Προς το περιεχόμενο

πειράζει αν το λαπτοπ μου είναι συνέχεια συνδεδεμένο στην πρίζα?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανένα laptop δεν κατεβάζει εσκεμμένα τη στάθμη της φόρτισης για να την ξανανεβάσει -
ειδικά κοντά στο 100% όπου το στρεσάρισμα της μπαταρίας είναι μέγιστο.
Όποιος το λέει αυτό και το εννοεί έτσι, λέει μ@λ@κίες...


Και ούτε υπάρχει επιλογή ελέγχου της στάθμης στα windows εγγενώς, 
διότι είναι λειτουργία hardware specific.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Που βρισκεται αυτη η λειτουργια ? Ψαχνω αλλα δεν βρισκω κατι σχετικο. Το μονο που βρισκω ειναι στο power management , να ρυθμισω το κατωτερο battery level στο οποιο το συστημα θα αρχισει να κανει ενεργειες για εξοικονομιση μπαταριας.
Ρυθμιση που να περιοριζει το "πανω οριο" της φορτισης , δεν βλεπω καπου.

Προσωπικα θα πιστεψω την lenovo που λεει οτι καλο ειναι να κραταει την μπαταρια στο 55-60%. Κατι θα ξερει παραπανω απο εμενα για το φορητο της :) 

Κοιταξε φιλε μου mphxth, 🙂 εγω δεν βρηκα καμια τετοια λειτουργια, ουτε ρυθμισα κατι, ουτε εκανα το οτιδηποτε

Εχω ενα acer του 2016 και ενα παμπαλαιο lenovo του 2012 και τα εχω εντελως πεντακαθαρα απο το οτιδηποτε, και λειτουργουν ακριβως ετσι οπως ειπε ο φιλος μας απο πανω

Δηλ με την μπαταρια μονιμα πανω, και στα δυο (η μια δεν ειναι ενσωματωμενη) και λειτουργουν ακριβως ετσι

Δηλ πεφτει οταν πεσει στα 95-96% τοτε το φορτιζει ως το 99% και αυτο γινεται παντ, δηλαδη καθε μερικες ωρες 

6 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Κανένα laptop δεν κατεβάζει εσκεμμένα τη στάθμη της φόρτισης για να την ξανανεβάσει -
ειδικά κοντά στο 100% όπου το στρεσάρισμα της μπαταρίας είναι μέγιστο.
Όποιος το λέει αυτό και το εννοεί έτσι, λέει μ@λ@κίες...


Και ούτε υπάρχει επιλογή ελέγχου της στάθμης στα windows εγγενώς, 
διότι είναι λειτουργία hardware specific.

-

Οκ εσυ που παντα εισαι απολυτα σιγουρος σε ολα, ελα να δεις και να τσεκαρεις " εσυ προσωπικα" τα λαπτοπ μου και να δεις οτι δεν τους εχω περασει "απολυτως τιποτα μεσα για οποιοδηποτε τετοια λειτουργια", και μετα ελα πες μου. Αλλα θα βαλουμε δημοσια ενα στοιχημα πρωτα, και μετα θα ερθεις να τσεκαρεις "τα παντα" στα λαπτοπ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Κοιταξε φιλε μου mphxth, 🙂 εγω δεν βρηκα καμια τετοια λειτουργια, ουτε ρυθμισα κατι, ουτε εκανα το οτιδηποτε

Εχω ενα acer του 2016 και ενα παμπαλαιο lenovo του 2012 και τα εχω εντελως πεντακαθαρα απο το οτιδηποτε, και λειτουργουν ακριβως ετσι οπως ειπε ο φιλος μας απο πανω

Δηλ με την μπαταρια μονιμα πανω, και στα δυο (η μια δεν ειναι ενσωματωμενη) και λειτουργουν ακριβως ετσι

Δηλ πεφτει οταν πεσει στα 95-96% τοτε το φορτιζει ως το 99% και αυτο γινεται παντ, δηλαδη καθε μερικες ωρες 

Αρχικα να ξεκινησουμε απο το γεγονος οτι το βελτιστο ειναι στο 55-60%. Aντε σε ακραιο σεναριο κανα 80%.
Κατα δευτερον , αν μου λες οτι ειναι ενσωματωμενη λειτουργια των windows , αλλα δεν μπορεις να μου πεις ποια ειναι αυτη ή που βρισκεται , το συμπερασμα που βγαζω ειναι οτι υποθετεις οτι ειναι ενσωματωμενη λειτουργια , ενω στην πραγματικοτητα αν συμβαινει αυτο που περιγραφεις καπου αλλου οφειλεται.

