Προς το περιεχόμενο

πειράζει αν το λαπτοπ μου είναι συνέχεια συνδεδεμένο στην πρίζα?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@V.I.Smirnov Μερικες ερωτησεις θελω να κανω μιας και φαινεται να εχεις ασχοληθει με το θεμα:

  1. Ειναι καλο για την μπαταρια να βαζουμε διαρκως το λαπτοπ σε suspend/hibernate mode; Ετυχε να δω προσφατα ενα βιντεο στο youtube οπου μιλουσε συγκεκριμενα για macbook pro (δεν διαθετω) και μαλιστα το καναλι προτεινε το βραδυ αντι ο χρηστης να κλεινει την συσκευη απλα να κλεινει το καπακι του λαπτοπ και να ειναι σε "ημιανοιχτη" κατασταση ολο το βραδυ. Μου ειχε φανει πολυ περιεργο!
  2. Υπαρχει αυτο που εγραψε πιο πανω ενας συμφορουμιτης για "ποιοτητα" της μπαταριας εφοσον μιλαμε για δυο μπαταριες με την ιδια χωρητικοτητα και που λειτουργουν στα ιδια volt; Αν ναι, οσο αναφορα τα λαπτοπ πως θα το γνωριζω και πως πρεπει να επιλεγω; Επισης, αυτο μπορει να ισχυει ακομα και για το ιδιο ακριβως μοντελο λαπτοπ; Ισως μια λυση ετσι οπως το σκεφτομαι ειναι να επιλεγω τις πιο premium, buisness oriented συσκευες;
  3. Με βαση την ηλεκτροχημικη δομη της μπαταριας ισχυει οτι αν πρεπει να μεινει πολυ καιρο αχρησιμοποιητη το ιδανικο ειναι να ειναι στο 49%; Το εχω ακουσει αυτο οταν αγοραζεις νεα μπαταρια π.χ. για το κινητο οτι ερχεται φορτισμενη σε αυτο το ποσοστo.
  4. Τελος, οσο αναφορα τα κινητα το βελτιστο για την μπαταρια ειναι να τα απενεργοποιουμε το βραδυ και φυσικα να τα φορτιζουμε 30% εως 80%;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

51 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε


οι μπαταρίες ΠΟΤΕ δεν φορτίζονται στο μέγιστο της ικανής τους χωρητικότητας.
Πάντα φορτίζονται σε μικρότερη στάθμη.
 


Η πλήρης εκφόρτιση είναι επίσης καταστροφική.
Γι αυτό η ίδια η μπαταρία έχει κυκλώματα που αποτρέπουν την εκφόρτισή της κοντά στο 0.

Ισχυει και στα κινητα πλεον αυτο; μιλαμε για μοντελο iphone 12 που υποτιθεται απο αυτα που εχω διαβασει οτι κοβει μονο του την φορτιση και τετοια πραγματα με εξυπνους φορτιστες (παντα επισημους απο την apple) κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού στα Windows έχει επιλογή για το αν θα φορτίζει ή όχι η μπαταρία. Έχω Dell, κάτω δεξιά δίπλα στο networks. Αυτός ο μύθος ισχύει παλιά που οι μπαταρίες ήταν της πλάκας. Τώρα δεν έχει μεγάλη σημασία αν θα το έχεις όλη την μέρα στην πρίζα. Θα χάσει το ίδιο όπως θα έχανε με τις συνεχείς επαναφορτίσεις, είναι η φυσιολογική φθορά. Έχω το laptop 5 χρόνια συνεχώς ανοιχτό( φυσικά στην πρίζα) ή μπαταρία από την αρχή διαρκούσε 4 ώρες όπως και τώρα( τις σπάνιες φορές που το βγάζω). 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2021 στις 3:31 ΜΜ, V.I.Smirnov είπε

Πειράζει ΠΟΛΥ διότι καταστρέφεται η μπαταρία του - όχι το βύσμα !

