Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

Εχω ολοκληρωσει τις σπουδες μου και εχω πτυχιο ηλεκτρολογου και ηλεκτρονικου μηχανικου. Θα μπορουσατε να με καθοδηγησετε για το που ακριβως θα μπορουσα να δουλεψω. Που μπορω να βρω σελιδα με αξιοπιστες αγγελιες εργασιας. Επισης, σκεφτομαι να κανω μεταπτυχιακο πανω στο executive mba. Το ζυζηταγαμε με ενα καθηγητη και ειναι αρκετα καλο και βοηθαει εαν δουλευεις στι βιομηχανιες. Πιστευω ομως ειναι μεγαλη διαφορα απο τα λογια στη πραξη. Μπορειτε να με βοηθησετε λιγο σχετικα με το πως να κινηθω στη συνεχεια για ευρεση εργασιας και για να επιλεξω ενα καταλληλο μεταπτυχιακο για μενα μεσω συζητησης. Δεκτες ολες οι γνωμες και ειλικρινα θα ηθελα να γραψουν οσοι θελουν να βοηθησουν. Καταλαβαινω οτι ρωταω καποια πραγματα που μπορει μονο εγω να ξερω αλλα δυστυχως ειμαι σε ενα κομβικο σημειο που δεν ξερω απαντησεις για πολλα θεματα που με απασχολουν και θα ηθελα την γνωμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)Indeed ηλεκτρολόγος μηχανικός

2)Indeed: ηλεκτρονικός μηχανικός

3)Glassdoor:  https://www.glassdoor.com/Job/greece-jobs-SRCH_IL.0,6_IN100.htm χρησιμοποιωντας keywords ηλεκτρολογου & ηλεκτρονικου μηχανικου

Κανεις το βιογραφικο σου και μαζι με τη συνοδευτικη επιστολη στελνεις μαζικα στις εταιρειες παραπανω.

Ελεγχεις  τις αρμοδιοτητες και τα  προαπαιτουμενα της θεσης , και αν καλυπτεις τα περισσοτερα κανεις κινηση.

πχ. Υπαρχει αυτη η θεση :

Ηλεκτρονικός Μηχανικός / Αυτοματιστής

ΜΟΝΙΤΟΡ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΕΠΕ - Ελλάδα

Παρακαμπτεις τους μεσολαβητες δηλαδη τις σελιδες του indeed η του glassdoor και επικοινωνεις απευθειας με την εταιρεια στο site της.

https://www.monitor-electronics.gr/contact-us/

Ειτε τους στελνεις email η τηλεφωνικα, ρωτας που μπορεις να απευθυνθεις για να στειλεις το βιογραφικο σου.

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Executive MBA χωρις προυπηρεσια; Κανενα σοβαρο προγραμμα δεν προσφερει χωρις προυπηρεσια, και αυτα που προσφερουν μαλλον δεν θα ηθελες να πας. Δουλευεις 2-3 χρονια σε μια εταιρια, και μετα ελπιζεις να εχεις παρει αρκετα πραγματα ωστε να παρεις μια σωστη αποφαση.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Papakaliati είπε

Executive MBA χωρις προυπηρεσια; Κανενα σοβαρο προγραμμα δεν προσφερει χωρις προυπηρεσια, και αυτα που προσφερουν μαλλον δεν θα ηθελες να πας. Δουλευεις 2-3 χρονια σε μια εταιρια, και μετα ελπιζεις να εχεις παρει αρκετα πραγματα ωστε να παρεις μια σωστη αποφαση.

