Προς το περιεχόμενο

Aντιγραφη Ρούτερ cosmote


vaiol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, infin1tyGR είπε

Είναι όπως το δείχνει στην εικόνα ή το τηλέφωνο συνδέεται πάνω στο router όπως είπες παραπάνω;

Kαλημέρα σε όλους κ καλό ΠΣΚ

Οι φώτο είναι από την 24 αρα γραμμή στο πατρικό μου σπίτι! όπως βλεπετε ακριβώς!Εχετε Δικιο, τα καλώδια τηλεφώνου συνδέονται πρώτα πάνω στο ρούτερ!Στην 50αρα vdsl  ξεκινά με το σπλιτερ πάλι κ αυτό που αλλάζει είναι ότι λείπει μόνο το bridge πίσω από το ρούτερ.πάει το καλώδιο  phone στην υποδοχή phone κ φεύγει το 2ο από την αλλη υποδοχή phone κ μπαίνει στη τηλεφωνική συσκευή

IMG_20210507_102701-picsay.jpg

IMG_20210507_102715-picsay.jpg

Επεξ/σία από vaiol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θύρες phone που υπάρχουν πίσω από το ρούτερ είναι έξοδοι και όχι είσοδοι. Στέλνουν σήμα, δεν δέχονται.

Δοκίμασε να βγάλεις το φίλτρο και να βάλεις απευθείας το καλώδιο από την θύρα dsl του ρούτερ στην πρίζα του τοίχου. Μετά σύνδεσε το καλώδιο του τηλεφώνου από την phone1, στην συσκευή. Δοκίμασε να κάνεις το ίδιο και στις 2 γραμμές που έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Οι θύρες phone που υπάρχουν πίσω από το ρούτερ είναι έξοδοι και όχι είσοδοι. Στέλνουν σήμα, δεν δέχονται.

Δοκίμασε να βγάλεις το φίλτρο και να βάλεις απευθείας το καλώδιο από την θύρα dsl του ρούτερ στην πρίζα του τοίχου. Μετά σύνδεσε το καλώδιο του τηλεφώνου από την phone1, στην συσκευή. Δοκίμασε να κάνεις το ίδιο και στις 2 γραμμές που έχεις.

Θα αλλάξει κάτι?? καλύτερο χειρότερο η τίποτα από τα 2?

Σε άλλο δωμάτιο έχω κ άλλη τηλεφωνική συσκευή που συνδέεται σε πρίζα τηλεφώνου με φίλτρο...εκει προφανώς το αφήνω το φίλτρο έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε πάλι μια από την αρχή.

Οι παραπάνω φωτογραφίες είναι από την 24άρα, σωστά; Στο συγκεκριμένο σπίτι υπάρχει και μια άλλη συσκευή τηλεφώνου που είναι σε άλλο δωμάτιο και συνδέεται με φίλτρο απευθείας σε μια πρίζα στον τοίχο, σωστά;

Αν στα παραπάνω ερωτήματα, απαντάς καταφατικά, τότε η συγκεκριμένη σύνδεση έχει τηλεφωνία pstn και όχι VoIP. Οπότε το φίλτρο που είναι στην πρίζα (1η φωτό) θα πρέπει να έχει 2 καλώδια συνδεδεμένα πάνω του (όπως είναι τώρα δηλαδή). Το μπλε καλώδιο που είναι για το ίντερνετ το αφήνεις όπως έχει. Το άσπρο/κρεμ καλώδιο το συνδέεις απευθείας στην τηλεφωνική συσκευή που έχεις εκεί κοντά, δεν χρειάζεται να το βάλεις με τον διπλό αντάπτορα στην phone θύρα του ρούτερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Ναι

Ναι

Ok απόλυτα κατανοητό το κατάλαβα

Στη 50αρα τώρα μία από τα ίδια.δηλαδη η γραμμή ξεκινά με το σπλιτερ πάει το ένα καλώδιο στη θύρα dsl κ το άλλο στη θύρα phone.απο την δίπλα θύρα phone το άλλο καλώδιο κουμπώνει πάνω στη τηλεφωνική συσκευή.δεν υπάρχει ο διπλός ανταπτορας νομίζω bridge λέγεται..σε 2 αλλά δωμάτια έχω 2 τηλεφωνικές συσκευές που καταλήγουν σε φίλτρο κ στην πρίζα..εδώ αλλάζω κάτι??

Επεξ/σία από vaiol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι με μπέρδεψαν τα τόσα φίλτρα/αντάπτορες που χρησιμοποιείς.

