Προς το περιεχόμενο

Camera για Live streaming


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Γεια χαρά σε όλους, χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη!

Ψάχνω μια καλή κάμερα (ΟΧΙ webcam) για live streaming καθώς ήδη χρησιμοποιώ το κινητό μου (Droidcam, EpocCam) για κάμερα αλλά θα ήθελα να μεταβώ σε κάτι καλύτερο, πιο σοβαρό.

Έψαξα λιγάκι για camcorders, DSLRs, mirroless, compact cameras αλλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, αλλά πάνω από όλα με ενδιαφέρει να μπορώ να κάνω την δουλειά μου απροβλημάτιστα.

Budget μέχρι ~350 ευρώ, να είναι Full HD, να υποστηρίζει clean hdmi output, unlimited runtime, να μπορεί να δουλεύει συνδεδεμένη στο ρεύμα , να δουλεύει με HDMI capture card.

Θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορέσει να μου προτείνει κάτι καλό κάποιος που έχει εμπειρία στο live streaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θέλεις ακριβώς. Αν θέλεις απομόνωση θέματος ας πούμε ίσως πρέπει να δεις σε μεταχειρισμένα. 
 

Αν απλά θέλεις αυτό που έχεις αλλά «καλύτερη ποιότητα» συνήθως αυτό που κάνει θαύματα είναι ο φωτισμός. Με καλό φωτισμό το full hd video του μέσου κινητου (τουλάχιστον το παλαιό iPhone μου) είναι άριστο. 
Ψαξου για φώτα να τραβάς σε base ISO 1/60s, να κανεις δηλαδή τον χώρο σου studio. 
...και βέβαια ένα καλό μικρόφωνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, nickolas είπε

Εξαρτάται τι θέλεις ακριβώς. Αν θέλεις απομόνωση θέματος ας πούμε ίσως πρέπει να δεις σε μεταχειρισμένα. 
 

Αν απλά θέλεις αυτό που έχεις αλλά «καλύτερη ποιότητα» συνήθως αυτό που κάνει θαύματα είναι ο φωτισμός. Με καλό φωτισμό το full hd video του μέσου κινητου (τουλάχιστον το παλαιό iPhone μου) είναι άριστο. 
Ψαξου για φώτα να τραβάς σε base ISO 1/60s, να κανεις δηλαδή τον χώρο σου studio. 
...και βέβαια ένα καλό μικρόφωνο. 

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου για τον φωτισμό, δεν ήξερα ότι παίζει τόσο σημαντικό ρόλο.

Στην παρούσα φάση χρησιμοποιώ το iPhone XR, το οποίο έχει πολύ καλή ποιότητα. Ωστόσο, το βρίσκω να είναι μια πρόχειρη, ερασιτεχνική λύση και να πω την αλήθεια μετά από τόσους μήνες πολύωρης χρήσης του ως webcam μέσω EpocCam, μειώνεται πολύ γρηγορότερα η διάρκεια ζωής της μπαταρίας του. Και για αυτό θέλω να μεταβώ σε μια κάμερα (camcorder/DSLR/mirrorless/compact), που να προσφέρει ίδια ή καλύτερη ποιότητα εικόνας και να μην "επιβαρύνω" το κινητό μου αλλά να μπορώ να το χρησιμοποιώ κιόλας αν χρειαστεί την ώρα που γίνεται live-streaming.

Για αυτό τον λόγο ρωτάω εδώ στο insomnia αν έχει να προτείνει κανείς κάτι που θα ξέρω ότι θα δουλεύει για live streaming απροβλημάτιστα (δηλαδή θα έχει clean hdmi out, unlimited runtime, να λειτουργεί συνδεδεμένη στο ρεύμα, να δουλεύει με καμιά hdmi capture card όπως την Elgato Cam Link 4K). Δυστυχώς πολλά άρθρα, βίντεο στο ίντερνετ προτείνουν συνήθως ακριβές κάμερες και τις περισσότερες δεν τις βρίσκεις στην Ελλάδα.

Επεξ/σία από ioannis861
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνουν ακριβές γιατί για παράδειγμα στην Μ100 η Canon δεν έχει δώσει αυτήν την ικανότητα (την έχει δώσει στην Μ200).

Το πακέτο που ζητάς δεν ξέρω αν υπάρχει, ειδικά το να συνδέεται στο ρεύμα είναι κάτι σχετικά φρέσκο για τη βιομηχανία των καμερών (προ 10ετίας το USB charging στο DPReview το είχαν βάλει στα αρνητικά!)

Ψάξου με παλαιές hackαρισμένες Canon με dummy battery μήπως υπάρχει λύση.