Δεν θα ειναι αργα αν επιλεξω να κανω ενα μεταπτυχιακο μετα απο 2-3 χρονια ειμαι ηδη στα 25. Σκεφτομαι να τα κανω οσο πιο γρηγορα μπορω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ποτε το μεταπτυχιακό είναι αγώνας δρόμου; Τι σημαίνει αργά και γρήγορα στη εκπαίδευση/μόρφωση; αργα δεν είναι σε καμία ηλικία. 
Αυτη τη στιγμή δεν έχεις ιδεα με το που μπορεί να απασχοληθεί κάποιος με το βασικό πτυχίο σου (από τα λεγόμενα σου), το πιθανότερο είναι να διαλέξεις ένα μεταπτυχιακό που δεν θα σου προσφέρει τίποτα απολύτως. 
Το MBA δυστυχώς δεν κάνει για εσένα σε αυτή τη φάση που βρίσκεσαι τώρα. Προσπάθησε να βρεις δουλειά για αρχή προκειμένου να αποκτήσεις εμπειρία και να δεις 5-10 πράγματα και ύστερα επιλέγεις μεταπτυχιακό.

Επίσης, κάτι που θα δεις όταν μπεις με το καλό στον επαγγεματικο στίβο, είναι ότι θα διαβάζεις με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μέχρι να βγεις στη σύνταξη. Όποτε μην βλέπεις το όλο θέμα «αργά ή γρήγορα να ξεμπερδεύουμε»

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, pngts1996 είπε

Δεν θα ειναι αργα αν επιλεξω να κανω ενα μεταπτυχιακο μετα απο 2-3 χρονια ειμαι ηδη στα 25. Σκεφτομαι να τα κανω οσο πιο γρηγορα μπορω 

ισα ισα. εγω το εκανα το δικο μου στα 29-30. η καλύτερη κίνηση που εχω κανει στη καριερα μου. ειχα εμπειρια πλέον αρκετα χρόνια οπότε ηξερα ακριβως τι ηθελα να μάθω παραπανω, πήγα σε τοπ σχολή πολυ στοχευμένα και για να πάρω πολυ δυνατο χαρτι αλλα κ για να μαθω οσο το δυνατον περισσότερα. κ επειδη ειχα φαει αρκετα χρονια να δουλευω, το μεταπτυχιακο μου φάνηκε σχετικά εύκολο κιολας, το ειδα σαν ευκαιρια μιας τελευταιας φοιτητικης ζωης ξαφνικα μετα απο αρκετα χρονια εργασιας, πριν μπεις ολοκληρωτικα στο παιχνιδι του "εργασια μεχρι συνταξη στα 70+/θανατο" :P

Kαι βασικα επειδή είχα εμπειρία στον κλάδο μου με δέχονταν για μεταπτυχιακο πανεπιστήμια οπως το Cambridge, αλλιως ειναι πιο ζόρι να μπεις στα πολυ πολυ δυνατα πανεπιστημια, ΕΙΔΙΚΑ αν θες σχολη MBA που πάνε από παντού. Κολλητος ξεκίνησε MBA φέτος, στα 37. Κ μπήκε με φουλ υποτροφία. Ειναι μεγαλο αβανταζ να εισαι "ψημένος" για τετοια πτυχια.

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

ισα ισα. εγω το εκανα το δικο μου στα 29-30. η καλύτερη κίνηση που εχω κανει στη καριερα μου. ειχα εμπειρια πλέον αρκετα χρόνια οπότε ηξερα ακριβως τι ηθελα να μάθω παραπανω, πήγα σε τοπ σχολή πολυ στοχευμένα και για να πάρω πολυ δυνατο χαρτι αλλα κ για να μαθω οσο το δυνατον περισσότερα. κ επειδη ειχα φαει αρκετα χρονια να δουλευω, το μεταπτυχιακο μου φάνηκε σχετικά εύκολο κιολας, το ειδα σαν ευκαιρια μιας τελευταιας φοιτητικης ζωης ξαφνικα μετα απο αρκετα χρονια εργασιας, πριν μπεις ολοκληρωτικα στο παιχνιδι του "εργασια μεχρι συνταξη στα 70+/θανατο" :P

Kαι βασικα επειδή είχα εμπειρία στον κλάδο μου με δέχονταν για μεταπτυχιακο πανεπιστήμια οπως το Cambridge, αλλιως ειναι πιο ζόρι να μπεις στα πολυ πολυ δυνατα πανεπιστημια, ΕΙΔΙΚΑ αν θες σχολη MBA που πάνε από παντού. Κολλητος ξεκίνησε MBA φέτος, στα 37. Κ μπήκε με φουλ υποτροφία. Ειναι μεγαλο αβανταζ να εισαι "ψημένος" για τετοια πτυχια.

