Προς το περιεχόμενο

πειράζει αν το λαπτοπ μου είναι συνέχεια συνδεδεμένο στην πρίζα?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Καλησπέρα σας, το λαπτοπ μου εχει ενσωματωμενη μπαταρια και ηθελα να ρωτησω αν θα υπαρχει θεμα αν το εχω συνεχεια στην πριζα. Ρωταω επειδη το παλιο μου λαπτοπ καθε βραδυ το εβγαζα απο την πριζα και μετα παρουσιασε προβλημα στο σημειο που ειναι η θυρα υποδοχης του καλωδιου. Μηπως, απλα να παταω καθε βραδυ το κουμπι σβησιματος στο πολυμπριζο αντι να βγαζω τα καλωδια? Παντως εδω και 7 μηνες που αγορασα το νεο λαπτοπ το εχω συνεχεια συνδεδεμένο στην πριζα, διοτι το χρησιμοποιω καθε μερα το λαπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, MAriak96 είπε

το εβγαζα απο την πριζα και μετα παρουσιασε προβλημα στο σημειο που ειναι η θυρα υποδοχης του καλωδιου.

Βαλε βγαλε το καλωδιο , προφανως και θα καταπονηθηκε η θυρα υποδοχης. Λογικο ακουγεται.
 

11 λεπτά πριν, MAriak96 είπε

αν θα υπαρχει θεμα αν το εχω συνεχεια στην πριζα.

Υπαρχει θεμα οσον αφορα την μακροζωια της μπαταριας. Οι μπαταριες στα συγχρονα φορητα "φθειρονται" οσο παραμενουν πληρως φορτισμενες και συνεχως στο 100%. Σε βαθος χρονου θα χασουν μερος του φορτιου τους και αν ειναι π.χ. 4800 mah , θα φορτιζουν μεχρι τα 4600 mah ή και λιγοτερο οσο "φθειρονται" ...
Αυτο εχει σαν συνεπεια οπως καταλαβαινεις , να κραταει η μπαταρια λιγοτερο.

Για να αντιμετωπισουν αυτο το προβλημα/φαινομενο οι εταιριες , εχουν υλοποιησει το conservation mode ( η καθε εταιρια το λεει διαφορετικα ) , το οποιο στην ουσια κραταει την μπαταρια φορτισμενη στο μισο π.χ. 55-60% ή κοντα στο 80% , οσο και αν καθονται στο ρευμα. Ετσι αποφευγεται το φαινομενο να ειναι συνεχως στο 100%.
Την τεχνολογια αυτην την εχω δει σε HP , Lenovo (σειρες legion , thinkpads , κλπ). Ισως το εχουν εφαρμοσει και αλλες μαρκες , δεν γνωριζω ομως.
Επισης , νομιζω , κυκλοφορουν προγραμματακια που κανουν ο,τι κανει αυτη η τεχνολογια , αν το φορητο καποιου δεν την ενσωματωνει.
 

17 λεπτά πριν, MAriak96 είπε

Μηπως, απλα να παταω καθε βραδυ το κουμπι σβησιματος στο πολυμπριζο

Ετσι θα γλυτωσεις την καταπονηση της θυρας υποδοχης , αλλα οχι την φθορα της μπαταριας , γιατι απο την στιγμη που το συνδεσεις στο ρευμα για να το δουλεψεις , η μπαταρια θα παει στο 100% και θα μεινει εκει επι μακρωθεν , συμβαλλοντας ετσι στην σταδιακη φθορα της.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, mphxths είπε

Βαλε βγαλε το καλωδιο , προφανως και θα καταπονηθηκε η θυρα υποδοχης. Λογικο ακουγεται.
 

Υπαρχει θεμα οσον αφορα την μακροζωια της μπαταριας. Οι μπαταριες στα συγχρονα φορητα "φθειρονται" οσο παραμενουν πληρως φορτισμενες και συνεχως στο 100%. Σε βαθος χρονου θα χασουν μερος του φορτιου τους και αν ειναι π.χ. 4800 mah , θα φορτιζουν μεχρι τα 4600 mah ή και λιγοτερο οσο "φθειρονται" ...
Αυτο εχει σαν συνεπεια οπως καταλαβαινεις , να κραταει η μπαταρια λιγοτερο.

Για να αντιμετωπισουν αυτο το προβλημα/φαινομενο οι εταιριες , εχουν υλοποιησει το conservation mode ( η καθε εταιρια το λεει διαφορετικα ) , το οποιο στην ουσια κραταει την μπαταρια φορτισμενη στο μισο π.χ. 55-60% ή κοντα στο 80% , οσο και αν καθονται στο ρευμα. Ετσι αποφευγεται το φαινομενο να ειναι συνεχως στο 100%.
Την τεχνολογια αυτην την εχω δει σε HP , Lenovo (σειρες legion , thinkpads , κλπ). Ισως το εχουν εφαρμοσει και αλλες μαρκες , δεν γνωριζω ομως.
Επισης , νομιζω , κυκλοφορουν προγραμματακια που κανουν ο,τι κανει αυτη η τεχνολογια , αν το φορητο καποιου δεν την ενσωματωνει.
 

