρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω να αργεί η στιγμή που τα παιδια θα κυκλοφορούν με κράνος και επιγονατίδες ολη μέρα μην τυχόν  και χτυπήσουν...

Α και να μην ξεχνιώμαστε έξω πάντα με λουρί!Μπορει ξαφνικά να θέλει να τρέξει και ένας Θεός ξέρει τι μπορεί να συμβεί!

 

AD2CF9C2-D07D-4ABC-9BCB-B8C262E933C5.jpeg

3D3B707B-1BB4-4A18-B9A7-57563600074A.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα παιδικα πατωματα γράφουν (ή πρεπει να γραφουν) υψος προστασίας που αν πέσει ενα παιδι, δε θα σπάσει κατι. για εντός σπιτιου, 0.5μ λογικα ειναι υπεραρκετο, εκτός αν περιμενεις να σκαρφαλωνει πανω σε τραπεζι κ να πηδαει απο εκει, που τοτε πας σε 1μ. οτιδηποτε πανω απο αυτο δεν εχει νοημα για σπιτι, ειναι αυτα που βαζουμε σε παιδικές χαρές και παιδότοπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Ελα μωρε..Κ να πεσει κ να χτυπήσει δν παθαινει τπτ..Το πολυ πολυ να τρεχεις μεχρι το Παιδων,να περιμενεις ενα 5ωρο να εξετασουν το παιδι σου κ μτ βλεπουμε..

Κ μην καθαριζεις κ πολυ το σπιτι..Να σφουγγαριζετε 1 φορα το μηνα..Να πιανει λασπη το σπιτι..Αντισωματα...

Άμα για ένα χτυπηματάκι να τρέχεις στο Παίδων για εξετάσεις, τότε τι να πω, βάλε σε όλους τους τείχους φελιζόλ και κάνε το σπίτι σαν στούντιο ηχογράφησης. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Δν ξερω ποσο χρονων εισαι φιλε,αλλα αυτα γενικα ειναι "ατακες"της γενιάς των γονιών μου...Οπως το ασε το παιδι να κοιμηθει στη φασαρια για να μαθει..

Δεν ειναι παντα έτσι.. Υπάρχει κ ο χαρακτήρας ενος παιδιου..Δν είναι ρομποτακι να κάνει παντα οτι του λες...

Το πρώτο μου παιδι, έμαθε να κοιμαται στην απολυτη ησυχια(κυριολεκτικα περπαταγαμε στις μυτες) κ στο δευτερο γινεται πανικος λόγω του αλλου μικρου παιδιου..Ε αν δν εχει ησυχια δν κοιμαται κανενα...

Εγω μεγαλωσα με φασαρια,μεχρι πριν λιγα χρονια κοιμομουν με ανοιχτα φωτα,μουσικη κ φωνες...Τρ μ ενοχλει το παραμικρό...

Για ν απαντησω κ στο φιλο που ανοιξε το θεμα,εγω ειχα παρει τα πλαστικα του jumbo κ ηταν μια χαρα..

34 είμαι. Επίσης αφήνω το παιδί να παίζει και να χτυπήσει αν τύχει  πάρα να είναι σ ένα ταμπλετ από 1 χρονών. Ευτυχώς εμάς κοιμάται όπως και να χει (μας θεωρώ τυχερούς) αν δεν μπορούσε θα περπαταγαμε στις μύτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Ένα χαλί δίπλα στον καναπε / κρεβάτι να έχεις και είσαι κομπλέ. Και να πέσει, που θα πέσει, θα κλάψει 1 λεπτό και μετά όλα οκ. Και δεν χρειάζεται κανένα ιδιαίτερο καθάρισμα , και σίγουρα όχι κάθε μέρα. Δεν έχουμε ανάγκη τα παιδιά να ζουνε σε αποστυρωμενο περιβάλλον, ούτε καν σε υπερβολικά καθαρο. 

O λόγος που σκουπίζαμε κάθε μέρα ήταν για την περίπτωση που κάποια μικροσκοπικά πράγματα μπορεί να χώνονταν στην πυκνή μοκέτα και τα μικρά που μπουσουλάνε τα βρίσκουν όλα και ό,τι βρίσκουν το βάζουν στο στόμα!

Φυσικά και δεν μεγαλώνουμε τα παιδιά σε αποστειρωμένο περιβάλλον!

Αυτό το πράγμα που ακούω και διαβάζω με τα απολυμαντικά παντού και κάθε μέρα είναι ό,τι χειρότερο για μικρούς και μεγάλους.

Και δεν εννοώ τώρα με τον κορονοϊό που δυστυχώς χρειάζεται μια πιο σχολαστική καθαριότητα όταν επιστρέφουμε σπίτι, αλλά για τα τελευταία χρόνια που έχουμε πλημμυρίσει με καθαριστικά που απολυμαίνουν τα πάντα χωρίς να χρειάζεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimis_vts είπε

34 είμαι. Επίσης αφήνω το παιδί να παίζει και να χτυπήσει αν τύχει  πάρα να είναι σ ένα ταμπλετ από 1 χρονών. Ευτυχώς εμάς κοιμάται όπως και να χει (μας θεωρώ τυχερούς) αν δεν μπορούσε θα περπαταγαμε στις μύτες. 

Αυτο ακριβώς σου λεω..Αν εβλεπες οτι το παιδι σου δν κοιμοταν με φασαρια,θα το αφήνες να παιδευοτανε μεχρι να "μαθει"?Το ιδιο λεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, jimis_vts είπε

και ιδιωτική ασφάλεια για μικρόατυχήματα

Το ότι έχεις ιδιωτική ασφάλεια για μικροατυχηματα δεν σημαίνει ότι αφήνεις το παιδί εκτεθειμένο σε κινδύνους για μικροατυχηματα και ότι ο γιατρός τα λύνει όλα. Ειδικά σε ένα μωρό όπου έχει ραγδαια ανάπτυξη.

 

18 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Ελα μωρε..Κ να πεσει κ να χτυπήσει δν παθαινει τπτ..Το πολυ πολυ να τρεχεις μεχρι το Παιδων,να περιμενεις ενα 5ωρο να εξετασουν το παιδι σου κ μτ βλεπουμε..

Κ μην καθαριζεις κ πολυ το σπιτι..Να σφουγγαριζετε 1 φορα το μηνα..Να πιανει λασπη το σπιτι..Αντισωματα...

Αμήν, είχα τρομάξει σε κάποια φάση και περίμενα κάποιον για αντίστοιχο σχόλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...