Ειτε δεν κανει καλη επαφη το βυσμα , χανει την συνδεση , πεφτει η μπαταρια , βρισκει ξανα την συνδεση , ξαναφορτιζει την μπαταρια , ειτε ο φορτιστης δεν δινει επαρκη watts , και όποτε το μηχανημα ζοριζεται , παιζει και να τραβαει παραπανω watts απο οσα δινει ο φορτιστης με αποτελεσμα αυτος να μην μπορει να κρατησει την μπαταρια στο 100% και να χανει φορτιο για οσο διαστημα το μηχανημα ζοριζεται. Οταν λεω ζοριζεται , εννοω κανει καποια βαρια εργασια που απαιτει παραπανω watts.

Eνδιαφερον θα ειχε να μας εδειχνες κανα σκρινσοτ αυτων των δυο μπαταριων , να δουμε το health τους :) 

Για το acer δεν ξερω , αλλα για το lenovo , για περνα του κανα lenovo vantage να δεις αν υποστηριζεται conservation mode...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα  laptop που εχω:

https://www.acer.com/datasheets/2017/4876/A515-51G/NX.GP5ET.023.html

https://www.x-kom.pl/p/82166-notebook-laptop-156-lenovo-b580-b970-4gb-500-dvd-rw-7hp64.html

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Αρχικα να ξεκινησουμε απο το γεγονος οτι το βελτιστο ειναι στο 55-60%. Aντε σε ακραιο σεναριο κανα 80%.
Κατα δευτερον , αν μου λες οτι ειναι ενσωματωμενη λειτουργια των windows , αλλα δεν μπορεις να μου πεις ποια ειναι αυτη ή που βρισκεται , το συμπερασμα που βγαζω ειναι οτι υποθετεις οτι ειναι ενσωματωμενη λειτουργια , ενω στην πραγματικοτητα αν συμβαινει αυτο που περιγραφεις καπου αλλου οφειλεται.

Ειτε δεν κανει καλη επαφη το βυσμα , χανει την συνδεση , πεφτει η μπαταρια , βρισκει ξανα την συνδεση , ξαναφορτιζει την μπαταρια , ειτε ο φορτιστης δεν δινει επαρκη watts , και όποτε το μηχανημα ζοριζεται , παιζει και να τραβαει παραπανω watts απο οσα δινει ο φορτιστης με αποτελεσμα αυτος να μην μπορει να κρατησει την μπαταρια στο 100% και να χανει φορτιο για οσο διαστημα το μηχανημα ζοριζεται. Οταν λεω ζοριζεται , εννοω κανει καποια βαρια εργασια που απαιτει παραπανω watts.

Eνδιαφερον θα ειχε να μας εδειχνες κανα σκρινσοτ αυτων των δυο μπαταριων , να δουμε το health τους :) 

Για το acer δεν ξερω , αλλα για το lenovo , για περνα του κανα lenovo vantage να δεις αν υποστηριζεται conservation mode...

Το Lenovo vantage δοκιμασα να το περασω, αλλα δεν το δεχεται

Στο Acer δεν υπαρχει τετοιο γενικα τετοιο προγραμμα

Ειναι πεντακαθαρα και τα δυο τα λαπτοπ που εχω καθε 6μηνο κανω φορματ, και περναω μονο προγραμματα μονο εκπεδευτικα και επισεις καποια για καποιες εργασιες που μου χρειαζονται

Τιποτε αλλο

Επαφες κανουν μια χαρα τα βυσματα και στα δυο, γενικα δεν τα μετακινουσα, απο το γραφειο

Επισεις κατι αλλο που ξεχασα να γραψω. "Εχω αποκλεισει οποιοδηποτε drivers" να κατεβαζουν τα windows, κατεβαζω μονος μου μονο οτι κρινω οτι χρειαζεται.