Ετσι θα γλυτωσεις την καταπονηση της θυρας υποδοχης , αλλα οχι την φθορα της μπαταριας , γιατι απο την στιγμη που το συνδεσεις στο ρευμα για να το δουλεψεις , η μπαταρια θα παει στο 100% και θα μεινει εκει επι μακρωθεν , συμβαλλοντας ετσι στην σταδιακη φθορα της.

Ευχαριστω πολυ!! Θα ψαξω να δω αν υπαρχει η δυνατοτητα για conservation mode, γιατι το λαπτοπ μου ειναι dell οποτε μπορει και να μην το εχει τελικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, MAriak96 είπε

γιατι το λαπτοπ μου ειναι dell

Μπορει και να το εχει. Η dell εχει τρελες τεχνολογιες στα φορητα της :) Ποιο ειναι το μοντελο επ'ακριβως , να το ψαξουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πειράζει ΠΟΛΥ διότι καταστρέφεται η μπαταρία του - όχι το βύσμα !
Όταν η μπαταρία είναι φορτισμένη πάνω από 90%, ηλεκτροχημικά "στρεσσάρεται" πολύ,
με αποτέλεσμα να μειώνεται ο ωφέλιμος χρόνος ζωής της.
Γι αυτό και οι μπαταρίες στα laptops "του κουτιού" είναι μισοφορτισμένες.
Παρόμοια είναι και η ζημιά όταν η φόρτιση είναι χαμηλή (ας πούμε κάτω από 15%).


Asus, Lenovo και Dell παρέχουν έλεγχο της στάθμης της φόρτισης.
  - στα asus το Health battery charging παρέχει τρεις διαβαθμίσεις (60%, 80%, 100%), 
  - στα lenovo το energy management παρόμoια, περιορίζει τη φόρτιση στο 45-50 %
  - στα dell ρυθμίζεις τη στάθμη στο επίπεδο που θέλεις (νομίζω στο bios).

Αν η μέγιστη στάθμη φόρτισης ρυθμιστεί περίπου στο 60% που είναι το βέλτιστο,
μπορείς να το έχεις διαρκώς στο ρεύμα, 
και ζωή της μπαταρίας παρατείνεται τουλάχιστον στο διπλάσιο.
Η διαρκής τροφοδοσία από την πρίζα είναι αβλαβής για την μπαταρία μόνον με κάποιο τέτοιο utility.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Μπορει και να το εχει. Η dell εχει τρελες τεχνολογιες στα φορητα της :) Ποιο ειναι το μοντελο επ'ακριβως , να το ψαξουμε ?

https://www.skroutz.gr/s/24576381/Dell-Inspiron-5501-i5-1035G1-8GB-256GB-FHD-W10.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπ όσο είχα δει, η ρύθμιση της στάθμης φόρτισης στα dell γίνεται στο bios, όχι μέσα από τα windows...
Και μπορείς να βάλεις ότι νούμερο θέλεις - σε αντίθεση με άλλα (π.χ. τα asus) που η επιλογή είναι κβαντισμένες τιμές...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, V.I.Smirnov είπε

Aπ όσο είχα δει, η ρύθμιση της στάθμης φόρτισης στα dell γίνεται στο bios, όχι μέσα από τα windows...

-

αρα ειναι δυσκολο να γινει η ρυθμιση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχω dell και δεν ξέρω.
Γενικά είναι λίγο πιο δύσκολο καθώς πρέπει να μπαίνεις στο bios, 
κάτι που υπό φυσιολογικές συνθήκες πρέπει να γίνεται σπάνια
(το bios είναι επικίνδυνο μέρος και δεν πρέπει να πειράζεται).
Το πλεονέκτημα είναι ότι οι ρυθμίσεις στο bios είναι πιο σταθερές και δεν επηρεάζονται από αστοχίες των windows.
Ως εκ τούτου, είναι καλύτερα να ελέγχεται η μπαταρία από το bios παρά από τα windows.

ΑΝ όντως το μοντέλο σου έχει τέτοια ρύθμιση ΚΑΙ είναι εκεί...

-

43 λεπτά πριν, mphxths είπε

Επισης , νομιζω , κυκλοφορουν προγραμματακια που κανουν ο,τι κανει αυτη η τεχνολογια , αν το φορητο καποιου δεν την ενσωματωνει.

Λάθος.
Tα "προγραμματάκια" αυτά είναι παντελώς άχρηστα διότι μια τέτοια λειτουργία υλοποιείται με κατάλληλο hardware.
Τα utilities που την ελέγχουν είναι hardware specific.
Τα προγράμματα δεν μπορούν να ελέγξουν κυκλώματα που δεν υπάρχουν...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Δεν έχω dell και δεν ξέρω.
Γενικά είναι λίγο πιο δύσκολο καθώς πρέπει να μπαίνεις στο bios, 
κάτι που υπό φυσιολογικές συνθήκες πρέπει να γίνεται σπάνια
(το bios είναι επικίνδυνο μέρος και δεν πρέπει να πειράζεται).
Το πλεονέκτημα είναι ότι οι ρυθμίσεις στο bios είναι πιο σταθερές και δεν επηρεάζονται από αστοχίες των windows.
Ως εκ τούτου, είναι καλύτερα να ελέγχεται η μπαταρία από το bios παρά από τα windows.

