Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για μικρό κινητό;


cubilone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτές τις μέρες είμαι στη γύρα για καινούργιο κινητό και έχω μπερδευτεί πολύ. Έρχομαι από ένα Honor 6X το οποίο με εξυπηρέτησε μια χαρά για 4 χρόνια για πολύ απλή χρήση, αλλά τώρα ήρθε η ώρα να το αντικαταστήσω.

Έχω μπει στον ατέρμονο βρόγχο να συγκρίνω specs και χαρακτηριστικά, αλλά πριν λίγες μέρες πήγα σε ένα Public να δω τα κινητά από κοντά και συνειδητοποίησα ότι όλα ίδια μου φαίνονταν, ακόμα και αυτά με τα κάπως χειρότερα specs (boomer ετών 32!). Το «καλύτερη οθόνη» δεν μου λέει κάτι πραγματικά γιατί δυσκολεύομαι να δω διαφορά στην οθόνη εκτός κι αν είναι πολύ χάλια, και ας μην είναι σούπερ γρήγορη 90 Hz + ή κορυφαία AMOLED επίσης δεν μου λέει κάτι. Οπότε θα έλεγα ότι κύριο μέλιμα μου είναι να μου κρατήσει όσο μου κράτησε το κινητό που έχω τώρα, που όταν το πήρα βέβαια έκανε-δεν έκανε 200€. Οπότε μάλλον πάμε για επεξεργαστή και αναβαθμίσεις στο OS;

Επίσης συνειδητοποίησα ότι όλα τα καλά κινητά είναι παντόφλες πλέον κι εγώ ψάχνω σε μέγεθος κάτι πιο κοντά στο Honor 6X μου που είναι 5.5".

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε; Μέχρι 500
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό; Ελλάδα
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; Όχι
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές; Καινούργιες
5) Μέγεθος οθόνης; 5.5" - 6"
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); Μου αρέσει η μηχανική selfie κάμερα, αλλά δεν είναι απαραίτητη
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; Είμαι επαγγελματίας στο βίντεο οπότε πιθανόν να με ενδιέφερε κάτι ένα τσικ καλύτερο για βίντεο (όχι 4K πάντως) αλλά δεν έχω φοβερές απαιτήσεις
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία;  Ναι
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Android
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά)  Chrome, Youtube, Spotify

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cubilone είπε

Αν οι επιλογές μου είναι τόσο περιορισμένες, αν έλεγα μέχρι 6.2 ίντσες;

Σε iphone γιατί δεν σκέφτεσαι να πας;  το iPhone 11 είναι καλή επιλογή στις 6.1" και σίγουρα θα σου  κρατήσει μια πενταετία με άψογη λειτουργία και αναβαθμίσεις! 545€ έχει στο best price.

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, koutsis είπε

Σε iphone γιατί δεν σκέφτεσαι να πας;  το iPhone 11 είναι καλή επιλογή στις 6.1" και σίγουρα θα σου  κρατήσει μια πενταετία με άψογη λειτουργία και αναβαθμίσεις! 545€ έχει στο best price.

Είναι λίγο πάνω από το μπάτζετ μου και νομίζω ότι σε αυτά τα λεφτά μπορώ να βρω κάτι που να είναι πιο πολύ value for money. Αλλά περισσότερο είναι ότι δεν είχα ποτέ συσκευή Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, cubilone είπε

Είναι λίγο πάνω από το μπάτζετ μου και νομίζω ότι σε αυτά τα λεφτά μπορώ να βρω κάτι που να είναι πιο πολύ value for money. Αλλά περισσότερο είναι ότι δεν είχα ποτέ συσκευή Apple.

Για όλα υπάρχει η πρώτη  φορά, χα χα.

Γιατί δεν πας σε ένα μεταχειρισμένο να δοκιμάσεις;  ένα 11αρι μπορείς να το βρεις κοντά στα 350-400 σε άριστη κατάσταση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cubilone είπε

Αν οι επιλογές μου είναι τόσο περιορισμένες, αν έλεγα μέχρι 6.2 ίντσες;

Και το Pixel 4a 5G έχει 6.2" οθόνη αλλά τα bezels είναι αρκετά μικρά με αποτέλεσμα να έχει παρόμοιες διαστάσεις με το Honor 6X.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα σχεδον τα ιδια κριτηρια για αλλαγη του S8 μου που του εσπασα το τζαμι.

Ολα τα κινητα ειναι παντοφλες πια.

Ημουν αναμεσα σε Pixel5 και iPhone12mini. Αποφασισα να γυρισω σε iOS. Τελευταια φορα ηταν με το iPhone4 που ειναι το ομορφοτερο τηλ για μενα. Το 12 του μοιαζει, εναι πιο μικρο, πιο δυνατο και με περισσοτερα χρονια updates απο το pixel και πηγα σε αυτο.

Φοβομουν τη μπαταρια που γραφουν ολοι οι αμπαλοι που δε το εχουν χρησιμοποιησει λογο χωρητικοτητας βασει των εμπειριων τους απο Android. Απολυτα ευχαριστημενος. 9 ωρες οθονη μου βγαζει τη μερα χωρις καμια εξοικονομηση και ολα ανοιχτα.

Αν σε περνει να ανεβεις λιγο και εισαι διατεθημενος να υποστεις τους περιορισμους του iOS, go for it!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τις προτάσεις σας, το σκέφτομαι σοβαρά και για iPhone 12 mini, αν και ποτέ δεν συμπαθούσα την Apple. Υπάρχει και το Samsung Galaxy S10e από πιο παλιά μοντέλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε μερικές ημέρες ακόμη, στις 12/05 η Asus ανακοινώνει το Zenfone 8 mini στις 5.9'. Δεν ξέρω πότε και αν θα έρθει Ελλάδα και, λογικά, στην αρχή θα κοστίζει πάνω από €500, αλλά δεν χάνεις να ρίξεις μια ματιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αποφάσισα για το S10e που το βρήκα 462€ δώρο με θήκη και τζαμάκι.

Αποτρεπτικός παράγοντας τελικά για τo iPhone 12 mini (αν και η τιμή αυτή τη στιγμή είναι πραγματικά χαμηλή) ήταν η έλλειψη 3.5 και ότι δεν έχει ούτε φορτιστή στο πακέτο, και η οθόνη, αν και απολαυστική, πήγα να τη δω από κοντά και δεν ξέρω αν θα με βόλευε σε βάθος χρόνου. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...