Προς το περιεχόμενο

πειράζει αν το λαπτοπ μου είναι συνέχεια συνδεδεμένο στην πρίζα?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην αυταπατάσαι.
Το 12% δεν λέει και πολλά αν δεν ξέρεις σε τι αντιστοιχεί και πώς γίνεται η μέτρηση.

Π.χ. σημαίνει ότι έχασε 12% της χωρητικότητάς της;
Αν ναι, για 4 χρόνια είναι πολύ καλά. 
Πώς μετράς την πραγματική χωρητικότητα ;
Πόσο γρήγορα ξεφορτίζεται όταν είναι φορτισμένη στο μέγιστο; 
Π.χ. την φορτίζεις, φτάνει στο μέγιστο όπως όταν ήταν καινούρια (δείχνει μέγιστη χωρητικότητα) 
αλλά αδειάζει πολύ γρήγορα. Τζίφος...


Μια μπαταρία θεωρείται ότι έχει εξαντλήσει την ωφέλιμη ζωή της (battery life cycle) 
όταν η πραγματική της χωρητικότητα πέσει κάτω από 80% 
(κάποιοι ορισμοί δίνουν 85%).
Η αντοχή των σύγχρονων μπαταριών πριν συμβεί αυτό είναι περίπου 600 πλήρεις κύκλοι.

Και δεν πρόκειται για "θεωρίες" αλλά για πειραματικά αποτελέσματα και νομογραφήματα.

-


 

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Ειναι μεγαλη φθορα αυτη για σενα;

Ε καλα , δεν την λες και μικρη φθορα :) Αναλογως παντα και την μεγιστη χωρητικοτητα της μπαταριας και το ποσο κραταει. Αν κραταει π.χ. 2 ωρες με μεση χρηση , τωρα κραταει 12% λιγοτερη ωρα. 14 λεπτα λιγοτερο δηλ αν εκανα σωστα τις πραξεις.

Σκεψου ομως και το αλλο. Το χρεπολαπτοπ μου εχει 5800 mah (63Wh) μπαταρια , και με το 16% που εχει χασει , εχει μεγαλυτερη χωρητικοτητα απο την 4050mah (45Wh) μπαταρια του main τουμπανου λαπτοπ μου , που εχει πλεον 7.7% wear level (41.5Wh).

Με λιγα λογια το αν το wear level ειναι πολυ ή οχι , εχει να κανει και με την χωρητικοτητα... αν ειναι μεγαλη...οκ..χεστηκαμε :) 

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Μην αυταπατάσαι.
Το 12% δεν λέει και πολλά αν δεν ξέρεις σε τι αντιστοιχεί και πώς γίνεται η μέτρηση.


Π.χ. σημαίνει ότι έχασε 12% της χωρητικότητάς της;
Αν ναι, για 4 χρόνια είναι πολύ καλά. 
Πώς μετράς την πραγματική χωρητικότητα ;
Πόσο γρήγορα ξεφορτίζεται όταν είναι φορτισμένη στο μέγιστο; 
Π.χ. την φορτίζεις, φτάνει στο μέγιστο όπως όταν ήταν καινούρια (δείχνει μέγιστη χωρητικότητα) 
αλλά αδειάζει πολύ γρήγορα. Τζίφος...


Μια μπαταρία θεωρείται ότι έχει εξαντλήσει την ωφέλιμη ζωή της (battery life cycle) 
όταν η πραγματική της χωρητικότητα πέσει κάτω από 80% 
(κάποιοι ορισμοί απαιτούν 85%).
Η αντοχή των σύγχρονων μπαταριών πριν συμβεί αυτό είναι περίπου 600 πλήρεις κύκλοι.

-

Οταν το χρειαστηκα εκτος ρευματος πριν κανα 3μηνο περιπου, η μπαταρια μου κρατησε 6 περιπου ωρες εναντι 7.5 περιπου ωρες με σχεδον σχεδον τις ιδιες εργασιες. Εγω πιστευω οτι ειναι παρα πολυ καλα με 4 χρονια χρησεις οποιος εχει αντιθετη αποψη δικη του γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν είναι όπως τα λες είναι καλά.