Δηλ τα απαραιτητα βασικα που ειναι για μενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαχαχα... τι ακούμε...

Μιλάμε, ο τεχνολογικός αναλφαβητισμός κάποιων χτυπάει κόκκινο...

Και ο τεχνικός τους λέει τα αυτονόητα - και δεν τον πιστεύουν....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, V.I.Smirnov είπε

χαχαχα... τι ακούμε...

Μιλάμε, ο τεχνολογικός αναλφαβητισμός κάποιων χτυπάει κόκκινο...

Και ο τεχνικός τους λέει τα αυτονόητα - και δεν τον πιστεύουν....

-

Ελα τεχνικε να τσεκαρεις, θα κερδισεις και στοιχημα

Μεροκαματο θα βγαλεις αφου εισαι και τεχνικος. Και 100% σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, makhs5 είπε

Το Lenovo vantage δοκιμασα να το περασω, αλλα δεν το δεχεται

Δες εδω . Νουμερο 2. Αφηνει να εννοηθει οτι ισως και να υποστηριζεται. Χρειαζεται καποιο energy management προγραμμα της lenovo. Κατι τετοιο καταλαβαινω.
Απο την αλλη αν εχεις εξοικειωση με linux , θα μπορουσες να μπουταρεις καποιο live iso , να τσεκαρεις αν το acpi εκει κανει "expose" ενα συγκεκριμενο flag της μπαταριας. Αν υπαρχει το flag , του δινεις την τιμη 1 , και καθαρισες. Το conservation mode γραφεται στο bios κατα πασα πιθανοτητα και δεν εχει σχεση με το λειτουργικο. Απαξ και το ενεργοποιησεις με καποιον τροπο σε καποιο λειτουργικο , ισχυει για ολα τα λειτουργικα.

Εχω μπουταρει το δικο μου το lenovo με conservation mode ON , σε λινουξ , και ειχε διατηρηθει χωρις να πειραξω κατι απο μεσα απο το  λινουξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι λάθος κάνεις.
Εγώ δεν είμαι τεχνικός, o mphxths είναι.

Προσπαθεί να σου εξηγήσει ο άνθρωπος ότι αυτό που λες δεν ισχύει και επιμένεις.
"1 + 1 δεν κάνει δύο, γιατί έτσι νομίζω εγώ".
It makes sense...

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δες εδω . Νουμερο 2. Αφηνει να εννοηθει οτι ισως και να υποστηριζεται. Χρειαζεται καποιο energy management προγραμμα της lenovo. Κατι τετοιο καταλαβαινω.
Απο την αλλη αν εχεις εξοικειωση με linux , θα μπορουσες να μπουταρεις καποιο live iso , να τσεκαρεις αν το acpi εκει κανει "expose" ενα συγκεκριμενο flag της μπαταριας. Αν υπαρχει το flag , του δινεις την τιμη 1 , και καθαρισες. Το conservation mode γραφεται στο bios κατα πασα πιθανοτητα και δεν εχει σχεση με το λειτουργικο. Απαξ και το ενεργοποιησεις με καποιον τροπο σε καποιο λειτουργικο , ισχυει για ολα τα λειτουργικα.

Εχω μπουταρει το δικο μου το lenovo με conservation mode ON , σε λινουξ , και ειχε διατηρηθει χωρις να πειραξω κατι απο μεσα απο το  λινουξ.

Πολυ ευχαριστως αλλα Linux δεν χρησιμοποιω, 

Δεν ειναι οτι το κανει μονο το Lenovo αλλα και το Acer κανουν ακριβως το ιδιο.

Να ειναι μικροκυκλωμα στις μπαταριες και στα δυο; Οκ αν ειναι και στα δυο τοτε παω πασο. Αλλα περιεργο να τα εχουν και τα δυο, και επισεις περιεργο να το εχει το παμπαλαιο Lenovo, αλλα και στο Acer παλι δυσκολο μου φαινεται.

6 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Πάλι λάθος κάνεις.
Εγώ δεν είμαι τεχνικός, o mphxths είναι.