Όσο για την μπαταρία του κινητού, να ξέρεις φθορά προκαλεί το να την αφήνεις να φτάσει στο κόκκινο. Αν γενικά τη φορτίζεις στο 40% η φθορά μειώνεται πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οκ, κατάλαβα. Έτσι κι αλλιώς την προσέχω την μπαταρία του κινητού μου απλώς άλλο πράγμα να το χρησιμοποιείς επιπλέον 3 ώρες την εβδομάδα για live streaming  και άλλο 0 ώρες αν έχω κάμερα.

Αν επιλέξω camcorder που τουλάχιστον εκεί βρήκα και με 250 ευρώ και με 300, τι χάνω και τι κερδίζω σε σχέση με μια mirrorless ή μια DSLR.  Έχετε να προτείνετε κάποια καλή camcorder?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συνεισφέρω και εγώ με μια άποψη στο θέμα μιας και τις προηγούμενες εβδομάδες έψαχνα επιμόνως το συγκεκριμένο πρόβλημα, δηλαδή την ανεύρεση κάποιας compact ή παρόμοιας μηχανής/κάμερας για live stream σε χαμηλό budget και με κάποια κριτήρια ανάλυσης για video και φωτογραφία. Είναι πολύ δύσκολη η εξεύρεση λύσης που να τα έχει όλα.

Στο θέμα σύνδεσης με υπολογιστή και live stream, δηλαδή να υπάρχει tethering μεταξύ συσκευής και υπολογιστή για μετάδοση εικόνας, είναι το κομμάτι που χωλαίνουν περισσότερο οι κάμερες/φωτογραφικές που αναζητείς, κάποιες σε σχετικά καλή τιμή δεν θα υποστηρίζουν καν αυτή την λειτουργία ακόμα και με τα beta software κάποιων εταιρειών, δεν υποστηρίζεται τέτοια δυνατότητα γιατί είναι θέμα hardware. Σε όσες κάμερες/μηχανές βρήκα δυνατότητα υπήρχε θέμα με την μπαταρία τους, όταν βλέπεις π.χ πως η μπαταρία αντέχει για 300 φωτογραφίες μόνο, δηλαδή clicks, μπορείς να καταλάβεις σε μόνιμη σύνδεση για μετάδοση εικόνας τι συμβαίνει, έχουμε λοιπόν ταχεία αποφόρτιση της μπαταρίας της μηχανής και επιβάρυνση της μπαταρίας, τις ώρες ξέχνα τις μιλάμε για μερικά λεπτά, κατ΄επέκταση φαίνεται πως η μηχανή φθείρεται όπως και το κινητό για αυτή την περίπτωση.

Η επιλογή κάποιου αμιγώς camdorder φαίνεται πως είναι καλύτερη για αυτό που θες.

Κάτι compact μηχανές σε ebay/amazon από Κίνα ή unbranded που υπόσχονται 4k, 2.7k κτλ, απλά ξέχνα τες, τζάμπα λεφτά θα δώσεις, υποδεέστερα χαρακτηριστικά χωρίς να το πάρεις πρέφα αν δεν έχεις εμπειρία ή σύγκριση με καλή επώνυμη κάμερα ή κάποιο review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έτσι κι αλλιώς με HDMI capture card σκόπευα να δουλέψω καθώς αυτά τα webcam utility software των Nikon, Sony, κλπ. δεν υποστηρίζουν όλες τις κάμερες τους.

Οπότε τα camcorders είναι μονόδρομος?

Έχει να προτείνει κανείς camcorder μέχρι 350-400 ευρώ για FULL HD από σκρουτζ? https://www.skroutz.gr/c/58/videocameres.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με το κινητό να ξέρεις θα σου προσφέρουν ζουμ. Όποτε αν κροπαρες πριν θα δεις βελτίωση. 
Αλλιως μην περιμένεις κάτι καλυτερο από το κινητό σου ποιοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή είμαι διατεθειμένος να δώσω παραπάνω χρήματα (μέχρι 500 ευρώ) και πάω σε μια mirrorless όπως την Canon M200 που ανέφερες, για να την χρησιμοποιώ και για φωτογράφηση που θα ήθελα, θα μπορώ να κάνω live streaming μέσω HDMI capture card? Θα έχω περιορισμούς πχ μέχρι 30 λεπτά ή όχι; Προβλήματα overheating κλπ?

Επεξ/σία από ioannis861
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα εγώ έχω μια NIKON D5300 τι θα πρέπει να χρειαστώ για να την συνδέσω στο PC και να κάνω live στο YouTube

Θέλω πχ κάποια capture card ή κάποια software? 

Επεξ/σία από lrbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...