Αν ο χρήστης δεν ξέρει τι ακριβώς σημαίνει "wear level" και πώς υπολογίζεται, 
τότε δεν ξέρει τι μετράει, ούτε τι σημαίνει σε πραγματικούς όρους.
Απλώς λέει όσο μικρότερο τόσο καλύτερα - αλλά τίποτε άλλο...

Οι παραπάνω υποδείξεις για τη ζωή των μπαταριών προέρχονται από μελέτες ερευνητών,
δεν είναι "θεωρίες" χωρίς αντίκρυσμα όπως νομίζεις.
Π.χ. εδώ :
https://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries#:~:text=Manufacturers take a conservative approach,and 500 discharge%2Fcharge cycles

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 1/5/2021 στις 3:29 ΜΜ, MAriak96 είπε

Ευχαριστω πολυ!! Θα ψαξω να δω αν υπαρχει η δυνατοτητα για conservation mode, γιατι το λαπτοπ μου ειναι dell οποτε μπορει και να μην το εχει τελικα..

Με dell σε 2 χρόνια που το είχα πολλές ώρες συνδεδεμένο κατάστρεψα την μπαταρία όποτε το αποσυνδέουμε πάντα στο 90% και το συνδέουμε ξανά στο 20%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Αν είναι όπως τα λες είναι καλά.

Αν ο χρήστης δεν ξέρει τι ακριβώς σημαίνει "wear level" και πώς υπολογίζεται, 
τότε δεν ξέρει τι μετράει, ούτε τι σημαίνει σε πραγματικούς όρους.
Απλώς λέει όσο μικρότερο τόσο καλύτερα - αλλά τίποτε άλλο...

Οι παραπάνω υποδείξεις για τη ζωή των μπαταριών προέρχονται από μελέτες ερευνητών,
δεν είναι "θεωρίες" χωρίς αντίκρυσμα όπως νομίζεις.
Π.χ. εδώ :
https://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries#:~:text=Manufacturers take a conservative approach,and 500 discharge%2Fcharge cycles

-

Τιποτα δεν αμφισβητω γενικα στη ζωη μου, αλλα προτιμω να τσεκαρω στη πραξη προσωπικα και μετα να επιβεβαιωνω η οχι την οποιαδηποτε θεωρια

Ναι και η θεωρια ειναι πολυ σημαντικη για μενα, αλλα στη πραξη κατ εμε οταν τσεκαρω καποια πραγματα μερικες φορες, διαψευδεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό για καλιμπράρισμα...θα το δοκιμάσω αν και η δική μου είναι για πέταμα, κάτω από 50% αυή τη στιγμή...

https://www.ultrabookreview.com/20942-calibrate-laptops-battery-fix-inaccurate-wear-info/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου συμβουλή είναι να μην κάνεις τίποτα. Η dell έχει προνοήσει για εσένα από πριν.

Έχω ένα inspiron εδώ και 3 χρόνια μονίμως στην πρίζα. Δεν ασχολήθηκαν καν, και η υγεία είναι ακόμα στο 100% (όπως και αν την μέτρα, και ότι και αν σημαίνει). Επειδή το inspiron έχει ένα εκνευριστικό φωτάκι όταν την φορτίζει, βλέπω ότι φορτίζει την μπαταρία κανένα 20λεπτο ανά 2 βδομάδες.

Αν θες να ασχοληθείς, ανοίγεις αυτό:

DpmLite_LvauYXF6ZN.png.1329944bd0572d81ea529ae072992857.png

Αν η προηγμένη φόρτιση είναι ενεργοποιημένη την απενεργοποιείς, και επιλέγεις αυτό που δείχνει η εικόνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, costas1973 είπε

Με dell σε 2 χρόνια που το είχα πολλές ώρες συνδεδεμένο κατάστρεψα την μπαταρία όποτε το αποσυνδέουμε πάντα στο 90% και το συνδέουμε ξανά στο 20%.