Προσπαθεί να σου εξηγήσει ο άνθρωπος ότι αυτό που λες δεν ισχύει και επιμένεις.
"1 + 1 δεν κάνει δύο, γιατί έτσι νομίζω εγώ".
It makes sense...

-

Αφου δεν εισαι και τεχνικος, πως εισαι σιγουρος γι αυτα που λες, και μαλιστα χωρις να τσεκαρεις κατι εσυ ο ιδιος;

Λοιπον παιδια για να σας φυγει η απορια, μια δεν ειναι η λυση?

Βαλτε τα λαπτοπ σας μονιμα στο φορτιστη (εννοειτε με windows 10) και μετα δειτε αν συμβαινει αυτο που λεμε εγω και ο φιλος παραπανω.

Δεν ειναι μια λυση αυτη πανευκολη να δειτε αν ισχυει οτι λεω?

Δηλ εσεις βγαζετε την μπαταρια και το χρησιμοποιηται παντα?

Φοβαστε μην την χαλασετε με αυτο; δεν καταλαβαινω

Επεξ/σία από makhs5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβασε πρώτα αυτό εδώ, και τα σχόλια, προσεκτικά :

https://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries#:~:text=Manufacturers take a conservative approach,and 500 discharge%2Fcharge cycles

Μετά θα σου δώσω και ένα-δυο ακόμη. 

Και τότε, αφού αρχίσεις να καταλαβαίνεις που πάνε τα τέσσερα με τις μπαταρίες, 
έλα να μου πεις αν, και πού, κάνω λάθος...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, V.I.Smirnov είπε

Διαβασε πρώτα αυτό εδώ, όλο, προσεκτικά :

https://batteryuniversity.com/learn/article/how_to_prolong_lithium_based_batteries#:~:text=Manufacturers take a conservative approach,and 500 discharge%2Fcharge cycles

Μετά θα σου δώσω και μερικά ακόμη. 

Και τότε, αφού αρχίσεις να καταλαβαίνεις που πάνε τα τέσσερα με τις μπαταρίες, 
έλα να μου πεις αν, και πού, κάνω λάθος...

-

Διαβασε το τελευαταιο μυνημα που εγραψα.

Αδυνατεις να τσεκαρεις μονος σου κατι στο λαπτοπ που εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το laptop μου, σε ότι αφορά την μπαταρία, δουλεύει όπως ακριβώς περιγράφω.

Εκείνος που δεν ξέρει τι κάνει το δικό του ή έχει καταλάβει λάθος είσαι εσύ.

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι καταλαβα κι απο αλλα σου μυνηματα εσυ, εχεις ενα θεματακι με το λαπτοπ σου, και με τη μπαταρια του

Δεν το πηραμε για κορνιζα το λαπτοπ φιλε.

Κι μπαταρια σου να χαλασει, χαλασε. Δεν χρειαζεται να διαβασεις "ολη την εγκυκλοπαιδια του ιντερνετ για τις μπαταριες" για μια μπαταρια που καποια στιγμη "θα χαλασει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσύ έχεις το θέμα, που ενώ δεν ξέρεις που πάνε τα τέσσερα,
αμφισβητείς τα λεγόμενα των εμπειρότερων και των πιο διαβασμένων.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, V.I.Smirnov είπε

Το laptop μου, σε ότι αφορά την μπαταρία, δουλεύει όπως ακριβώς περιγράφω.

Εκείνος που δεν ξέρει τι κάνει το δικό του ή έχει καταλάβει λάθος είσαι εσύ.

-

Κι ο απο πανω φιλος με τα hp δουλευουν ετσι.

Οπως σε μενα το παμπαλαιο lenovo και το Acer.

1 λεπτό πριν, V.I.Smirnov είπε

Εσύ έχεις το θέμα, που αμφισβητείς τα λεγόμενα των εμπειρότερων και πιο διαβασμένων.

-

Ωραια, εσυ που εισαι "διαβασμενος" και επιμενεις ετσι, πες μου που οφειλεται στα λαπτοπ μας αυτο.

Ο τοσο διαβασμενος πρεπει να ξερει παντα, για να μαθαινουμε κι μεις οι κοινοι θνητοι "αδιαβαστοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...