Προς το περιεχόμενο

Veganism, στάση ζωής ή απλά μια μόδα;


Kostasspil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ανοίγω αυτό το θέμα (ειρωνεία να το ανοίγω σήμερα :P) για να γίνει μια συζήτηση πάνω σε αυτή την διατροφική συνήθεια. Έχοντας συζητήσει με αρκετούς vegans, έχω παρατηρήσει πως μόνο λίγοι το κάνουν σταθερά εδώ και χρόνια και έχουν πραγματικά υιοθετήσει αυτόν τον τρόπο ζωής, οι περισσότεροι ήταν σε φάση "το έκανα για Χ μήνες, το κάνω ανα διαστήματα" κλπ. Πιστεύετε πως είναι διαδεδομένος πράγματι από οικολογική συνείδηση, ή απλά είναι ένα trend? 

Επίσης έχοντας διαβάσει κάποιες έρευνες τα λινκ των οποίων παραθέτω πιο κάτω*, θα ήθελα να συζητήσουμε και το κατά πόσο οφελείται ο οργανισμός από τον αποκλεισμό συγκεκριμένων τροφών, καθώς έχουν καταγραφεί περιστατικά στα οποία η έλλειψη κάποιων βιταμινών (Β12 π.χ.) έχει οδηγήσει σε προβλήματα.

Αν θα ήθελαν και κάποιοι vegans να συμμετέχουν, ακόμα καλύτερα.

Να παρακαλέσω να σεβαστούμε τις επιλογές του καθενός και να μην αρχίσουμε το flame.

Καλή Ανάσταση σε όλους!*

Spoiler

 

 έχει αποδειχτεί πως μία χορτοφαγική διατροφή μπορεί να προκαλέσει μείωση στην παραγωγή κολλαγόνου στις γυναίκες.

19χρονος που ακολουθούσε μία ωμοφαγική/χορτοφαγική διατροφή και παράλληλα κατανάλωνε προϊόντα σόγιας διαγνώστηκε με υπογοναδισμό.

φρουτοφάγος  διαγνώστηκε με κετοξέωση, με άλλα λόγια είχε υπερβολικά όξινο pH στο αίμα του

 η χορτοφαγία λόγω της έλλειψης Β12 μπορεί να προκαλεί και βλάβες στα αγγεία και στην καρδιά.

η χορτοφαγία μπορεί να προκαλέσει υποσιτισμό και  εναπόθεση πλάκας στα αγγεία.

 

 

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Πιστεύετε πως είναι διαδεδομένος πράγματι από οικολογική συνείδηση, ή απλά είναι ένα trend? 

Προσωπικά το βλέπω σαν μια βλακεία και μισή στο όριο του επικίνδυνου. άλλη μια ηλίθια μόδα που μερικά πρόβατα τρέχουν να υιοθετήσουν. Να ήταν η μόνη καλά θα ήταν

Από εκεί και πέρα όμως αφού είναι κάτι που δε με επηρεάζει δεν ασχολούμαι και δε μου πέφτει λόγος. Ούτε θα καθίσω να πιάσω συζήτηση με κάποιον-α vegan και να πω την άποψη μου. Εγώ μπορεί να το θεωρώ ηλίθιο αλλά αν δε με ενοχλείς κάνεις ό,τι γουστάρεις.

Έχει τύχει να βρεθώ σε παρέα όπου ήταν ένα άτομο vegan. Πήγαμε για φαγητό σε ταβέρνα με κοψίδια και ενώ όλοι πήραμε κρεατικά και κάναμε τσιμπούσι τρελό αυτό το άτομο πήρε όσπρια. Εντάξει, τραγικό. Προσπαθούσα να μη γελάσω αλλά ούτε ασχολήθηκα. Ούτε κανείς από την παρέα είπε κάτι.

Κατα τα άλλα έχω διαβάσει για περιστατικά όπου πχ γονείς vegan δε δίναν στο μωρό τους κρεας με αποτέλεσμα να έχει σοβαρά θέματα υγείας. Γι αυτό έγραψα ότι φτάνει στο όριο του επικίνδυνου. 

Πάντως αν γνώριζα τέτοιο άτομο θα προσπαθούσα να μείνω μακριά. Μπορεί να σας φαίνεται ακραίο αυτό που έγραψα αλλά άτομα με τέτοιες αντιλήψεις είναι σίγουρο ότι θα έχουν κι άλλα κουσούρια.

  • Like 8
  • Thanks 1
  • Confused 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει ο αντίλογος, ότι τις βιταμίνες τις παίρνουν με συμπληρώματα βέβαια. Απλά με κάνει να αναρωτιέμαι, ότι η ευαισθησία ορισμένων για τα ζώα, εμφανίζεται τέτοιες μέρες και μετά εξαφανίζεται. Γι αυτό άνοιξα και το thread

Επεξ/σία από Kostasspil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκετοί έχουν αλλάξει διατροφή μόνο και μόνο για να τους κάτσει η γκόμενα. Η απόλυτη ξεφτίλα του άνδρα, στον ίδιο πάτο με αυτούς που άλλαξαν θρησκεία, μουσική, ομάδα ή κόμμα για να δουν χαρά στα σκέλια τους.

