Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονικός Τ.Ε ... στα καράβια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,ειμαι ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ του τμηματος ηλεκτρονικών μηχανικών του ΤΕΙ Λαμιας..Με το πτυχίο μου ως ηλεκτρονικός μπορώ να εργαστώ σε ναυτιλιακές εταιρείες και ειδικότερα να ''ανέβω'' σε βαπόρια/δεξαμενοπλοια/εμπορικα πλοια ως μηχανικός κατα τη διαρκεια ενος ταξιδιου?

Να κανω δηλαδη μπαρκο 6 μηνες πχ και να γυρισω σπιτι μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαιτούμενη Εκπαίδευση: Για να γίνει κάποιος Μηχανικός Πλοίων πρέπει να έχει σπουδάσει στις Σχολές Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού που λειτουργούν σε πολλές πόλεις. Η φοίτηση είναι τριετής και κατά τη διάρκεια των σπουδών οι φοιτητές εκτελούν και ταξίδια ως δόκιμοι. Μετά το τέλος των σπουδών οι φοιτητές αποφοιτούν με το βαθμό του Γ΄ Μηχανικού και προκειμένου να φτάσουν το βαθμό του Α΄ Μηχανικού απαιτούνται 72 μήνες θαλάσσιας υπηρεσίας και επιτυχία σε γραπτές εξετάσεις ύστερα από παρακολούθηση 6μηνων μαθημάτων για κάθε βαθμίδα εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα θελει υποχρεωτικη φοιτηση ??? δεν μπορω να με το υπαρχων πτυχιο να μπω ως ηλεκτρονικος και να δουλεψω??

3 λεπτά πριν, djcat είπε

Απαιτούμενη Εκπαίδευση: Για να γίνει κάποιος Μηχανικός Πλοίων πρέπει να έχει σπουδάσει στις Σχολές Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού που λειτουργούν σε πολλές πόλεις. Η φοίτηση είναι τριετής και κατά τη διάρκεια των σπουδών οι φοιτητές εκτελούν και ταξίδια ως δόκιμοι. Μετά το τέλος των σπουδών οι φοιτητές αποφοιτούν με το βαθμό του Γ΄ Μηχανικού και προκειμένου να φτάσουν το βαθμό του Α΄ Μηχανικού απαιτούνται 72 μήνες θαλάσσιας υπηρεσίας και επιτυχία σε γραπτές εξετάσεις ύστερα από παρακολούθηση 6μηνων μαθημάτων για κάθε βαθμίδα εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Αρα θελει υποχρεωτικη φοιτηση ??? δεν μπορω να με το υπαρχων πτυχιο να μπω ως ηλεκτρονικος και να δουλεψω??

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, djcat είπε

αν ήσουν μηχανολόγος ή ναυπηγός, θα είχες κάποιες ελπίδες θεωρητικές - αλλά απο ηλεκτρονικός δεν.

Γιατι εμενα μου ειπαν οτι μονο με το πτυχιο μου και με κατι σεμηναρια σωστικα μπορω να δουλεψω σε τετοια πλοια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GamingRoom είπε

Γιατι εμενα μου ειπαν οτι μονο με το πτυχιο μου και με κατι σεμηναρια σωστικα μπορω να δουλεψω σε τετοια πλοια .

Google is your friend: 

https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=89386

Φαντάζομαι αυτό που λες είναι αυτό που αναφέρει κάποιος χρήστης στο 2ο ποστ. Διάβασε όλο το θέμα και φαντάζομαι θα σε βοηθήσει να καταλάβεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, GamingRoom είπε

Καλησπέρα,ειμαι ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ του τμηματος ηλεκτρονικών μηχανικών του ΤΕΙ Λαμιας..Με το πτυχίο μου ως ηλεκτρονικός μπορώ να εργαστώ σε ναυτιλιακές εταιρείες και ειδικότερα να ''ανέβω'' σε βαπόρια/δεξαμενοπλοια/εμπορικα πλοια ως μηχανικός κατα τη διαρκεια ενος ταξιδιου?

Να κανω δηλαδη μπαρκο 6 μηνες πχ και να γυρισω σπιτι μου 

https://www.kodiko.gr/nomothesia/document/353219/p.d.-54-2016

Είναι το προεδρικό διάταγμα που αναφέρει όλες τις προϋποθέσεις για να αποκτήσεις κάποιος ναυτική ικανότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GamingRoom είπε

Καλησπέρα,ειμαι ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΣ του τμηματος ηλεκτρονικών μηχανικών του ΤΕΙ Λαμιας..Με το πτυχίο μου ως ηλεκτρονικός μπορώ να εργαστώ σε ναυτιλιακές εταιρείες και ειδικότερα να ''ανέβω'' σε βαπόρια/δεξαμενοπλοια/εμπορικα πλοια ως μηχανικός κατα τη διαρκεια ενος ταξιδιου?