Οποτε και εσυ προτεινεις πρωτα να αποκτησω εμπειρια πανω στη δουλεια να βρω τι μου αρεσει και μετα να ψαξω. Εγινε σ ευχαριστω πολυ!

21 λεπτά πριν, rg550 είπε

Από ποτε το μεταπτυχιακό είναι αγώνας δρόμου; Τι σημαίνει αργά και γρήγορα στη εκπαίδευση/μόρφωση; αργα δεν είναι σε καμία ηλικία. 
Αυτη τη στιγμή δεν έχεις ιδεα με το που μπορεί να απασχοληθεί κάποιος με το βασικό πτυχίο σου (από τα λεγόμενα σου), το πιθανότερο είναι να διαλέξεις ένα μεταπτυχιακό που δεν θα σου προσφέρει τίποτα απολύτως. 
Το MBA δυστυχώς δεν κάνει για εσένα σε αυτή τη φάση που βρίσκεσαι τώρα. Προσπάθησε να βρεις δουλειά για αρχή προκειμένου να αποκτήσεις εμπειρία και να δεις 5-10 πράγματα και ύστερα επιλέγεις μεταπτυχιακό.

Επίσης, κάτι που θα δεις όταν μπεις με το καλό στον επαγγεματικο στίβο, είναι ότι θα διαβάζεις με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μέχρι να βγεις στη σύνταξη. Όποτε μην βλέπεις το όλο θέμα «αργά ή γρήγορα να ξεμπερδεύουμε»

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες μαλλον θα βαλω μια παυση για το μεταπτυχιακο για τωρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pngts1996 είπε

Δεν θα ειναι αργα αν επιλεξω να κανω ενα μεταπτυχιακο μετα απο 2-3 χρονια ειμαι ηδη στα 25. Σκεφτομαι να τα κανω οσο πιο γρηγορα μπορω 

Τι είναι το μεταπτυχιακό να το κάνεις όσο πιο γρήγορα μπορείς; Μόρια για να μπεις στο ΑΣΕΠ; Αμα δεν ανταποκρίνεται στο αντικείμενο της εργασίας σου ειναι ένας χρόνος και κάμποσα λεφτά χαμένα. Κανείς δεν σε δίνει ευκαιρίες, ούτε θεωρεί ότι είσαι πιο ικανός απλά επειδή έχεις ένα μεταπτυχιακό παραπάνω. Εδώ δεν ξέρεις καν με τι αντικείμενο θέλεις να ασχοληθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pngts1996 είπε

Δεν θα ειναι αργα αν επιλεξω να κανω ενα μεταπτυχιακο μετα απο 2-3 χρονια ειμαι ηδη στα 25. Σκεφτομαι να τα κανω οσο πιο γρηγορα μπορω 

Μεταπτυχιακό θα κάνεις όταν και αν το χρειάζεσαι.

MBA χωρίς προϋπηρεσία κατά κύριο λόγο είναι ανέκδοτο.

Αν θες να εξειδικευτείς κάπου βρες κάποιο αντίστοιχο μεταπτυχιακό-πιστοποίηση που απευθύνεται σε entry level επίπεδο γνώσεων και εμπειρίας και όχι κάποιο καθαρά για managers όπως το executive MBA.

Ίσως ο μόνοι που μπορούν να αξιοποιήσουν MBA χώρις ιδαίτερη προϋπηρεσία είναι απόφοιτοι ψυχολογίας που κυνηγάνε θέση στο hr.