7 χρονια εχω κουμπωμενο ενα acer E1 431 στην πριζα , το δουλευω καθε μερα και δεν εχει το παραμικρο θεμα , το εκανα και αναβαθμιση πριν απο καποιους μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, geiasass είπε

@V.I.Smirnov Μερικες ερωτησεις θελω να κανω μιας και φαινεται να εχεις ασχοληθει με το θεμα:

  1. Ειναι καλο για την μπαταρια να βαζουμε διαρκως το λαπτοπ σε suspend/hibernate mode; Ετυχε να δω προσφατα ενα βιντεο στο youtube οπου μιλουσε συγκεκριμενα για macbook pro (δεν διαθετω) και μαλιστα το καναλι προτεινε το βραδυ αντι ο χρηστης να κλεινει την συσκευη απλα να κλεινει το καπακι του λαπτοπ και να ειναι σε "ημιανοιχτη" κατασταση ολο το βραδυ. Μου ειχε φανει πολυ περιεργο!
  2. Υπαρχει αυτο που εγραψε πιο πανω ενας συμφορουμιτης για "ποιοτητα" της μπαταριας εφοσον μιλαμε για δυο μπαταριες με την ιδια χωρητικοτητα και που λειτουργουν στα ιδια volt; Αν ναι, οσο αναφορα τα λαπτοπ πως θα το γνωριζω και πως πρεπει να επιλεγω; Επισης, αυτο μπορει να ισχυει ακομα και για το ιδιο ακριβως μοντελο λαπτοπ; Ισως μια λυση ετσι οπως το σκεφτομαι ειναι να επιλεγω τις πιο premium, buisness oriented συσκευες;
  3. Με βαση την ηλεκτροχημικη δομη της μπαταριας ισχυει οτι αν πρεπει να μεινει πολυ καιρο αχρησιμοποιητη το ιδανικο ειναι να ειναι στο 49%; Το εχω ακουσει αυτο οταν αγοραζεις νεα μπαταρια π.χ. για το κινητο οτι ερχεται φορτισμενη σε αυτο το ποσοστo.
  4. Τελος, οσο αναφορα τα κινητα το βελτιστο για την μπαταρια ειναι να τα απενεργοποιουμε το βραδυ και φυσικα να τα φορτιζουμε 30% εως 80%;

Σε ότι με αφορά, χρησιμοποιώ την εφαρμογή που κρατά τη στάθμη στο 60% και τηρώ τους παραπάνω κανόνες.

Για τα ερωτήματά σου, χωρίς να είμαι ειδικός, μπορώ να πω τα εξής.

1.
Το θέμα είναι να διατηρείται η στάθμη της μπαταρίας στο προκαθορισμένο επίπεδο, τίποτε άλλο.
Εφόσον αυτό μπορεί αν γίνει σε hibernation ή sleep mode, μπορείς να το έχεις σ' αυτά τα mode άφοβα.
Δυστυχώς αυτό εξαρτάται από το utility ελέγχου, το λειτουργικό αλλά και το bios.
Στο δικό μου laptop το utility δούλευε και κρατούσε τη στάθμη αλλά μόνον όσο έτρεχαν τα Windows.
Όταν το έκλεινα (power off) ή τo έθετα σε sleep mode  
(εξακολουθώντας σε κάθε περίπτωση να το έχω στην πρίζα),
η φόρτιση συνεχιζόταν και έφτανε στο 100% της μπαταρίας - 
προφανώς επειδή δεν έτρεχαν τα Windows και η εφαρμογή.
Έκανα αναβάθμιση στο bios και το πρόβλημα αυτό διορθώθηκε.
Τώρα, είτε power off είτε sleep (και στην πρίζα πάντα) η φόρτιση συγκρατείται, όπως πρέπει.

Παρατηρώ όμως ότι όταν κάνω restart υπάρχει ένα νεκρό διάστημα όπου η εφαρμογή δεν τρέχει, και σε αυτό η φόρτιση γίνεται.
Μόνον λίγα sec, αλλά φτάνει για να προσθέσει κάθε φορά έως και 1% !
Επίσης, το utility δεν έχει αντίστοιχο σε linux, άρα συγκράτηση της στάθμης στο linux δεν μπορεί να γίνει.
Το συμπέρασμα είναι ότι αν η στάθμη δεν ελέγχεται πλήρως σε low level (δηλ. από το bios), 
το πρόβλημα εξακολουθεί έστω και πολύ μικρό. 

Αυτά αφορούν το δικό μου μηχάνημα. 
Άλλα μηχανήματα μπορεί να συμπεριφέρονται όμοια ή διαφορετικά, ανάλογα με τον κατασκευαστή.
Επομένως αυτό που είδες μπορεί να ήταν και σωστό.
Αυτή τη στιγμή το laptop μου έχει συμπληρώσει 17 (δεκαεπτά !) μέρες όπου δεν το έχω κλείσει. 
Απλώς το βάζω σε sleep mode. Δεν χρειάζεται να το κλείσω (ούτε καν hibernation) αφού η στάθμη παραμένει στο 60% σταθερά.
Αυτό που είδες αλλά πολύ πιο extreme.