Εφόσον το μηχάνημα παρέχει έλεγχο της στάθμης φόρτισης, 
ο χρήστης πρέπει να την ρυθμίσει ανάλογα με το πώς χρησιμοποιεί το μηχάνημα.
Για συνεχή χρήση στην πρίζα, πρέπει να τεθεί περίπου στο 50-60%.
Για χρήση στην πρίζα αλλά και αρκετά εκτός πρίζας, μπορεί να είναι περίπου στο 80%, όχι περισσότερο.
Η ελάχιστη στάθμη να μην πέφτει κάτω από 20%.
Φόρτιση ως το τέρμα και εξάντληση ως τον πάτο μόνον σε σποραδικές περιπτώσεις όπου πρέπει να παράσχει μέγιστη διάρκεια, όχι κάθε τρεις και λίγο.
Και να αποφεύγεται όσο το δυνατόν να θερμαίνεται η μπαταρία.
Αυτοί είναι οι γενικοί κανόνες. Τέλος.

Όλα τα άλλα που λένε κάποιοι, 
ότι αυτοί δεν έδειξαν καμιά μέριμνα ή δεν ακολούθησαν τα παραπάνω 
και παραταύτα η μπαταρία τους διατηρείται ακόμη καλή,
είναι απλώς παπατζηλίκια και θέμα τυχαίων συνθηκών.
Δεν το λέω εγώ αλλά τα αποτελέσματα των ερευνητών...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

Για χρήση στην πρίζα αλλά και αρκετά εκτός πρίζας, μπορεί να είναι περίπου στο 80%, όχι περισσότερο.
Η ελάχιστη στάθμη να μην πέφτει κάτω από 20%.
Φόρτιση ως το τέρμα και εξάντληση ως τον πάτο μόνον σε σποραδικές περιπτώσεις όπου πρέπει να παράσχει μέγιστη διάρκεια, όχι κάθε τρεις και λίγο.
Και να αποφεύγεται όσο το δυνατόν να θερμαίνεται η μπαταρία.
Αυτοί είναι οι γενικοί κανόνες. Τέλος

για αυτο ειπα ακουγοντε πολλα για της φορτισης. Ακομα καταρχην πας στον Γερμανο και σου λεενε το την πρωτη φωρα φωρτισε το κινητο αστο να ξεφωρτισει και ξαναφωρτισε το, και ολα αυτα λες και εχουμε μπαταριες ακομα του παλαιου τυπου (δεν ξερω πως λεγονται) που ειχαν εκεινο το bug που οταν το φορτιζες και το εβγαζες νομιζε οτι ηταν στο 100% το level (κατι τετοιο, δεν τα θυμαμαι καλα).

Ειχα ακουσει και εγω οτι το εχεις στην μπριζα , το βγαζεις, το αφηνεις να ψωφησει στο 0.5% και το ξαναβαζεις μεχρι το 100% και ετσι "μεγαλωνεις" την διαρκεια. Πρακτικα να σας πω δεν το ειδα, παρολο με καινουρια μπαταρια.

Νομιζω οτι αυτο που γραφεις στεκει ή ειναι σωστο επιστημονικα. Θα το δοκιμασω πλεον αυτο γιατι παρολο που την μπαταρια την αλλαξα παλι πλεον δεν φτανω τις ωρες που ειχα οταν το προτοπηρα.

Lenovo G40, 5ετιας είναι με Ubuntu 20. Φαντάζομαι δεν υπάρχει κάτι στο BIOS που λέτε εε ? (ναι οκ το θα μπορουσα να το ψαξω αλλα εχω βαρύνει λίγο σήμερα)

 

Επεξ/σία από great
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

MacBook Pro mid2009 από την πρώτη μέρα όλη μέρα κάθε μέρα στο ρεύμα .10 ώρες χρήσης κάθε μέρα και μετά κατέβασμα το καπάκι.

Μέχρι πέρυσι κρατούσε σχεδόν 2 ώρες με την μπαταρία, φέτος... 1ωρα με το ζωρι. 

Στην εξαετία πάντως η μπαταρία ζήτημα να είχε χάσει 20-30%.

Μόνο στις διακοπές δούλευε με τη μπαταρία και κάθε μήνα αν θυμομουνα την ξεφορτιζα μέχρι το 20%

Τώρα αν πάρω άλλο λάπτοπ από προσωπική εμπειρία θα κάνω πάλι το ίδιο και ότι γίνει.

Επεξ/σία από bros78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω απ ολα "το αυτονοητο", παιζει ρολο "η ποιοτητα" της μπαταριας.