Απ ότι καταλαμβάνω πλέον, είσαι σε VoIP, με συνδεσμολογία όπως η παρακάτω (δεξιά φωτό). Επειδή έχεις μόνη πρίζα, εκεί γίνεται η επιστροφή με το splitter και πηγαίνει στις υπόλοιπες, όπου χρειάζεται φίλτρο για να παίξουν κι αυτές σωστά.

AA3B6B04-15B8-4F9C-80D0-F2FC750BE4D8.jpeg.2492c8760157b34ddf9be24af6fb9b06.jpeg

Οπότε η καλύτερη λύση, για να έχεις backup, είναι να βρεις ένα Speedport μεταχειρισμένο. Μπορείς να ψάξεις στις αγγελίες που έχει το insomnia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ilpapacha είπε

Η αλήθεια είναι ότι με μπέρδεψαν τα τόσα φίλτρα/αντάπτορες που χρησιμοποιείς.

Απ ότι καταλαμβάνω πλέον, είσαι σε VoIP, με συνδεσμολογία όπως η παρακάτω (δεξιά φωτό). Επειδή έχεις μόνη πρίζα, εκεί γίνεται η επιστροφή με το splitter και πηγαίνει στις υπόλοιπες, όπου χρειάζεται φίλτρο για να παίξουν κι αυτές σωστά.

AA3B6B04-15B8-4F9C-80D0-F2FC750BE4D8.jpeg.2492c8760157b34ddf9be24af6fb9b06.jpeg

Οπότε η καλύτερη λύση, για να έχεις backup, είναι να βρεις ένα Speedport μεταχειρισμένο. Μπορείς να ψάξεις στις αγγελίες που έχει το insomnia.

Ευχαριστώ κ πάλι..αυτό θα κάνω στη τελική μάλλον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει νοήμα η αλλαγή του ρούτερ μου σε αυτό, ή αν προτείνετε κάτι καλύτερο:

https://www.skroutz.gr/s/19604178/Xiaomi-Mi-Router-4A-Gigabit-Version-Ασύρματο-Router-Wi-Fi-5-με-2-Θύρες-Ethernet.html

Έχω cosmote 50αρα, που μετα απο λιγους μήνες έγινε 100αρα από μόνη της, χωρίς αλλαγή ρούτερ. Το θέμα είναι ότι το wifi έχει αρκετές αποσυνδέσεις ακόμα και με το xiaomi repeater που έχω βάλει: https://www.skroutz.gr/s/30132797/Xiaomi-Mi-WiFi-Extender-Dual-Band-2-4-5GHz-1200Mbps.html

Παίζω με 1 ssid και με τις 2 μπαντες και στο ρούτερ και στο repeater, οπότε φαίνεται μόνο ένα δίκτυο παντού. Έχω και αρκετές smart συσκευές συνδεδεμένες (10+), αλλα κυρίως λάμπες.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, ZhiKaanZhi said:

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει νοήμα η αλλαγή του ρούτερ μου σε αυτό, ή αν προτείνετε κάτι καλύτερο:

https://www.skroutz.gr/s/19604178/Xiaomi-Mi-Router-4A-Gigabit-Version-Ασύρματο-Router-Wi-Fi-5-με-2-Θύρες-Ethernet.html

Έχω cosmote 50αρα, που μετα απο λιγους μήνες έγινε 100αρα από μόνη της, χωρίς αλλαγή ρούτερ. Το θέμα είναι ότι το wifi έχει αρκετές αποσυνδέσεις ακόμα και με το xiaomi repeater που έχω βάλει: https://www.skroutz.gr/s/30132797/Xiaomi-Mi-WiFi-Extender-Dual-Band-2-4-5GHz-1200Mbps.html

Παίζω με 1 ssid και με τις 2 μπαντες και στο ρούτερ και στο repeater, οπότε φαίνεται μόνο ένα δίκτυο παντού. Έχω και αρκετές smart συσκευές συνδεδεμένες (10+), αλλα κυρίως λάμπες.

 

Ευχαριστώ

αυτό που ήδη έχεις δεν είναι σκέτο router αλλά Modem Router. Οπότε αυτό που έβαλες δε σου κάνει.

Αν δεν έχεις κάτι αξιόπιστο στο αρχικό στάδιο όσο ακριβά extenders, access points, ή οτιδήποτε άλλο στήσεις για επέκταση ενίσχυση του δικτύου δε θα λυθούν τα θέματά σου που προέρχονται από τη φτηνιάρικη αρχική συσκευή modem.

δεν αναφέρεις και ποιο modem router έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...