2. 
Οι όροι "ποιότητα μπαταρίας" και "δεν αποδίσουν όλες οι μπαταρίες το ίδιο",
αν δεν εκφράζονται ποσοτικά, με μέγεθος και μονάδες μέτρησης είναι τελείως ασαφείς και δεν σημαίνουν τίποτε.
Π.χ. άλλο είναι η ενεργειακή απόδοση και άλλο η διάρκεια ζωής.

Δεν έχω ψάξει τις μπαταρίες (την αγορά) αλλά ξέρω ότι υπάρχουν κάποιες που έχουν καλύτερη κατασκευή σε 
ότι αφορά τα ηλεκτροχημικά τους υλικά και τα κυκλώματα ελέγχου και προστασίας.
Αυτό τους δίνει μεγαλύτερη χωρητικότητα, αντοχή, χρόνο ζωής και ασφάλεια.
Δεν ξέρω συγκεκριμένες μάρκες, πρέπει να δεις προδιαγραφές και συγκριτικά tests.

3. 
Σωστό είναι.
Όχι αναγκαστικά 49%, 
αλλά γενικά η στάθμη μιας μπαταρίας που δεν θα χρησιμοποιηθεί για πολύ καιρό (αποθήκευση), 
πρέπει να είναι γύρω στο 40-50%.
Γενικά μισοφορτισμένη ώστε το ηλεκτροχημικό στρεσάρισμά της να είναι ελάχιστο.
Χαμηλή στάθμη φόρτισης επίσης την στρεσάρει.
Τα νούμερα παίζουν αλλά γενικά το ιδανικό κάπου στη μέση, και πάντως σίγουρα όχι πάνω από 60%.
Επίσης πρέπει να φυλάσσεται σε δροσερό (όχι παγωμένο) μέρος.
Η θέρμανση της μπαταρίας είναι ο χειρότερος εχθρός της.
Και η χαμηλή θερμοκρασία κάνει ζημιά αλλά η υψηλή είναι καταστροφική.
Αν ζεσταίνεται μέσα στο laptop θα χαλάσει οπωσδήποτε συντομότερα.

Αυτά είναι θέμα ηλεκτροχημείας και δεν μπορούν να αποφευχθούν.
Π.χ., σε μεγαλύτερη θερμοκρασία τα φορτία έχουν μεγαλύτερη κινητικότητα 
και μπορούν ευκολότερα να "τρυπήσουν" τα μονωτικά στρώματα.

4.
Και στα κινητά, εφόσον πρόκεται για μπαταρίες ίδιας τεχνολογίας όπως στα laptop (λιθίου κλπ),
ισχύει ότι είπαμε παραπάνω.
Ούτε πολύ χαμηλά, ούτε πολύ ψηλά.
Ιδανικά όχι πάνω από 80% και όχι λιγότερο από 20%.


Τα παραπάνω είναι απλώς γενικοί κανόνες που υποδεικνύουν την ορθή χρήση των μπαταριών σύμφωνα με την ηλεκτροχημεία, και επιβεβαιωμένοι από πειράματα.
Αν κάποια μπαταρία έχει "εξωτικά" υλικά μπορεί να τους παραβιάζει.
Αλλά εγώ δεν έχω υπόψη μου τέτοια...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, csontheline είπε

1) Ανοίγεις το λάπτοπ και βγάζεις την μπαταρία. 

2) Αγοράζεις UPS. 

3) Συνδέεις το λάπτοπ στο UPS γιατί θα κλάψεις άμα πέσει το ρεύμα ενώ δουλεύεις. 

4) Σκέφτεσαι τι καλή και σωστή λύση έδωσες για την μακροζωία της μπαταρίας του λάπτοπ. 

5) Σκεφτεσαι τα λεφτα που εδωσες και πηρες λαπτοπ που του συμπεριφερεσαι σαν desktop...και ακομα χειροτερα :) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Macosj είπε

Αφού στα Windows έχει επιλογή για το αν θα φορτίζει ή όχι η μπαταρία.. 

Δεν υπαρχει επιλογη τετοια απο τα μαμα windows

Μονο καποιοι κατασκευαστες την δινουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, triplex1 είπε

7 χρονια εχω κουμπωμενο ενα acer E1 431 στην πριζα , το δουλευω καθε μερα και δεν εχει το παραμικρο θεμα , το εκανα και αναβαθμιση πριν απο καποιους μηνες.

Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει.

Αλλά είπαμε, αυτοί είναι οι γενικοί κανόνες, 
σύμφωνα με την ηλεκτροχημεία, τα πειράματα και τα νομογραφήματα των ερευνητών. 
Τα υπόλοιπα είναι παπατζηλίκια και θέμα τύχης.

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, V.I.Smirnov είπε

Τα υπόλοιπα είναι παπατζηλίκια και θέμα τύχης.

Το θεμα τυχης το αν πεσουμε σε ποιοτικη μπαταρια η οχι το δεχομαι και ειναι αυτονοητο.

Αλλα το οτι ειμαστε και παπατζηδες, (επειδη καποιοι λεμε οτι κρατανε οι μπαταριες στα λαπτοπ μας και μετα απο καποια χρονια επιβεβαιωμενο στη πραξη και ας ειναι συνδεδεμενο στο ρευμα), ε αυτο με ξεπερναει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, V.I.Smirnov είπε

Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει.

Αλλά είπαμε, αυτοί είναι οι γενικοί κανόνες, 
σύμφωνα με την ηλεκτροχημεία, τα πειράματα και τα νομογραφήματα των ερευνητών. 
Τα υπόλοιπα είναι παπατζηλίκια και θέμα τύχης.

-

Στο θεμα τυχης συμφωνω απολυτα και ειδικα σε ενα λαπτοπ τι θα σου βγει , απο κει και περα ειναι και καθαρα θεμα δουλεματος , εγω κανω ολες τις δουλειες απο κει και δεν το'χω για να το λειωνω με παιχνιδια και αλλες αηδιες , το εχω σε φουλ επιδοσεις και αν το γυρισω σε εξοικονομηση με βγαζει 1 ωρα λειτουργιας με i5 2540m , σβηννω το πολυμπριζο και τ'αφηνω ετσι το βραδυ , ποτε δεν τραβηξα πριζα να βγαλω στην 7ετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες μπαταρίες χάνουν σε χωρητικότητα. Το να λες μην το αφήνει στην πρίζα γιατί θα χάσει 5% σε τρία χρόνια, αλλά να το επαναφορτιζει συνέχεια χανωντας 20% σε τρία χρόνια είναι επικίνδυνο. Το ξανά λέω, αυτός ο μύθος με την πρίζα υπήρχε πολύ παλιά ( με τα πρώτα λαπτοπ) που εκεί πράγματι υπήρχε πρόβλημα. Τα τελευταία 15 χρόνια δεν υπάρχει θέμα ( εκτός και αν κάποιος παίρνει το χειρότερο λαπτοπ που υπάρχει). Εγώ που τόσα χρόνια είμαι με την σειρά latitide δεν έχω κανένα θέμα. Και ξανά λέω όλη μέρα στην πρίζα και μάλιστα ανοιχτό δε θυμάμαι καν ποτέ το είχα κλείσει την τελευταία φορά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Το θεμα τυχης το αν πεσουμε σε ποιοτικη μπαταρια η οχι το δεχομαι και ειναι αυτονοητο.

Αλλα το οτι ειμαστε και παπατζηδες, (επειδη καποιοι λεμε οτι κρατανε οι μπαταριες στα λαπτοπ μας και μετα απο καποια χρονια επιβεβαιωμενο στη πραξη και ας ειναι συνδεδεμενο στο ρευμα), ε αυτο με ξεπερναει

Το "παπατζήδες" δεν απευθύνεται σε εσένα προσωπικά - και ζητώ συγνώμη αν σε προσέβαλα.
Σημαίνει ότι ο καθένας λέει πράγματα που είναι αβάσιμα και δεν στηρίζονται επιστημονικώς πουθενά.


Κι εσύ όμως μιλάς για πράγματα που δεν ξέρεις τι σημαίνουν.
Tι πάει να πει "ποιοτική" μπαταρία; 
Πώς ορίζεται η "ποιότητα" (φυσικό μέγεθος και μονάδες) ;


Το γιατί μια μπαταρία μπορεί να κρατήσει περισσότερο με φαινομενικά κακή χρήση είναι ζήτημα πάρα πολλών παραγόντων (γι αυτό έγραψα για "θέμα τύχης και συνθηκών")
και δεν συνιστά ακύρωση ή αχρηστία των γενικών κανόνων.
Κι εγώ είχα laptop όπου μετά από 8 χρόνια συνεχώς στην πρίζα και φορτισμένο πάντα στο 100%, 
η μπαταρία του κρατούσε πάνω από 30 λεπτά.
Ενώ κανονικά θα έπρεπε να διαρκεί πολύ λιγότερο.
Αλλά αν η στάθμη ήταν στο 60%, ίσως μετά από τα 8 χρόνια να κρατούσε και δυο ώρες...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, V.I.Smirnov είπε