Σε καποιους μπορει να κραταει μια χαρα και μετα απο αρκετα χρονια και σε αλλους μετα τον 1ο χρονο να ειναι για πεταμα η μπαταρια.

Μην ξεχνατε λοιπον κι αυτο το πολυ βασικο καποιοι.

'Δεν αποδιδουν ολες οι μπαταριες το ιδιο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, great είπε

Ειχα ακουσει και εγω οτι το εχεις στην μπριζα , το βγαζεις, το αφηνεις να ψωφησει στο 0.5% και το ξαναβαζεις μεχρι το 100% και ετσι "μεγαλωνεις" την διαρκεια. Πρακτικα να σας πω δεν το ειδα, παρολο με καινουρια μπαταρια.

Νομιζω οτι αυτο που γραφεις στεκει ή ειναι σωστο επιστημονικα. Θα το δοκιμασω πλεον αυτο γιατι παρολο που την μπαταρια την αλλαξα παλι πλεον δεν φτανω τις ωρες που ειχα οταν το προτοπηρα.


Για λόγους ασφαλείας, και για να αποφευχθεί το μέγιστο στρεσάρισμα,
οι μπαταρίες ΠΟΤΕ δεν φορτίζονται στο μέγιστο της ικανής τους χωρητικότητας.
Πάντα φορτίζονται σε μικρότερη στάθμη.
Π.χ. μια μπαταρία που έχει "designed capacity" 67100 mWh, έχει "full charged capacity" 64250 mWh  (λέμε τώρα).
To 100% αντιστοιχεί στο "full charged capacity".
Το "κόλπο" που έχεις ακούσει είναι για να φέρεις αυτή την τιμή πιο κοντά στην "designed capacity".
Έτσι φαίνεται να μεγαλώνει η χωρητικότητά τους.
Στην πραγματικότητα αυτό είναι ζημιογόνο για τη ζωή της μπαταρίας διότι
φέρνει το 100% ακόμα πιο κοντά στην μέγιστη ικανή τους χωρητικότητα όπου 
το στρεσάρισμα είναι πολύ μεγαλύτερο.
Προσωρινά κερδίζεις κάτι σε χωρητικότητα αλλά
η φθορά της μπαταρίας είναι πλέον αρκετά μεγαλύτερη σε κάθε πλήρη φόρτιση.


Η πλήρης εκφόρτιση είναι επίσης καταστροφική.
Γι αυτό η ίδια η μπαταρία έχει κυκλώματα που αποτρέπουν την εκφόρτισή της κοντά στο 0.
Τα υπόλοιπα, είπαμε, είναι οι γενικοί κανόνες για να έχει μια μπαταρία μεγάλη διάρκεια ζωής.
Είναι θέμα ηλεκτροχημείας, όχι μαγικών, και ισχύουν πάντα.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, great είπε

Lenovo G40, 5ετιας είναι με Ubuntu 20. Φαντάζομαι δεν υπάρχει κάτι στο BIOS που λέτε εε ? (ναι οκ το θα μπορουσα να το ψαξω αλλα εχω βαρύνει λίγο σήμερα)

Στα lenovo , η ρυθμιση , τουλαχιστον στα windows , γινεται απο το lenovo vantage app , εφοσον υποστηριζεται απο το φορητο.
Στο δικο σου μοντελο δεν ξερω αν υποστηριζεται αλλα ριξε μια ματια εδω. Στην ουσια αν υπαρχει το flag που αναφερεται εκει , τοτε λογικα υποστηριζεται , του δινεις την τιμη 1 για ενεργοποιηση , 0 για απενεργοποιηση.
Υπαρχει και αυτο το σκριπτ , που κανει πιο αυτοματοποιημενα την ιδια δουλεια. Δεν το εχω δοκιμασει.
Στο δικο μου που υποστηριζει το conservation mode , η χειροκινητη διαδικασια δουλεψε οπως προβλεποταν.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ανοίγεις το λάπτοπ και βγάζεις την μπαταρία. 

2) Αγοράζεις UPS. 

3) Συνδέεις το λάπτοπ στο UPS γιατί θα κλάψεις άμα πέσει το ρεύμα ενώ δουλεύεις. 

4) Σκέφτεσαι τι καλή και σωστή λύση έδωσες για την μακροζωία της μπαταρίας του λάπτοπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...