Επίσης, ο θείος Άρνολντ σε ένα ντοκυμανταίρ είπε πως η κρεατοφαγία είναι μάρκετινγκ. Αφήνοντας πίσω το τι άλλο έχει πάρει για να παραμείνει κομμάτια, γιατί να μην είναι και η χορτοφαγία μάρκετινγκ; Άμα πληρώνουν καλά θείε Άρνολντ ε;

Επεξ/σία από G.TH.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το veganism πιστεύω ότι είναι trend και κάποιες φορές βγάζει κι έναν σνομπισμό.

Το vegetarianism απ' τη άλλη, το θεωρώ πιο legit. Είναι αρκετοί αυτοί που δεν θέλουν να φάνε κρέας. Πιάνω κι εγώ τον εαυτό μου αρκετές φορές να μην έχει "ανάγκη" το κρέας, πόσο μάλλον όσοι το έχουν ως στάση ζωής.

 

Για όσους vegan αναγκάζουν τα μωρά τους σ' αυτή τη διατροφή, θα έπρεπε να επεμβαίνουν οι αρμόδιες αρχές.

Επεξ/σία από jimmy213
  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Υπάρχει ο αντίλογος, ότι τις βιταμίνες τις παίρνουν με συμπληρώματα βέβαια. Απλά με κάνει να αναρωτιέμαι, ότι η ευαισθησία ορισμένων για τα ζώα, εμφανίζεται τέτοιες μέρες και μετά εξαφανίζεται. Γι αυτό άνοιξα και το thread

αν είναι τόσο ευαίσθητοί για τα ζώα και τη φύση ας αυτοκτονήσουν να γίνουν τροφή για τα σκουλήκια να τραφούν τα καημένα.

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Confused 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέμματα 2-3 ντοκιμαντέρ σχετικά με το πως φτάνει το κρέας στα ράφια των super market θα μας επειθε να γινουμε vegan. Προσωπικά το θεωρώ μια μόδα και είμαι πιο πολύ της αποψης του να μειώσεις το κρεας στην διατροφή σου. Αμα αναλογιστούμε πόσες φορές την εβδομάδα τρώει κρέας ο μέσος άνθρωπος στην Δύση είναι μια καλή αρχή για να προβληματιστούμε για το που πάμε.

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δημιουργεί αρνητικά συναισθήματα το τι επιλέγει κάποιος να φάει; Μπορείς φυσικά να έχεις άποψη για το βεγκανισμό, αλλά η αποστροφή που νιώθεις για κάτι που δεν καταλαβαίνεις θέλει δουλίτσα με τον εαυτό σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφεύγω να διαβάζω συζητήσεις η να κάνω κουβέντες με αυτό το θέμα με vegans και λοιπούς. Δεν ξέρω γιατί, αλλά χωρίς να το θεωρω κακό, το να ακούω ανθρώπους να μου λένε ότι νοιάζονται για την υγεία τους τον πλανήτη τα ζώα και το περιβάλλον, σε εμένα ακούγεται πολύ κλισέ, ίσως επειδή έχω βαρεθεί να το ακούω από κόσμο. 

Κάποιοι το έχουν ως στάση ζωής, κάποιοι άλλοι για μόδα. 

Μία είναι η ουσία, το τι τρώει ο καθένας είναι δικό του θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι άνθρωποι είναι παμφάγα ζώα, το να είναι κάποιος φυτοφάγος ή σαρκοφάγος είναι απόκλιση της φύσης του. Προσωπικά τα κρέας δεν που αρέσει και το αποφεύγω όσο μπορώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nvel είπε

οι άνθρωποι είναι παμφάγα ζώα, το να είναι κάποιος φυτοφάγος ή σαρκοφάγος είναι απόκλιση της φύσης του.

Και κάπου εδώ οι παντρεμένοι,να σταματήσουν να σβήνουν τα κούκις και τα ιστορικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να φτιάξουμε ένα νέο κίνημα.

 

Στον κόσμο της βιολογίας και τα φυτά, ζωή έχουν. Άρα όταν τρως μια ντομάτα αφαιρείς μια ζωή.

 

Τα φυτά επίσης σου προσφέρουν οξυγόνο άρα λοιπόν είναι πιο χρήσιμα από τα ζώα.

 

Εγώ λέω λοιπόν να κόψουμε την κατανάλωση της φυτοφάγιας και να γίνουμε σαρκοφάγοι αποκλειστικά.

 

Και οτιδήποτε κάνει κακό στα φυτά να τιμωρείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...