Κι εσύ όμως μιλάς για πράγματα που δεν ξέρεις τι σημαίνουν.
Tι πάει να πει "ποιοτική" μπαταρία; 
Πώς ορίζεται η "ποιότητα" (φυσικό μέγεθος και μονάδες) ;

Καλα εσυ μαλλον σ αρεσει να τρελαινεις κοσμο..

Θες αναλυση κι ολας πως οριζεται η ποιοτητα μιας μπαταριας σε φυσικο μεγεθος και μοναδες ενω ο καθενας καταλαβαινει τι λεω

Μια συμβουλη θα σου δωσω που αν θες την ενστερνιζεσαι αν θες οχι, δικαιωμα σου.

Ασε μονο τις θεωριες απο τα πολλα διαβασματα, και δωσε βαρος και στη πραξη απο σενα τον ιδιο, και οχι απο αλλους

(Και ενα offtopic αν και δεν ειναι offtopic λογω των ημερων, ας μη πιασουμε τα της επιστημης και της θεωριας "μονο",  γιατι και η επιστημη λεει δεν υπαρχει θεος ενω η τελειοτητα του μηχανισμου της φυσης στη πραξη και βαση αυτου με την απλη λογικη, αποδυκνειεται το αντιθετο)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Καλα εσυ μαλλον σ αρεσει να τρελαινεις κοσμο..

Θες αναλυση κι ολας πως οριζεται η ποιοτητα μιας μπαταριας σε φυσικο μεγεθος και μοναδες ενω ο καθενας καταλαβαινει τι λεω

Μια συμβουλη θα σου δωσω που αν θες την ενστερνιζεσαι αν θες οχι, δικαιωμα σου.

Ασε μονο τις θεωριες απο τα πολλα διαβασματα, και δωσε βαρος και στη πραξη απο σενα τον ιδιο, και οχι απο αλλους

Από αυτά που γράφεις είναι προφανές ότι είμαι πιο καταρτισμένος από εσένα, 
άρα δεν μπορείς να μου δώσεις συμβουλές.
Εγώ είμαι μηχανικός και έχω μάθει να εκφράζομαι με σαφήνεια και ακριβολογία.
Για να πεις ότι ξέρεις κάτι (τεχνολογικό κριτήριο) πρέπει να μπορείς να το εκφράσεις με σχέσεις και να το μετράς με μονάδες.

Για να στο πω αλλιώς να καταλάβεις.
Μιλάς για "ποιότητα μπαταρίας" και δεν μπορείς να την ορίσεις.
Δηλ. δεν ξέρεις τι σημαίνει.
Άρα, δεν μπορείς να την μετρήσεις και να αξιολογήσεις ποσοτικά πόσο πιο "ποιοτική" είναι μια μπαταρία από μια άλλη....

Να μην λέμε μπαρούφες λοιπόν τώρα...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, V.I.Smirnov είπε

Από αυτά που γράφεις είναι προφανές ότι είμαι πιο καταρτισμένος από εσένα, 
άρα δεν μπορείς να μου δώσεις συμβουλές.
Εγώ είμαι μηχανικός και έχω μάθει να εκφράζομαι με σαφήνεια και ακριβολογία.
Για να πεις ότι ξέρεις κάτι (τεχνολογικό) πρέπει να μπορείς να το εκφράσεις με σχέσεις και να το μετράς με μονάδες.

Για να στο πω αλλιώς να καταλάβεις.
Μιλάς για "ποιότητα μπαταρίας" και δεν μπορείς να την ορίσεις.
Δηλ. δεν ξέρεις τι σημαίνει.
Άρα, δεν μπορείς να την μετρήσεις και να αξιολογήσεις ποσοτικά πόσο πιο "ποιοτική" είναι μπαταρία από μια άλλη....

Να μην λέμε μπαρούφες λοιπόν τώρα...

-

Δηλ συνεχιζεις οτι δεν καταλαβαινεις τι σημαινει απλα ποιοτικοτερη μια μπαταρια δηλ τα στοιχεια της απο μια αλλη

Και θες αναλυση αριθμων βαση αυτων που λεω

Μαλιστα, να το κοιταξεις αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...