ΑΝ όντως το μοντέλο σου έχει τέτοια ρύθμιση ΚΑΙ είναι εκεί...

-

ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Aπ όσο είχα δει, η ρύθμιση της στάθμης φόρτισης στα dell γίνεται στο bios, όχι μέσα από τα windows...

Το ειχα δει αυτο το σεναριο σε HP φορητα. Ρυθμιζες την σταθμη φορτισης στο BIOS. Στο δικο μου το lenovo , εχω το lenovo vantage app για να κανω την ρυθμιση. Ειναι λιγο πιο ευελικτο βεβαια , γιατι αν αποφασισεις οτι θες να αλλαξεις την ρυθμιση , γιατι π.χ. θα βγεις εξω και θες φορτισμενη μπαταρια , απλα ανοιγεις app και κανεις enable/disable την ρυθμιση , χωρις να αναγκαστεις να κλεισεις μηχανημα να πας bios και τα σχετικα.
Στα dell δεν ξερω τι γινεται. Για το συγκεκριμενο μοντελο βρηκα το manual εδω. Σελιδα #64 , εχει επιλογες για να δει καποιος πληροφοριες για την μπαταρια , ακομα και το health της. Σελιδα #69 , εχει επιλογες για την μπαταρια , που ουσιαστικα λενε στο συστημα , τις ταδε ωρες της ημερας δουλευε με μπαταρια , τις ταδε με ρευμα (ασχετως αν ειναι συνδεδεμενο στην πριζα) , ωστε η μπαταρια να φορτιζεται και να αποφορτιζεται και να μην μενει συνεχως στο 100%.

Δεν μπορω να πω οτι μου αρεσει αυτο το σεναριο. Τελος , βρηκα αναφορα στο Dell Power Manager εδω ,  που υποστηριζει το εν λογω μοντελο , και κανει παρομοιες ρυθμισεις στην μπαταρια. Δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις @MAriak96

19 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Λάθος.
Tα "προγραμματάκια" αυτά είναι παντελώς άχρηστα διότι μια τέτοια λειτουργία υλοποιείται με κατάλληλο hardware.
Τα utilities που την ελέγχουν είναι hardware specific.
Τα προγράμματα δεν μπορούν να ελέγξουν κυκλώματα που δεν υπάρχουν...

Δεν αποκλειεται να εχεις δικιο. Δεν τα εχω δοκιμασει ποτε , μιας και το lenovo μου εχει την λειτουργια απο την μανα του ... οποτε δεν μου χρειαστηκαν ποτε.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα dell δίνουν τη μεγαλύτερη ελευθερία διότι επιτρέπουν να θέσεις όχι μόνον άνω όριο (όπου σταματά η φόρτιση)
αλλά και κάτω (όπου ξεκινά, μην επιτρέποντας να πέσει η στάθμη κάτω από μια προκαθορισμένη τιμή) :
Το σενάριο που λες για τις ώρες είναι απλώς μια προεπιλογή και δεν ισχύει αναγκαστικά, ο χρήστης μπορεί να βάλει ότι θέλει.

https://www.dell.com/support/manuals/el-gr/dcpm2.1/userguide_dell-v1/creating-a-custom-battery-setting?guid=guid-773c144b-01aa-44fc-a37f-969e00906d69&lang=en-us

Στα HP υπάρχει η εφαρμογή που λες, όπου παλαιότερα είχε διαθέσιμες τρεις στάθμες.
Και ήταν μέσα στα windows.
Νομίζω ότι τώρα το έχουν αλλάξει και επιτρέπουν να θέσει ο χρήστης μια τιμή κατά βούληση.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, MAriak96 είπε

Καλησπέρα σας, το λαπτοπ μου εχει ενσωματωμενη μπαταρια και ηθελα να ρωτησω αν θα υπαρχει θεμα αν το εχω συνεχεια στην πριζα. Ρωταω επειδη το παλιο μου λαπτοπ καθε βραδυ το εβγαζα απο την πριζα και μετα παρουσιασε προβλημα στο σημειο που ειναι η θυρα υποδοχης του καλωδιου. Μηπως, απλα να παταω καθε βραδυ το κουμπι σβησιματος στο πολυμπριζο αντι να βγαζω τα καλωδια? Παντως εδω και 7 μηνες που αγορασα το νεο λαπτοπ το εχω συνεχεια συνδεδεμένο στην πριζα, διοτι το χρησιμοποιω καθε μερα το λαπτοπ

Άκου lifehack 

Άσε τον φορτιστή πάνω συνέχεια και κλείνε απλώς το πολυπριζο  

Πχ . Το χρησιμοποιείς χωρίς ανοιχτό το πολυπριζο και έτσι κατεβαίνει η στάθμη της μπαταρίας και αν δεις και έχει κατέβει πολύ ανοίγεις το πολυπριζο και μόλις φορτίσει το ξανακλεινεις  

Απλά τα πράγματα 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...