ΥΓ. Θεωρώ πως ήδη γνωρίζεις οτι managers χωρίς εύλογη προϋπηρεσία δεν ψάχνει καμία σοβαρή εταιρεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καμια ιδεα , μεχρι τωρα ειχα την πεποιθηση και απο αλλα ατομα οτι ξερετε τελειωνεις σχολη και μετα μεταπτυχιακο οπου θα ειναι worth αλλα μαλλον εχετε δικιο εδω δεν ξερω καν με τι να ασχοληθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου είσαι μάλλον σε φάση σαν την δικιά μου πριν κάποια χρόνια οπού φτάνοντας στο τέλος της σχολής ένιωθα πολυ μπερδεμένος.Βρες μια δουλειά που να έχει κάποια συνάφεια με το αντικείμενο που σπούδασες και ας είναι λίγα τα χρήματα.Σίγα σιγά θα κερδίζεις εμπειρία και θα χτυπάς διαφορετικά τις πόρτες.Το μεταπτυχιακό νομίζω είναι προτιμότερο να το κάνεις ή να το διαλέξεις όταν θα έχεις δει 10 πράγματα για να είσαι πιο σίγουρος σε ποιο αντικείμενο θες να εξειδικευτείς.Για αρχή φτιάξε ένα βιογραφικό που να λέει αυτά που έχεις και ξέρεις εργασιακά μέχρι στιγμής και άρχισε να στέλνεις.Σαν επιλογές νομίζω έχεις πολλές.Το αντικείμενο σου είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον και έχει αρκετά πεδία εφαρμογών και απασχόλησης.Εχω τελιώσει Τ.Ε Μηχανικών αυτοματισμού και η πρώτη δουλειά που βρήκα ήταν να μάθω τι είναι φάση,τι είναι ουδέτερος,βασικά εργαλεία κλπ.Στην συνέχεια αυτά με βοήθησαν για κάτι καλύτερο και ήρθα πιο κοντά στο αντικείμενό μου.Καλή τυχη σε οτι κάνεις και αν χρειαστείς κάποια βοήθεια εδω είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά προσυπογράφω ότι έχει ειπωθεί.

Ποτέ MBA δίχως στιβαρή προϋπηρεσία και καθαρό σχέδιο για το πως θα ωφελήσει την καριέρα σου(όχι πως κάποιο σοβαρό πρόγραμμα θα σε δεχόταν φρέσκο από την σχολή).
Μεταπτυχιακό μόνον μετά από σοβαρή σκέψη στο πως θέλεις να διαμορφώσεις την καριέρα σου και δεν είναι αναγκαίο να το κολλήσεις μετά το πτυχίο. 
Εάν είσαι μπερδεμένος, η καλύτερη κίνηση είναι να βρεις κάτι σχετικό με το αντικείμενο και να δουλέψεις. Στην χειρότερη απλά φεύγεις.
Συνήθως το αποτέλεσμα είναι ότι βλέπεις τι μπορείς πραγματικά να προσφέρεις/κάνεις (άσε τι γράφει το πτυχίο, είναι κυριολεκτικά κωλόχαρτό εάν δεν μπορείς να αποδώσεις σε πραγματικές συνθήκες) και κυρίως τι σε αρέσει να κάνεις.

Καλή συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταπτυχιακό τώρα μόνο αν κυνηγας καποια ειδικευση σε κάτι που δυσκολα θα βρεις δουλεια χωρίς αυτό, πχ ρομποτική, αυτοματισμοί οχηματων, γενικά για  εξειδικευση. το ΜΒΑ δεν θα σου προσφέρει τιποτα τώρα ακόμα κι αν σε δεχτουν σε καποιο, στα 30 σου που θα έχεις μια εργασιακή εμπειρία ναι, ίσως βοηθησει αν θες να ανελιχθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...