Να κανω δηλαδη μπαρκο 6 μηνες πχ και να γυρισω σπιτι μου 

Έχω φιλο που τελειωσε μηχανολόγος τει Πειραιά,  ταξιδεύει ήδη αλλα για να το κάνει χρειάστηκε να παρακολουθήσει κάποια μαθήματα και να δώσει εξετάσεις και τωρα είναι ως μηχανικός (μαλλον β)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GamingRoom είπε

Γιατι εμενα μου ειπαν οτι μονο με το πτυχιο μου και με κατι σεμηναρια σωστικα μπορω να δουλεψω σε τετοια πλοια .

Τι θα πει σωστικα σεμινάρια; 

Για μηχανικό πλοίων μιλάς όχι για ναυαγοσώστη η κατι άλλο σχετικό με παροχή βοήθειας. 

Γενικά, δες το από μια άλλη σκοπιά, από αυτή την σχολή που τελείωσες τι ξέρεις από κινητήρες; Κάνατε ΜΕΚ; Ηλεκτρικές μηχανες; Κάτι σχετικό με μηχανολογικα; Ηλεκτρικές εγκαταστάσεις οικιακές η πλοίων; Το μόνο που μπορείς να φανείς χρήσιμος είναι κάποια επισκευή σε ηλεκτρονικό σύστημα από τα οργανα που σχετίζονται με την πλοήγηση και τον έλεγχο του πλοίου, και αυτά φυσικά δεν παίζει να προσλάβουν κάποιον άπειρο να τα αγγίξει, γενικά υπάρχουν άλλες ειδικότητες που σε εχουν φάει λάχανο στον συγκεκριμένο τομέα. 

Καθαρά από νομικής άποψης και τι δικαιούσαι δεν γνωρίζω, γνώριζα κάποιους από την σχολή μου που μπαρκαραν αλλά το δικαιούνταν από τον νόμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Μήπως έχεις μπλεχτεί και εννοείς να μπαρκαρεισ ως ηλεκτρολόγος ;

Όχι άλλο ηλεκτρολόγος άλλο ηλεκτρονικώς τουλάχιστον έτσι μου είπαν . Θα πάω να ρωτήσω την Τετάρτη περισσότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GamingRoom είπε

Όχι άλλο ηλεκτρολόγος άλλο ηλεκτρονικώς τουλάχιστον έτσι μου είπαν . Θα πάω να ρωτήσω την Τετάρτη περισσότερα 

Σε κρουαζιερόπλοια ξέρω ότι υπάρχει electronic engineer και υπάγεται στο electrical department, δηλαδή κάτω από τον Chief electrical engineer/chief electrician και αυτός με τη σειρά του κάτω από τον Chief engineer.

Μήπως έχεις μπερδευτεί με κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Τι θα πει σωστικα σεμινάρια; 

Για μηχανικό πλοίων μιλάς όχι για ναυαγοσώστη η κατι άλλο σχετικό με παροχή βοήθειας. 

Τα σωστικά είναι μια απλή σχετικά εκπαίδευση σεχτικά με βσικές διαδικασίες ασφαλείας πυ γίνεται στον Ασπρόπυργο (τουλάχιστον τα είχα κάνει εχώ πριν ~20 χρονια). Σου κάνουν δηλαδή μια βασική παρουσίαση των μεσων και των διαδικασιών ασφαλείας των πλοίων. Δεν είναι "για ναυαγοσώστες"

Δεν έχει να κάνει με το αν είσαι μηχανικός ή ναυαγωσόστης. Το κάνουν όλοι για να βγάλουν ναυτικό φυλλάδιο.

Και λογιστής σε πλοίο να θες να πάς, και χορευτρια σε κρουαζιερόπλοιο που λέει ο λόγος θα πρεπει να το κάνεις.

Από εκεί και πέρα, μηχανολόγοι μηχανικοί και ναυπηγοί, τουλάχιστον πριν ~20 χρόναι που τεείωσα εγώ το το πτυχίο μου "θεωρητικά" , αν έβρησκαν εταιρεία που να τους δέχονταν μπορούσαν να κάνουν ταξίδι ως δόκιμοι και να γινυον κάποια στιγμή μηχανικοί πλοίων όπως και οι απόφοιτοι ναυτικών σχολών.

Δε ξέρω αν έχει αλλάξει.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...